Följ oss

Nyheter

Lundin presenterar afrikanska pärlor

Publicerat

den

Robert Eriksson presenterar Lucara Diamond och Africa Oil

Robert Eriksson presenterar Lucara Diamond och Africa OilDen råvaruinriktade Lundinsfären brukar ofta lyckas väl i sina olika prospekteringsbolag, och har historiskt sett låtit bolagen listas först på kanadensiska Toronto Stock Exchange där marknaden har en betydligt större erfarenhet av just gruv- och oljebolag i både prospekteringsfas och produktion. Lundingruppen brukar efter en tid låta aktierna i sina bolag parallellnoteras i Stockholm.

  • Lucara Diamond är ett kanadensiskt diamantproducerande bolag inom Lundin-gruppen som handlas på Botswana Stock Exchange sedan juli 2011, Toronto Stock Exchange sedan augusti 2011 och på First North sedan november 2011.
  • Africa Oil är ett kanadensiskt oljebolag med prospekteringslicenser i Kenya, Etiopien, Mali och Somalia. Aktien är noterad på First North i Stockholm och TSX Venture Exchange i Toronto.

Robert Eriksson, IR-ansvarig för Lundingruppens bolag deltog på Avanzadagen i Stockholm i november 2011 där han presenterade Lucara Diamond och Africa Oil. Presentationen filmades och kan ses här på Råvarumarknaden.se.

Nyheter

Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde

Publicerat

den

Kol i Kina

Kinas officiella statistik för elproduktion har släppts för augusti och den visar att landet slog ett nytt rekord. Under augusti producerades 936 TWh elektricitet.

Stephen Stapczynski på Bloomberg lyfter fram att det är ungefär lika mycket som Japan producerar per år, vilket innebär är de producerar ungefär lika mycket elektricitet per invånare.

Kinas elproduktion kom i augusti från:

Fossil energi67 %
Vattenkraft16 %
Vind och Sol13 %
Kärnkraft5 %

Stapczynskis kollega Javier Blas uppmärksammar även att det totala rekordet inkluderade ett nytt rekord för kolkraft. Termisk energi (där nästan allting är kol) producerade 627,4 TWh under augusti. Vi rapporterade tidigare i år att Kina under första kvartalet slog ett nytt rekord i kolproduktion.

Fortsätt läsa

Nyheter

Det stigande guldpriset en utmaning för smyckesköpare

Publicerat

den

Priset på guld i svenska kronor per gram

Guldpriset når hela tiden nya höjder och det märks för folk när de ska köpa smycken. Det gör att butikerna måste justera upp sina priser löpande och kunder funderar på om det går att välja något med lägre karat eller mindre diamant. Anna Danielsson, vd på Smyckevalvet, säger att det samtidigt gör att kunderna får upp ögonen för värdet av att äga guld. Det högre guldpriset har även gjort att gamla smycken som ligger hemma i folks byrålådor kan ha fått ett överraskande högt värde.

Fortsätt läsa

Nyheter

Aktier i guldbolag laggar priset på guld

Publicerat

den

Graf som jämför priset på guld och guldaktier

Sedan år 2013 har aktierna i bolag som producerar guld inte alls hängt med prisutvecklingen på guld. I takt med att guldpriset har stigit så har avståndet bara blivit större. Detta trots att riskaptiten på aktiemarknaden i stort är högt.

I diagrammet jämförs priset på guld med Arca Gold Bugs Index, där indexet består av flera av de största guldbolagen.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära