Analys
SEB – Råvarukommentarer, 14 april 2014
Rekommendationer
Kort sammanfattning
Ädelmetaller, och palladium främst bland dem, fortsätter att vara våra favoriter.
Priserna på spannmål och oljeväxter har generellt sett utvecklats positivt, drivna av torka i USA för vete, lägre areal än förväntat i USA för majs, oron för lägre odlad areal och sämre avkastning i Ukraina och av torkan i januari/februari i Brasilien. Nu har crop ratings kommit för USA:s vete och det är dåligt, men bara 1% sämre än förra årets första estimat. Brasiliens CONAB justerar upp produktionen för flera torkdrabbade jordbruksprodukter och aktiemarknaden har varit väldigt svag de senaste dagarna. En fallande aktiemarknad kan få konsumenterna att hålla igen. Det ser alltså återigen lite svagare ut på marknaderna för jordbruksprodukter.
Råolja – Brent
Oljepriset steg i veckan från 104 dollar till 107.33 i fredags. I veckan kom rebellerna och centralregeringen i Libyen överens om att återuppta produktion och export av olja och dela på intäkterna. Libyen exporterade då mindre än 200,000 fat om dagen. Den första oljehamnen av fyra har redan börjat öppnas. Ytterligare en ska snart öppna och de återstående två ska komma igång lite senare. Es Sider är en av de senare. Global produktion ökar då alltså från under 200,000 fat till 1.5 miljoner fat om dagen.
Samtidigt rapporteras att OPEC har dragit ner sin produktion. OPEC försöker alltså hålla priset uppe, vilket de uppenbarligen lyckats med, på kort sikt.
Många marknadskommentatorer har förutspått lägre oljepris under det andra kvartalet, med förväntningarna inställda på ett lågt pris i april. Vi har dock märkt av att det finns köpare som är redo att köpa när priset söker sig nedåt.
Tekniskt är priset uppe vid 108 dollar, som är ett motstånd. Marknaden orkade inte över den nivån, trots statistik i fredags om att konsumenterna i USA ser ljusare på framtiden än tidigare och marknadskommentatorer drog slutsatsen att detta skulle leda till större bensinefterfrågan, vilket vi inte riktigt tror på eftersom USA är ett rikt land där man kör bil oavsett konjunkturläge. Oljepriset vände ner i fredags och stängde alltså på 107.33 dollar. Vi tror att detta är ett säljtillfälle.
Råoljelagren steg med drygt 4 miljoner fat i DOE:s statistik i onsdags förra veckan. Marknaden hade väntat sig en ökning på under 1 miljon fat, så detta var en besvikelse för de är köpta oljepriset.
En av anledningarna till de högre lagren var en återhämtning i importen, som var en halv miljon fat högre än veckan innan, som vi ser i diagrammet nedan. Det som dock fyller på lagren är den ökande produktionen av råolja inom USA.
De senaste två åren har USA:s produktion av råolja ökat med 2.5 mbpd till nästan 8 mbpd. Antalet oljeriggar i USA fortsätter i den stigande trenden, som nu är tydlig och som startade för ett halvår sedan. Vi ser Baker Hughes Rig Count i diagrammet nedan, med fredagskvällens antal om 1831 riggar i drift som senaste uppdatering.
Vi rekommenderar en kort position i olja, t ex med MINIS OLJA B S eller MINIS OLJA A S.
Elektricitet
Elpriset fortsatte att falla i en tydlig negativ trend. Omsättningen i terminsmarknaden har sjunkit och vare sig producenter eller konsumenter är glada; konsumenter därför att de i många fall har prissäkrat på högre nivå. Vi ser dock inte något som skulle kunna vända trenden, men vet av erfarenhet om hur elmarknaden kan vända upp snabbt när fundamenta börjar peka uppåt, såsom vi såg ett exempel på förra månaden.
De längre terminskontrakten, dvs för kommande kalenderår, har inte hängt med i den allmänna prisnedgången den senaste veckan. Det finns köpintressen i dem. Det finns också tecken på att långsiktiga produktionsfaktorer, som terminspriset på kol för kalenderår 2015, inte faller i pris, utan istället visar styrka, som vi ska se nedan.
Phelix Baseload för det tredje kvartalet, Tysklands motsvarande kontrakt som tredje kvartalet på Nasdaq Commodities, ligger nu 40.5% över det nordiska. Förra veckan var skillnaden 34%. Den nordiska marknaden är alltså rekordbillig i jämförelse med den kontinentala.
Priset på utsläppsrätter har börjat stiga, efter att ha konsoliderat sig i början på månaden efter priskraschen i mars. De senaste dagarna har priset gått från under 5 euro per ton till 5.37 i fredags. Även priset på kol tycks ha konsoliderat sig.
På kort sikt ser elpriset ut att kunna gå ännu lägre. Marknaden söker en botten. Vi vill inte rekommendera en kort position, därför att priset är så lågt i ett historiskt perspektiv, utan behåller neutral.
Naturgas
Eftersom det är så kort tid kvar på maj-kontraktet går vi över till att titta på juli-kontraktet. När det väntade prisfallet uteblev, blev motrörelsen (uppåt) starkare. Terminspriset gick från under 4.40 som lägst i april till 4.67 i fredags. Vi fortsätter med säljrekommendation.
Koppar
Kopparpriset har inte hängt med de andra metallerna efter den massiva likvideringen förra månaden. De fundamentala faktorerna är fortfarande svårgreppbara för marknadsanalytikerna. En faktor som kan ha betydelse är att premien för fysisk metall i Kina har fallit stadigt från 160 dollar per ton i februari till 70 dollar (CIF Shanghai).
Metal Bulletin (MB) rapporterar att 800 kt nu hålls i låsta lager i Kina. Prismässigt är det inte gynnsamt att importera metall till Kina just nu. Den preliminära importstatistiken avseende obearbetad koppar visar en uppgång från februaris låga 380 kt till 420 kt. Februaris import var onormalt låg pga det kinesiska nyåret, då en hel arbetsvecka går bort. Mars månads import kom dock inte alls upp i januaris 540 kt. Det verkar som om koncentrat importeras, smälts till metall som sedan lagras i låsta lagerhus i Kina.
Det kom några intressanta kommentarer från Cescos årliga kopparkonferens i Chile. Codelco ifrågasatte prognosen om ett utbudsöverskott i år. De menade att många nya projekt läggs på is pga det låga priset just nu. Kabeltillverkaren Nexans, en av de största kopparkonsumenterna i världen, lyfte frågan om substitution och påminde om att Kina ännu inte har konverterat från koppar till aluminium i kabeltillverkningen för landet, såsom är fallet i resten av världen. Här har vi alltså två av de största aktörerna i polemik med varandra!
Tekniskt ser priset ut att ha stigit färdigt och kan vara redo för en ny nedgång.
Vi rekommenderar kortsiktigt sälj på koppar.
Aluminium
Alcoa presenterade sin framtidsvision i Q1-rapporten, med en ökning av efterfrågan på 7% och en prognos om ett utbudsunderskott under året – det första på 9 år. Detta satte tonen i marknaden. Detta borde ge marknaden gott stöd, men samtidigt är uppsidan i priset begränsad av de stora lagren.
Den senaste tidens uppgång i priset beror sannolikt främst på att de som väntat sig en förändring i LME-reglerna för lagerhusen och ett större utbud av metall, stängt positioner baserat på dessa förhoppningar. Men vi tror också att det är mer fundamentala faktorer i arbete. Konsumenter är mer oroliga nu för den långsiktiga prisutvecklingen och är mer intresserade av att prissäkra sig långt fram.
Tekniskt noterar vi först och främst friskheten i uppgången. Det första motståndet finns på 1900 dollar.
Vi fortsätter med neutral rekommendation på aluminium.
Zink
Zinkpriset följde de andra metallerna i veckan. Lagersituationen i aluminium följs av zinkaktörerna också. ILZSG-statistiken från förra veckan har förbättrat sentimentet och underlättar för marknaden att skaka av sig den negativa stämningen i kopparmarknaden. Trendmässigt är frånvaron av trend det mest uppenbara nu.
Vi rekommenderar köp av ZINK S eller BULL ZINK X4 S.
Nickel
Nickelpriset har gått upp 7% på en vecka. Vi har uppenbarligen underskattat styrkan i marknaden. Vi trodde processen skulle gå långsammare. Intressant är att LME-lagren har börjat falla! Om kineserna verkligen behöver metall, ser man det i LME-lagren och det gör vi nu. I veckan har det talats om att kinesiska verk baserade på NPI kommer att slå igen, eftersom det är svårt att få tag på råvaran. Priset på malm från Filippinerna är betydligt dyrare än den från Indonesien. Den senaste riskfaktorn, ett embargo mot Ryssland, har också bidragit till ett positivt sentiment.
Tekniskt har marknaden nått sin ”övre gräns” i den branta trendkanalen för uppgången. En rekyl nedåt har potential till 16750 dollar. Vi behåller vår rekommendation att utnyttja rekyler för köp. Om det inte blir något embargo mot Ryssland, vilket är mest troligt att det inte blir, och exportsäsongen från Norilsk kan komma igång som vanligt nu i vår, finns förutsättningar för en större rekyl nedåt.
Guld
Det var ingen överraskning när FOMC-protokollet publicerades i veckan, att se att det är en mer försiktig inställning till tapering, dvs nedtrappningen av QE3, som berättas om där. Som vi skrev förra veckan, tydde FED-chefen Janet Yellens blixtsnabba kommentar efter den återigen oväntat svaga arbetsmarknadsstatistiken på att penningpolitiken i USA kommer att vara mer expansiv än vad som ligger i förväntningarna.
Även i Sverige skjuts Riksbankens prognosticerade räntekurva (som indikerar högre räntor) hela tiden framåt. Räntehöjningarna som flaggas för, uteblir.
Kina, som haft de första betalningsinställningarna på företagsobligationer den senaste tiden, har enorma mängder av dåliga krediter. Vi skrev förra veckan om att Kina också lagt ett stimulanspaket. Vad som faktiskt sker, i motsats till vad centralbankschefer säger ska komma att ske, är att penningmängden faktiskt forsätter att öka, generellt, i världen. I diagrammet nedan ser vi guldpriset och penningmängden i USA, båda i dollar.
Guldet ser alltså ”billigt” ut i förhållande till utvecklingen i penningmängden på lång sikt.
ETF-investerare har sålt både guld och silver hittills i april, som vi ser av diagrammet nedan.
Vi rekommenderar köp av GULD S.
Silver
Silverpriset låg i veckan kvar inom konsolideringsnivån mellan 18.90 och 20 dollar per fin-uns. Vi tycker att silver ser mer köpvärt ut än guld, främst för att guld handlas på ett högt pris i silvertermer.
Nedan ser vi ett diagram över priset på guld uttryckt i silver. Det går alltså över 65 finuns silver på varje fin-uns av guld. Som vi ser är det en hög nivå, dvs silver är billigt i förhållande till guld.
Vi anser att silver är mer köpvärt än guld och skulle vilja köpa på de här nivåerna. Vi rekommenderar köp av SILVER S.
Platina & Palladium
Platina-priset noterar högre toppar och högre bottnar. Efter den lilla rekyl som var för en vecka sedan, har trenden fortsatt uppåt. Ett test av motståndsnivån vid 1481 dollar ser ut kunna bli av i veckan som kommer.
Priset på palladium, gick från 788 dollar till 806.80, när marknaden stängde i fredags. Fredagens handel var hausse-artad, efter att 800-dollar passerats. 800 dollar var en viktig motståndsnivå som nu är bruten. All-time-high är 861 dollar och den är inom räckhåll nu.
Vi rekommenderar köp av PLATINA S och PALLADIUM S, eller BULL PLATINA X4 S eller BULL PALLAD X4 S.
För den som vill ta ännu mer risk, finns nu även BULL PALLAD X5 S.
Kaffe
Kaffepriset steg upp till den gamla toppen. I diagrammet nedan ser vi prisutvecklingen för juli-kontraktet där priset vände vid den föregående toppen på 110.65 cent per pund. Vi väljer att kliva av KAFFE S och gå över till neutral. Skulle priset gå över 110.65 är motståndet brutet, men vi tror att det är mer troligt att priset faller tillbaka till 180 centsnivån.
Med den rapport om en befarad produktion i Brasilien på drygt 40 miljoner säckar, kan det bli ett underskott i år på ca 7 miljoner säckar under det kommande marknadsföringsåret. Det blir då det första året med underskott på fem år. Enligt mäklarfirman Marex Spectron är det ansamlade lagret från åren med överproduktion uppskattningsvis 9.65 miljoner säckar.
Kaffeexperten Judy Ganes-Chase, som driver konsultfirman J Ganes Consulting i Panama, skrev i en rapport att torkan i Brasilien kommer att påverka produktionen i upp till tre år. Kaffeträden har inte kunnat suga upp tillräckligt med näring och är känsliga för sjukdomar. Judy menar att detta kommer att visa sig så småningom. Ett El Niño nästa vinter kan öka nederbörden i Brasilien och öka risken för och angreppen av bladrost.
Vi går över till neutral rekommendation och säljer alltså KAFFE S, som köptes förra veckan. Skulle nivån på 110.65 cent brytas på uppsidan köper vi naturligtvis omedelbart KAFFE S igen.
Kakao
Priset på kakao i New York steg upp till 3000 dollar i veckan, men överlag har uppgången tappat mycket momentum. För att behålla den stigande trenden måste marknaden ta ett kliv uppåt nu. Gör den inte det, är det nog slut med haussen i kakao.
Förra veckan rapporterade vi om att leveranserna av bönor till hamnarna i Elfenbenskusten ökat med 8.7% från förra året. Det har nu även kommit information om att leveranserna av bönor till hamnen i Ghana, världens näst största producent, steg till 598 kt till 673 kt under säsongen till och med den 13 mars. Det är en ökning med 12.5%!
Vi rekommenderar en neutral position vid dagens situation.
[box]SEB Veckobrev Veckans råvarukommentar är producerat av SEB Merchant Banking och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]
Disclaimer
The information in this document has been compiled by SEB Merchant Banking, a division within Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) (“SEB”).
Opinions contained in this report represent the bank’s present opinion only and are subject to change without notice. All information contained in this report has been compiled in good faith from sources believed to be reliable. However, no representation or warranty, expressed or implied, is made with respect to the completeness or accuracy of its contents and the information is not to be relied upon as authoritative. Anyone considering taking actions based upon the content of this document is urged to base his or her investment decisions upon such investigations as he or she deems necessary. This document is being provided as information only, and no specific actions are being solicited as a result of it; to the extent permitted by law, no liability whatsoever is accepted for any direct or consequential loss arising from use of this document or its contents.
About SEB
SEB is a public company incorporated in Stockholm, Sweden, with limited liability. It is a participant at major Nordic and other European Regulated Markets and Multilateral Trading Facilities (as well as some non-European equivalent markets) for trading in financial instruments, such as markets operated by NASDAQ OMX, NYSE Euronext, London Stock Exchange, Deutsche Börse, Swiss Exchanges, Turquoise and Chi-X. SEB is authorized and regulated by Finansinspektionen in Sweden; it is authorized and subject to limited regulation by the Financial Services Authority for the conduct of designated investment business in the UK, and is subject to the provisions of relevant regulators in all other jurisdictions where SEB conducts operations. SEB Merchant Banking. All rights reserved.
Analys
Brent crude will pull back if the US climbs down its threats towards Iran
Brent crude rose 2.7% last week to $65.88/b with a gain on Friday of 2.8%. Unusually cold US winter weather with higher heating oil demand and likely US oil supply outages was probably part of the bullish drive at the end of last week. But US threats towards Iran with USS Abraham Lincoln being deployed to the Middle East was probably more important.

Brent crude has maintained the gains it got from 8 January onwards when it rose from the $60/b-line and up to around $65/b on the back of Iranian riots where the US added fuel to the fire by threatening to attack Iran in support of the rioters. This morning Brent has tested the upside to $66.54/b. That is short of the $66.82/b from 14 January and Brent has given back part of the early gains this morning and is currently trading close to unchanged versus Friday’s close with a dollar decline of 0.4% not enough to add much boost to the price yet at least.
Brent crude front-month prices in USD/b

The rally in Brent crude from the $60/b-line to its current level of $65-66/b seems to be tightly linked to an elevated risk of the US attacking Iran in support of the rioters. Bloomberg reported on Saturday that the US has dispatched the USS Abraham Lincoln aircraft carrier and its associated strike group to the Middle East. It is a similar force which the US deployed to the Caribbean Sea just weeks before the 3 January operation where Maduro was captured. The probability of a US/Israeli attack on Iran is pegged at 65-70% by geopolitical risk assessment firms Eurasia Group and Rapidan Energy Group. Such a high probability explains much of the recent rally in Brent crude.
The recent rally in Brent crude is not a signal from the oil market that the much discussed global surplus has been called off. If we look at the shape of the Brent crude oil curve it is currently heavily front-end backwardated with the curve sloping upwards in contango thereafter. It signals front-end tightness or near term geopolitical risk premium followed by surplus. If the market had called off the views of a surplus, then the whole Brent forward curve would have been much flatter and without the intermediate deep dip in the curve. The shape of the Brent curve is telling us that the market is concerned right now for what might happen in Iran, but it still maintains and overall view of surplus and stock building unless OPEC+ cuts back on supply.
It also implies that Brent crude will fall back if the US pulls back from its threats of attacking Iran.
Brent crude forward curves in USD/b.

Analys
Oil market assigns limited risks to Iranian induced supply disruptions
Falling back this morning. Brent crude traded from an intraday low of $59.75/b last Monday to an intraday high of $63.92/b on Friday and a close that day of $63.34/b. Driven higher by the rising riots in Iran. Brent is trading slightly lower this morning at $63.0/b.

Iranian riots and risk of supply disruption in the Middle East takes center stage. The Iranian public is rioting in response to rapidly falling living conditions. The current oppressive regime has been ruling the country for 46 years. The Iranian economy has rapidly deteriorated the latest years along with the mismanagement of the economy, a water crisis, encompassing corruption with the Iranian Revolutionary Guard Corps at the center and with US sanctions on top. The public has had enough and is now rioting. SEB’s EM Strategist Erik Meyersson wrote the following on the Iranian situation yesterday: ”Iran is on the brink – but of what?” with one statement being ”…the regime seems to lack a comprehensive set of solutions to solve the socioeconomic problems”. That is of course bad news for the regime. What can it do? Erik’s takeaway is that it is an open question what this will lead to while also drawing up different possible scenarios.
Personally I fear that this may end very badly for the rioters. That the regime will use absolute force to quash the riots. Kill many, many more and arrest and torture anyone who still dare to protest. I do not have high hopes for a transition to another regime. I bet that Iranian’s telephone lines to its diverse group of autocratic friends currently are running red-hot with ”friendly” recommendations of how to quash the riots. This could easily become the ”Tiananmen Square” moment (1989) for the current Iranian regime.
The risks to the oil market are:
1) The current regime applies absolute force. The riots die out and oil production and exports continue as before. Continued US and EU sanctions with Iranian oil mostly going to China. No major loss of supply to the global market in total. Limited impact on oil prices. Current risk premium fades. Economically the Iranian regime continues to limp forward at a deteriorating path.
2) The regime applies absolute force as in 1), but the US intervenes kinetically. Escalation ensues in the Middle East to the point that oil exports out of the Strait of Hormuz are curbed. The price of oil shots above $150/b.
3) Riots spreads to affect Iranian oil production/exports. The current regime does not apply sufficient absolute force. Riots spreads further to affect oil production and export facilities with the result that the oil market loses some 1.5 mb/d to 2.0 mb/d of exports from Iran. Thereafter a messy aftermath regime wise.
Looking at the oil market today the Brent crude oil price is falling back 0.6% to $63/b. As such the oil market is assigning very low risk for scenario 2) and probably a very high probability for scenario 1).
Venezuela: Heavy sour crude and product prices falls sharply on prospect of reduced US sanctions on Venezuelan oil exports. The oil market take on Venezuela has quickly shifted from fear of losing what was left of its production and exports to instead expecting more heavy oil from Venezuela to be released into the market. Not at least easier access to Venezuelan heavy crude for USGC refineries. The US has started to partially lift sanctions on Venezuelan crude oil exports with the aim of releasing 30mn-50mn bl of Venezuelan crude from onshore and offshore stocks according to the US energy secretary Chris Wright. But a significant increase in oil production and exports is far away. It is estimated that it will take $10bn in capex spending every year for 10 years to drive its production up by 1.5 mb/d to a total of 2.5 mb/d. That is not moving the needle a lot for the US which has a total hydrocarbon liquids production today of 23.6 mb/d (2025 average). At the same time US oil majors are not all that eager to invest in Venezuela as they still hold tens of billions of dollars in claims against the nation from when it confiscated their assets in 2007. Prices for heavy crude in the USGC have however fallen sharply over the prospect of getting easier access to more heavy crude from Venezuela. The relative price of heavy sour crude products in Western Europe versus Brent crude have also fallen sharply into the new year.
Iran officially exported 1.75 mb/d of crude on average in 2025 falling sharply to 1.4 mb/d in December. But it also produces condensates. Probably in the magnitude of 0.5-0.6 mb/d. Total production of crude and condensates probably close to 3.9 mb/d.

The price of heavy, sour fuel oil has fallen sharply versus Brent crude the latest days in response to the prospect of more heavy sour crude from Venezuela.

Analys
The oil market in 2026 will not be about Venezuela but about OPEC+ cutting or not
Lower this morning as Rodriguez opens for US cooperation. Brent crude is down 1.4% to USD 69.95/b this morning. The acting president in Venezuela, Delcy Rodriguez, has struck a much more conciliatory tone and offered to cooperate with the US. This reduces the risk for an extended embargo on Venezuelan oil exports with oil potentially flowing freely out of Venezuela in not too long if Rodriguez actually do cooperate as the US whishes.

Venezuela is not a big oil producer today. It produced 960 kb/d in November. At the same time it consumes some 400 kb/d with net to the world exports of only 560 kb/d. Supply risk to the global oil market is thus very limited as it stands today.
Venezuela produced closer to 2.4 mb/d in 2015. But years of corruption plus US sanctions has eroded production capacity. Its oil infrastructure is worn down. Engineers who could get jobs in other countries have left.
What makes everyone lift their eyebrows over Venezuela with respect to oil is that it has the world’s largest oil reserves. The idea is that US capital coupled with Venezuelan oil reserves could lead to a major upturn in oil production. But it will require billions and billions of dollar and also time to drive production higher.
China has poured billions into infrastructure in Venezuela with most of it lost due to corruption. While Rodriguez now has opened for cooperation with the US, the corrupt regime under Maduro is probably still fully intact. It may not be all that safe for US oil majors to pour billions in capex into Venezuela.
Venezuela has the potential to produce significantly more oil. But lots of money and time to materialize it. Yes, it has the world’s largest oil reserves, but the world is full of oil reserves. The key question is thus more about where do you want to place your capex? What reserves will yield the greatest returns and the lowest risks versus corruption and geopolitics? Impressions from latest headlines is that US money is already knocking on the door in Venezuela, but it is too early to say whether such a dollar-flow will really materialize in the end or not.
The global oil market in 2026 will not be about Venezuela. It will be about OPEC+ balancing act between oil price and market share. Making cuts or not. The IEA projected in December that the world will only need 25.6 mb/d from OPEC in 2026 versus a production in November of 29.1 mb/d. If the IEA is correct then the OPEC will need to cut production by 3.5 mb/d to keep the oil market balanced.
Brent crude is at USD 69.95/b and OPEC+ confirmed this weekend that it will keep production unchanged in Q1-26. The consequence is that the oil price is heading lower by the week. We expect OPEC+ to shift from ”hold” to ”cut” as Brent crude moves to the low 50ies.
Venezuela crude oil production in mb/d

Production by OPEC versus what IEA projects is needed by the group in 2026.

Global observable oil inventory level according to the IEA in December.

-
Nyheter4 veckor sedanTrumps attack på centralbanken får guldet att stiga till över 4600 USD
-
Nyheter3 veckor sedanPremien på silver i Shanghai rusar i höjden, priset är nu 105 USD
-
Nyheter4 veckor sedanSteady Energy och Fortum fördjupar samarbetet om kärnreaktor för fjärrvärme
-
Nyheter2 veckor sedanSilverpriset stiger över 100 USD per uns
-
Nyheter3 veckor sedanBoliden ansöker om att Nautanen ska bli ett strategiskt projekt i EU
-
Nyheter3 veckor sedanChristian Kopfer om marknadens olika råvaror
-
Nyheter2 veckor sedanGuldpriset stiger till över 5000 USD per uns
-
Nyheter4 veckor sedanPriset på aluminium rusar förbi 5000 USD per ton i USA























