Följ oss

Nyheter

Barclays spår stigande kaffepris

Publicerat

den

Kaffe-bönor av sorten ArabicaBarclays spår en ökning av priset på Arabica-kaffe då banken räknar med en svagare kaffeskörd i Brasilien under 2013. Barclays hade sedan tidigare förutspått svagheten i prissättningen på de arabica-terminer som handlas i New York, och bankens kunder kunde göra en bra affär när priset under november 2012 sjönk under 140 cent per pound för första gången sedan 2010. Nu anser emellertid Barclays att det finns potential för en uppgång i priserna.

Barclays förväntar sig en något lägre global kaffeskörd 2013/2014, 144 miljoner ton, än vad International Coffee Organization gör. Barclays prognoser är likväl en ökning om 6,4 procent vilket skall ställas mot de 146 miljoner ton som International Coffee Organization gör förutspår.

Den beräknade skörden i Colombia, den andra stora arabica-producenten efter Brasilien, spås uppgå till 8,8 miljoner ton, upp från 7,7 ton 2011-12, men långt under landets långsiktiga genomsnitt på 11 miljoner ton.

Short covering kan skapa rally i kaffepriserna

Barclays flaggar också för möjligheten i ett kommande rally i kaffe som bland annat stöds av de blankningspositioner som under lång tid byggts upp av hedgefonder. Enligt de amerikanska myndigheterna fanns det per den 18 december 2012 på 26.137 blankade terminskontrakt kaffe i form av terminer och optioner. Dessa positioner har byggts upp successivt sedan november 2003 vilket gör att kaffepriset kan komma att bli mycket volatilt om och när dessa aktörer bestämmer sig för att stänga sina blankningar.

Den minskade prognosen för den brasilianska kaffeskörden 2013 innebär ett relativt litet tapp jämfört med de alternerande produktionssiffrorna vi är vana vid att se när det gäller brasilianskt kaffe. Historiskt sett har landets produktion visat upp avvikelser på mellan 15 och 20 procent jämfört med tidigare år varför årets minskning på 5,9 procent är att betrakta som låg.

Nyheter

Hur säkrar vi Sveriges tillgång till kritiska metaller och mineral i en ny geopolitisk verklighet?

Publicerat

den

Svemin-seminarie i Almedalen

När världsläget förändras ställs Europas beroende av metaller och mineral på sin spets. Geopolitiska spänningar, handelskonflikter och ett mer oförutsägbart USA gör att vi inte längre kan ta gamla allianser för givna. Samtidigt kontrolleras en stor del av de kritiska råvarorna vi är beroende av av andra makter – inte minst Kina. Vad händer med Sveriges industriella förmåga i ett läge där importen stryps? Hur påverkas försvarsindustrin av Kinas exportrestriktioner? Är EU:s nya råvarupolitik tillräcklig för att minska sårbarheten – eller krävs ytterligare statliga insatser och beredskapslagring? Svemin anordnade den 25 juni ett seminarium som bestod av bestod av deltagare från myndigheter, politik och industri. Man diskuterar Sveriges och EU:s strategiska vägval i en ny global verklighet – och vad som krävs för att säkra tillgången till metaller när vi behöver dem som mest.

Fortsätt läsa

Nyheter

Lundin Mining ska bli en av de tio största kopparproducenterna i världen

Publicerat

den

Lundin Mining är bolaget i Lundin-sfären som satsar stort på Vicuña-projektet i Argentina. Det ska lyfta Lundin Mining till att bli en av de tio största kopparproducenterna i världen skriver Affärsvärlden och upprepar sin köprekommendation för aktien.

”Även om en framgång inte är på förhand given tror vi att Vicuña har goda chanser att bli bra. Vi förnyar vårt köpråd för Lundin Mining”

Enligt Lundin Minings ledning kommer man att klara att finansiera sin del av investeringarna i Vicuña genom det löpande kassaflödet som man förväntar sig ska bli omkring 5 miljarder dollar kommande fem år i kombination med lån.

Fortsätt läsa

Nyheter

Sommarvädret styr elpriset i Sverige

Publicerat

den

Starkt lysande sol

Många verksamheter tar nu ett sommaruppehåll och ute värmer solen, det är gott om vatten och vinden blåser. Lägre efterfrågan på el och goda förutsättningar för kraftproduktionen höll ner elpriserna under juni.

Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning
Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning

Elpriset på den nordiska elbörsen Nord Pool (utan påslag och exklusive moms) i elområde 1 och 2 (Norra Sverige) blev för juni 3,05 respektive 4,99 öre/kWh, vilket är rekordlågt och de lägsta på minst 25 år.

– Elpriset påverkas av en rad faktorer men vädret väger tyngst. På sommaren minskar efterfrågan på el och många verksamheter har ett uppehåll. Detta tillsammans med goda förutsättningar inom kraftproduktionen påverkar elpriset nedåt, säger Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning Norden.

Den hydrologiska balansen, måttet för att uppskatta hur mycket vatten som finns lagrat ovanför kraftstationerna, ligger över normal nivå, särskilt i norra Skandinavien. Tillgängligheten för kärnkraften i Norden är just nu 82 procent av installerad effekt.

– De goda nordiska produktionsförutsättningarna gör elpriserna mindre känsliga för förändringar i omvärlden, säger Jonas Stenbeck.

Priserna på olja och gas kan dock ändras snabbt med anledning av en turbulent omvärld. På kontinenten har efterfrågan på gas sjunkit och nytt solkraftsrekord för Tyskland sattes på midsommarafton med en produktion på 52,5 GW.

– Många av de goda elvanor vi skaffade oss under elpriskrisen verkar leva kvar och gör nytta även på sommaren. De svenska hushållens elförbrukning under 2024 var faktiskt den lägsta detta millenium, säger Jonas Stenbeck.

MedelspotprisJuni 2024Juni 2025
Elområde 1, Norra Sverige     24,04 öre/kWh    3,05 öre/kWh  
Elområde 2, Norra Mellansverige     24,04 öre/kWh    4,99 öre/kWh  
Elområde 3, Södra Mellansverige     27,27 öre/kWh    22,79 öre/kWh  
Elområde 4, Södra Sverige     62,70 öre/kWh    40,70 öre/kWh  
Medelspotpris är det genomsnittliga priset på den nordiska elbörsen. Priserna är exklusive moms, påslag och elcertifikat.
Fortsätt läsa

Centaur

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära