Följ oss

Nyheter

Indien förbjuder export av ris för att dämpa prishöjningar

Publicerat

den

Ris på fältet

Indien har förbjudit export av allt vitt ris som inte är basmati i ett försök att avvärja hotande inhemska prisökningar. Kraftiga regn har skadat skördarna i landet vilket gjort att de indiska rispriserna har stigit med mer än elva procent under de senaste tolv månaderna.

Vitt, icke basmati-ris står för närvarande för ungefär en fjärdedel av Indiens risexport, sade ministeriet för konsumentfrågor när det tillkännagav policyändringen.

Experter varnade att beslutet skulle kunna pressa upp globala livsmedelspriser. ”Detta kommer att ha en ganska stor inverkan på de globala livsmedelspriserna”, säger Emma Wall på Hargreaves Lansdown.

Livsmedelsförsörjningen är redan under press, efter Rysslands tillbakadragande denna vecka från ett avtal som garanterar säker passage av ukrainskt spannmål, inklusive vete.

Indien är världens största exportör av ris och står för mer än 40 procent av de globala leveranserna. Vitt, icke-basmatiris exporteras främst till länder i Asien och Afrika.

Förra året införde den indiska regeringen en exportskatt på 20 procent för att försöka motverka försäljning till utlandet.

Men export kan vara mer lukrativt för indiska bönder än att sälja inhemskt. Regeringen sa att bönder fortfarande skulle kunna exportera andra sorters ris, inklusive långkornig basmati, för att se till att de ”får fördelen av förmånliga priser på den internationella marknaden”.

De stigande levnadskostnaderna har satt politisk press på regeringen i Indien, inför landets nationella val nästa år. Landet kommer också att se val på delstatlig nivå under de kommande månaderna.

Nyheter

Bönder i USA får hela tiden ut mer majs per hektar

Publicerat

den

Majskolvar

Javier Blas uppmärksammar vilken spektakulär utveckling bönder i USA har när det gäller att odla majs. Sedan år 2000 har storleken på skörden per hektar ökat med 45 procent och sedan 1975 har skörden per hektar nästan dubblats. Att på 50 år nästan dubbla produktionen på samma mängd mark är enormt.

Storlek på majsskörd per acre i USA
Hur mycket majs bönder i USA producerar per enhet av yta, i detta fall bushels per acre.

I år förväntar sig USDA att majsskörden i USA blir massiv, där 188,8 bushels per acre kommer att produceras. Det sätter nedåtpress på majspriset.

Vad ska USA göra med all majs?

Den stora frågan som uppstår är vad USA ska göra med all majs i ett längre perspektiv. Länder som Brasilien producerar allt mer och en stor importör som Kina köper hellre från andra länder än USA av geopolitiska orsaker.

En stor del av majsproduktionen går till att göra etanol för att driva fordon. Men i längden kommer elfordon öka på bekostnad av fordon med förbränningsmotorer och då minskar behovet av majs.

Utvecklingen inom att göra flygbränsle av etanol går framåt. Det är dyrare än att använda oljebaserat bränsle. Men kanske kan amerikanska bönder övertyga politiker att en viss inblandning av etanol i flygbränsle är någonting bra.

Fortsätt läsa

Nyheter

NKT tillverkar elkablar som kan överföra 1 GW, har orderstock på 10 miljarder euro

Publicerat

den

Elkabel

Högspänningskablar, som ofta ligger på havsbotten och förser hela länder med el, tillverkas i Karlskrona hos NKT. En kabel kan överföra 1 GW, motsvarande en hel kärnkraftsreaktor. 2027 invigs det tredje tornet där de tillverkas och som också blir det näst högsta tornet i Europa.

Företaget har en orderstock på 10 miljarder euro.

Fortsätt läsa

Nyheter

CATL pausar stor litiumgruva, kan ge prishöjningar på marknaden

Publicerat

den

Laddning av elbil

En av världens största batteritillverkare, kinesiska CATL, har tillfälligt stoppat produktionen vid en av sina största litiumgruvor. Enligt David Deckelbaum, Managing Director för aktieanalys på TD Cowen, beror stoppet på att bolaget inte förnyat sin driftlicens i tid – inte på ekonomiska skäl.

Gruvan, som är en av de dyrare att driva och länge bidragit till ett överskott av litium på marknaden, har varit en viktig källa till utbud från Kina. CATL uppger att man arbetar för att snabbt återuppta produktionen.

Deckelbaum påpekar att ungefär 35 procent av den globala litiumproduktionen utanför Kina i dag sker med förlust. Efterfrågan på litium ökar fortfarande kraftigt – över 20 procent det senaste året – särskilt tack vare energilagring och elbilsmarknaden. Problemet har varit ett överutbud, framför allt från Kina och från afrikanska gruvor vars råvaror raffineras i Kina.

Marknaden har reagerat starkt på nyheten, med stigande litiumaktier, då stoppet kan minska överskottet och på sikt driva upp priserna från dagens nivå runt 10 000 USD per ton mot en långsiktig incitamentsnivå kring 16 000 USD per ton.

Deckelbaum framhåller att överlevande aktörer i branschen ofta är välfinansierade och har planerad produktion senare under decenniet. Han nämner exempel som Albemarle, som redan säkrat finansiering från USA:s energidepartement för nya projekt.

Kinas dominans inom elbilar och batteriproduktion är central i sammanhanget. Landet har ökat försäljningen av elbilar med 50 procent, investerat tungt i inhemsk litiumproduktion och kontrollerar stora delar av värdekedjan för batterier. Målet är att stärka exporten av både bilar och batterier.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära