Nyheter
Byggandet av oljeledningen Keystone skjuts upp
Pipelinen Keystone som är tänkt att förbinda de kanadensiska oljesandsprojekten i provinsen Alberta i västra Kanada med de amerikanska raffinaderierna vid den amerikanska gulfkusten har skjutits upp av Barrack Obamas regering och skall utvärderas först efter det amerikanska presidentvalet 2012. På detta sätt slipper Obama en infekterad debatt om Keystone som riskerar att dela hans väljarkår.
Problemet är emellertid att om projektet inte påbörjas så riskerar USA av att kunna drabbas av oljebrist i framtiden. En annan risk är att Kanada kan komma att få problem med att frakta ut all oljesand som landet förfogar över, samtidigt som USA riskerar att bli av med en av landets få tillförlitliga och politiskt vänligt sinnade leverantörer av energi.
Sedan Obamaadminsitrationen meddelat att USA beslutat om att senarelägga utvärderingen av utbyggandet av Keystoneledningen har Kanada sagt att landet kan komma att erbjuda mer olja till länder i Asien, till exempel Kina.
Den kanadensiske premiärministern, Stephen Harper, har emellertid sagt att denne tänker fortsätta pressa USA att godkänna byggandet av Keystone, något som beräknas kosta sju miljarder USD eftersom denne anser att det är av intresse för såväl den kanadensiska som den amerikanska ekonomin på lång sikt.
Det skulle också kunna tolkas som att Kanada väljer att sälja olja till Kina för att stärka sin egen ekonomi, men att landet på längre sikt hellre levererar sin olja till USA för att inte stärka de asiatiska ländernas ekonomier ytterligare.
Flera olika miljöorganisationer anser att Keystoneledningen skulle utgöra en allvarlig katastrofrisk och bidra till mer koldioxidutsläpp.
Nyheter
Under 2025 byggde Kina klart 78 GW ny kolkraft
Kina satsade tidigare på att ersätta fossil energi med sol- och vindkraft. Men när elnäten under 2021 och 2022 började haverera på grund av det så inledde landet en ny storskalig satsning på kolkraft. En enorm infrastruktur för kolkraft började byggas och nu har landet verkligen fått upp farten på att bygga nya kolkraftverk. Över 50 stycken kolkraftverk på 1 GW vardera har under 2025 tagits i bruk med en total kapacitet på 78 GW. Det kan jämföras med att hela EU:s totala installerade kapacitet av kolkraft är 70-100 GW.
78 GW under 2025 är dock bara början. Enbart under 2025 beställde Kina mer kolkraft än det kolälskande landet Indien har gjort under ett helt årtionde. 83 GW kolkraftverk började under 2025 att byggas i Kina.
Den enorma utbyggnaden av kolkraft är väldigt positivt för sol- och vindkraftsbranschen. Ju mer kolkraft som byggs desto mer sol- och vindkraft kan elnätet hantera.
Nyheter
Samtal om den senaste tidens råvarurörelser
Det har varit dramatiska prisrörelser i flera råvaror de senaste dagarna, där bland annat silver som mest tappade 30 procent under fredagen. Spekulationshandlaren Henrik Ekenberg och mineralexperten Anton Löf ger sin syn på händelserna.
Nyheter
Kall och nederbördsfattig månad driver upp elpriset
Elpriserna i Sverige steg kraftigt i januari när flera prispåverkande faktorer sammanföll. Det kyliga vädret har ökat elanvändningen, samtidigt som både vind och nederbörd i områden med kraftproduktion varit ovanligt lågt. Den hydrologiska balansen som i december visade ett överskott har snabbt gått över i ett tydligt underskott.

Januaripriserna på den nordiska elbörsen Nord Pool (utan påslag och exklusive moms) blev 108,45 öre/kWh i elområde 3, (södra Mellansverige). Senast elpriset var på samma nivå var 2022. I norra Sverige, elområde 1, blev elpriset 93,91 öre/kWh.
– De senaste åren har elpriserna i norra Sverige som regel varit betydligt lägre. Men vid årsskiftet slog kylan till och elpriset blev ungefär jämnhögt i hela Sverige. Vädret har varit den klart största faktorn som drivit upp elpriset. Lägre temperaturer ökar elanvändningen samtidigt som det är mindre vind och nederbörd, säger Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning.
Sedan början av januari ligger ett stabilt högtryck över Norden som innebär att det varit 80 procent mindre nederbörd, svaga vindar och kallt. Det påverkar den hydrologiska balansen som mäter det lagrade vatteninnehållet i magasin, snölager och markvatten. På kort tid har balansen gått från ett överskott till ett underskott. Vattenmagasinnivåerna är lägre sedan december men ligger på normala nivåer i Sverige. Kärnkraften producerar på 100 procent av installerad effekt vilket stabiliserar elsystemet.

Gaspriserna i Europa har stigit med cirka 25 procent på grund av kylan som lett till lägre lagernivåer. Det finns en oro för prisutvecklingen av flytande naturgas (LNG). Även priset på olja och koldioxid har ökat vilket innebär att det är dyrare med fossil elproduktion.
| Medelspotpris | Januari 2025 | Januari 2026 |
| Elområde 1, Norra Sverige | 23,76 öre/kWh | 93,91 öre/kWh |
| Elområde 2, Norra Mellansverige | 24,31 öre/kWh | 94,16 öre/kWh |
| Elområde 3, Södra Mellansverige | 63,44 öre/kWh | 108,45 öre/kWh |
| Elområde 4, Södra Sverige | 76,11 öre/kWh | 112,99 öre/kWh |
-
Nyheter4 veckor sedanPremien på silver i Shanghai rusar i höjden, priset är nu 105 USD
-
Nyheter3 veckor sedanSilverpriset stiger över 100 USD per uns
-
Nyheter3 veckor sedanGuldpriset stiger till över 5000 USD per uns
-
Nyheter3 veckor sedanSamtal om guld och andra råvaror när flera priser rusar i höjden
-
Nyheter4 veckor sedanChristian Kopfer om marknadens olika råvaror
-
Nyheter3 veckor sedanSilver utgör nu 30 procent av kostnaden för att producera solcellspaneler
-
Nyheter3 veckor sedanKylan lyfter elpriset i vinter, minst 40 procent högre än väntat
-
Nyheter2 veckor sedanIndien kommer inte att göra slut med kol

