Nyheter
Oljepriset alltmer volatilt i handelskrigets spår

När handelskriget mellan USA och Kina ökar blir oljepriset allt mer volatilt, i linje med utvecklingen på kapitalmarknaderna. Under veckan steg råoljepriset, i form av Brentoljan, över 70 dollar per fat. Detta på grund av leveransnedskärningar som leddes av Organization of Petroleum Exporting Countries (OPEC) som skett parallellt med amerikanska sanktioner mot Iran och Venezuela.

Dessutom handlades amerikanska West Texas Intermediate (WTI) crude-terminer till närmare 60 dollar per fat. Leveransnedskärningar påverkade terminspriserna inför det möte som OPEC och dess allierade planerar att ha den 25 och 26 juni för att diskutera produktionspolitiken.
På den ena sidan finns försörjningsproblem, till exempel USAs sanktioner mot iransk olja, avmattningen i USAs skifferproduktion och förorenad rysk olja, som höjer priset på råolja. På andra sidan finns efterfrågeoron i form av en potentiell avmattning i världsekonomin tack vare handelskriget mellan USA och Kina som kan pressa oljepriset lägre.
Diskussionerna i limbo
USAs och Kinas handelsförhandlingar befinner sig just nu i limbo och många investerare vänder sig till obligationsmarknaden för säkerhet medan volatiliteten stiger, vilket återspeglas i börshandlade produkter såsom VelocityShares Daily 2x VIX Short-Term ETN (NASDAQGM: TVIX).
TVIX steg med över 32 procent i veckan. Samtidigt ledde den ökande volatiliteten till att investerare flydde till säkerheten som statsobligationer erbjuder vilket ledde till att de steg i pris.
Börsen har haft en optimistisk syn på handeln mellan USA och Kina, och hade prissatt ett förestående slut på konflikten. Den plötsliga återkomsten av handelsspänningar har tvingat börsen att hantera nya osäkerheter, till exempel risken för att förhandlingarna tar en oförutsedd utveckling skriver Goldman Sachs.
Nyheter
OPEC signalerar att de inte bryr sig om oljepriset faller kommande månader

OPEC+ har idag haft möte och kommit överens om att tillåta ökad produktion från och med oktober, närmare bestämt 137 000 fat per dag. Det var ett väntat beslut och de exakta siffrorna är inte så viktiga.
Huvudpoängen som Javier Blas och andra energikommentatorer lyfter fram under söndagen är att Saudiarabien med detta signalerar att när priset på olja nästan är nere på 60 USD per fat i en svag marknad, då har man ingenting emot att trycka ut ännu mer olja på marknaden. Man har inget fokus på att hålla priset uppe, säljer man mer kan man delvis kompensera för det lägre priset.
SEB skrev tidigare denna vecka att de tror på ett genomsnittligt oljepris på 55 USD under fjärde kvartalet. Men att OPEC i slutet av kvartalet sedan börjar skära ner produktionen inför 2026.
Nyheter
Guldpriset kan närma sig 5000 USD om centralbankens oberoende skadas

Goldman Sachs skrev i veckan att priset på guld kan göra en kraftigt stigning och närma sig 5000 USD per uns om den amerikanska centralbankens oberoende skadas. Banken skriver att om investerare bara förflyttar en liten andel av sina innehav i amerikanska statsobligationer till guld så kommer priset att rusa på detta sätt.
”Ett scenario där Fed:s oberoende skadas skulle sannolikt leda till högre inflation, lägre aktie- och långfristiga obligationspriser samt urholka dollarns status som reservvaluta”, skrev Samantha Dart och hennes analysgrupp.
”I kontrast, guld är en värdebevarande tillgång som inte förlitar sig på institutionellt förtroende.”
Nyheter
Råvaror har nästan aldrig varit så här billiga

Guld är en råvara, men det är också en form av pengar, en verkligt global form av pengar som dessutom har en minimal inflation. Guld kan därför vara en bra form av basvaluta när man vill mäta priset på andra saker.
Använder vi guld som valuta för att se hur prisutvecklingen på råvaror (exklusive guld) varit så framträder ett extremt förhållande. Råvaror har nästan aldrig varit så här billiga. Prisrelationen mellan guld och råvaror är nu till och med lägre än vid finanskrisen 2008. Priset på guld har stigit 109 procent de senaste tre åren, samtidigt laggar utvecklingen på andra råvaror. Historiskt sett brukar detta innebära att råvarupriserna studsar tillbaka upp.

-
Nyheter4 veckor sedan
Omgående mångmiljardfiasko för Equinors satsning på Ørsted och vindkraft
-
Nyheter2 veckor sedan
Meta bygger ett AI-datacenter på 5 GW och 2,25 GW gaskraftverk
-
Analys4 veckor sedan
What OPEC+ is doing, what it is saying and what we are hearing
-
Nyheter3 veckor sedan
Aker BP gör ett av Norges största oljefynd på ett decennium, stärker resurserna i Yggdrasilområdet
-
Analys3 veckor sedan
Brent sideways on sanctions and peace talks
-
Nyheter3 veckor sedan
Ett samtal om koppar, kaffe och spannmål
-
Nyheter3 veckor sedan
Sommarens torka kan ge högre elpriser i höst
-
Analys2 veckor sedan
Brent edges higher as India–Russia oil trade draws U.S. ire and Powell takes the stage at Jackson Hole