Nyheter
Sällsynta veteförsäljningar till Asien minskar rädslan för överutbud

Den senaste tidens veteförsäljningar till de asiatiska marknaderna har urholkat den oro som de brittiska spannmålshandlarna haft om ett veteberg. Effekterna av fallande fraktpriser och frågor kring riktigheten i den officiella statistiken har lett till att förhoppningarna höjts om att Storbritannien skall kunna avsluta säsongen utan ett berg av vete, trots en långsammare än förväntad exporttakt. Storbritannien, EU:s tredje största veteproducerande land, exporterade 224 881 ton vete i december enligt statistik från den brittiska tullen.
Ovanstående nämnda export var den högsta månatliga siffran på nästan tre år. Exporten var emellertid inte tillräckligt hög för att undvika att Storbritannien blev en nettoimportör av vete under perioden juli-december, den första halvan av regleringsåret 2014/2015. Den totala exporten av vete under denna period var 938 155 ton, vilket innebär att den understeg importen med 20 000 ton.
Storbritannien är vanligen en nettoexportör av vete, men landet känner fortfarande av 2012, det näst regnigaste året i landets historia. De stora mängderna nederbörd detta år skadade inte bara skörden 2012, men bidrog också till att hämma sådden 2014.
Den brittiska veteexporten denna säsong är en besvikelse bland spannmålshandlarna i Storbritannien. De brittiska myndigheterna spår kumulativa volymer som överträffar handlarnas egna prognoser med minst en miljon ton i slutet av december 2014. Rekordskörden 2014 som uppgick till 16,32 miljoner ton vete har gjort att Storbritannien enligt landets jordbruksdepartement DEFRA har ett överskott om 3,46 miljoner ton vete som kan exporteras till andra marknader. De låga fraktraterna kan göra detta möjligt genom att Storbritannien kan komma att kunna erbjuda sitt överskott till andra marknader än vad landet historiskt gjort.
Överskottet är lite lägre
DEFRA ser just nu över sina lageruppskattningar för att kunna redovisa en konsekvent spannmålsrapportering meddelar HGCA Crop Bureau, och flaggar för att jordbruksministeriets nuvarande lageruppskattning ligger cirka 380 000 till 400 000 ton för högt. Det finns redan en oro bland de europeiska spannmålshandlarna att förra säsongens lager har överskattats. Stämmer detta så finns det cirka 400 000 ton mindre spannmål att exportera från Storbritannien än vad DEFRA prognosticerat, vilket innebär att det brittiska veteberget är lägre än befarat.
Ovanliga köpare
En extra stimulans till de brittiska exportförhoppningarna är de lägre fraktraterna, något som återspeglas tydligt av nedgången i BDI, Baltic Dry Index, som nu är nere på samma låga nivåer som 1986, vilket gör att det nu är möjligt för de brittiska veteexportörerna att sälja till geografiskt mer avlägsna köpare. Under den senaste veckan har Storbritannien lastat Panamaxfrakter, mer än 50 000 ton, med vete för försäljning till Thailand och Japan.
Thailand som är en stor kycklingproducent för vilket fodervete är att föredra framför majs eftersom det inte färgar köttet – har inte köpt brittiska vete sedan september 2010. Japan, som importerar cirka sex miljoner ton vete per år, har inte köpt vete från Storbritannien sedan 1992 annat än i mycket marginell mängd.
Nyheter
Samtal om sällsynta jordartsmetaller, guld och silver

Samtal om sällsynta jordartsmetaller, guld och silver, samt gruvbolag. Clara My Lernborg på EFN ger sin syn på sällsynta jordartsmetaller som blivit centrala i den globala geopolitiken. Sarah Tomlinson på Metals Focus ger sin syn på guld. Eric Strand på AuAg Fonder ger sin syn på guld, silver och relaterade gruvbolagsaktier.
Nyheter
Brookfield köper bränsleceller för 5 miljarder USD av Bloom Energy för att driva AI-datacenter

Brookfield och Bloom Energy inleder ett partnerskap där Brookfield i den första fasen köper bränsleceller för 5 miljarder USD av Bloom Energy för att driva AI-datacenter. Bränslecellerna kommer att installeras bakom elmätarna och AI-datacentren kommer således inte att belasta eller vara beroende av elnätet.
Partnerskapet markerar den första fasen i en gemensam vision om att bygga AI-datacenter som kan möta den snabbt växande efterfrågan på beräkningskapacitet och energi inom artificiell intelligens.
AI-datacenter kräver infrastruktur som integrerar beräkningskraft, energi, datacenterarkitektur och kapital på ett tätt och effektivt sätt. Bloom Energys bränsleceller levererar pålitlig, skalbar och lokal energi som snabbt kan tas i drift utan beroende av traditionella elnät. Brookfield tillför världsledande kompetens inom infrastrukturutveckling och finansiering.
I kärnan av det nya partnerskapet kommer Brookfield att investera upp till 5 miljarder dollar för att införa Blooms avancerade bränslecellsteknik. Bolagen samarbetar aktivt kring utformning och leverans av AI-datacenter globalt – inklusive en europeisk anläggning som kommer att offentliggöras innan årets slut.
”AI-infrastruktur måste byggas som en fabrik – med syfte, hastighet och skala,” säger KR Sridhar, grundare, ordförande och vd för Bloom Energy. ”Till skillnad från traditionella fabriker kräver AI-fabriker enorm energitillgång, snabb etablering och realtidsanpassning till belastning – något som gamla elnät inte klarar av. Den effektiva AI-fabriken uppnås genom att energi, infrastruktur och beräkningskraft designas i harmoni från dag ett. Det är den principen som styr vårt samarbete med Brookfield när vi omformar framtidens datacenter. Tillsammans skapar vi en ny ritning för hur AI skalas upp med kraft.”
”Energilösningar bakom mätaren är avgörande för att överbrygga elnätsgapet för AI-fabriker,” säger Sikander Rashid, global chef för AI-infrastruktur på Brookfield. ”Blooms avancerade bränslecellsteknik ger oss en unik möjlighet att designa och bygga moderna AI-fabriker med ett helhetsperspektiv på energibehov. Som världens största investerare inom AI-infrastruktur tillför detta partnerskap ett kraftfullt nytt verktyg till vår globala tillväxtstrategi – särskilt i en marknad där tillgången till elnät är begränsad.”
AI-datacenter i USA förväntas använda 100 gigawatt vid 2035
Enligt prognosoer väntas elförbrukningen från AI-datacenter i USA växa exponentiellt och överstiga 100 gigawatt till 2035. Bränsleceller har blivit en nyckellösning för att möta detta problem, och partnerskapet mellan Bloom Energy och Brookfield är utformat för att hantera just detta energigap.
Bloom Energy har erfarenhet
Bloom Energy har redan installerat hundratals megawatt av sin bränslecellsteknik i datacenter och levererar el till några av världens mest kritiska digitala infrastrukturer genom partnerskap med American Electric Power (AEP), Equinix och Oracle.
Brookfield är en jätte inom digital infrastruktur
Detta partnerskap utgör Brookfields första investering inom sin dedikerade AI-infrastruktur-strategi, som fokuserar på investeringar i stora AI-datacenter, energilösningar, beräkningsinfrastruktur och strategiska kapitalpartnerskap. Strategin bygger vidare på Brookfields erfarenhet av att ha investerat över 100 miljarder dollar i digital infrastruktur globalt.
Nyheter
Teck Resources kan förse Nordamerika och kanske hela G7 med all germanium som behövs

Kanadensiska gruvbolaget Teck Resources för samtal med både USA och Kanada om att leverera kritiska mineraler till de båda ländernas försvarsindustrier – bara en dag efter att Kina skärpt sina exportregler för sällsynta jordartsmetaller.
Enligt Financial Times diskuterar bolaget möjligheterna att leverera germanium, antimon och gallium, under förutsättning att det kan få garantier för minimipriser och köpvolymer.
Kinas senaste besked innebär en utvidgning och förtydligande av de omfattande exportkontroller som infördes redan i april. De tidigare restriktionerna ledde till stora bristsituationer globalt innan nya avtal med Europa och USA gjorde det möjligt att återuppta leveranser. Den nya regeln klargör dock att exportlicenser sannolikt kommer att nekas till vapenproducenter och vissa halvledarföretag.
Vid FT Metals and Mining Summit uppgav Teck Resources vd att bolaget kan producera tillräckligt med germanium för att täcka hela Nordamerikas behov – och möjligen även G7-ländernas.
Teck Resources och Anglo American går samman
Teck Resources och Anglo American är mitt uppe i en fusion, vilket beskrivs som ett samgående av två jämbördiga parter.
-
Nyheter4 veckor sedan
Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde
-
Nyheter4 veckor sedan
Tyskland har så höga elpriser att företag inte har råd att använda elektricitet
-
Nyheter3 veckor sedan
OPEC+ missar produktionsmål, stöder oljepriserna
-
Nyheter3 veckor sedan
Ett samtal om guld, olja, fjärrvärme och förnybar energi
-
Analys4 veckor sedan
Brent crude ticks higher on tension, but market structure stays soft
-
Analys3 veckor sedan
Are Ukraine’s attacks on Russian energy infrastructure working?
-
Nyheter2 veckor sedan
Guld nära 4000 USD och silver 50 USD, därför kan de fortsätta stiga
-
Nyheter3 veckor sedan
Guldpriset uppe på nya höjder, nu 3750 USD