Nyheter
Den kanadensiska Vancouvern
I samband med Olympiaden som hölls i Vancouver 2010 valde det Kungliga Kanadensiska Myntverket att ta fram en serie om tre mynt, bland annat den kanadensiska Vancouvern. Det första myntet utgavs 2008, och seriens sista mynt utkom år 2010. Texten nedanför beskriver guldmyntet om ett ounce, men myntet finns i andra storlekar och även att tillgå i silver.
Framsidan
På framsidan syns den amerikanska Thunderbirden utformad som en indiansk totem. Denna är omgiven av elva stycken lönnlöv som blåser i vinden som genereras av fågelns vingslag. Texten på myntet säger FINE GOLD 1 OZ och 9999 vilket är en garanti för såväl renhet som vikt.
Baksidan
Baksidan av myntet pryds av Hennes Majestät, Drottning Elisabeth II av England, i profil där hennes högra sida visas för betraktaren. Till vänster om drottningen syns den officiella logotypen för Vancouvers Olympiska spel 2010, tillsammans med de olympiska ringarna och texten VANCOUVER 2010. Datumet, myntets valör och Elisabeth II finns också att läsa på myntet.
2009 års utgåva av de olympiska lönnlövsguldmynten var den andra av tre planerade utgåvor. Serien startade 2008, och avslutades 2010, det år som vinterolympiaden hölls i Vancouver.
Design
Till åminnelse av de första invånarna i den nordamerikanska Stillahavsregionen bär dessa mynt en bild av en Thunderbird, vackert utformat för att anta formen av ett kanadensiskt lönnlöv. Motivet har utformats av den indianske konstnären Rick Harry (Xwa Lack Tun).
Legenden om Thunderbird
Thunderbirden är ett legendariskt djur i de nordamerikanska urinvånarnas historia och kultur. Fågeln anses besitta extraordinära krafter och sägs vara både starkare och större än nästan alla andra djur. Thunderbirdens hem anses vara vulkanen Black Tusk, i nationalparken Garibaldi British Columbia i Kanada, där den sitter och övervakar världen.
Legenden säger att då denna mytologiska fågel flaxar med vingarna så skapas det kraftfulla vindar. På samma sätt sägs blixtarna ha sitt ursprung i fågelns blinkningar och att åskan kan höras flera mil bort då dess vingar kolliderar med varandra.
Mynten är framställda av det Kungliga Kanadensiska Myntverket (the Royal Canadian Mint) i Kanada.
Nyheter
Kina slår nytt rekord i produktion av kol

Energianalytikern John Kemp rapporterar, baserat på Kinas officiella statistik, att landet slagit ett nytt rekord i produktion av kol. I mars producerade man 441 miljoner ton. Grafen nedan visar hur perioden januari-mars varit per år och där har produktionen gått upp till 1203 miljoner ton från 1106 miljoner ton för samma period föregående år.
Kina använder spektakulära mängder kol, det man också gradvis gör är att ersätta importerad kol med egen produktion. Det är en säkerhetsfråga att man vill vara mindre beroende av omvärlden för energi. Fördelen med importerade kol är att den kan levereras med lastfartyg till de energislukande kustregionerna. Men Kina har med tiden byggt energislukande industri vid sina kolgruvor, vilket delvis minskar behovet av att frakta kolen.

Nyheter
Två samtal om det aktuella läget på råvarumarknaden

Det är stormiga tider på råvarumarknaden där oljepriset leder nedgången. Guld klarar sig däremot hyggligt väl, berättar Lars Henriksson på råvarufonden Centaur. Han tar vidare upp aluminium och koppar. Han säger även att den värld med en global råvarumarknad nu kanske kommer att förändras där vi i stället kan få se en mer segmenterad marknad där det handlas utanför och inom USA. Prisutvecklingen för olika råvaror skiljer sig kraftigt åt, jordbruksråvaror som vete klarar sig ganska bra, priserna var redan låga.
Nästa gäst är Maria Sunér från Svemin som diskuterar marknaden ur andra perspektiv, så som satsningar på försvar och grön energi samt hur de påverkar efterfrågan på råvaror.

Nyheter
Oljepriserna slaktas på samtidiga negativa faktorer

Både WTI- och Brent-oljan har idag fallit med omkring 7 procent, där WTI handlas kring 66,50 USD och Brent kring 69,89 USD. De kan dessutom tilläggas att USAs valuta idag faller mot i princip alla andra valutor, vilket gör oljepriset för alla utanför USA har fallit ännu mer.
USA:s handelskrig mot alla världens länder, förutom Ryssland, har skadeskjutit hela världsekonomin vilket förväntas minska efterfrågan på olja. Samtidigt fortsätter OPEC+ att enligt plan trappa ner sin begränsning av oljeproduktionen, dvs man kommer att producera mer olja.
Tullsmärta för amerikansk oljeproduktion
Fallande oljepriser är ingenting amerikanska oljeproducenter gillar. De drabbas dock även på kostnadssidan. Stålrör och andra saker som oljeproducenter använder har belagts med tullar, vilket gör att produktionskostnaderna stiger. Amerikanska oljebolag är det dock svårt att gråta över, de har trots allt finansierat och marknadsfört denna utveckling.
Någonting som USA dock inte införde tullar på är olja. Hade Trump fullföljt de planerna då hade det kunnat bli ett ännu större kaos.
-
Analys4 veckor sedan
Crude oil comment: Ticking higher as tariff-panic eases. Demand growth and OPEC+ will be key
-
Analys4 veckor sedan
Crude prices hold gains amid fresh tariff threats
-
Nyheter4 veckor sedan
Ett samtal om råvarorna som behövs för batterier
-
Nyheter4 veckor sedan
Tysklands SEFE skriver avtal om att köpa 1,5 miljarder ton LNG per år från Delfin i USA
-
Nyheter4 veckor sedan
700 timmar med negativa elpriser och dyrare biobränsle gav lägre resultat för Jämtkraft
-
Nyheter3 veckor sedan
Danska Seaborg Technologies siktar på serieproduktion av smältsaltsreaktorer till mitten av 2030-talet
-
Analys3 veckor sedan
Brent Edges Lower After Resisting Equity Slump – Sanctions, Saudi Pricing in Focus
-
Nyheter2 veckor sedan
Oljepriserna slaktas på samtidiga negativa faktorer