Nyheter
Rysk seger i kampen om Egyptens vete
Den första juli 2011 upphörde det exportförbud som Ryssland, världens tredje största exportör av vete, hade på råg, vete, majs och korn till Egypten. Exportförbudet som varade i nästan ett års tid, var en följd av den värsta torkan som Ryssland sett på över ett sekel. Torkan som följdes av betydande skogsbränder medförde att närmare 11 miljoner hektar rysk åkermark förstördes och att skörden 2010 minskade till 60 miljoner ton, 38 procent lägre än 2009.
Den ryska exporten välkomnas från Egyptens sida, även om det sker med en viss försiktighet då egyptierna, världens största importör av vete, vill vara säkra på att Ryssland verkligen klarar av att uppfylla sina åtaganden. I och med att Ryssland är det av de stora exportländerna som ligger närmast Egypten innebär det att fraktkostnaderna gör rysk export konkurrenskraftig. Det tidigare exportförbudet fick de egyptiska myndigheterna att vidta åtgärder för att minska den inhemska brödkonsumtionen samt att planera för en ökad inhemsk produktion av vete som skulle svara för upp till 75 procent av Egyptens egna behov. Detta skall bland annat ske genom att öka produktiviteten på befintliga åkrar, men också genom bevattning av nya fält. Vidare infördes regler som förbjöd användandet av bröd som boskapsfoder och lagar infördes för att uppmuntra användandet av majs i bröden.
I och med att upp till 90 procent av alla egyptier äter bröd som bakas på mjöl som på ena eller andra sättet subventioneras av den egyptiska staten, och upp till 60 procent, i huvudsak den fattigare befolkningen, är beroende av bröd som sin huvudsakliga föda är det naturligt att beslutet gjort livet lättare för Egyptens befolkning. Innan det ryska exportembargot infördes gick inte mindre än 50 procent av Rysslands export till Egypten. Under embargot tvingades Egypten istället att förlita sig på import från USA och Västeuropa, något som beräknats kosta Egypten upp till 700 miljoner USD.
Stororder krävde prissänkningar från ryskt håll
Ryssland har kammat hem en betydande exportorder på vete som kommer att gälla minst ett år framåt. Ordern som krävde att de ryska exportörerna gav Egypten garantier om vissa rabatter, vanns i strid med erbjudanden om franskt spannmål. Ryssland stärkte sedan sitt grepp om försäljningen till Egypten genom att vinna en order om 420.000 ton vete vilket gör att Egypten nu importerar mer än 2 miljoner ton vete från Ryssland.
Ryskt vs Franskt
Mot bakgrund av de försvagade terminspriserna krävs Ryssland på rabatter för att försvara sin konkurrenskraft mot franskt vete.
Egypten betalar i genomsnitt $ 278,42 per ton för vete den här gången, $ 12 mindre per ton än det pris som betalas för rysk säd från den tidigare upphandlingen. Det franska vetet erbjöds Egypten till ett pris om $ 283,95 per ton, trots att fraktkostnaden uppgår till $ 5 mer per ton jämfört med den ryska spannmålen.
Ordern följer på en nedgång på cirka 13 % på vetepriset i Chicago denna månad och det är inte förvånande att se hur Egypten väljer att köpa betydande mängder vete i samband med prisnedgångar på råvarumarknaden.
Nyheter
Solkraften pressar elpriserna dagtid
Snabba väderomslag har präglat elmarknaden i april, med både prisfall och pristoppar som följd. Samtidigt får solkraften allt större påverkan och pressar ner elpriserna, särskilt i södra Sverige.

Månadsmedelpriset för april på den nordiska elbörsen Nord Pool utan påslag och exklusive moms blev 58,66 öre/kWh i elområde 3, södra Mellansverige, och 22,75 öre/kWh i elområde 1, norra Sverige. På kontinenten syns den så kallade ankkurvan tydligt.
– Nu är solen helt klart på gång. I Tyskland har solen under april producerat nästan 2 TWh mer än ifjol vilket även gynnar oss i Sverige. Ankkurvefenomenet innebär att elpriset är lågt mitt på dagen och stiger raskt mot kvällen. Under perioder med soligt och varmare vårväder är solen ett välkommet inslag här hemma och det påverkar elpriserna nedåt. Den ökar produktionen och minskar konsumtionen, säger Jonas Stenbeck, privatkundschef på Vattenfall Försäljning.
De årliga, planerade underhållsarbetena på kärnkraftverken pågår, vilket innebär att den tillgängliga kapaciteten just nu är cirka 60 procent. Vinden var varierande under april, med snabba skiften mellan stilla och blåsiga perioder, vilket märktes på elpriset.
Den hydrologiska balansen i Norden, alltså det sammanlagda vatteninnehållet i snö, mark och magasin, är svag med betydande underskott i södra Norge. Men magasinsnivåerna i Sverige ligger kring normala nivåer för årstiden och har börjat fyllas på.
– Dock förväntas årets vårflod att, givet dagens förutsättningar, bli lägre än normalt då snötäcket är avsevärt mindre än vanliga nivåer. Vädret kommer avgöra hur väl vårfloden fyller magasinen inför sommaren, säger Jonas Stenbeck.
De höga gaspriserna har fallit något, samtidigt som stigande temperaturer på kontinenten och den stora andelen solkraft haft en stabiliserande effekt. Det geopolitiska läget är dock fortsatt ett orosmoment.
– Det vi sett är att marknaden är väldigt nyhetsdriven. Beroende av vad som rapporteras så reagerar marknaden direkt. Det gör att vi befinner oss i en väldigt speciell situation eftersom denna osäkerhet skapar svängiga och oförutsägbara bränslepriser, vilket i slutändan påverkar elpriset. Jag förstår att många känner en oro men i och med att det blir varmare så kommer man inte att behöva lika mycket el, vilket ger en lägre elkostnad, säger Jonas Stenbeck.
| Medelspotpris | April 2025 | April 2026 |
| Elområde 1, Norra Sverige | 14,39 öre/kWh | 26,09 öre/kWh |
| Elområde 2, Norra Mellansverige | 14,21 öre/kWh | 26,85 öre/kWh |
| Elområde 3, Södra Mellansverige | 37,61 öre/kWh | 56,08 öre/kWh |
| Elområde 4, Södra Sverige | 58,35 öre/kWh | 66,55 öre/kWh |
*Ankkurva: Ankkurvan beskriver hur elproduktionen från förnybara energikällor, som solenergi, påverkar elnätet och elanvändningen över en dag. Kurvan har fått sitt namn eftersom grafen under en dag liknar profilen av en anka.
Nyheter
Michel Gubel ger sin syn på oljemarknaden
Råvaran olja handlas fortsatt över 100 USD per fat och det är något stökigt med prissättningen. Michel Gubel ger sin syn på läget för oljan, att priskurvan kan vara i contango och backwardation, samt vad som kan hända med olja på längre sikt.
Nyheter
Svag vårflod dubblar elpriserna
Den norrländska vårfloden väntas dra igång den här veckan och pågå fram till slutet av maj. Att den är ovanligt svag i år bidrar till att elpriset i system fram till midsommar blir ungefär dubbelt så högt som under samma period i fjol. Det visar Bixias elprognos för maj och juni.

Efter en relativt dyr april väntas systempriset landa på 55 öre per kilowattimme i maj och 50 öre i juni, att jämföra med 31 respektive 21 öre förra året.
– Vi har inte haft så lite snö någon vinter sedan 2019 och det syns tydligt i vårfloden. Den prispress vi normalt sett räknar med den här tiden på året blir betydligt svagare än vanligt. Dessutom ligger bränslepriserna på en högre nivå än i fjol på grund av oron i Mellanöstern, vilket spiller över på de svenska elpriserna, säger Johan Sigvardsson, elprisanalytiker på Bixia.
Den hydrologiska balansen ligger på minus 20 terawattimmar, jämfört med ett överskott på 5–10 terawattimmar vid samma tidpunkt i fjol. Tillrinningen väntas kulminera på ungefär 7 terawattimmar per vecka i slutet av maj, långt under ett normalår.
Hur elpriserna utvecklas under resten av 2026 beror i hög grad på hur blöt sommaren blir. Terminspriset för fjärde kvartalet ligger på runt 70 öre per kilowattimme, vilket speglar marknadens oro inför hösten.
– Det krävs fyra till fem blöta veckor för att ta igen underskottet och fylla på vattenmagasinen. Det finns indikationer på att sommaren kan bli torr i mellersta och södra Skandinavien, men osäkerheten är stor. Om det blir så lär priserna stiga ytterligare, säger Johan Sigvardsson.
Elpris april–juni 2026 jämfört med utfall 2025 (öre/kWh)
| Område | Apr 2026 | Apr 2025 | Maj 2026 | Maj 2025 | Juni 2026 | Juni 2025 |
| System | 70 | 35 | 55 | 31 | 50 | 21 |
| SE1 | 27 | 14 | 27 | 14 | 23 | 3 |
| SE2 | 28 | 14 | 29 | 15 | 24 | 5 |
| SE3 | 50 | 38 | 57 | 43 | 47 | 23 |
| SE4 | 62 | 58 | 66 | 60 | 59 | 41 |
-
Analys4 veckor sedanBrent crude up USD 9/bl on the week… ”deal around the corner” narrative fades
-
Nyheter3 veckor sedanSolkraften pressar elpriserna dagtid
-
Nyheter3 veckor sedanMichel Gubel ger sin syn på oljemarknaden
-
Nyheter3 veckor sedanSvag vårflod dubblar elpriserna
-
Analys2 dagar sedanOil product price pain is set to rise as the Strait of Hormuz stays closed into summer

