Följ oss

Nyheter

Fem orsaker till att du skall äga guld

Publicerat

den

Guldtacka från Boldiden, Rönnskär
Guldtacka från Boldiden, Rönnskär

I det dagliga arbetet ser vi hur guld kan förbättra resultaten i olika investeringsportföljer. När vi talar om att använda guld i en portfölj tenderar vi att fokusera på dess roll som ett kärnstrategiskt innehav, inte en tillgång som handlas regelbundet.

Här är fem viktiga skäl att betrakta guld som ett kärninnehav:

1. Guld är en effektiv försäkring mot oförutsägbara händelser

Guld har varit en av de bäst presterande tillgångarna globalt under det senaste året och har väckt mycket uppmärksamhet. I australiensiska dollar har guld aldrig varit mer värdefullt, efter att ha stigit 32 procent under 12-månadersperioden till slutet av september. Samma sak gäller värdet i kanadensiska dollar. Guld har inte bara presterat mycket bra, utan det har gjort det mot bakgrund av stigande geopolitisk risk, en volatil aktiemarknad, globala tillväxtproblem och en plötslig förändring av penningpolitiken globalt.

Det senaste händelserna är bara några exempel i guldets långa historia om att utvecklas väl när marknaderna är oroliga eller när riskerna höjs. Andra framträdande exempel inkluderar:

  • börskraschen 1987: guld steg 6 procent medan S&P 500 föll 33 procent.
  • den globala finanskrisen: guld steg med 26 procent, medan S&P 500 föll med 56 procent.
  • den europeiska statsskuldskrisen: guld steg 9 procent, medan S&P 500 föll 19 procent.

Därför är det inte förvånande att många använder guld som en säker hamn på samma sätt som de skulle använda försäkringar för att skydda sina fysiska tillgångar. Naturligtvis tecknar du inte bara hemförsäkring när du känner att en översvämning eller brand kan vara nära förestående. Många förespråkar att man skall äga guld på lång sikt för att skydda sig mot händelser som i sig är oförutsägbara.

2. Priset på guld drivs av många faktorer och är svårt att förutsäga

Guld överensstämmer inte med traditionella principer för finansiella tillgångar och det finns ingen allmänt accepterad modell för att bestämma ett rimligt pris för guld. Det finns många olika modeller, men det är rimligt att säga att priset på guld drivs av ett brett spektrum av variabler och är svårt att förutsäga.

Guld är på samma gång både en konsumtions- och en investeringstillgång, vilket ofta gör det både pro- och motcykliskt samtidigt. Nivåer av ekonomisk tillväxt är positivt relaterade till efterfrågan på guld för användning i smycken och teknologiprodukter, medan förväntningarna på lägre tillväxt kan driva investeringar eller köpa safe havens. Guld används som en bevarare av värde och ett skydd mot inflation. Guld efterfrågas när räntorna och inflationen är låga och de ekonomiska utsikterna ser dåliga ut. Vidare är centralbanker viktiga investerare och har massiva reserver och ett brett utbud av olika motiv för att äga guld, vilket kan starkt påverka efterfrågan.

Med en sådan mängd konkurrerande faktorer för vilka man ska redovisa är det mycket svårt att förutse förändringar i guldpriset och tidpunkten för dessa. Därför rekommenderas guld sällan som en omsättningstillgång, där marknadstidpunkten är nyckeln. Istället fokuserar de flesta investerare på hur guld kan användas som ett grundläggande strategiskt innehav. Beroende på deras omständigheter ser vi ofta investerare använda guld med en allokering på 2 procent, 5 procent eller 10 procent i sina portföljer.

3. Guldets avkastning på lång sikt är bättre än många andra tillgångsslag

Sedan guld blev en fritt handlad råvara 1971 har priset ökat med i genomsnitt 11,7 % per år. Diagram 1 visar hur guld har presterat i förhållande till andra stora tillgångsklasser. Medan vissa investerare oroar sig för att guld inte ger någon regelbunden inkomst, har dess totala avkastning överträffat många mer allmänt använda investeringar. Guld har väsentligt överträffat både ränteplaceringar och diversifierade råvaror. Dess avkastning på lång sikt är jämförbar med avkastningen på aktiemarknaden.

Gulddiagram
Diagram 1. Källa: Bloombergs data den 30 september 2019. Avkastningen som visas är sammansatta årliga tillväxttakter. Australian Equity representeras av S & P / ASX 200 Total Return Index. Global Equity representeras av MSCI World Total Return Index. Australiensiska räntor representeras av Bloomberg AusBond Composite 0+ Yr-index. Global fast inkomst representeras av Bloomberg Barclays Global Aggregate Total Return Index. Varor representeras av Bloomberg Commodity Total Return Index.

4. Guld hjälper till att diversifiera din portfölj när du behöver det mest

På lång sikt har guld näst intill noll korrelation med aktiemarknaderna. Detta är bra för investerare. Okorrelerade tillgångar tillhandahåller diversifiering och hjälper till att förbättra avkastningen eller minska risken inom en portfölj. Tabell 1 visar korrelationer mellan guld och andra stora tillgångsslag under 20 år. Du kan se att guld i allmänhet har låga korrelationer med andra tillgångar. Det tenderar att vara negativt korrelerat med aktier, samtidigt som det är milt positivt korrelerat med obligationer och råvaror.

Gulds korrelation till andra tillgångar
Tabell 1. Källa: Bloomberg-uppgifter den 30 september 2019. Global Equity representeras av MSCI World Total Return Index. Global obligationer representeras av Bloomberg Barclays Global Aggregate Total Return Index. Råvaror representeras av Bloomberg Commodity Total Return Index.

Inte bara har guldets korrelation med aktiemarknaderna varit låg, det har den trevliga egenskapen att det tenderat att bli mer negativt när aktiemarknaderna faller. Diagram 2 visar sambandet mellan guld- och globala aktier separat med tanke på perioder där kapitalavkastningen är positiv och sedan negativ. Detta står i kontrast till andra okorrelerade eller ”alternativa” tillgångar som blev mycket korrelerade med aktiemarknaderna under den stora finanskrisen. Inte bara guld drar nytta av köp av säkra hamnar under tider med marknadsstress, till skillnad från de flesta andra finansiella tillgångar, det har inget element i kreditrisk, vilket immuniserar det från extrema marknadsdislokationer.

Guldkorrelation
Diagram 2. Källa: Bloomberg-uppgifter den 30 september 2019.

5. Guld kan förbättra riskjusterad avkastning på lång sikt

För att visa påverkan som en kärnposition av guld kan ha i en portfölj har vi simulerat att lägga till ett guldinnehav i en samling typiska fördelningsmodeller som inkluderar internationella aktie- och räntebärande tillgångar med fyra olika fördelningar som representerar följande profiler; konservativ, balanserad, tillväxt och hög tillväxt.

Diagram 3 – 6 nedan visar avkastning, volatilitet/risk (mätt med standardavvikelse), riskjusterad avkastning (mätt med Sharpe-kvoten) och maximal nedgång för varje tillgångsallokeringsportfölj, samt respektive portfölj med ett tillägg av guld på 2 procent, 5 procent och 10 procent guld.

Portföljer
Källa: Morningstar Direct-uppgifter från 31 mars 2003 till 30 september 2019. Konservativa, balanserade, tillväxt- och högväxtportföljer representeras av Vanguard LifeStrategy-fonderna, som har varit tillgängliga för allmänheten sedan februari 2003 eller längre. Guld representeras av ETFS Physical Gold (ASX: GOLD), som har varit tillgänglig för allmänheten sedan mars 2003. De angivna siffrorna är i australiska dollar och är exklusive avgifter.

Vad vi observerar är att tillägget av guld till en annars diversifierad portfölj har förbättrat resultatet i samtliga fall. Avkastningen är högre och ökar när allokeringen av guld ökar. Från ett riskperspektiv är guldpåverkan emellertid ännu viktigare. Allokeringen av guld minskar risken genom guldets förmåga att tillhandahålla diversifiering. Den riskjusterade avkastningen är högre och hur mycket den största nedgången i portföljen varit förbättras väsentligt.

Nyheter

Stark affär för Pan American – men MAG Silvers aktieägare kan bli förlorare

Publicerat

den

Representation av silvertackor

Pan American Silver tar ett stort steg mot silvertronen genom uppköpet av MAG Silver – men inte alla jublar. Enligt David McAlvany, VD och portföljförvaltare vid McAlvany Financial Companies, är det här en affär med tydliga vinnare och potentiella förlorare.

I en intervju på BNN Bloomberg om det uppmärksammade förvärvet av MAG Silver, uttrycker McAlvany en tydlig syn: Pan American stärker sin position dramatiskt, medan MAG:s aktieägare kan få det svårare att motivera sin investering framåt.

Ett klipp för Pan American

Pan American får i och med affären tillgång till en högkvalitativ silvergruva i Mexico – Juanicipro-projektet – där bolaget redan äger en andel. Projektet omfattar nästan 8 000 hektar, där stora delar ännu inte har utforskats.

”Det här är ett område med fantastisk potential och höggradig malm. Det är ett tydligt lyft för Pan American, särskilt med tanke på att man också siktar på att öka produktionen med nästan 70 % i år,” säger McAlvany.

Pan American har redan planer på att relansera projektet Basket Lake, som kan tillföra 20 miljoner uns silver i produktion. Lägg till de 8 miljoner uns från MAG – och Pan American kan bli en av världens två största silverproducenter.

MAG Silvers utdelning – en unik fördel som går förlorad

För MAG Silvers aktieägare ser bilden annorlunda ut. Enligt McAlvany har bolaget varit en sällsynt pärla inom sektorn genom att använda 30 % av sitt fria kassaflöde till att betala en direktavkastning på över 4 % – något som få gruvbolag erbjuder i dag.

”Det var en unik egenskap – en hårdtillgång med kassaflöde som påminde om en räntebärande investering. Den försvinner nu för MAG:s aktieägare,” menar han.

Även om uppköpet kan ses som ett logiskt steg strategiskt, är förlusten av utdelningen något som många investerare sannolikt inte kommer att uppskatta.

En trend inom gruvbranschen

McAlvany noterar också en bredare trend: allt fler gruvbolag prioriterar aktieåterköp framför utdelningar. Det kan vara skattemässigt fördelaktigt, men innebär också att stabilt kassaflöde till aktieägarna blir ovanligare.

”Jag är inte emot återköp – så länge man inte gör det vid toppnivåer. Men MAG:s utdelningsstrategi var verkligen något särskilt, och det är inget man lätt ersätter i en portfölj.”

Stöd från Fresnillo – men inga garantier

Ett frågetecken i affären är hur Fresnillo, majoritetsägaren i gruvan och ägare till cirka 9 % av MAG Silver, kommer att agera. Enligt McAlvany uttrycker de stöd för affären – men vill inte uttala sig om hur de kommer att rösta.

Eftersom minst två tredjedelar av MAG:s aktieägare måste godkänna uppköpet, är det inte omöjligt att affären möter visst motstånd.

Affären gynnar långsiktighet – men inte alla

McAlvany är tydlig: För Pan American är detta ett strategiskt kap som stärker bolaget på flera fronter. De får tillgång till en högklassig tillgång med låg produktionskostnad och stora utvecklingsmöjligheter.

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Men för MAG:s aktieägare innebär affären att en mycket attraktiv utdelningsmodell går upp i rök, och det återstår att se om förvärvet ger samma värde i deras portföljer framöver.

”På lång sikt är det här en affär som gör stor skillnad för Pan American. Men jag förstår om MAG:s aktieägare känner en viss besvikelse,” avslutar han.

Fortsätt läsa

Nyheter

Anton Löf kommenterar industrimetaller, tillståndsprocesser och svenska gruvor

Publicerat

den

Anton Löf, RMG Group

Anton Löf, mineralanytiker på RMG Consulting, kommenterar de största prisrörelserna bland industrimetaller, kortade tillståndsprocesser och utsikterna för svenska gruvor.

Fortsätt läsa

Nyheter

Nystart för koppargruvan Viscaria i Kiruna – en av Europas största

Publicerat

den

Viscaria i Kiruna

Gruvbolaget Viscaria kommer allt närmare att starta Viscariagruvan i Kiruna, vilken kommer att bli en av Europas största koppargruvor. Brytning påbörjas under 2026 och anrikningsverket tas i bruk under 2027 som då produceras det första koncentratet.

Bolaget har hittills satsat 1,8 miljarder kronor men kommer att behöva ytterligare 6 miljarder, där fördelningen är tänkt att vara 60 procent lån och 40 procent eget kapital.

EFN intervjuar Viscarias vice vd Anna Tyni.

Fortsätt läsa

Centaur

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära