Följ oss

Nyheter

Gaspriset i Europa pressas av väderprognoser

Publicerat

den

Energi av olika slag
Energi av olika slag

Foto: GettyImages/iStockPhoto

Den nordiska kraftmarknaden påverkas i hög grad av vädret. Detta ser vi även i Europa, inte minst nu när vi närmar oss vintern. Det skriver LOS Energy och fortsätter nedan.

Elektriska element är något vi är väldigt bekanta med här i norr, medan mycket av uppvärmningen i övriga Europa är gasbaserad. Därför påverkas gaspriset i hög grad av temperaturen i Europa.

Mildare väderprognoser

Meteorologerna presenterade denna vecka varmare temperaturprognoser för Europa fram mot december. Detta fick stor betydelse för gasmarknaden som reagerade med att sänka de kortsiktiga gaspriserna, men också terminpriset för gas framöver. Naturgas används även för strömproduktion i Europa och därför har gaspriset betydelse för elpriset. Gasprisets fall ledde därmed till ett fall på terminspriser i Tyskland, något som i sin tur har haft en dämpande effekt på de nordiska terminspriserna den senaste veckan.

Fortsatt sjunkande priser på råvaror

Många finansiella marknader har sett stora nedgångar under de senaste veckorna. Både aktiemarknader och råvarumarknader har påverkats av en bred pessimism. Olje- och kolpriset har sett en nedåtgående trend sedan början av oktober. Koldioxidpriset däremot ser ut att leva sitt eget liv. Priset för utsläpp är fortfarande tre gånger så högt som för ett år sedan och priset ser inte ut att påverkas så mycket av oron på de andra finansiella marknaderna. Nästa års terminspriser i Norden såg en marginell tillbakagång senaste veckan, pådriven av kolpriset, men fick stöd av en svagare resurssituationen i Norden.

Nyheter

IKEA investerar i den svenska kiselproducenten Green14

Publicerat

den

Green14:s pilotanläggning på KTH

Green14 är det svenska företaget som ska bygga upp produktion av kisel utan att använda stora mängder fossil energi. Nu har Ingka Investments, som ingår i IKEA-sfären, investerat 2 miljoner euro. Samarbetet syftar till att stödja en mer hållbar kiselproduktion och säkerställa tillgången till kritiska råvaror.

Green14:s innovativa väteplasmateknik omvandlar kvarts till kisel med hög renhet med betydligt lägre utsläpp jämfört med traditionella metoder. Kisel är en nyckelkomponent i bland annat solpaneler, halvledare och elfordon.

Relevansen av inhemsk produktion av kritiska råvaror har aldrig varit mer uppenbar skriver Green14. Den senaste tidens globala utveckling har inneburit en ökning av exportförbuden för kritiska mineraler som sällsynta jordartsmetaller, litium och kisel – material som är oumbärliga för teknik som solpaneler, halvledare och elfordon. Genom att stärka Europas förmåga att producera dessa material lokalt säkerställs större motståndskraft och oberoende, vilket tryggar försörjningskedjan för den gröna omställningen.

”Europas förmåga att säkra kritiska råvaror är avgörande för att uppnå sina klimatambitioner och säkerställa oberoende. GREEN14:s teknik innebär ett steg framåt mot en mer hållbar kiselproduktion och investeringen stödjer denna ambition”, säger Adam Podgorski, VD för GREEN14.

Finansieringen från Ingka Investments kommer att stödja Green14:s pågående utveckling av sin pilotanläggning och påskynda uppskalningen av sin vätgasplasmateknik. Avtalet innehåller också villkor som ger Ingka Investments en framtida möjlighet att bli en betydande köpare av det material som produceras.

”Genom att investera i Green14 utnyttjar vi en royaltybaserad modell med möjlighet att köpa mer hållbart kisel för våra solpaneler till ett fördelaktigt pris. Den här investeringen understryker vikten av kontinuerlig innovation inom industrin för förnybar energi, vilket säkerställer en mer hållbar och resurseffektiv framtid”, säger Frederik de Jong, chef för förnybar energi på Ingka Investments.

Fortsätt läsa

Nyheter

Priset på arabica-kaffebönor är nu över 4 USD per pund för första gången någonsin

Publicerat

den

Kaffebönor

Priset på arabica-kaffebönor har rusat i höjden och nu passerades precis 4 USD per pund på råvarubörsen i New York. Det är mer än dubbelt så högt som för ett år sedan.

De två stora producenterna Brasilien och Vietnam har haft dåligt väder för kaffeodling. När Donald Trump började gå till attack med tariffer, då blev marknaden även nervös över att kaffe från Colombia.

Världen har nu under hela fyra år konsumerat mer arabica-kaffe än den producerat, dvs lagren av kaffebönor är enormt låga. Förbättras inte produktionen under 2025 som kommer det bli ännu mer pressat.

Graf över priset på arabica-kaffe på New York-börsen
Fortsätt läsa

Nyheter

Belgien gör en u-sväng, går från att lägga ner kärnkraft till att bygga ny

Publicerat

den

Belgien

Belgien har de senaste åren stängt ner kärnkraftreaktorer och hade planerat att fasa ut kärnkraft helt. Till följd av Rysslands krig i Ukraina så har dock flera politiska partier bestämt sig för att landet ska göra en u-sväng i frågan. En överenskommelse blev klar i fredags.

Belgien har idag fem reaktorer, Doel 1, 2 och 4 samt Tihange 1 och 3. Doel 3 stängdes ner i september 2022 och Thihange 2 i januari 2023. Det var tänkt att Doel 4 och Tihange 3 skulle stängas ner under 2025.

I ett första steg så ser landet nu till att livslängden för Doel 4 och Tihange 3 förlängs med tio år, vilket gör att landet kommer att behålla 4 GW elektricitet från kärnkraft.

Samtidigt inleder Belgien nu en satsning på att bygga 4 GW ny elproduktion från kärnkraft. SMR-reaktorer finns med i de tidiga planerna, men man vill även ha stora reaktorer.

Kärnkraften är del av en övergripande satsning på fossilfri energi i landet som använder relativt mycket fossil energi.

Fortsätt läsa

Centaur

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära