Följ oss

Nyheter

Swedbank rapporterar dåligt intresse för råvaror

Publicerat

den

Trading av råvaror

Enligt en notis från Tidningarnas Telegrambyrå, TT, så anser Swedbank att det råder ett minskat intresse för råvaror på den svenska marknaden. Banken skriver att det den senaste tidens osäkra konjunkturläge och den europeiska skuldkrisen har minskat riskaptiten för denna typ av investeringar. Banken rapporterar också att mätt i dollar så steg råvaruprisindexet med sex procent under september 2011.

Vi är tvärtemot av den uppfattningen att intresset för råvaror stiger, vilket inte minst kan konstateras av det ökade besöksantalet på denna sida under såväl augusti som under september 2011.

Nyheter

Aktier i guldbolag laggar priset på guld

Publicerat

den

Graf som jämför priset på guld och guldaktier

Sedan år 2013 har aktierna i bolag som producerar guld inte alls hängt med prisutvecklingen på guld. I takt med att guldpriset har stigit så har avståndet bara blivit större. Detta trots att riskaptiten på aktiemarknaden i stort är högt.

I diagrammet jämförs priset på guld med Arca Gold Bugs Index, där indexet består av flera av de största guldbolagen.

Fortsätt läsa

Nyheter

Guld når sin högsta nivå någonsin, nu även justerat för inflation

Publicerat

den

Diagram som visar att guld slagit ett nytt rekord även justerat för inflation

Guld har slagit prisrekord efter prisrekord det senaste året och nu har ädelmetallen tagit det hela till en ny nivå. När man mäter priser över längre tid kan det vara relevant att justera för inflation. Inflation kan mätas på många olika sätt, men vad guldet nu har gjort är att passera alla sätt och nå sin högsta nivå någonsin oavsett vad.

Det har varit en pristopp från år 1980 som har varit högre när man justerat för inflation, men även den har alltså nu fått se sig överträffad.

Fortsätt läsa

Nyheter

Mahvie Minerals i en guldtrend

Publicerat

den

En traditionell gruva som skiner med guld

Mahvie Minerals är inriktade på guld och med ett guldpris som rusat i höjden och inte visar några tecken på att avta så har företaget hamnat i en trevlig position. VD Per Storm presenterar verksamheten och svarar på frågor.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära