Nyheter
Skakiga utsikter för kakaopriset under skördesäsongen 2019/20

Den kontinuerliga backwardation-positionen på den internationella kakaomarknaden påverkar Ghanas chans att sälja råvaran till en premie på terminsmarknaden. Den nuvarande marknadssituationen har placerat prisutsikterna för kakaoterminsmarknaden på en besvärlig plats, till stor del på grund av en störning i transporterna av kakaobönor.

De senaste uppgifterna som släppts av International Cocoa Organization (ICCO) indikerar att marknadens position under första hälften av skördesäsongen fortfarande finns på plats, varför terminsmarknaden förväntas fortsätta att bevittna lägre priser under de kommande månaderna innan skördesäsongens slut. ”Både London- och New York-terminsmarknaderna befann sig i backwardation” sade ICCO i rapporten.
För närvarande säljer Ghana sin kakao på terminsmarknaden för att säkerställa finansiering från en internationell syndikering av banker för köp av kakao från lokala producenter.
Resultatet av en störning av den nuvarande leveransen
När det gäller backwardation så innebär det priset på den närmaste terminen är högre än följande termin och så vidare. Detta är oftast resultatet av en viss störning i den nuvarande leveransen av den varan.
”Under maj månad uppgick frontmånadspriserna på kakao till i genomsnitt 2 431 US dollar per ton och handlades mellan 2 355 US dollar per ton och 2 514 US dollar per ton i London. I New York uppgick frontmånadspriserna för kakao till i genomsnitt 2 411 US dollar per ton och handlades mellan 2 342 US dollar per ton och 2 481 US dollar per ton, ”säger rapporten.
De senaste prognoserna för kakaosäsongen 2019/20 som publicerades av ICCOs sekretariat i sin senaste utgåva av Quarterly Bulletin of Cocoa Statistics avslöjar förväntningar om en lägre tillväxt jämfört med föregående kakaosäsong.
Transporterna begränsades för att stoppa spridningen av Corona
I maj 2020 förutsåg marknadsaktörerna potentiella störningar i transporter av kakaobönor efter den ivorianska regeringens tillkännagivande om att utvidga nödsituationen i landet för att begränsa spridningen av Coronaviruspandemin.
Den 7 juni 2020 uppgick den kumulativa skörden av kakao sedan början av skördesäsongen 2019/2020 till 1 881 miljoner ton, en minskning med 6,9 procent från 2 021 miljoner ton under samma period året innan. Ghana Cocoa Board (COCOBOD) publicerade uppgifter att skörden för grödeåret 2019/2020 minskade med 1,6 procent från året innan för att nå 714,523 ton den 15 maj 2020.
Detta kan vara ett stort bakslag för Ghanas exportsektor eftersom landet förlitar sig på starka världsmarknadskakaopriser för att kompensera för förlorade intäkter från försäljning av råolja till följd av den pågående prisnedgången på de internationella marknaderna. Effekterna av nuvarande priser påverkar emellertid inte USD 400 per ton Living Income Differential (LID) som förhandlas fram av Ghana och Cote d’Ivoire, som tillsammans står för 60 procent av världsproduktionen, vilket är en premie över marknadspriset, som kommer att vara strikt reserverade för kakaobönderna själva.
Nyheter
Blykalla och amerikanska Oklo inleder ett samarbete

Kärnkraftsföretagen Oklo från USA och svenska Blykalla har ingått ett strategiskt partnerskap för att främja tekniksamarbete, samordna leverantörskedjor och dela regulatorisk kunskap mellan länderna. Samarbetet inkluderar att Oklo går in som en av de större investerarna i Blykallas kommande investeringsrunda med ett åtagande på cirka 5 miljoner dollar.
Genom ett gemensamt teknikutvecklingsavtal ska bolagen utbyta insikter om material, komponenter och licensieringspraxis i både USA och Sverige. Målet är att minska kostnader och tidsrisker i utvecklingen av små modulära reaktorer (SMR).
Blykalla utvecklar SEALER, en blykyld snabbreaktor på 55 MWe, medan Oklo fokuserar på natriumkylda reaktorer upp till 75 MWe för industriella och militära tillämpningar i USA.
“Det här samarbetet stärker det växande ekosystemet för avancerade reaktorer i en tid av globalt ökande energibehov,” säger Oklo-grundaren Jacob DeWitte. Blykallas vd Jacob Stedman tillägger: “Vår gemensamma industriella strategi kan hjälpa leverantörer att planera för uppskalning, oavsett vilken sida av Atlanten de befinner sig på.”
Intervju på Bloomberg om samarbetet
Nyheter
Fortsatt stabilt elpris – men dubbelt så dyrt som i fjol

Snittpriset på el för höstmånaderna september till november väntas landa på strax under 50 öre per kilowattimme. Det är nästan en fördubbling jämfört med hösten 2024, då snittet låg på drygt 30 öre. Men nivåerna är fortfarande betydligt lägre än under elpriskrisen 2022. Det visar elbolaget Bixias höstprognos.

Att elpriserna är högre än i fjol beror främst på lägre tillgänglighet i kärnkraften och en svagare hydrologisk balans efter en torr sommar. Även om hösten har börjat blött och september ser ut att bli den nederbördsrikaste månaden sedan 2018, räcker det inte till för att vända vattenbalansen.
– Höstens elpriser är stabila, men klart högre än i fjol. Det är framför allt osäkerheten kring kärnkraften som påverkar där Oskarshamn 3 har varit ur drift längre än planerat. Samtidigt har den hydrologiska balansen inte återhämtat sig efter sommarens underskott, trots den blöta inledningen på hösten. Men jämfört med krisåren 2021 och 2022 ligger priserna fortfarande på en låg nivå, säger Johan Sigvardsson, elprisanalytiker på Bixia.
I september bidrog bristen på kärnkraft till att elpriset nästan fördubblades jämfört med samma månad i fjol. Priset landade på cirka 40 öre per kilowattimme, att jämföra med 22 öre i september 2024. Flera reaktorer stod stilla, däribland Oskarshamn 3, Forsmark 1 samt Lovisa 1 och 2 i Finland. Trots mycket regn under månaden var vattennivåerna fortsatt låga efter den torra sommaren, medan blåsiga perioder tillfälligt pressade ner priserna.
I oktober väntas elpriset hamna runt 45 öre per kilowattimme, jämfört med 27 öre i fjol, och i november kring 60 öre, mot 43 öre förra året. Sammantaget ger det ett höstsnitt i system på knappt 50 öre, jämfört med drygt 30 öre samma period i fjol. Under krisåret 2022 låg snittet för höstmånaderna på över 1,15 kronor per kilowattimme, med perioder på upp mot 4 kronor.
Liten risk för höga höstpriser
Bixia bedömer att priserna kan komma att stiga tillfälligt om vädret blir kallare än normalt eller om kärnkraftsreaktorer får fortsatt försening i återstart. Om till exempel Oskarshamn 3, vars återstart redan skjutits på fem gånger, inte kommer igång enligt plan i mitten av oktober, finns risk att priserna ökar under andra halvan av månaden.
– Risken för pristoppar ökar ju längre in på säsongen vi kommer, eftersom förbrukningen stiger när temperaturen sjunker. Men väderprognoserna ser i nuläget gynnsamma ut, och även om det skulle bli kallare än väntat ser vi inte någon risk för extremt höga priser, säger Johan Sigvardsson.
Dyrare el i syd
Södra Sverige har betalat betydligt mer för elen än norra delarna. Priserna har legat på runt 15 öre per kWh i norr under september, medan syd haft priser på omkring 70 öre. En differentierad prisbild väntas även under resten av hösten, särskilt om kärnkraftsproduktionen i söder fortsätter att vara begränsad och det fortsätter att vara gott om vatten i norr.
Nyheter
Ett samtal om guld, olja, koppar och stål

Samtal om att guldet ständigt slår nya prisrekord, att oljepriserna pressas och vad som händer på kopparmarknaden. Vidare kommenterar Jernkontorets Kristian Ljungblad läget i stålbranschen och hur de svenska stålbolagen mår.
-
Nyheter4 veckor sedan
Eurobattery Minerals satsar på kritiska metaller för Europas självförsörjning
-
Nyheter3 veckor sedan
Mahvie Minerals i en guldtrend
-
Nyheter4 veckor sedan
Guldpriset kan närma sig 5000 USD om centralbankens oberoende skadas
-
Nyheter4 veckor sedan
OPEC signalerar att de inte bryr sig om oljepriset faller kommande månader
-
Analys3 veckor sedan
Volatile but going nowhere. Brent crude circles USD 66 as market weighs surplus vs risk
-
Nyheter3 veckor sedan
Aktier i guldbolag laggar priset på guld
-
Nyheter3 veckor sedan
Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde
-
Nyheter2 veckor sedan
Tyskland har så höga elpriser att företag inte har råd att använda elektricitet