Nyheter
Är platina en bättre investering än guld?

Guldpriset har stigit mer än 20 procent 2020 och de nådde ett nytt all time high tidigare i år. Silverpriset och palladiumpriset stiger de också. Däremot är platinapriset nästan 15 procent lägre än vid årets början. Nu säger vissa experter att platina snart kan komma ikapp sina rivaler.
Investerare flockar ofta till guld och andra metaller i tider med finansiell osäkerhet. De flesta ädelmetaller har dragit nytta av detta.
Nu satsar många investerare på att ädelmetaller kommer att utveckla sig bättre än dollarn och andra stora pappersvalutor, som tenderar att förlora i värde när Federal Reserve och andra globala centralbanker håller räntorna låga. Det borde vara goda nyheter för platinatjurar.
Så varför har platina släpat efter? En viktig anledning är att den har mer industriell användning än andra ädelmetaller. Det är inte bara en hedge mot dollarn och något som används i smycken. Platina är en nyckelkomponent i katalysatorer i bilar som används för att minska avgasutsläppen.
Nedgången i bilförsäljningen över hela världen, i kombination med ett större intresse för fordon från Tesla och andra elfordon som inte behöver katalysatorer, har skadat efterfrågan på platina.
Därför kan platina vara moget för en come back
Vissa råvaruexperter tror att platina äntligen kan vara redo att göra en ihållande comeback. Efter att ha bottnat på knappt 600 dollar per troy ounce i slutet av mars 2020 har platinapriset återhämtat sig till cirka 840 dollar.
FEDs ordförande Jerome Powell har vid flera tillfällen antytt att den amerikanska centralbanken sannolikt kommer att hålla räntorna noll i flera år till. Det borde försämra dollarns framtidsutsikter.
”Fed har pumpat mer pengar till marknaderna. Det finns potential för mer inflation när Powell talar om osäkerhet och mer stimulans”, säger Ed Moy, chefstrateg för guldsäljaren Valaurum och tidigare chef för US Mint. ”Så det kommer att finnas en punkt där investerare flockar mer till alternativa tillgångar som platina.”
Detta kan öka intresset för alla ädelmetaller, men platina har mycket mer utrymme att rusa för att komma ikapp guld, som för närvarande svävar runt 1850 dollar per uns. Will Rhind, VD för GraniteShares, noterade att platinapriset historiskt sett har handlats till en premie till guld.
Moy tillade att platina för närvarande är extremt ”underprissatt” jämfört med guld och att i en normal ekonomi borde platina- och guldpriserna handlas i paritet med varandra.
Platina, tillsammans med andra metaller, kan också få en boost efter valet. Presidenten, oavsett om det är Donald Trump under en andra period eller Joe Biden, kommer att behöva arbeta snabbt med kongressen för mer ekonomisk stimulans 2021.
Mer stimulans och automatisk återhämtning kan få priserna att stiga
Det kan vara en kombination av fler lättnader för konsumenter och företag som kämpar på grund av pandemin samt ett efterlängtat paket för att öka infrastruktursatsningarna.
”Det spelar ingen roll vem som vinner i november. Det kan bli enormt mycket stimulans – biljoner dollar spenderade”, säger Steven Dunn, chef för börshandlade fonder hos Aberdeen Standard Investments, som förvaltar Aberdeen Standard Physical Platinum Shares ETF (PPLT). ”Det kan göra detta till en intressant historia för platina och alla ädla metaller,” tillade Dunn.
Det finns också ett globalt leveransunderskott för platina just nu. Detta kan också hjälpa till att höja priserna – speciellt om det kommer en återhämtning i bilförsäljningen för traditionella bensinbilar och dieselfordon i Kina och Europa. När allt kommer omkring är traditionella bilar fortfarande mycket billigare än elektriska, vilket Teslas VD Elon Musk så ofta påpekar.
”Det rådde brist på platina före Covid-19. Pandemin har bara gjort det värre”, säger Everett Millman, ädelmetallspecialist med Gainesville Coins. ”Priserna ligger fortfarande cirka 50 procent under genomsnittet under det senaste decenniet, men industriell användning borde fungerar som ett golv för priset på platina.”
I linje med detta kan efterfrågan på platina öka eftersom tillverkarna inser att det är ett mycket billigare alternativ till palladium, som har många liknande industriella användningsområden och kostar mer än 2200 dollar per uns. ”Fler tillverkare kan komma att byta till platina”, sa Dunn.
Nyheter
USA inför 93,5 % tull på kinesisk grafit

USA:s handelsdepartement har beslutat att införa en preliminär antidumpningstull på 93,5 procent på importerad grafit från Kina – ett viktigt material i elbilsbatterier. Beslutet grundas på att kinesisk grafit enligt utredningen sålts till underpris på den amerikanska marknaden, vilket anses snedvrida konkurrensen. När tullarna kombineras med tidigare avgifter landar den totala effektiva tullen på omkring 160 procent.
Bakom anmälan står en branschorganisation för amerikanska tillverkare av anodmaterial. Organisationen menar att det kinesiska subventionssystemet skadar den inhemska produktionen. ”Det här beslutet visar tydligt att Kina säljer aktivt anodmaterial (AAM) till priser långt under marknadsvärdet”, säger talespersonen Erik Olson i ett uttalande.
Kraftiga marknadsreaktioner
Beskedet slog ner som en bomb i batteribranschen. Amerikanska batterileverantörer föll på börsen, medan producenter av grafit i Nordamerika och Asien ökade kraftigt. Australiensiska Syrah Resources och sydkoreanska Posco Future M steg kraftigt, vilket även kanadensiska grafitbolag som Nouveau Monde och Northern Graphite gjorde.
För batteritillverkare innebär tullen en rejäl kostnadsökning. Enligt CRU Groups expert Sam Adham motsvarar den nya tullen cirka 7 dollar per kilowattimme i ökade kostnader för ett elbilsbatteri – vilket motsvarar ungefär en femtedel av skattesubventionerna i Inflation Reduction Act. ”Det kan i praktiken radera ut vinsterna för sydkoreanska batteritillverkare under en till två kvartal”, säger Adham.
Tesla och dess batteripartner Panasonic har försökt stoppa tullbeslutet, med hänvisning till att USA ännu inte har kapacitet eller kvalitet för att ersätta kinesisk grafit.
Grafit – en kritisk råvara
Grafit används i anodmaterialet i litiumjonbatterier – oavsett batterikemi – och utgör därmed en central komponent i elbilars energilagring. USA importerade nästan 180 000 ton grafitprodukter under 2024, varav cirka två tredjedelar kom från Kina. Enligt Internationella energimyndigheten (IEA) är grafit en av de mest sårbara metallerna ur ett försörjningsperspektiv och kräver därför snabbare diversifiering.
Trots utvecklingen av nya material förväntas grafit förbli det dominerande anodmaterialet under det kommande decenniet. Först efter 2030 tros kisel börja ta en betydande andel av marknaden.
Ny chans för amerikanska producenter
Tullbeskedet ses som ett avgörande tillfälle för att bygga upp inhemsk produktion. Westwater Resources, som bygger en grafitfabrik i Alabama med planerad driftstart nästa år, säger att beslutet ger både politisk tydlighet och marknadssignaler som krävs för att accelerera produktionen. Företaget har redan avtal med bland annat Stellantis och SK On, och planerar att öka sin kapacitet till 50 000 ton per år senast 2028.
Analytiker varnar dock för att de ökade kostnaderna kan bromsa utbyggnaden av energilagring i USA, trots att skatteincitiven i Trumps budgetförslag fortfarande gäller.
Det slutgiltiga beslutet om tullarna väntas komma den 5 december 2025.
Nyheter
Nickelmarknaden under fortsatt press – överskott väntas bestå till 2026

Nickelpriserna har fallit kraftigt de senaste åren, och enligt investmentbanken UBS ser återhämtningen ut att dröja. Trots en viss dämpning i produktionstakten och fördröjda projekt, kvarstår ett globalt överskott som väntas hålla i sig åtminstone till 2026.
Efter en period av kraftig utbyggnad och stora förväntningar kopplade till batterimarknaden har efterfrågan inte levt upp till hypen. Visserligen har nickel klarat sig bättre än många andra basmetaller, men efterfrågan räcker inte till för att absorbera det fortsatta utbudet.
Indonesien, världens största producent, förändrar också spelplanen. Tillväxten av låggradigt nickel (NPI) bromsar in, medan nya projekt för höggradigt nickel med HPAL-teknik nu tas i drift – mer lämpade för batteritillverkning, men som ändå ökar utbudet.
Stålindustrin, som är nicklets största kund, minskar sina inköp i både USA och Europa. Samtidigt växer batterisegmentet långsammare än väntat, utan att bidra med någon betydande uppsida.
Indonesiens regering har börjat strama åt exportkvoterna, vilket driver upp råvarukostnaderna och sätter press på producenter med lägre marginaler. Trots att cirka 250 000 ton i produktionsneddragningar har annonserats, räcker det inte för att återställa balansen.
UBS räknar med en global efterfrågetillväxt på 4-5 % per år fram till 2028, men med fortsatt stigande lager och priser nära produktionskostnaden, förblir marknaden överutbudspräglad.
För investerare innebär detta att nickelpriserna sannolikt kommer att förbli pressade under överskådlig tid. De dagar då batteriboomen drev priserna uppåt ser ut att vara över – nu väntar en långsam och kostnadsdriven väg tillbaka mot balans.
Nyheter
Westinghouse planerar tio nya stora kärnreaktorer i USA – byggstart senast 2030

Det amerikanska kärnkraftsbolaget Westinghouse meddelar planer på att bygga tio nya stora kärnreaktorer i USA, med byggstart planerad till senast 2030. Beskedet kom under en energikonferens med fokus på AI vid Carnegie Mellon University i Pittsburgh, där tillförordnade vd:n Dan Sumner presenterade satsningen direkt för president Donald Trump.
De nya reaktorerna som planeras är av modellen AP1000 – en avancerad tryckvattenreaktor som enligt Westinghouse kan leverera el till över 750 000 hushåll vardera.
Satsningen på kärnkraften sker i skenet av president Trumps nyligen utfärdade fyra exekutiva order från maj månad, som syftar till att fyrdubbla USA:s kärnkraftsproduktion till år 2050. Bland annat vill han se minst tio kärnkraftverk under uppförande inom 25 år och har beordrat en omfattande översyn av regelverket för kärnkraftsindustrin.
Samtidigt som Westinghouse presenterade sina planer tillkännagavs även investeringar på över 90 miljarder dollar i datacenter och energiinfrastruktur från ett brett spektrum av teknik-, energi- och finansföretag. Konferensen anordnades av senator Dave McCormick.
Westinghouse har tidigare haft en turbulent resa inom ny kärnkraft. De senaste reaktorerna som byggts i USA – två AP1000-enheter vid Vogtle-anläggningen i Georgia – blev kraftigt försenade och budgeten överskreds med hela 18 miljarder dollar. Projektet bidrog starkt till att Westinghouse tvingades begära konkurs 2017. Bolaget återhämtade sig dock och ägs idag av det kanadensiska uranbolaget Cameco och investeringsjätten Brookfield Asset Management.
För att minska risken för framtida förseningar och kostnadsöverdrag inleder Westinghouse nu ett samarbete med Google. Med hjälp av AI-teknik ska man effektivisera och standardisera byggprocessen för AP1000-reaktorerna, enligt bolaget.
Med de nya planerna tar USA ett stort steg mot att åter bygga ut sin kärnkraftskapacitet – något som både energipolitiker och industrin ser som nödvändigt för att möta framtidens elbehov och klimatmål.
-
Nyheter4 veckor sedan
Mahvie Minerals växlar spår – satsar fullt ut på guld
-
Analys4 veckor sedan
A muted price reaction. Market looks relaxed, but it is still on edge waiting for what Iran will do
-
Nyheter3 veckor sedan
Jonas Lindvall är tillbaka med ett nytt oljebolag, Perthro, som ska börsnoteras
-
Nyheter3 veckor sedan
Oljan, guldet och marknadens oroande tystnad
-
Nyheter3 veckor sedan
Domstolen ger klartecken till Lappland Guldprospektering
-
Nyheter2 veckor sedan
Ryska staten siktar på att konfiskera en av landets största guldproducenter
-
Analys3 veckor sedan
Tightening fundamentals – bullish inventories from DOE
-
Nyheter2 veckor sedan
Sommarvädret styr elpriset i Sverige