Nyheter
Är priset på sojabönor på väg ur sin långa botten?

Sojabönor har varit bland de svagare jordbruksprodukterna under de senaste åren, men det kan komma att ändra sig inom kort. Under de tre senaste åren har den genomsnittliga avkastningen för denna jordbruksråvara legat på cirka -7 procent.
Efter att den under lång tid underpresterat kan priserna på sojabönor ha upplevt en långsiktig botten. Marknaden har enligt vissa analytiker börjat omvärdera sojabönor på grundläggande ekonomiska förutsättningar som utbud och efterfrågan.
Negativa nettointäkter
Avsaknaden av ett högre sojabönspris har fortsatt leda till att efterfrågan överstiger utbudet. Under de tre senaste åren har prisbilden gynnat köparna framför säljarna. För 2017 spår Bloomberg i en analys att nettointäkterna för sojabönsodlarna kommer att vara negativa.
I grund och botten har de låga priserna orsakat att fler människor konsumerar eller efterfrågar sojabönor och relaterade produkter, medan de låga priserna minskat incitamentet att plantera grödor, vilket har sänkt utbudet. En högre efterfrågan i kombination med ett minskat utbud torde utgöra en bra grogrund för en kommande prisökning.
Samtidigt har Kina ökat sin import av sojabönor de senaste åren. Landet kan komma att fortsätta på denna nivå, eller öka den på grund av politiska orsaker, främst frågor som rör handelsbalansen mellan USA och Kina. Även detta kan komma att utgöra en god förutsättning för högre priser på sojabönor.
Handlas nära sina produktionskostnader
Både majs och sojabönor handlas i dag till ett pris som ligger nära deras produktionskostnader. Detta har en negativ inverkan på jordbrukarnas vilja att investera i ytterligare produktion. Samtidigt ökar efterfrågan på dessa spannmål. Världen har vant sig vid att skördarna uppgår till rekordnivåer. Historiskt sett är det inte något som förekommer under längre perioder. Det betyder emellertid att det finns ett spirande hopp hos jordbrukarna. De ser att även om spannmålspriserna ligger nära produktionskostnaderna i dag så behöver det inte vara fallet i morgon. Människorna kommer inte att sluta använda sig av dessa grödor om tillgången minskar och driver upp priserna.
Nyheter
Ett samtal om guld, silver, uran, koppar och olja

Handelsbankens råvaruexpert Christian Kopfer gästar EFN för att ge sin syn på råvarorna guld, silver, uran, koppar och olja.
Nyheter
Guld kostar för första gången någonsin 3600 USD per uns

Priset på guld har denna kväll svensk tid nått 3600 USD per uns för första gången någonsin. Nedanstående graf är från handeln på CME-börsen i USA.
Samtidigt som länder arbetar med att pressa ner den korta räntan så fortsätter de långa räntorna, dvs obligationer på 10-30 år, att stiga kraftigt. Och de långa räntorna är inte höga för att marknaden förväntar sig att ekonomin ska växa kraftigt på lång sikt, utan för att den förväntar sig att inflationen kommer att stiga snabbare än den nominella avkastningen. Det är ett förhållande som skriker köpläge i guld.

Nyheter
Ombytliga elpriser på elmarknaden

Försommarens låga elpriser vände i juli och fortsatte uppåt under augusti, vilket även märks nu när den första höstmånaden inleds. Vädret, tillfälligt minskad elproduktion och oförutsedda händelser gör stor skillnad på elpriset.

Sommaren inleddes med historiskt låga elpriser. I norra Sverige, i elområde 1, noterades ett medelpris på 3,03 öre/kWh för juni månad, den lägsta nivån sedan elprisområden infördes 2011. Marknaden förväntade sig fortsatt låga elpriser men elpriset under juli och augusti blev nästan dubbelt så högt som väntat. Samtidigt har prisskillnaderna mellan norr och söder fortsatt att öka.
– Oförutsägbarheten gör det väldigt utmanade att förutspå elpriserna. Det är många faktorer som bidrar till dagens varierande priser. Främst vädret men även händelser som är svåra att förutspå påverkar elpriset. I ett historiskt perspektiv ligger elpriserna ändå på normala nivåer och blir hösten blötare än vanligt kommer det att verka stabiliserande, säger Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning.
Den nordiska kärnkraften har just nu cirka 65 procent av sin installerade kapacitet i drift. I Sverige är tre av sex reaktorer avställda. I kombination med mindre vind- och vattenkraft skapar det ett underskott i elproduktionen vilket driver upp elpriserna, framförallt i elområdena 3 och 4, södra Sverige.
Medelspotpris | Augusti 2024 | Augusti 2025 |
Elområde 1, Norra Sverige | 8,86 öre/kWh | 23,79 öre/kWh |
Elområde 2, Norra Mellansverige | 8,51 öre/kWh | 23,15 öre/kWh |
Elområde 3, Södra Mellansverige | 8,54 öre/kWh | 48,77 öre/kWh |
Elområde 4, Södra Sverige | 45,93 öre/kWh | 73,48 öre/kWh |
-
Nyheter3 veckor sedan
Omgående mångmiljardfiasko för Equinors satsning på Ørsted och vindkraft
-
Nyheter4 veckor sedan
Lundin Gold hittar ny koppar-guld-fyndighet vid Fruta del Norte-gruvan
-
Nyheter2 veckor sedan
Meta bygger ett AI-datacenter på 5 GW och 2,25 GW gaskraftverk
-
Nyheter4 veckor sedan
Guld stiger till över 3500 USD på osäkerhet i världen
-
Analys3 veckor sedan
What OPEC+ is doing, what it is saying and what we are hearing
-
Nyheter2 veckor sedan
Aker BP gör ett av Norges största oljefynd på ett decennium, stärker resurserna i Yggdrasilområdet
-
Nyheter4 veckor sedan
Alkane Resources och Mandalay Resources har gått samman, aktör inom guld och antimon
-
Nyheter4 veckor sedan
Lyten, tillverkare av litium-svavelbatterier, tar över Northvolts tillgångar i Sverige och Tyskland