Följ oss

Nyheter

Att guldpriset är högre än platinapriset är både sällsynt och skrämmande

Publicerat

den

Grafer jämför priset på guld och platina

Guldpriset högre än platinaprisetDet är mer än intressant att platinapriset släpar efter guldpriset. Guldet har stigit fint sedan den finansiella härdsmältan som uppstod efter Lehmans kollaps och har sedan dess ökat med cirka 130 procent. Fram till sommaren 2011 hade emellertid platina utvecklats ännu bättre.

Faktum är att en råvaruinvesterare hade kunnat göra en betydande vinst på att köpa platina och sälja guld efter Lehmankraschen, vilket är exakt vad Philip Klapwijk, styrelseordförande i GFMS, sade i samband med företaget presenterade sin rapport Gold Survey 2012 på Thomson Reuters huvudkontor i London i början av april 2012 .

Under de månaderna som följde augusti 2011 har platina stigit med 150 procent, och återhämtade sig därmed snabbare än guldpriset. Det skall emellertid has i åtanke att platinapriset, kvoterat i dollar, föll med två tredjedelar, under perioden mars till december 2008.

Grafer jämför priset på guld och platina

Sedan sommaren 2011 har platinapriset halkat ned under nivån till vilken guld handlas, något som annars endast sågs under tre dagar i december 2008 och då som en omedelbar effekt av efterdyningarna av Lehmans konkurs. Detta har inte skett sedan den globala lågkonjunkturen 1991 som var en effekt av den starka dollarinflationen från 1984, den globala aktiemarknadens kraftfulla uppgång sedan 1982 och de höga pristopparna på guld under perioden december 1974 och januari 1980.

Guldets dominans över platina är intressant anser Klapwijk, men skrämmande är kanske ett bättre utryck. Med tanke på att guldpriset har varit högre än platinapriset 150 av de senaste 180 handelsdagarna gör att det dessutom blivit till en vana.

Det finns en anledning till att platinapriset skall överstiga guldpriset. De två metallerna förekommer i ungefär lika stor omfattning i jordskorpan, men platinafyndigheterna tenderar att vara mer diffusa vilket i sin tur gör utvinningen av denna metall dyrare. Sett från efterfrågeperspektivet så är platina också mer ”användbart” än guld, då en tredjedel av den årliga produktionen går till industrin medan ytterligare en tredjedel köps av fordonsindustrin för att användas i katalysatorer.

Cirka 85 procent av den globala efterfrågan på guld utgörs av smycken eller tackor och bullionmynt som används som värdebevarare. Det är således här som skon klämmer, de flesta investerare tenderar att föredra guld framför platina när de skall bevara värdet av sitt kapital. Detta kan tillskrivas den vana och tradition som guld har haft under de senaste 5.000 åren och att guld är en universell valuta som accepteras i alla länder, av alla kulturer och ålderskategorier.

Guldet har en relativ brist på industriella användningsområden, och detta gör att metallen är en betydligt bättre finansiell försäkring än platina mot den ekonomiska oron som rått på marknaderna sedan mitten av 2007. Under denna tidsperiod har platinapriset stigit med 24 procent medan guldpriset stigit med 153 procent. Vi ser också hur den europeiska finansiella krisen har påverkat efterfrågan på bilar och övriga fordon. Detta har resulterat i en lägre efterfrågan på dieselmotorer och därmed också på platinabaserade katalysatorer.

Guld kan ha lidit samma minskade efterfrågan bland västerländska smyckeskonsumenter, men euroområdets investerare har trätt in för att plocka upp det underskott och istället köpt investeringsguld. I GFMS nya Gold Survey 2012 framgår också, bland mycket annat, att de asiatiska investerarna köper guld med båda händerna.

Nyheter

Uppgången i oljepriset planade ut under helgen

Publicerat

den

Thina Saltvedt, energianalytiker på Nordea

Oljepriset gick upp direkt när Israel attackerade Iran förra veckan, men under helgen har prisutvecklingen planat ut trots att konflikten tilltagit. Thina Saltvedt, energianalytiker på Nordea, kommenterar utvecklingen och vad som kan hända framåt.

Fortsätt läsa

Nyheter

Låga elpriser i sommar – men mellersta Sverige får en ökning

Publicerat

den

Elledning

Snittpriset på el väntas landa på cirka 30 öre per kilowattimme i sommar – i nivå med fjolåret. Men i elområde SE3, där bland annat Stockholm ingår, väntas priserna stiga med 70 procent till följd av att kärnkraftreaktorn Oskarshamn 3 står still. Samtidigt pressar höga vattennivåer ner priserna i norra Sverige. Det visar Bixias elprisprognos för sommaren.

Johan Sigvardsson, elprisanalytiker på Bixia
Johan Sigvardsson, elprisanalytiker på Bixia

Väderprognoserna pekar på normala förhållanden i Skandinavien. Men det blöta vädret under förra hösten och vintern har fyllt vattenmagasinen rejält, vilket bidrar till låga och stabila elpriser under juni till augusti.

– Att vi går in i sommaren med välfyllda vattenmagasin borgar för riktigt låga elpriser, särskilt i norr. I kombination med låg elförbrukning minimeras risken för några större prischocker i sommar, säger Johan Sigvardsson, analytiker på Bixia.

Ner i norr, upp i syd

Det ovanligt stora vattenöverskottet både i Sverige och Norge fortsätter att pressa priserna norra Sverige. I  SE1 och SE2 väntas elpriserna landa på 13–14 öre per kilowattimme, jämfört med 18 öre i fjol.

I mellersta Sverige, elområde SE3, väntas elpriset i stället stiga till cirka 32 öre per kilowattimme, vilket är 70 procent högre än förra sommaren. Orsaken är att underhållet av kärnkraftsreaktorn Oskarshamn 3 förlängts till den 15 augusti, vilket minskar den planerbara elproduktionen.

Även SE4, längst i söder, påverkas av den reducerade kärnkraftsproduktionen, då kopplingen till kontinentens högre elpriser blir större. Här väntas elpriset landa på cirka 50 öre per kilowattimme vilket är i linje med fjolåret.

– Om inte underhållet i Oskarshamn förlängts hade vi för ovanlighetens skull haft full kärnkraftsproduktion i både Sverige och Finland i sommar. Nu får vi istället ett underskott som höjer priserna i mellersta och södra Sverige, säger Johan Sigvardsson.

Under sommaren väntas också många så kallade minustimmar – timmar med negativt elpris – framför allt mitt på dagen när solkraften är som mest effektiv.

– En riktigt het sommardag kan solkraften stå för 80-90 procent av det tyska elbehovet under dagtid. Då blir ankkurvan djup och vi får negativa priser, vilket såklart pressar ner dygnsmedelpriset och gör att vi i Norden kan importera billigt, säger Johan Sigvardsson.

Europa kan pressa upp priserna till hösten

Samtidigt visar prognoser att södra Europa går mot en varm och torr sommar, vilket kan påverka elmarknaden längre fram.

– Hetare väder ökar behovet av luftkonditionering och elförbrukningen stiger. Det innebär att gaslagren inte fylls på i samma takt under påfyllnadssäsongen och efterfrågan i höst lär öka, vilket kan driva upp elpriserna i Europa till hösten och påverka även oss i Sverige, säger Johan Sigvardsson.

Elpriset juni-augusti 2025 jämfört med 2024

Elområde2024 (utfall)2025 (prognos)
Systempris 27 öre29 öre
SE118 öre14 öre
SE218 öre13 öre
SE319 öre32 öre
SE451 öre50 öre
Fortsätt läsa

Nyheter

Stor uppsida i Lappland Guldprospekterings aktie enligt analys

Publicerat

den

Guld

Impala Nordic har gjort en uppdragsanalys på Lappland Guldprospektering, som noterades på Spotlight förra hösten, där man ser en rejält uppsida i aktien.

Lappland Guldprospektering är ett svenskt bolag verksamt inom guldprospektering med fokus på att utveckla och bedriva guldbrytning i större skala i Sverige och övriga Norden. Bolaget har som målsättning att bli en betydande guldproducent, där bolagets nyckelpersoner besitter en mångårig erfarenhet av utveckling och drift av gruvor över hela världen.

Bolaget drivs med väldigt slimmad kostnadsbas, som understiger 1 miljon kronor per kvartal. Således har bolaget en betydande runway med nuvarande kassa, som uppgick till cirka 18 miljoner kronor i utgången av Q1 2025.

”Vi ser det som möjligt att Bolaget kan etablera en gruvverksamhet i huvudprojektet Stortjärnhobben inom 3–4 år, vilket skulle innebära kassaflöden under många år framöver. Om Bolaget lyckas med sitt mål att klassificera en mineralresurs på 500 000 troy ounce (uns) ser vi potential till betydande uppvärdering baserat på värderingen av bolag som varit i liknande skede. Vi bedömer att uppsidan motsvarar ett börsvärde på minst 500 MSEK, drygt 400 % över dagens värdering.”

Fortsätt läsa

Centaur

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära