Nyheter
Brittiska Royal Mint ser efterfrågan på silvertackor stiga med 540 procent
Den globala marknaden för ädelmetaller fortsätter att se en omättlig efterfrågan på fysiskt silver. Under torsdagen rapporterade det brittiska myntverket, Royal Mint, en 540-procentig ökning av försäljningen av silvertackor jämfört med förra året. Royal Mint sa också att dess Britannia 2021-mynt med ett troy ounce silver såg försäljningen fördubblas mellan mars och april jämfört med förra året.

”Vi upplevde hög efterfrågan 2020 när investerare flockades till så kallade safe haven-tillgångar under pandemins höjd, men denna efterfrågan har fortsatt till 2021 eftersom fler människor inser fördelarna med ädelmetaller”, säger Andrew Dickey, divisionschef för ädelmetaller vid Royal Mint. ”Silver har en bred attraktion eftersom det har ett inneboende värde som en begränsad resurs och erbjuder ett betydligt lägre pris än guld – vilket gör det tillgängligt för fler kunder.”
Den fysiska efterfrågan på silver tog fart i februari i år efter att en grupp handlare, organiserade via sociala medier, försökte och misslyckades med att framkalla en short squeeze på marknaden. Men sedan dess har analytiker sagt att efterfrågan på silver fortfarande är stark, med investerare som vill utnyttja den industriella efterfrågan på ädelmetaller när den globala ekonomin fortsätter att återhämta sig från COVID-19-pandemin.
Andra analytiker har sagt att silver fortfarande är en attraktiv monetär metall och skyddar mot stigande inflationstryck.
En ljus framtid för silverpriset
”Många analytiker förutspår en ljus framtid för silverpriset, i alla fall under resten av 2021. Tillpassad penningpolitik och finanspolitik – traditionella drivkrafter för efterfrågan på ädla metaller – förväntas förbli i spel när ekonomin fortsätter att återhämta sig från pandemin”, säger Dickey. ”Dessutom har silveranvändning i framväxande grön teknik också bidragit till den positiva känslan gentemot metallen.”
Den starka investeringsefterfrågan på silver pressade priserna till nästan två månaders-högsta förra veckan till 28 dollar per troy ounce. Även om silver har fallit från sina senaste toppar har ädelmetallen fortfarande kritiskt stöd. Royal Mint sa att detta har ökat snabbt på marknaden för ädelmetaller de senaste åren. Royal Mint är nu den främsta producenten av guldmynt i Storbritannien.
Royal Mint sa också att den erbjuder en rad digitala investeringsplattformar som gör det möjligt för investerare att köpa och sälja fraktionerat guld, silver och platina utan att ta hand om metallen. Alla digitala innehav backas upp av fysiska innehav, som lagras i Royal Mints valv.
Nyheter
Solkraften pressar elpriserna dagtid
Snabba väderomslag har präglat elmarknaden i april, med både prisfall och pristoppar som följd. Samtidigt får solkraften allt större påverkan och pressar ner elpriserna, särskilt i södra Sverige.

Månadsmedelpriset för april på den nordiska elbörsen Nord Pool utan påslag och exklusive moms blev 58,66 öre/kWh i elområde 3, södra Mellansverige, och 22,75 öre/kWh i elområde 1, norra Sverige. På kontinenten syns den så kallade ankkurvan tydligt.
– Nu är solen helt klart på gång. I Tyskland har solen under april producerat nästan 2 TWh mer än ifjol vilket även gynnar oss i Sverige. Ankkurvefenomenet innebär att elpriset är lågt mitt på dagen och stiger raskt mot kvällen. Under perioder med soligt och varmare vårväder är solen ett välkommet inslag här hemma och det påverkar elpriserna nedåt. Den ökar produktionen och minskar konsumtionen, säger Jonas Stenbeck, privatkundschef på Vattenfall Försäljning.
De årliga, planerade underhållsarbetena på kärnkraftverken pågår, vilket innebär att den tillgängliga kapaciteten just nu är cirka 60 procent. Vinden var varierande under april, med snabba skiften mellan stilla och blåsiga perioder, vilket märktes på elpriset.
Den hydrologiska balansen i Norden, alltså det sammanlagda vatteninnehållet i snö, mark och magasin, är svag med betydande underskott i södra Norge. Men magasinsnivåerna i Sverige ligger kring normala nivåer för årstiden och har börjat fyllas på.
– Dock förväntas årets vårflod att, givet dagens förutsättningar, bli lägre än normalt då snötäcket är avsevärt mindre än vanliga nivåer. Vädret kommer avgöra hur väl vårfloden fyller magasinen inför sommaren, säger Jonas Stenbeck.
De höga gaspriserna har fallit något, samtidigt som stigande temperaturer på kontinenten och den stora andelen solkraft haft en stabiliserande effekt. Det geopolitiska läget är dock fortsatt ett orosmoment.
– Det vi sett är att marknaden är väldigt nyhetsdriven. Beroende av vad som rapporteras så reagerar marknaden direkt. Det gör att vi befinner oss i en väldigt speciell situation eftersom denna osäkerhet skapar svängiga och oförutsägbara bränslepriser, vilket i slutändan påverkar elpriset. Jag förstår att många känner en oro men i och med att det blir varmare så kommer man inte att behöva lika mycket el, vilket ger en lägre elkostnad, säger Jonas Stenbeck.
| Medelspotpris | April 2025 | April 2026 |
| Elområde 1, Norra Sverige | 14,39 öre/kWh | 26,09 öre/kWh |
| Elområde 2, Norra Mellansverige | 14,21 öre/kWh | 26,85 öre/kWh |
| Elområde 3, Södra Mellansverige | 37,61 öre/kWh | 56,08 öre/kWh |
| Elområde 4, Södra Sverige | 58,35 öre/kWh | 66,55 öre/kWh |
*Ankkurva: Ankkurvan beskriver hur elproduktionen från förnybara energikällor, som solenergi, påverkar elnätet och elanvändningen över en dag. Kurvan har fått sitt namn eftersom grafen under en dag liknar profilen av en anka.
Nyheter
Michel Gubel ger sin syn på oljemarknaden
Råvaran olja handlas fortsatt över 100 USD per fat och det är något stökigt med prissättningen. Michel Gubel ger sin syn på läget för oljan, att priskurvan kan vara i contango och backwardation, samt vad som kan hända med olja på längre sikt.
Nyheter
Svag vårflod dubblar elpriserna
Den norrländska vårfloden väntas dra igång den här veckan och pågå fram till slutet av maj. Att den är ovanligt svag i år bidrar till att elpriset i system fram till midsommar blir ungefär dubbelt så högt som under samma period i fjol. Det visar Bixias elprognos för maj och juni.

Efter en relativt dyr april väntas systempriset landa på 55 öre per kilowattimme i maj och 50 öre i juni, att jämföra med 31 respektive 21 öre förra året.
– Vi har inte haft så lite snö någon vinter sedan 2019 och det syns tydligt i vårfloden. Den prispress vi normalt sett räknar med den här tiden på året blir betydligt svagare än vanligt. Dessutom ligger bränslepriserna på en högre nivå än i fjol på grund av oron i Mellanöstern, vilket spiller över på de svenska elpriserna, säger Johan Sigvardsson, elprisanalytiker på Bixia.
Den hydrologiska balansen ligger på minus 20 terawattimmar, jämfört med ett överskott på 5–10 terawattimmar vid samma tidpunkt i fjol. Tillrinningen väntas kulminera på ungefär 7 terawattimmar per vecka i slutet av maj, långt under ett normalår.
Hur elpriserna utvecklas under resten av 2026 beror i hög grad på hur blöt sommaren blir. Terminspriset för fjärde kvartalet ligger på runt 70 öre per kilowattimme, vilket speglar marknadens oro inför hösten.
– Det krävs fyra till fem blöta veckor för att ta igen underskottet och fylla på vattenmagasinen. Det finns indikationer på att sommaren kan bli torr i mellersta och södra Skandinavien, men osäkerheten är stor. Om det blir så lär priserna stiga ytterligare, säger Johan Sigvardsson.
Elpris april–juni 2026 jämfört med utfall 2025 (öre/kWh)
| Område | Apr 2026 | Apr 2025 | Maj 2026 | Maj 2025 | Juni 2026 | Juni 2025 |
| System | 70 | 35 | 55 | 31 | 50 | 21 |
| SE1 | 27 | 14 | 27 | 14 | 23 | 3 |
| SE2 | 28 | 14 | 29 | 15 | 24 | 5 |
| SE3 | 50 | 38 | 57 | 43 | 47 | 23 |
| SE4 | 62 | 58 | 66 | 60 | 59 | 41 |
-
Analys4 veckor sedanBrent crude up USD 9/bl on the week… ”deal around the corner” narrative fades
-
Nyheter3 veckor sedanSolkraften pressar elpriserna dagtid
-
Nyheter3 veckor sedanMichel Gubel ger sin syn på oljemarknaden
-
Nyheter3 veckor sedanSvag vårflod dubblar elpriserna
-
Analys1 dag sedanOil product price pain is set to rise as the Strait of Hormuz stays closed into summer

