Analys
SEB – Råvarukommentarer vecka 30
Sammanfattning av rekommendationer
Råvara – Rekommendation
Råolja – Köp OLJA S
Guld – Köp BULL GULD X4 S
Silver – Ingen rekommendation
Koppar – Köp KOPPAR S
Zink – Ingen rekommendation
Kaffe – Köp KAFFE S
Socker – Möjligen köp av SHORT SOCKE A S
Vete – Köp VETE S
Majs – Köp MAJS S
Sojabönor – Köp SOJABO S
Inledning
Den senaste månaden har majspriset stigit med 26%. Chicagovetet har gått upp med 25% och kostar nu återigen, för alla löptider, mer än Matif:s kvarnvete. Matif-vetet har ”bara” stigit med 18%. Sojabönorna med 14%. Vi fortsätter att ha en vy om högre priser på vete, maltkorn, majs, och sojabönor.
Vi har i princip köprekommendation på alla metaller, med tanke på stimulanser i Kina och att investeringar som vanligt sker under andra halvåret. Ett eventuellt QE3 kan också hjälpa till.
Europas problem är hotet mot väntade prisuppgångar.
Tekniskt börjar metallerna förlora momentum nedåt och ser ut att bottna ur från nedåtgående trender till sidledes. Produktionskostnaden ligger på de här nivåerna på metaller, utom för koppar. Det gör att det finns ett ”fundamentalt golv” för metallpriserna på nuvarande nivåer.
Brent tycker vi att man bör köpa på ”dippar” under 100 dollar.
Råolja – Brent
Den senaste månaden har priset på brentolja stigit upp från 90 dollar. Nu ligger priset över 100 dollar per fat. Orosmolnet är krisen i EU. Vad skulle hända om krisen förvärrades? Det är trots allt tämligen troligt, trots att ECB-chefen Mario Draghi idag drog i med brösttoner och försäkrade att ECB har oändligt stöd bland EU:s ledande politiker att lösa vilket problem som helst. Frågan är om en akut kris skulle leda till samma tvärnit i oljeefterfrågan som Lehman-krisen gjorde. Sedan 2005 producerade då OPEC så mycket de kunde, men när oljepriset i spåren efter Lehmankrisen fallit ner till 40 dollar lyckades Saudierna begränsa produktionen så att utbudet kunde dämpas och åstadkomma en effekt på priset.
Idag är beredskapen större än då. OPEC och saudierna har 2008 i gott minne. ECB likaså, liksom alla vi andra. Vi tror därför inte att ett prisfall på olja kan bli lika allvarligt, om en kris liknande Lehman-konkursen skulle inträffa. I och för sig är ett konkursande land inte lika stort som när en bank går omkull. Det är naturligtvis mycket större. Så det återstår att se vad som händer.
Just nu ligger priset på Brent för spotleverans över 100 dollar per fat och snittet hittills i år är 112.2 dollar per fat. Detta trots en svag tillväxt i USA och i Kina och i eurozonen. Samtidigt producerar Saudiarabien i närheten av det mesta de gjort på 30 år. Balansen i den globala oljemarknaden är stram med begränsad reservkapacitet. Risken kvarstår för produktionsbortfall i mellanöstern och vi går nu in i säsongsmässigt högre konsumtion. Detta borde tala för ett högre oljepris. Och oljepriset hade naturligtvis varit högre om inte EU hade så massiva problem. När vi fick positiva nyheter idag i form av Draghis kommentarer, reagerade oljepriset med att stiga. På nedsidan har vi Saudiarabiens prismål om 100 dollar per fat.
Ytterligare positiva faktorer är, som nämnt i inledningen, möjligheten för en kommande QE3 i USA, att Kinas stimulansåtgärder biter på den reala ekonomin och tillväxten, att jobless claims i USA igår förvånade på den positiva sidan.
Nedan ser vi kursdiagrammet på spotkontraktet på Brent. 90 – 100 dollar tycks Brent vara köpvärt. Samtidigt finns ett kortsiktigt tekniskt motstånd på ca 110 dollar.
Råvarucertifikat får sin avkastning inte endast från stigande priser, utan också på att över tiden tillgodogöra sig rabatter på terminer i förhållande till spot. Vi ser i diagrammet nedan att terminer är billigare än spot på Brent. Genom att över tiden köpa billigt och sälja till spot (dyrt), samlar man på sig vinster. Råvarucertifikat gör just detta genom sin konstruktion. De hämtar sin avkastning från terminskontrakt, som ”rullas” in i längre kontrakt när tiden gjort att det gamla kontraktet är nära förfall. Att köpa t ex OLJA S, ochsitta på det, kan därför ge ganska hög avkastning, även om priset på råolja väntar med att stiga.
Guld
Att priset på guld rört sig sidledes och något nedåt i ett år, har varit en prövning för många guldinvesterare. Tekniska analytiker har också noterat att glidande medelvärden signalerar ”sälj”, som vi ser i diagrammet nedan. Det börjar dra ihop sig för guldpriset att lämna sin sidledes rörelse. Tekniskt stöd finns strax under dagens nivåer. Jag har markerat nivån med en linje som binder ihop bottennoteringarna det senaste året. Vi har också sjunkande motståndsnivåer.
Men vi kan faktiskt se en liten positiv signal. De senaste dagarna har priset brutit ett litet motstånd. Priset i dollar ligger i skrivande stund i 1616 dollar och det är över ett kortsiktigt motstånd. Detta kan vara början på ett mer betydande brott uppåt.
Den som är lite modig kan försöka sig på att köpa ett certifikat med hög hävstång och hög förlustrisk om priset vänder ner. Ett sådant är BULL GULD X4 S. Det ger 4 gångers utväxling på prisuppgångar (och till nackdel om priset istället faller).
Silver
Liksom guld uppvisar silver samma konsolideringsmönster det senaste året. Sin vana trogen är detta mycket häftigare för silver än för guld. Stödet på ca 26 dollar per uns är tydligt i silvermarknaden. Jag har ritat in nivån i diagrammet nedan. Motståndet från toppen under våren 2011 är också tydligt. När marknaden når en sådan här punkt, där priset trängs mellan stöd och motstånd brukar endera köpare eller säljare vinna, vilket då avgör om priset ska upp eller ner. Det återstår att se – och då vara snabb att ta position i LONG eller SHORT SILVER S, vilket det nu än visar sig bli.
Koppar
Prisfallet på koppar har förlorat momentum och tycks bottna ut när nedåttrenden försvagas. Tekniskt finns det stöd strax under dagens nivåer. Det bör finnas potential för högre pris på koppar.
Bara att äga råvarucertifikat på koppar gör att man tjänar pengar, även om priset på koppar står still. Anledningen till detta är att kopparmarknaden är i backwardation, som vi ser i nedanstående diagram. När det är backwardation köper man terminer billigare än spot. Den rabatten blir en vinst över tiden. Koppar är en råvara som konsekvent över tiden ofta för att inte säga, nästan alltid, handlats med rabatt på terminerna. Trots att prisuppgången på t ex guld har varit så stor, har ändå en råvarucertifikatinvestering i koppar gett imponerande avkastning.
I nedanstående diagram ser vi kopparpriset och lagren i antal ton i LME:s lagerhus. Vi ser att lagrene har fallit sedan mitten av 2011. Konsumtionen är alltså större än produktionen. Det är ingen mekanisk sanning, men allt annat lika ”borde” sjunkande lager i vart fall ge stöd åt priset.
Vi rekommenderar köp av koppar, via ett råvarucertifikat utan hävstång och då är KOPPAR S ett sådant som skulle kunna placeras i.
Zink
Zinkpriset ligger på bottennivåer i det prisintervall som etablerats sedan 2009. Produktionskostnaden för zink ligger på dessa nivåer. I råvarumarknaden brukar man kalla detta för råvarans ”fundamentala golv”. Vi ser därför inte några stora kursfallsrisker i zink.
Zinkterminer handlas till skillnad från koppar och råolja i contango, dvs terminer är dyrare än spot. Det innebär att den som placerar i råvarucertifikat förlorar pengar, även om priset står still. Man skulle kunna se det som priset för att kursfallsrisken är begränsad av produktionskostnaden.
Lagren på LME har stigande på zink. Zink används mycket i byggindustrin (i stället för målarfärg på stål). När det är något av fastighetskris i stora delar av Europa är det inte förvånande att zinkmarknaden är under press.
Vi är positiva till zink, men inte lika mycket så som för koppar.
Kaffe
Priset på Arabica, som handlas i New York, har brutit sin nedåtgående trend, efter att ha varit nere på 150 cent per pund. 150 cent var toppnoteringen från slutet av 2009 och var därför för många en naturlig nivå att lägga in köpordrar på.
Det råder contango i terminsmarknaden för arabica-kaffe, som ser i nedanstående diagram.
Vi tycker att man kan börja köpa på sig certifikat på kaffe, på rekyler. Den rekyl vi har haft de senaste dagarna kan t ex vara ett sådant tillfälle. Om man inte önskar ta så hög risk kan råvarucertifikatet KAFFE S vara ett bra val.
Här väljer vi att klippa veckans utgåva SEBs nyhetsbrev Veckans Råvarukommentarer, då återstående innehåll även fanns i gårdagens SEB Jordbruksprodukter.
[box]SEB Veckobrev Veckans råvarukommentar är producerat av SEB Merchant Banking och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]
Disclaimer
The information in this document has been compiled by SEB Merchant Banking, a division within Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) (“SEB”).
Opinions contained in this report represent the bank’s present opinion only and are subject to change without notice. All information contained in this report has been compiled in good faith from sources believed to be reliable. However, no representation or warranty, expressed or implied, is made with respect to the completeness or accuracy of its contents and the information is not to be relied upon as authoritative. Anyone considering taking actions based upon the content of this document is urged to base his or her investment decisions upon such investigations as he or she deems necessary. This document is being provided as information only, and no specific actions are being solicited as a result of it; to the extent permitted by law, no liability whatsoever is accepted for any direct or consequential loss arising from use of this document or its contents.
About SEB
SEB is a public company incorporated in Stockholm, Sweden, with limited liability. It is a participant at major Nordic and other European Regulated Markets and Multilateral Trading Facilities (as well as some non-European equivalent markets) for trading in financial instruments, such as markets operated by NASDAQ OMX, NYSE Euronext, London Stock Exchange, Deutsche Börse, Swiss Exchanges, Turquoise and Chi-X. SEB is authorized and regulated by Finansinspektionen in Sweden; it is authorized and subject to limited regulation by the Financial Services Authority for the conduct of designated investment business in the UK, and is subject to the provisions of relevant regulators in all other jurisdictions where SEB conducts operations. SEB Merchant Banking. All rights reserved.
Analys
The path of retaking market share goes through a lower price

OPEC+ on Sunday decided to lift production caps by an additional 137 kb/d in October. Thereby starting to unwind the last tranche of voluntary cuts of 1.66 mb/d. It will unwind this last tranche gradually until the end of 2026 depending on market conditions it said.

Brent closed on Friday at USD 65.5/b. The market is up at USD 66.7/b this morning. That is below the high on Friday and USD 2.4/b below where it closed on Tuesday last week. So while the decision by the group was less aggressive than the market feared on Friday afternoon, it was still a very different from the group than what most market participants expected at the beginning of last week.
Our expectation last week was for the group to unwind the remaining 1.66 mb/d of voluntary cuts over only three months to the end of this year and get done with it. But the group decided on a slower path. It will not shock its way back to a larger market share like it tried without much luck in 2014/15/16. It will instead push steadily, steadily and take it back. Allowing US shale oil players time to step aside. But step aside they must.
The implied message from the group this weekend was 1) They are in the process of retaking market share and 2) As long as the price is USD 65.5/b (close on Friday) the group will revive more production.
What we know is that this process of retaking market share by OPEC+ goes through a lower oil price. And that lower price is below USD 65.5/b. A lower price to stimulate more demand. A lower price to hamper supply by non-OPEC+ (predominantly US shale oil).
The fact that Brent crude is still trading at USD 66.6/b despite this very explicit message from the group this weekend is down to still low US and OECD crude and product inventories. The front-end backwardation of the Brent futures curve is a reflection of this tightness. But this tightness will ease along with more oil from OPEC+ over the coming months. The Brent crude oil forward curve will then flip into full contango all along the curve. We then expect the front-end of the Brent curve to trade around USD 55/b with WTI close to USD 50/b.
At the beginning of this year BNEF estimated US shale oil cost break even levels to be in a range from USD 40/b to USD 60/b with a volume weighted average of USD 50/b. The latter our calculation. So a WTI price at the middle of that range is probably what is needed to force activity in US shale oil activity yet lower.
Analys
OPEC+ in a process of retaking market share

Oil prices are likely to fall for a fourth straight year as OPEC+ unwinds cuts and retakes market share. We expect Brent crude to average USD 55/b in Q4/25 before OPEC+ steps in to stabilise the market into 2026. Surplus, stock building, oil prices are under pressure with OPEC+ calling the shots as to how rough it wants to play it. We see natural gas prices following parity with oil (except for seasonality) until LNG surplus arrives in late 2026/early 2027.

Oil market: Q4/25 and 2026 will be all about how OPEC+ chooses to play it
OPEC+ is in a process of unwinding voluntary cuts by a sub-group of the members and taking back market share. But the process looks set to be different from 2014-16, as the group doesn’t look likely to blindly lift production to take back market share. The group has stated very explicitly that it can just as well cut production as increase it ahead. While the oil price is unlikely to drop as violently and lasting as in 2014-16, it will likely fall further before the group steps in with fresh cuts to stabilise the price. We expect Brent to fall to USD 55/b in Q4/25 before the group steps in with fresh cuts at the end of the year.

Natural gas market: Winter risk ahead, yet LNG balance to loosen from 2026
The global gas market entered 2025 in a fragile state of balance. European reliance on LNG remains high, with Russian pipeline flows limited to Turkey and Russian LNG constrained by sanctions. Planned NCS maintenance in late summer could trim exports by up to 1.3 TWh/day, pressuring EU storage ahead of winter. Meanwhile, NE Asia accounts for more than 50% of global LNG demand, with China alone nearing a 20% share (~80 mt in 2024). US shale gas production has likely peaked after reaching 104.8 bcf/d, even as LNG export capacity expands rapidly, tightening the US balance. Global supply additions are limited until late 2026, when major US, Qatari and Canadian projects are due to start up. Until then, we expect TTF to average EUR 38/MWh through 2025, before easing as the new supply wave likely arrives in late 2026 and then in 2027.
Analys
Manufacturing PMIs ticking higher lends support to both copper and oil

Price action contained withing USD 2/b last week. Likely muted today as well with US closed. The Brent November contract is the new front-month contract as of today. It traded in a range of USD 66.37-68.49/b and closed the week up a mere 0.4% at USD 67.48/b. US oil inventory data didn’t make much of an impact on the Brent price last week as it is totally normal for US crude stocks to decline 2.4 mb/d this time of year as data showed. This morning Brent is up a meager 0.5% to USD 67.8/b. It is US Labor day today with US markets closed. Today’s price action is likely going to be muted due to that.

Improving manufacturing readings. China’s manufacturing PMI for August came in at 49.4 versus 49.3 for July. A marginal improvement. The total PMI index ticked up to 50.5 from 50.2 with non-manufacturing also helping it higher. The HCOB Eurozone manufacturing PMI was a disastrous 45.1 last December, but has since then been on a one-way street upwards to its current 50.5 for August. The S&P US manufacturing index jumped to 53.3 in August which was the highest since 2022 (US ISM manufacturing tomorrow). India manufacturing PMI rose further and to 59.3 for August which is the highest since at least 2022.
Are we in for global manufacturing expansion? Would help to explain copper at 10k and resilient oil. JPMorgan global manufacturing index for August is due tomorrow. It was 49.7 in July and has been below the 50-line since February. Looking at the above it looks like a good chance for moving into positive territory for global manufacturing. A copper price of USD 9935/ton, sniffing at the 10k line could be a reflection of that. An oil price holding up fairly well at close to USD 68/b despite the fact that oil balances for Q4-25 and 2026 looks bloated could be another reflection that global manufacturing may be accelerating.
US manufacturing PMI by S&P rose to 53.3 in August. It was published on 21 August, so not at all newly released. But the US ISM manufacturing PMI is due tomorrow and has the potential to follow suite with a strong manufacturing reading.

-
Nyheter4 veckor sedan
Omgående mångmiljardfiasko för Equinors satsning på Ørsted och vindkraft
-
Nyheter3 veckor sedan
Meta bygger ett AI-datacenter på 5 GW och 2,25 GW gaskraftverk
-
Analys4 veckor sedan
What OPEC+ is doing, what it is saying and what we are hearing
-
Nyheter3 veckor sedan
Aker BP gör ett av Norges största oljefynd på ett decennium, stärker resurserna i Yggdrasilområdet
-
Analys3 veckor sedan
Brent sideways on sanctions and peace talks
-
Nyheter3 veckor sedan
Ett samtal om koppar, kaffe och spannmål
-
Nyheter3 veckor sedan
Sommarens torka kan ge högre elpriser i höst
-
Analys2 veckor sedan
Brent edges higher as India–Russia oil trade draws U.S. ire and Powell takes the stage at Jackson Hole