Nyheter
Sotkamo Silver presenterar feasability study
Timo Lindborg, VD på Sotkamo Silver presenterade bolaget och dess framtidsutsikter på ett investerarseminarium hos Redeye den 22 mars 2012. Utöver en sammanfattning av bolaget och dess framtid så uppdaterades aktiemarknaden även om den utlovade feasability studyn som ledningen för Sotkamo Silver lovat skall vara klar under det första kvartalet 2012. Bara en kort stund innan den ordinarie bolagsstämman i Sotkamo Silver 2012 skickades det ut ett pressmeddelande som visade att Sotkamo Silver (NGM: SOSI) har färdigställt sin Bankable Feasibility Study för bolagets Taivaljärvi Silver-projekt i Finland. En dag till godo på kvartalet, men större marginaler än så behövs inte för att hålla ett löfte till aktieägarna.
Mineralisationen i Taivaljärvi ligger på 13 miljoner ton och bolagets mineralreserver ligger på cirka 3,1 miljoner ton. In situ-värderingen är således cirka 500 miljoner. Det betyder att bolaget har en kort återbetalningstid, ledningen räknar med att denna ligger så lågt som två år från produktionsstart. Siffrorna är imponerande, studien visar på en IRR på mellan 43 och 46 procent och en EBIDA-marginal på höga 51 procent. Produktion förväntas starta vid årsskiftet 2013/2014 och kunna pågå i minst tio år som är gruvans prognostiserade livslängd. Denna tenderar emellertid att komma att öka allt eftersom ytterligare arbeten och prospekteringar görs i anslutning till en gruva.
Av de tidigare kommunicerade 3,5 miljoner ton känd och indikerad malm har 3,1 miljoner ton överförts till kategorin bevisade och sannolika mineralreserver i samband med genomförandet av Bankable Feasibility studyn. Detta ger en livslängd på 10 år, istället för de tidigare kommunicerade 7 åren.
Bankable Feasibility Studyn inkluderar även en malmproduktionsplan för år 2013 till och med 2023. Enligt planen kommer ca 350.000 ton brytas årligen. Bolaget räknar med att få miljötillstånd för gruv- och bearbetningsaktiviteter under 2012 och att produktionen skall kunna starta under efterföljande år.
I och med att studien är klar har aktiemarknaden ett betydligt bättre underlag för att kunna värdera den kommande silvergruvan i Finland. Resultatet av denna studie är så pass lovande att ledningen tror att det finns anledning att tro att både Sotkamo Silver och bolagets aktieägare kan komma att dra fördel av silverpriset. Nästa fråga är emellertid hur ledning och styrelse i Sotkamo Silver planerar att finansiera utvecklingen av Taivaljärvi Silvergruva för det kommer att behövas pengar till detta, närmare bestämt 35 till 40 miljoner euro varav 25,8 miljoner euro behövs för att starta.
Sotkamo Silver har borrat cirka 51,000 meter till en kostnad 150 euro per meter, och det är ännu inte klart. Det stigande silverpriset har emellertid gjort att Sotkamo Silver kunnat få finansiering för sitt projekt. När Timo Lindborg och hans kompanjoner tog över projektet låg silverpriset på låga 8 USD per troy ounce.
Nyheter
Eurobattery Minerals förvärvar majoritet i spansk volframgruva

Eurobattery Minerals har tagit ett stort steg i sin utveckling genom att underteckna ett avtal om att förvärva en majoritetsandel i volframgruvan San Juan i Galicien, Spanien. Genom en investering på totalt 1,5 miljoner euro i det spanska bolaget Tungsten San Juan S.L. (TSJ), säkrar Eurobattery Minerals en ägarandel på 51 procent – och kontroll över projektet redan efter första delbetalningen.
Investeringen syftar till att bygga en pilotanläggning för mineralbearbetning och starta gruvdriften, som redan har alla nödvändiga licenser och ett preliminärt leveransavtal med Wolfram Bergbau und Hütten AG – en ledande volframproducent inom Sandvik-koncernen. Första leveranserna till Europa väntas ske under andra halvåret 2026, då även positivt kassaflöde förväntas genereras.
”Detta är en game-changer för oss. För första gången går vi från ett prospekteringsbolag till ett bolag med faktiskt intäktspotential inom en snar framtid,” säger VD Roberto García Martínez.
San Juan-projektet har bekräftade malmreserver på cirka 60 000 ton med en volframoxidhalt på 1,3 %. Volfram är en kritisk råvara med ökande strategisk betydelse för industri och försvar, och priset har stigit med över 40 % under 2025.
Med detta förvärv stärker Eurobattery Minerals både sin finansiella ställning och sin position som en europeisk leverantör av kritiska råmaterial – ett viktigt steg mot en hållbar och självförsörjande batterivärdekedja i Europa.
Nyheter
USA ska införa 50 procent tull på koppar

USA:s president Donald Trump har precis meddelat att landet ska införa en tull på 50 procent på basmetallen koppar. Priset på råvarubörsen i USA stiger omgående med 10 procent.
USA har viss inhemsk produktion av koppar, men den inhemska efterfrågan överstiger produktionen. Därför måste landet importera koppar för att täcka behovet, särskilt för användning inom elnät, elektronik, byggindustri och fordonssektorn. De största exportörerna till USA är Chile, Kanada, Mexiko och Peru.
När tullar av denna typ införs uppstår prisskillnader i världen. Handlar man koppar på börsen är det därför viktigt att veta vilken börs man handlar på eller om man använder certifikat så är det viktigt att veta vilka underliggande värdepapper de följer.
Sedan är det som alltid med Trump, begreppet är som bekant TACO, Trump Always Chickens Out. Man ska alltså inte ta några definitiva stora beslut baserat på vad han säger. Saker och ting kan ändra sig från dag till dag.
Nyheter
Ryska staten siktar på att konfiskera en av landets största guldproducenter

En våg av panik sprider sig bland Moskvas elit sedan Vladimir Putins regim inlett en dramatisk offensiv för att beslagta tillgångarna hos Konstantin Strukov – en av Rysslands rikaste affärsmän och ägare till landets största guldgruvföretag, Yuzhuralzoloto. Åtgärden ses som ett tydligt tecken på hur långt Kreml är villigt att gå för att säkra ekonomiska resurser i takt med att kostnaderna för kriget i Ukraina stiger.
Strukovs förmögenhet, som uppskattas till över 3,5 miljarder dollar, byggdes upp under decennier i nära relation med maktens centrum i Ryssland. Men den 5 juli stoppades hans privatjet från att lyfta mot Turkiet. Enligt flera ryska medier deltog den federala säkerhetstjänsten FSB i ingripandet, och Strukovs pass beslagtogs. Händelsen ska vara kopplad till en omfattande rättsprocess där åklagare kräver att hela hans företagsimperium förverkas – med hänvisning till påstådd korruption och användning av skalbolag och familjemedlemmar för att dölja tillgångar.
Företaget själva förnekar att något inträffat och kallar rapporteringen för desinformation. De hävdar att Strukov befann sig i Moskva hela tiden. Trots det bekräftar rättsdokument att både han och hans familj förbjudits att lämna landet, och att myndigheterna snabbt verkställt beslutet.
Det som nu sker är en del av ett större mönster i ett Ryssland präglat av krigsekonomi: staten tar tillbaka kontrollen över strategiska sektorer som guld, olja och försvarsindustri – industrier som nu allt mer mobiliseras för att finansiera och stödja krigsinsatsen. Intressant nog handlar det inte om att Strukov ska ha varit illojal mot regimen – tvärtom har han varit en lojal allierad, med politiska uppdrag knutna till Putins parti. Men lojalitet räcker inte längre som skydd.
Medan tidigare utrensningar ofta riktade sig mot krigskritiker eller de som flydde landet, drivs dagens tillgångsövertaganden av något mer fundamentalt: ekonomisk nöd. De växande sanktionerna har nästan helt strypt inflödet av utländskt kapital. Statens oljeintäkter minskar och budgetunderskotten växer. Putins lösning är att vända sig inåt – till de oligarker han själv lyfte fram – för att fylla statskassan.
Det här är inte ett enskilt fall. På senare tid har flera framstående affärspersoner hamnat i plötsliga rättsliga tvister, omkommit under mystiska omständigheter eller sett sina bolag tas över av staten. Den oskrivna överenskommelsen som länge gällde i Putins Ryssland – rikedom i utbyte mot lojalitet – håller på att kollapsa.
Den 8 juli väntar en rättsförhandling som kan avgöra framtiden för Strukovs affärsimperium. Men budskapet till Rysslands näringslivselit är redan tydligt: ingen är för rik, för lojal eller för nära den politiska makten för att gå säker. I ett Ryssland där kriget kräver allt större uppoffringar riskerar oligarker att snabbt förvandlas till måltavlor.
-
Nyheter3 veckor sedan
Mahvie Minerals växlar spår – satsar fullt ut på guld
-
Nyheter4 veckor sedan
Uppgången i oljepriset planade ut under helgen
-
Nyheter4 veckor sedan
Låga elpriser i sommar – men mellersta Sverige får en ökning
-
Analys3 veckor sedan
A muted price reaction. Market looks relaxed, but it is still on edge waiting for what Iran will do
-
Nyheter3 veckor sedan
Jonas Lindvall är tillbaka med ett nytt oljebolag, Perthro, som ska börsnoteras
-
Nyheter3 veckor sedan
Oljan, guldet och marknadens oroande tystnad
-
Analys4 veckor sedan
Very relaxed at USD 75/b. Risk barometer will likely fluctuate to higher levels with Brent into the 80ies or higher coming 2-3 weeks
-
Nyheter3 veckor sedan
Domstolen ger klartecken till Lappland Guldprospektering