Nyheter
Kommer majspriset att rusa på samma sätt som kaffet?
Det har helt klart varit ett ordentligt globalt rally på de flesta råvaror i början av 2014, där ädelmetaller som guld och silver har stigit markant från sina bottnar i slutet av 2013.
Energiråvaror som naturgas, råolja och bensin har också noterats högre på senare tid, liksom enskilda råvaror i jordbruket som till exempel kaffe och kakao. Det finns däremot en råvara som inte har fått lika mycket intresse och uppmärksamhet i denna uppgång, majs.
ETF-fonden CORN (Teucrium Corn Fund) är ett av de mest populära sätten att ta en lång position i majsterminer. Det finns en rad andra liknande produkter, de flesta stora banker erbjuder sin egen variant för exponering mot majs, vare sig det är ETFer, certifikat, mini futures eller någon annan sorts produkt. Oavsett vad de heter och hur de är utformade ser vi att allt mer av de ”smarta pengarna” allokeras till dessa verktyg efter uppgångar i de övriga råvarorna.
Låt oss gå tillbaka till CORN, för vilken vi har tillgång till data som vi inte kan få fram avseende svenska börshandlade produkter. Denna ETF har under de två första månaderna av 2014 attraherat inflöden på 31 MUSD och har nu 78 MUSD under förvaltning. Hur stor volym fonden förvaltar verkar framför allt styras av majspriset.
Visserligen har majs (CORN) inte haft samma fina utveckling som många andra jordbruksprodukter på kort sikt, men den har rört sig uppåt från de stödnivåer som registrerades i mitten av januari 2014, vilket torde vara en tillräckligt signal för att denna börshandlade fond och den underliggande råvaran skall bevakas närmare. Det finns skäl att tro på en uppgång mot 600 USD inom kort, där majspriset kommer att tvingas testa motstånden från 2011 och 2012 samt ett utplanande 200-veckors glidande medelvärde. Den senaste månaden har CORN stigit med 5,6 procent i tysthet. En så kallad hausse-divergens kan komma att driva upp majspriset högt över dagens nivåer.
För närvarande verkar det som de erfarna institutionella förvaltarna med råvarufokus, till exempel Summit Capital Management och Mirae Asset Global Investments, väljer att köpa CORN för att på detta sätt få en exponering mot majsterminer.
Denna ETF handlas just nu på sin högsta nivå sedan november 2013 efter en period av oroligt väder och volymerna är betydligt större än normalt, vilket gör att det inte är osannolikt att vi får se ytterligare inflöden in till ETF-fonden CORN.
Den främsta orsaken till prisuppgången i majs är klimatchocken i Brasilien som ökar oron på utbudsidan. Detta kan också visa sig vara fördelaktigt för prisutvecklingen på sojabönor. Notabelt är att försäljningen av majs i USA har ökat kraftigt trots nyheter om att Kina har vägrat ta emot leverans av mer än 600 000 ton majs innehållande den icke godkända genetiskt modifierade MIR 162-substansen, på grund av ett förbud mot genmodifierade grödor.
Teucrium Corn Fund (CORN)
Nyheter
Viscariagruvan får strategisk status av EU
EU-kommissionen har utsett Viscariagruvan i Kiruna, som planeras öppna 2028, till ett strategiskt projekt enligt Critical Raw Materials Act (CRMA). Beslutet bekräftar gruvans betydelse för Europas försörjning av koppar.
Statusen innebär ett formellt erkännande av Viscariagruvans betydelse för EU:s råvaruförsörjning och kan bidra till effektivare myndighetsprocesser och bättre förutsättningar för projektutveckling.
”Att Viscaria utses till ett strategiskt projekt är ett tydligt erkännande av gruvans betydelse för Europas kopparförsörjning. Beslutet stärker vår position i arbetet med att återöppna gruvan och etablera en modern kopparproduktion i Sverige. Vi bedömer att det faktum att gruvan är välfinansierad och planeras att öppna 2028 har bidragit till beslutet. Med InfraVia som strategisk investerare har vi dessutom en långsiktig och finansiellt stark partner som delar vår ambition att utveckla Viscaria till en betydande europeisk kopparproducent”, säger Jörgen Olsson, vd för Viscaria.
CRMA ska stärka Europas försörjning av kritiska råvaror genom att främja projekt av betydelse för EU:s industriella konkurrenskraft, elektrifiering och energiomställning. Koppar är särskilt viktig för utbyggnaden av elnät och förnybar energi samt för samhällets elektrifiering.
Nyheter
Miljöpartiet i England slutar vara motståndare till kärnkraft
Miljöpartiet i England och Wales slutar vara motståndare till kärnkraft, detta efter en omröstning bland medlemmar. Det är en kraftig omsvängning för partiet. Man är inte entusiastiska anhängare av kärnkraft nu, men man har prioriterat upp hur viktigt man tycker det är att begränsa koldioxidutsläpp. Partiet anser att befintlig kärnkraft är rimlig i den relationen och man är villig att titta på ny kärnkraft från fall till fall, och framför allt är det nu fritt fram för partiets parlamentsmedlemmar att ha åsikter och ta beslut i frågan.
Storbritannien har över åren minskat sin elproduktion kraftigt, utvecklingen är mer lik ett Ukraina i krig än något annat land.
Elpriserna i Storbritannien är nu höga, både ur ett historiskt perspektiv och jämfört med andra länder. Delvis hanterar landet situationen genom att importera mer elektricitet. Men i det stora hela så går det inte att bygga elintensiva industrier och datacenter i stor skala i landet, sådant måste man till stor del överlåta till andra länder i världen.
Nyheter
Kanada vill få fart på oljesanden igen
Kanadas premiärminister Mark Carney och Albertas premiärminister Danielle Smith vill skapa förutsättningar för en ny period av tillväxt i landets oljesandsindustri. Ett centralt steg är den planerade Pacific Link-pipelinen, som ska kunna transportera omkring en miljon fat olja per dag från Alberta till en exportterminal på Kanadas västkust.
Carney deklarerade i veckan att projektet ligger i Kanadas nationella intresse. Det innebär att det får en snabbare och mer samordnad prövning genom den federala myndighet som hanterar stora infrastrukturprojekt.
Målet är att ge oljesandsproducenterna bättre tillgång till exportmarknader, inte minst i Asien. Samtidigt har flera energipolitiska förändringar som infördes under den tidigare regeringen tagits bort, vilket regeringen menar förbättrar förutsättningarna för investeringar.
Kanada vill dock undvika att upprepa problemen från den stora oljesandsboomen under 2000-talet och början av 2010-talet. Då ledde kraftigt ökade investeringar till bland annat stigande kostnader, arbetskraftsbrist och bostadsbrist i Fort McMurray.
Den här gången vill regeringarna i stället åstadkomma hållbar tillväxt genom effektivare produktion, ny teknik och bättre planering av infrastrukturen. Bland annat används autonoma lastbilar redan inom oljesand, vilket kan öka produktionen utan samma behov av inflyttad arbetskraft.
För Kanada handlar satsningen inte bara om att bygga en pipeline. Ambitionen är att skapa förutsättningar för ökade investeringar i oljesanden och samtidigt bygga ut vägar, annan infrastruktur och arbetskraftskapacitet i en takt som industrin och samhällena klarar av.
-
Nyheter3 veckor sedanÅr 2035 kan datacenter i USA förbruka mer naturgas än Japan och Tyskland tillsammans
-
Nyheter4 veckor sedanVarför det en gång så mäktiga OPEC förlorar inflytande
-
Nyheter2 veckor sedanKanada vill få fart på oljesanden igen
-
Analys2 veckor sedanOil prices are rising, but a picture of the future ME order may start to emerge
-
Nyheter5 dagar sedanViscariagruvan får strategisk status av EU
-
Nyheter1 vecka sedanMiljöpartiet i England slutar vara motståndare till kärnkraft
-
Analys1 vecka sedanThe price of crude oil in Europe today is $140/b
-
Analys1 dag sedanThe Trump diesel charade


