Följ oss

Nyheter

Europeisk oljejätte sänker sin oljeprisprognos

Publicerat

den

ENI

Det italienska oljeföretaget Eni sänkte sina långsiktiga antaganden om oljepriset på tisdagen och säger att Coronaviruspandemin kommer att ha ”en bestående inverkan” på den globala ekonomin och energisektorn.

ENI

Veckor efter att BP och Shell har reviderat ned sina långsiktiga prognoser sänkte också Eni sin prognos för oljepriset 2020-2024. Det italienska oljeföretaget sänker också sitt långsiktiga prisscenario för olja och gas. Bolaget lämnar också en vinstvarning om 4 miljarder dollar (3,5 miljarder euro) i nedskrivningar efter skatt mot långfristiga tillgångar för andra kvartalet 2020.

Eni förutspår nu Brent Crude kommer att handlas till 60 USD per fat år 2023 jämfört med sitt tidigare antagande om 70 dollar per fat. För åren 2020-2022 förväntar sig ENI att Brentpriserna kommer att ligga på 40, 48 respektive 55 dollar per fat jämfört med de tidigare antagandena om 45, 55 och 70 USD per fat.

Medan det minskade antagandena om oljepris, upprepade det italienska företaget sitt åtagande från februari att minska sitt koldioxidavtryck. ”Vi bekräftar vår strategi att bli ledande i avkarboniseringsprocessen, trots de bestående effekterna av COVID-19-pandemin på den globala ekonomin och företaget. Vi bedömer att detta påskyndar våra planer” säger Enis VD Claudio Descalzi.

”Den pågående utvecklingen kommer att göra det möjligt för företaget att uppnå en bättre balanserad portfölj, minska exponeringen för volatiliteten i kolvätepriserna, samtidigt som vi går mot våra mål för hållbarhet och lönsamhet. Våra förändrade långsiktiga antaganden, nådde fyra månader efter utbrottet av COVID-19-pandemin, återspeglar våra nuvarande förväntningar om framtida priser och kommer att integreras i våra processer för kapitalallokering” konstaterade Descalzi.

Shell varnade i förra veckan att bolaget skulle kunna ta upp till 22 miljarder dollar i nedskrivning efter skatt under andra kvartalet, samtidigt som Shell varnar för en massiv nedskrivning av dess tillgångar när bolaget reviderade sina prisantaganden efter oljepriskraschen.

Nyheter

NKT tillverkar elkablar som kan överföra 1 GW, har orderstock på 10 miljarder euro

Publicerat

den

Elkabel

Högspänningskablar, som ofta ligger på havsbotten och förser hela länder med el, tillverkas i Karlskrona hos NKT. En kabel kan överföra 1 GW, motsvarande en hel kärnkraftsreaktor. 2027 invigs det tredje tornet där de tillverkas och som också blir det näst högsta tornet i Europa.

Företaget har en orderstock på 10 miljarder euro.

Fortsätt läsa

Nyheter

CATL pausar stor litiumgruva, kan ge prishöjningar på marknaden

Publicerat

den

Laddning av elbil

En av världens största batteritillverkare, kinesiska CATL, har tillfälligt stoppat produktionen vid en av sina största litiumgruvor. Enligt David Deckelbaum, Managing Director för aktieanalys på TD Cowen, beror stoppet på att bolaget inte förnyat sin driftlicens i tid – inte på ekonomiska skäl.

Gruvan, som är en av de dyrare att driva och länge bidragit till ett överskott av litium på marknaden, har varit en viktig källa till utbud från Kina. CATL uppger att man arbetar för att snabbt återuppta produktionen.

Deckelbaum påpekar att ungefär 35 procent av den globala litiumproduktionen utanför Kina i dag sker med förlust. Efterfrågan på litium ökar fortfarande kraftigt – över 20 procent det senaste året – särskilt tack vare energilagring och elbilsmarknaden. Problemet har varit ett överutbud, framför allt från Kina och från afrikanska gruvor vars råvaror raffineras i Kina.

Marknaden har reagerat starkt på nyheten, med stigande litiumaktier, då stoppet kan minska överskottet och på sikt driva upp priserna från dagens nivå runt 10 000 USD per ton mot en långsiktig incitamentsnivå kring 16 000 USD per ton.

Deckelbaum framhåller att överlevande aktörer i branschen ofta är välfinansierade och har planerad produktion senare under decenniet. Han nämner exempel som Albemarle, som redan säkrat finansiering från USA:s energidepartement för nya projekt.

Kinas dominans inom elbilar och batteriproduktion är central i sammanhanget. Landet har ökat försäljningen av elbilar med 50 procent, investerat tungt i inhemsk litiumproduktion och kontrollerar stora delar av värdekedjan för batterier. Målet är att stärka exporten av både bilar och batterier.

Fortsätt läsa

Nyheter

Omgående mångmiljardfiasko för Equinors satsning på Ørsted och vindkraft

Publicerat

den

Havererad vindkraft

Det danska energibolaget Ørsted är ett spektakulärt fiasko som orsakat enorma förluster för investerare. Bolagets satsningar på vindkraft är en lång serie av haverier.

För tio månader sedan gjorde plötsligt norska Equinor en investering på 26 miljarder norska kronor för att köpa 9,8 procent av Ørsted-haveriet. Equinor ansåg att Ørsted hade en kvalitativ porfölj av vindkraftsprojekt. Kritiken mot denna investering var stor, för få kunde se vad Equinor såg.

Idag meddelade Ørsted att de måste göra en nyemission på 60 miljarder danska kronor, motsvarande 90 miljarder svenska kronor, för att försöka rädda situationen. Aktien har i skrivande stund fallit över 31 procent under dagen. Equinor betalade i genomsnitt 398,5 danska kronor, nu är aktien värd nästan hälften. Det är en förlust på nästan 13 miljarder kronor på tio månader på en enda investering.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära