Nyheter
Sojabönsodlare letar efter nya marknader

När den kinesiska efterfrågan minskar letar sojabönsodlarna efter nya marknader. När spänningarna ökar mellan USA och Kina och alltfler befarar ett utdraget handelskrig, fångas sojabönder i mitten. Dessa jordbrukare lider av en minskning av exporten till Kina. Många sojabönsodlare kämpar för att hålla sig flytande, och de behöver nu alternativa marknader dit de kan exportera sina varor.

Den amerikanska exporten av sojabönor till Kina minskade dramatiskt. De totala transporter sojabönor till den asiatiska jätten förväntas i år uppgå till en tredjedel av vad de uppgick till förra året enligt data från U.S. Soybean Export Council. Istället för att uppgå till 30 miljoner ton som förra året beräknas Kina nu köpa endast 10 miljoner ton sojabönor i år.
Världens största konsument av sojabönor
Kina är världens största konsument av sojabönor och stod för 60 procent av den amerikanska sojabönsexporten innan handelskriget drog ner leveransnivåerna. Kina stod som motpart för 5,9 miljarder dollar av den amerikanska jordbruksproduktexporten 2018. De största producenterna av sojabönor efter USA är Brasilien, Indien och Argentina.
Kina har slutat köpa amerikanska sojabönor. Trump säger att USA kommer att införa 10 procentiga tullar på 300 miljarder dollar kinesiska varor från och med 1 september.
De snabbare växande marknaderna som Europa, tillväxtregioner i Sydostasien, Egypten, Bangladesh och Pakistan, har absorberat hälften av de återstående lagren.
Andra faktorer påverkar dock sojabönor, eftersom det finns väderproblem för grödorna, vilket kan hjälpa till att balansera priset på denna råvara. Vanligtvis pressar bristen på tydlighet om väder- och grödornas utveckling priserna uppåt medan oro över handelskriget och marknadsförluster driver ner priserna.
Nyheter
Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde

Kinas officiella statistik för elproduktion har släppts för augusti och den visar att landet slog ett nytt rekord. Under augusti producerades 936 TWh elektricitet.
Stephen Stapczynski på Bloomberg lyfter fram att det är ungefär lika mycket som Japan producerar per år, vilket innebär är de producerar ungefär lika mycket elektricitet per invånare.
Kinas elproduktion kom i augusti från:
Fossil energi | 67 % |
Vattenkraft | 16 % |
Vind och Sol | 13 % |
Kärnkraft | 5 % |
Stapczynskis kollega Javier Blas uppmärksammar även att det totala rekordet inkluderade ett nytt rekord för kolkraft. Termisk energi (där nästan allting är kol) producerade 627,4 TWh under augusti. Vi rapporterade tidigare i år att Kina under första kvartalet slog ett nytt rekord i kolproduktion.
Nyheter
Det stigande guldpriset en utmaning för smyckesköpare

Guldpriset når hela tiden nya höjder och det märks för folk när de ska köpa smycken. Det gör att butikerna måste justera upp sina priser löpande och kunder funderar på om det går att välja något med lägre karat eller mindre diamant. Anna Danielsson, vd på Smyckevalvet, säger att det samtidigt gör att kunderna får upp ögonen för värdet av att äga guld. Det högre guldpriset har även gjort att gamla smycken som ligger hemma i folks byrålådor kan ha fått ett överraskande högt värde.
Nyheter
Aktier i guldbolag laggar priset på guld

Sedan år 2013 har aktierna i bolag som producerar guld inte alls hängt med prisutvecklingen på guld. I takt med att guldpriset har stigit så har avståndet bara blivit större. Detta trots att riskaptiten på aktiemarknaden i stort är högt.
I diagrammet jämförs priset på guld med Arca Gold Bugs Index, där indexet består av flera av de största guldbolagen.
-
Nyheter4 veckor sedan
Meta bygger ett AI-datacenter på 5 GW och 2,25 GW gaskraftverk
-
Nyheter4 veckor sedan
Aker BP gör ett av Norges största oljefynd på ett decennium, stärker resurserna i Yggdrasilområdet
-
Nyheter4 veckor sedan
Ett samtal om koppar, kaffe och spannmål
-
Analys4 veckor sedan
Brent sideways on sanctions and peace talks
-
Nyheter4 veckor sedan
Sommarens torka kan ge högre elpriser i höst
-
Analys3 veckor sedan
Brent edges higher as India–Russia oil trade draws U.S. ire and Powell takes the stage at Jackson Hole
-
Nyheter3 veckor sedan
Mahvie Minerals är verksamt i guldrikt område i Finland
-
Analys3 veckor sedan
Increasing risk that OPEC+ will unwind the last 1.65 mb/d of cuts when they meet on 7 September