Nyheter
Efter fyra månaders nettoinflöden till guldfonderna vände det
World Gold Council (WGC) har rapporterat att de börshandlade fonderna har avslutat sin fyra månader långa period av positiva inflöden. Under maj 2022 såg dessa guldfonder utflöden på totalt 53 ton, motsvarande 3,1 miljarder dollar. Även om detta var det största månatliga utflödet sedan mars 2021 är det totala innehavet på 3 823 ton åtta procent högre i år.

WGC sa att stark dubbelriktad aktievolatilitet misslyckades med att stödja priserna under rapporteringsmånaden när det kortsiktiga momentumet avtog. WGC-rapporten sa ”Volatiliteten på aktiemarknaden nådde de högsta nivåerna sedan starten av covid-19, med de flesta aktiemarknaderna i ett ”pullback”- eller ”bear market”-territorium. Obligationsräntorna och dollarn föll i maj, vilket är generellt sett positivt för guldpriset”.
En kollaps i ekonomin?
Framgent tror WGC att anmärkningsvärda marknadsaktörer ansluter sig till kören av investerare som anser att centralbankernas åtgärder kan vara lite för sena. WGC citerar några källor som säger att den amerikanska centralbanken borde ha agerat snabbare för att höja räntorna och att det enda sättet att stoppa den nuvarande rasande inflationen är med hjälp av en aggressiv penningpolitisk åtstramning eller med en kollaps i ekonomin.
Aktiemarknaderna har backat avsevärt i år. De flesta större index har fallit med mer än tio procent hittills under året. WGC säger att aktievolatiliteten förblir på fleråriga toppar, men guldvolatiliteten är dämpad. Även om guld är användbart som en hedge, fungerar det också bra under ihållande nedgångar på börsen.
”Även om nuvarande marknadsförhållanden inte liknar något vi har sett historiskt, kan en fortsatt svag aktiemarknad mycket väl utlösa ett rally i guldpriset.”
”Medan vissa kan oroa sig för att guld kan konkurrera med aktiemarknaderna om kapitalet, är guldets senaste utveckling också en biprodukt av likviditetsförsörjning för misshandlade områden på marknaden. I själva verket, under de fåtaliga börsrallyn de senaste veckorna, har också guld stigit mest hela tiden.” ”Dessutom har vi funnit att guld historiskt sett upprätthåller en positiv utveckling i de flesta långsiktiga aktierallyn”, konstaterar WGC. Rådet drar slutsatsen att i slutändan kommer centralbankernas språk och beteende under de kommande månaderna sannolikt att vara en stark bestämningsfaktor för framtida marknadsåtgärder.
Nyheter
Christian Kopfer om läget för oljan
Christian Kopfer, analytiker på Arctic Securities, kommenterar läget på oljemarknaden till följd av kriget i Gulfen. Ännu så länge prisar marknaden in att situationen ändå löser sig, för fortsätter det 2-3 månader så går priset till 150-200 USD per fat.
Nyheter
Marknaden måste börja betrakta de höga kopparpriserna som det nya normala
Johannes Grunselius, analytiker på SB1, lyfter fram koppar som den mest attraktiva råvaran i gruvsektorn just nu, och menar att det finns både starka strukturella och långsiktiga drivkrafter bakom efterfrågan. Historiskt har den globala efterfrågan på koppar vuxit med cirka 2–3 procent per år under de senaste 50 åren, men enligt honom står marknaden inför en ny fas där tillväxten kan accelerera till 3–4 procent årligen.
Denna uppväxling drivs framför allt av elektrifieringen av samhället. Koppar är en central komponent i allt från elnät och elfordon till den snabba utbyggnaden av datacenter kopplade till AI-investeringar. Det innebär att efterfrågan inte bara växer, utan gör det på ett mer strukturellt och långsiktigt sätt än tidigare.
Samtidigt pekar Grunselius på ett avgörande problem på utbudssidan. det finns inte tillräckligt med nya kopparprojekt för att möta den ökande efterfrågan. Den globala projektportföljen är otillräcklig, och det är enligt honom i praktiken “omöjligt” för industrin att öka produktionen i den takt som krävs. Slutsatsen blir att marknaden med stor sannolikhet går mot ett underskott, en global kopparbrist, inom några år.
Mot den bakgrunden blir stora nya fyndigheter extremt viktiga. Han lyfter särskilt fram Vicuna-projektet, där omkring 50 miljoner ton koppar har identifierats, motsvarande cirka två års global konsumtion. Det är den största kopparupptäckten på över 30 år och beskrivs som betydelsefull inte bara för enskilda bolag utan för hela industrin. Dessutom finns betydande inslag av guld och silver, vilket ytterligare stärker projektets ekonomiska värde.
Grunselius betonar också att kopparpriserna, trots viss nedgång från toppnivåer, fortfarande ligger på historiskt höga nivåer. Han menar att marknaden behöver börja betrakta dessa nivåer som ett “nytt normalt”, givet de starka fundamentala drivkrafterna i både efterfrågan och utbud.
Sammanfattningsvis är hans bild tydlig att kopparmarknaden står inför en period av strukturell tillväxt kombinerad med begränsat utbud, vilket skapar goda förutsättningar för fortsatt höga priser och gör koppar till en av de mest intressanta råvarorna för investerare.
I relation till koppar diskuterar Grunselius även utsikterna för Lundin Mining och Boliden.
Nyheter
Det fysiska spotpriset på brentolja har slagit nytt rekord
När man följer oljepriset så är det vanligtvis priset på terminen som är närmast förfall man tittar på. Den handlas på börsen, det finns en stor likviditet, har hög transparens och går till lösen inom varje månad. Det är dock bara 1-3 procent av terminerna som går till fysisk leverans, resten avvecklas finansiellt och positionen rullas vidare till nästa termin.
När marknaden börjar skaka kan det därför vara intressant att även titta på ”dated brent”, dvs spotpriset på brentolja med fysisk leverans, där leverans vanligtvis sker inom 10-25 dagar.
Terminspriset på brentolja är nu 109 USD per fat. Men dated brent-priset är 141 USD! Enligt grafen nedan är det det högsta priset någonsin. Medan andra uppgifter säger att rekordet fortfarande är juli 2008 då det var 147-148 USD. Oavsett vilket, den aktuella prisnivån är enormt hög och viljan att betala ett rejält högre pris än terminspriset tyder på att köpare upplever att det är fysisk brist på olja.

-
Nyheter3 veckor sedan40 minuter med Javier Blas om hur världen verkligen påverkas av energikrisen
-
Nyheter4 veckor sedanElpriserna fördubblas, stor osäkerhet inför sommaren
-
Nyheter4 veckor sedanMP Materials, USA:s svar på Kinas dominans över sällsynta jordartsmetaller
-
Nyheter2 veckor sedanDet fysiska spotpriset på brentolja har slagit nytt rekord
-
Nyheter4 veckor sedanStudsvik har idag ansökt om att få bygga 1200-1600 MW kärnkraft i Valdemarsvik
-
Nyheter2 veckor sedanMarknaden måste börja betrakta de höga kopparpriserna som det nya normala
-
Analys4 veckor sedanTACO (or Whatever It Was) Sends Oil Lower — Iran Keeps Choking Hormuz
-
Nyheter4 veckor sedanMatproduktion är beroende av gödsel, Gulfkriget skapar brist

