Nyheter
Fortsatt höga elpriser trots vårvärmen
Trots senaste veckans högtryck och vårvärme håller sig det nordiska elpriset på en relativt hög nivå. Förra veckans snittpris hamnade på 42 öre per kWh, vilket visserligen är något lägre än mars månad där snittet låg på 44 öre. Den främsta anledningen till de fortsatt höga priserna är att vårfloden är försenad med cirka två veckor, enligt elbolaget Bixias elprisrapport.
– Nivån i vattenmagasinen har minskat i snabb takt vilket beror på att vårfloden är kraftigt försenad till följd av det kalla och torra vädret. Samtidigt har vi vissa begränsningar i ledningarna mellan Sverige och Tyskland vilket minskar möjligheterna till import av billigare el från vindkraft och solkraft. Så trots det mildare vädret är elpriset fortfarande på en relativt hög nivå på den nordiska elbörsen Nordpool, säger Matina Rosenberg, analytiker och meteorolog på Bixia.
Under förra veckan var medeltemperaturen fyra grader högre än veckan innan och under innevarande vecka beräknas temperaturen stiga ytterligare två grader.
– Vädret har generellt stor påverkan på elpriset, såväl temperatur som vindstyrka och nederbörd. Just nu, när högtryck råder och det blir varmare, går visserligen elanvändningen ner, men samtidigt blåser det mindre vilket ger mindre vindkraft. Dessa faktorer ger därmed ingen större press på priset i nuläget. I Norden dominerar el producerad från vattenkraft. Just nu är mängden vatten i de stora vitala magasinen mycket låg vilket håller uppe nivån på elpriset. Många inväntar att överskottet i snömagasinen ska smälta av och fylla på, först då kan vi se en ökad prispress, säger Matina Rosenberg.
Elpriset sjunker nästa vecka
Nästa vecka beräknas temperaturen stiga ytterligare och det blir fortsatt ganska torrt väder. Tillrinningen i vattenmagasinen väntas inte komma igång i någon större omfattning även om det mildare vädret snabbar på processen något.
– Vi beräknar att elpriset under nästa sjunker till cirka 39 öre per kWh, vilket är högt för årstiden, säger Matina Rosenberg.
Nyheter
Gruvbolaget Boliden överträffade analytikernas förväntningar
Gruvbolaget Boliden överträffade analytikernas förväntningar med bred marginal när man presenterade resultatet för det tredje kvartalet. Mikael Staffas, vd för Boliden, kommenterar kvartalet och hur han ser på råvarumarknaden och bolagets olika gruvprojekt.
Nyheter
Australien och USA investerar 8,5 miljarder USD för försörjningskedja av kritiska mineraler
USA:s president Donald Trump och Australiens premiärminister Anthony Albanese undertecknade på måndagen ett avtal som ska tillföra miljarder dollar till projekt inom kritiska mineraler.
Länderna kommer tillsammans att bidra med 1-3 miljarder dollar till projekten under de kommande sex månaderna. Den totala projektportföljen är värd 8,5 miljarder dollar, enligt regeringarna.
Galliumraffinaderi med kapacitet för 5x USA:s efterfrågan
Som en del av avtalet kommer det amerikanska försvarsdepartementet även att investera i ett galliumraffinaderi i västra Australien med en kapacitet på 100 ton per år. För närvarande importerar USA omkring 21 ton gallium, vilket motsvarar hela den inhemska konsumtionen, enligt den amerikanska geologiska myndigheten.
Initiativet kommer samtidigt som Kina har infört exportrestriktioner på vissa mineraler, däribland sällsynta jordartsmetaller, som är avgörande för tillverkningen av elektronik och elmotorer. Gallium används till exempel i mikrovågskretsar samt blå och violetta lysdioder (LED), vilka kan användas för att skapa kraftfulla lasrar.
Nyheter
Vad guldets uppgång egentligen betyder för världen
Guldpriset har nyligen nått rekordnivåer, över 4 000 dollar per uns. Denna uppgång är inte bara ett resultat av spekulation, utan speglar djupare förändringar i den globala ekonomin. Bloomberg analyserar hur detta hänger samman med minskad tillit till dollarn, geopolitisk oro och förändrade investeringsmönster.
Guldets roll som säker tillgång har stärkts i takt med att förtroendet för den amerikanska centralbanken minskat. Osäkerhet kring Federal Reserves oberoende, inflationens utveckling och USA:s ekonomiska stabilitet har fått investerare att söka alternativ till fiatvalutor. Donald Trumps handelskrig har också bidragit till att underminera dollarns status som global reservvaluta.
Samtidigt ökar den geopolitiska spänningen, särskilt mellan USA och Kina. Kapitalflykt från Kina, driven av oro för övertryckta valutor och instabilitet i det finansiella systemet, har lett till ökad efterfrågan på guld. Även kryptovalutor som bitcoin stiger i värde, vilket tyder på ett bredare skifte mot hårda tillgångar.
Bloomberg lyfter fram att derivatmarknaden för guld visar tecken på spekulativ överhettning. Positioneringsdata och avvikelser i terminskurvor tyder på att investerare roterar bort från aktier och obligationer till guld. ETF-flöden och CFTC-statistik bekräftar denna trend.
En annan aspekt är att de superrika nu köper upp alla tillgångsslag – aktier, fastigheter, statsobligationer och guld – vilket bryter mot traditionella investeringslogiker där vissa tillgångar fungerar som motvikt till andra. Detta tyder på att marknaden är ur balans och att kapitalfördelningen är skev.
Sammanfattningsvis är guldets prisrally ett tecken på en värld i ekonomisk omkalibrering. Det signalerar misstro mot fiatvalutor, oro för geopolitisk instabilitet och ett skifte i hur investerare ser på risk och trygghet.
-
Nyheter3 veckor sedanGoldman Sachs höjer prognosen för guld, tror priset når 4900 USD
-
Nyheter4 veckor sedanBlykalla och amerikanska Oklo inleder ett samarbete
-
Nyheter4 veckor sedanGuld nära 4000 USD och silver 50 USD, därför kan de fortsätta stiga
-
Nyheter2 veckor sedanLeading Edge Materials är på rätt plats i rätt tid
-
Nyheter3 veckor sedanNytt prisrekord, guld stiger över 4000 USD
-
Nyheter4 veckor sedanEtt samtal om guld, olja, koppar och stål
-
Analys4 veckor sedanOPEC+ will likely unwind 500 kb/d of voluntary quotas in October. But a full unwind of 1.5 mb/d in one go could be in the cards
-
Nyheter4 veckor sedanNeptune Energy bekräftar enorma litiumfyndigheter i Tyskland

