Nyheter
Elpriset på årshögsta i norra Sverige

Efter förra veckans relativt låga elpris som snittade på omkring 65 öre per kWh har priset återigen stigit till för årstiden mycket höga nivåer. Snittpriset på den nordiska elbörsen kommer att hamna på cirka 1,50 kr per kWh innevarande vecka. Även norra landet, elområde 1 och 2 där priset vanligtvis är betydligt lägre, får räkna med ett elpris på över 1 krona per kWh, vilket inte inträffat tidigare under året, enligt elbolaget Bixias elprisprognos.

– Trots att vårfloden har kommit i gång och fyller på vattenmagasinen i både Norge och Sverige är vattennivåerna långt under det normala i vårt västra grannlands sydliga delar. Samtidigt är Finland i behov av import till följd av att kärnkraftsreaktorn Olkiluoto 2 är i revision och Olkiluoto 3 inte återupptagit sin testperiod. Dessutom har Ryssland sedan några veckor stoppat exporten av el till Finland. Det gör att Sverige exporterar mer kraft till Finland vilket gör att priset stiger, förklarar Johan Sigvardsson, elprisanalytiker på Bixia.
Norges begränsade vattenkraft gör att de enbart använder vattenkraften under dagtid och på nätterna importerar de tidvis kraft från England och Tyskland. Det gör att priset på el är högt även nattetid vilket håller uppe de norska priserna och därmed hela systempriset.
Hoppas på en blöt sommar
Det har varit en långvarig period med torrt väder runt vattenmagasinen i Norge och även i Sverige vilket gör att vattenkraften är begränsad.
– Får vi inte ett mycket blött tredje kvartal så kommer det vara ont om vattenkraft i Norge hela nästa vinter. Det får till följd att våra elpriser i Norden får en tätare koppling till kontinenten och blir därmed fortsatt höga, säger Johan Sigvardsson.
Från 1 öre till 1 krona på några timmar
Det senaste året har präglats av extremt höga elpriser, samtidigt har de varit extremt volatila vilket beror på hur mycket det blåser.
– Förra veckan såg vi vilken stor effekt vindkraften har på prisnivån. Under lördagen låg systempriset på strax över 1 öre per kWh under flera timmar när det blåste som mest. Men när vinden mojnade under söndagen steg priset till över 1 krona på bara några timmar, säger Johan Sigvardsson.
Under kommande vecka ser det dock inte ut att bli så blåsigt och Bixias bedömning är att priset kommer att ligga på samma nivå som denna vecka, dvs runt 1,50 per kWh.
Nyheter
NKT tillverkar elkablar som kan överföra 1 GW, har orderstock på 10 miljarder euro

Högspänningskablar, som ofta ligger på havsbotten och förser hela länder med el, tillverkas i Karlskrona hos NKT. En kabel kan överföra 1 GW, motsvarande en hel kärnkraftsreaktor. 2027 invigs det tredje tornet där de tillverkas och som också blir det näst högsta tornet i Europa.
Företaget har en orderstock på 10 miljarder euro.
Nyheter
CATL pausar stor litiumgruva, kan ge prishöjningar på marknaden

En av världens största batteritillverkare, kinesiska CATL, har tillfälligt stoppat produktionen vid en av sina största litiumgruvor. Enligt David Deckelbaum, Managing Director för aktieanalys på TD Cowen, beror stoppet på att bolaget inte förnyat sin driftlicens i tid – inte på ekonomiska skäl.
Gruvan, som är en av de dyrare att driva och länge bidragit till ett överskott av litium på marknaden, har varit en viktig källa till utbud från Kina. CATL uppger att man arbetar för att snabbt återuppta produktionen.
Deckelbaum påpekar att ungefär 35 procent av den globala litiumproduktionen utanför Kina i dag sker med förlust. Efterfrågan på litium ökar fortfarande kraftigt – över 20 procent det senaste året – särskilt tack vare energilagring och elbilsmarknaden. Problemet har varit ett överutbud, framför allt från Kina och från afrikanska gruvor vars råvaror raffineras i Kina.
Marknaden har reagerat starkt på nyheten, med stigande litiumaktier, då stoppet kan minska överskottet och på sikt driva upp priserna från dagens nivå runt 10 000 USD per ton mot en långsiktig incitamentsnivå kring 16 000 USD per ton.
Deckelbaum framhåller att överlevande aktörer i branschen ofta är välfinansierade och har planerad produktion senare under decenniet. Han nämner exempel som Albemarle, som redan säkrat finansiering från USA:s energidepartement för nya projekt.
Kinas dominans inom elbilar och batteriproduktion är central i sammanhanget. Landet har ökat försäljningen av elbilar med 50 procent, investerat tungt i inhemsk litiumproduktion och kontrollerar stora delar av värdekedjan för batterier. Målet är att stärka exporten av både bilar och batterier.
Nyheter
Omgående mångmiljardfiasko för Equinors satsning på Ørsted och vindkraft

Det danska energibolaget Ørsted är ett spektakulärt fiasko som orsakat enorma förluster för investerare. Bolagets satsningar på vindkraft är en lång serie av haverier.
För tio månader sedan gjorde plötsligt norska Equinor en investering på 26 miljarder norska kronor för att köpa 9,8 procent av Ørsted-haveriet. Equinor ansåg att Ørsted hade en kvalitativ porfölj av vindkraftsprojekt. Kritiken mot denna investering var stor, för få kunde se vad Equinor såg.
Idag meddelade Ørsted att de måste göra en nyemission på 60 miljarder danska kronor, motsvarande 90 miljarder svenska kronor, för att försöka rädda situationen. Aktien har i skrivande stund fallit över 31 procent under dagen. Equinor betalade i genomsnitt 398,5 danska kronor, nu är aktien värd nästan hälften. Det är en förlust på nästan 13 miljarder kronor på tio månader på en enda investering.
-
Nyheter4 veckor sedan
USA inför 93,5 % tull på kinesisk grafit
-
Nyheter3 veckor sedan
Fusionsföretag visar hur guld kan produceras av kvicksilver i stor skala – alkemidrömmen ska bli verklighet
-
Nyheter4 veckor sedan
Westinghouse planerar tio nya stora kärnreaktorer i USA – byggstart senast 2030
-
Nyheter2 veckor sedan
Kopparpriset i fritt fall i USA efter att tullregler presenterats
-
Nyheter3 veckor sedan
Ryska militären har skjutit ihjäl minst 11 guldletare vid sin gruva i Centralafrikanska republiken
-
Nyheter4 veckor sedan
Eurobattery Minerals förvärvar majoritet i spansk volframgruva
-
Nyheter2 veckor sedan
Lundin Gold rapporterar enastående borrresultat vid Fruta del Norte
-
Nyheter4 veckor sedan
Kina skärper kontrollen av sällsynta jordartsmetaller, vill stoppa olaglig export