Nyheter
Nära nollpriser i Sverige och Finland


Trots att 2019 landade på ett elpris som var 10 % lägre än året dessförinnan och trots nya vindrekord landade elpriset för förra året totalt sett på en nivå en bra bit över genomsnittet. Nya rekord sattes inom vindkraftsproduktionen, flera gånger, men ändå levererade den nya vindkraften i Norden inte i förhållande till potentialen. 2020 rivstartade däremot och vindturbinerna har hittills i år levererat en bra bit över det som är att betrakta som normalt. Vissa prognoser pekar på att det kan fortsätta så ända till slutet av februari.
Mycket vind kombinerat med mycket nederbörd och milda temperaturer gör att det finns mer än tillräckligt med kraft på den nordiska marknaden just nu, något som återspeglas i spotpriserna. Vi har upprepade gånger upplevt negativa priser i Danmark och Tyskland, men i Norden för övrigt har marknaden lyckats undvika negativa priser. Natten till fredagen förra veckan gjorde låg efterfrågan och stora mängder tillgänglig kraft på marknaden att priserna hamnade nära noll i Sverige, Finland, Baltikum, Danmark och Tyskland, med priser ned mot 14 cent/MWh (ca 0,1 öre/kWh).
Förra veckan präglades av att en stor del av industrin var stängd eftersom många fortfarande var jullediga. Detta kan också förklara den låga efterfrågan. Men natten till onsdagen denna vecka såg vi åter att blandningen mellan höga temperaturer, mycket vind och goda flöden, pressade priserna i samma prisområden ända ner till 10 cent/MWh. För Sveriges och Finlands del är detta nog det lägsta timpriset vi någonsin har sett i dessa prisområden.
Vädret påverkar alla faktorer
Milda temperaturer i Europa har även bidragit till lägre efterfrågan på kol och gas, något som också pressar priserna på dessa marknaden. Sammanfattningsvis ökar pressen på kraftpriserna i Norden och Europa, något som återspeglas även på terminsmarknaden, där de närmaste kontrakten har fallit hela 20 % under den första veckan av 2020.
Veckans siffror:
Hydrologisk balans: + 5,6 TWh (+ 7 TWh)
Systempris: 29,17 €/MWh (- 6,34 €/MWh)
Terminspris 2021: 31,85 €/MWh (-1,30 €/MWh)
Nyheter
Tyskland har så höga elpriser att företag inte har råd att använda elektricitet

Tyskland har skrivit ner prognosen på hur mycket elektricitet landet kommer att behöva 2030. Hittills har prognosen varit 750 TWh, vilken nu har skrivits ner till 600-700 TWh,
Det kan vid en första anblick låta positivt. Men orsaken är inte att effektiviseringar. Utan priserna är så pass höga att företag inte har råd att använda elektriciteten. Elintensiv industri flyttar sin verksamhet till andra länder och få företag satsar på att etablera energikrävande verksamhet i landet.
Tyskland har inte heller någon plan för att förändra sin havererade energipolitik. Eller rättare sagt, planen är att uppfinna fusionskraft och använda det som energikälla. Något som dock inte löser problemet på några årtionden.

Nyheter
Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde

Kinas officiella statistik för elproduktion har släppts för augusti och den visar att landet slog ett nytt rekord. Under augusti producerades 936 TWh elektricitet.
Stephen Stapczynski på Bloomberg lyfter fram att det är ungefär lika mycket som Japan producerar per år, vilket innebär är de producerar ungefär lika mycket elektricitet per invånare.
Kinas elproduktion kom i augusti från:
Fossil energi | 67 % |
Vattenkraft | 16 % |
Vind och Sol | 13 % |
Kärnkraft | 5 % |
Stapczynskis kollega Javier Blas uppmärksammar även att det totala rekordet inkluderade ett nytt rekord för kolkraft. Termisk energi (där nästan allting är kol) producerade 627,4 TWh under augusti. Vi rapporterade tidigare i år att Kina under första kvartalet slog ett nytt rekord i kolproduktion.
Nyheter
Det stigande guldpriset en utmaning för smyckesköpare

Guldpriset når hela tiden nya höjder och det märks för folk när de ska köpa smycken. Det gör att butikerna måste justera upp sina priser löpande och kunder funderar på om det går att välja något med lägre karat eller mindre diamant. Anna Danielsson, vd på Smyckevalvet, säger att det samtidigt gör att kunderna får upp ögonen för värdet av att äga guld. Det högre guldpriset har även gjort att gamla smycken som ligger hemma i folks byrålådor kan ha fått ett överraskande högt värde.
-
Nyheter4 veckor sedan
Meta bygger ett AI-datacenter på 5 GW och 2,25 GW gaskraftverk
-
Nyheter4 veckor sedan
Aker BP gör ett av Norges största oljefynd på ett decennium, stärker resurserna i Yggdrasilområdet
-
Analys4 veckor sedan
Brent sideways on sanctions and peace talks
-
Nyheter4 veckor sedan
Ett samtal om koppar, kaffe och spannmål
-
Nyheter4 veckor sedan
Sommarens torka kan ge högre elpriser i höst
-
Analys4 veckor sedan
Brent edges higher as India–Russia oil trade draws U.S. ire and Powell takes the stage at Jackson Hole
-
Nyheter3 veckor sedan
Mahvie Minerals är verksamt i guldrikt område i Finland
-
Analys3 veckor sedan
Increasing risk that OPEC+ will unwind the last 1.65 mb/d of cuts when they meet on 7 September