Nyheter
Minskade globala kaffeleveranser stödjer kaffepriset

Minskade globala kaffeleveranser stödjer kaffepriset efter att International Coffee Organization (ICO) den 14 september rapporterade att den globala kaffeexporten under okt-juli sjönk 5,7 procent på årsbasis till 103 736 miljoner säckar. Dessutom rapporterade Colombian Coffee Growers Federation den 9 augusti att den colombianska kaffeexporten i juli sjönk 17 procent på årsbasis till 846 000 säckar. Colombia är världens näst största producent av arabica-kaffebönor. Honduras, det största kaffeproducerande landet i Centralamerika, rapporterade den 31 juli att landets kaffeexport ökade med 63 procent i juli till 828 499 säckar.
De nuvarande tillgängliga kaffet är knappt. De av ICE-övervakade arabica-kaffelagren hade den 20 september sjunkit till sin lägsta nivå på nästan elva månader, till 440 853 säckar. Dessutom föll ICE-övervakade lager av robusta kaffe den 31 augusti till rekordlåga 3 374 säckar, även om dessa lager sedan dess har återhämtat sig blygsamt till 4 307 säckar.
I fredags föll arabica-kaffe till den lägsta nivån på nästan nio månader efter prognoser för ytterligare regn i Brasiliens kaffeodlingsområden, vilket borde öka kaffeskörden. Somar Meteorologia rapporterade på måndagen att Brasiliens Minas Gerais-region fått 58,4 mm regn den senaste veckan, eller 188 procent av det historiska genomsnittet. Minas Gerais står för cirka 30 procent av Brasiliens arabicaskörd.
Conab, Brasiliens skördeprognosbyrå, höjde sin uppskattning av Brasilien arabica-kaffeskörd för 2023 den 20 september till 38,2 miljoner säckar från maj månads prognos på 37,9 miljoner säckar.
Nyheter
Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde

Kinas officiella statistik för elproduktion har släppts för augusti och den visar att landet slog ett nytt rekord. Under augusti producerades 936 TWh elektricitet.
Stephen Stapczynski på Bloomberg lyfter fram att det är ungefär lika mycket som Japan producerar per år, vilket innebär är de producerar ungefär lika mycket elektricitet per invånare.
Kinas elproduktion kom i augusti från:
Fossil energi | 67 % |
Vattenkraft | 16 % |
Vind och Sol | 13 % |
Kärnkraft | 5 % |
Stapczynskis kollega Javier Blas uppmärksammar även att det totala rekordet inkluderade ett nytt rekord för kolkraft. Termisk energi (där nästan allting är kol) producerade 627,4 TWh under augusti. Vi rapporterade tidigare i år att Kina under första kvartalet slog ett nytt rekord i kolproduktion.
Nyheter
Det stigande guldpriset en utmaning för smyckesköpare

Guldpriset når hela tiden nya höjder och det märks för folk när de ska köpa smycken. Det gör att butikerna måste justera upp sina priser löpande och kunder funderar på om det går att välja något med lägre karat eller mindre diamant. Anna Danielsson, vd på Smyckevalvet, säger att det samtidigt gör att kunderna får upp ögonen för värdet av att äga guld. Det högre guldpriset har även gjort att gamla smycken som ligger hemma i folks byrålådor kan ha fått ett överraskande högt värde.
Nyheter
Aktier i guldbolag laggar priset på guld

Sedan år 2013 har aktierna i bolag som producerar guld inte alls hängt med prisutvecklingen på guld. I takt med att guldpriset har stigit så har avståndet bara blivit större. Detta trots att riskaptiten på aktiemarknaden i stort är högt.
I diagrammet jämförs priset på guld med Arca Gold Bugs Index, där indexet består av flera av de största guldbolagen.
-
Nyheter4 veckor sedan
Meta bygger ett AI-datacenter på 5 GW och 2,25 GW gaskraftverk
-
Nyheter4 veckor sedan
Aker BP gör ett av Norges största oljefynd på ett decennium, stärker resurserna i Yggdrasilområdet
-
Nyheter4 veckor sedan
Ett samtal om koppar, kaffe och spannmål
-
Analys4 veckor sedan
Brent sideways on sanctions and peace talks
-
Nyheter4 veckor sedan
Sommarens torka kan ge högre elpriser i höst
-
Analys4 veckor sedan
Brent edges higher as India–Russia oil trade draws U.S. ire and Powell takes the stage at Jackson Hole
-
Nyheter3 veckor sedan
Mahvie Minerals är verksamt i guldrikt område i Finland
-
Analys3 veckor sedan
Increasing risk that OPEC+ will unwind the last 1.65 mb/d of cuts when they meet on 7 September