Nyheter
Barclays spår stigande kaffepris
Barclays spår en ökning av priset på Arabica-kaffe då banken räknar med en svagare kaffeskörd i Brasilien under 2013. Barclays hade sedan tidigare förutspått svagheten i prissättningen på de arabica-terminer som handlas i New York, och bankens kunder kunde göra en bra affär när priset under november 2012 sjönk under 140 cent per pound för första gången sedan 2010. Nu anser emellertid Barclays att det finns potential för en uppgång i priserna.
Barclays förväntar sig en något lägre global kaffeskörd 2013/2014, 144 miljoner ton, än vad International Coffee Organization gör. Barclays prognoser är likväl en ökning om 6,4 procent vilket skall ställas mot de 146 miljoner ton som International Coffee Organization gör förutspår.
Den beräknade skörden i Colombia, den andra stora arabica-producenten efter Brasilien, spås uppgå till 8,8 miljoner ton, upp från 7,7 ton 2011-12, men långt under landets långsiktiga genomsnitt på 11 miljoner ton.
Short covering kan skapa rally i kaffepriserna
Barclays flaggar också för möjligheten i ett kommande rally i kaffe som bland annat stöds av de blankningspositioner som under lång tid byggts upp av hedgefonder. Enligt de amerikanska myndigheterna fanns det per den 18 december 2012 på 26.137 blankade terminskontrakt kaffe i form av terminer och optioner. Dessa positioner har byggts upp successivt sedan november 2003 vilket gör att kaffepriset kan komma att bli mycket volatilt om och när dessa aktörer bestämmer sig för att stänga sina blankningar.
Den minskade prognosen för den brasilianska kaffeskörden 2013 innebär ett relativt litet tapp jämfört med de alternerande produktionssiffrorna vi är vana vid att se när det gäller brasilianskt kaffe. Historiskt sett har landets produktion visat upp avvikelser på mellan 15 och 20 procent jämfört med tidigare år varför årets minskning på 5,9 procent är att betrakta som låg.
Nyheter
Ökad efterfrågan på olja och naturgas fram till 2050 enligt IEA
IEA har idag släppt sin årliga rapport World Energy Outlook. Det är alltid en rapport som får uppmärksamhet och när det kommer till olja och gas så kommer nog mycket fokus att hamna på Current Policies Scenario, dvs hur utvecklingen kommer att vara enligt nuvarande policys.
Efterfrågan på olja och naturgas stiger
Efterfrågan på olja stiger till 113 miljoner fat per dag år 2050, främst på grund av ökad användning i tillväxt- och utvecklingsekonomier inom vägtransporter, petrokemiska råvaror och flygsektorn. Övergången till elbilar stagnerar i regioner som saknar starkt politiskt stöd, Kina och Europa är de stora undantagen och ser fortsatt tillväxt i försäljningen av elbilar. Den globala efterfrågan på naturgas ökar till 5 600 miljarder kubikmeter till år 2050. Efterfrågan i Mellanöstern stiger kraftigt, men det är utvecklingsekonomierna i Asien som står för den största ökningen. Deras växande behov av gas tillgodoses genom nya pipelines från Ryssland till Kina samt genom ökade flöden av flytande naturgas (LNG).
Ökad produktion och högre priser
I Current Policies Scenario stiger olja- och gaspriserna fram till 2050. USA förblir världens största producent av olja och gas under hela perioden, men OPEC+ når år 2050 en oljeproduktion som är 15 % högre än någonsin tidigare. Current Policies Scenario utgår från att de begränsningar för oljeproduktion och handel som idag gäller i länder under sanktioner lättar mot slutet av prognosperioden, så att deras produktion bestäms av ekonomiska faktorer. Om detta inte sker och geopolitiska begränsningar består, kan efterfrågan i stället tillgodoses genom ökad produktion i andra länder, men det skulle kräva större investeringar och troligen leda till högre priser.
Kol minskar, men ligger kvar på en hög nivå
Användningen av kol som energi förväntas att minska, men det är från an användning som skjutit i höjden, så det är mer som att kol ligger kvar på en hög platå.
Nyheter
Kanada vill bli Nato-ländernas förstahandsval för kritiska mineraler
Kanadas finansminister François-Philippe Champagne vill göra landet till den självklara partnern för Natoländer som söker tillgång till kritiska mineraler. I ett tal till näringslivet i Calgary betonade han att förädling är avgörande för att stärka Kanadas konkurrenskraft, rapporterade The Canadian Press igår.
– ”Prospektering och utvinning är viktigt, men det vi verkligen behöver är förädling. Det är nyckeln,” sade Champagne, som framhöll att metaller som titan, centrala i tillverkningen av bland annat ubåtar, spelar en växande roll i försvarsindustrin.
Regeringens färska budget innehåller en satsning på en ny ”Critical Minerals Sovereign Fund” på två miljarder kanadadollar över fem år. Fonden ska användas till kapitalinvesteringar, lånegarantier och leveransavtal för att stärka den inhemska mineralförädlingen.
Champagne beskrev kritiska mineraler som avgörande för länders framtida konkurrenskraft.
– ”Om vi lämnar allt till marknaden är jag inte säker på att vi klarar den här utmaningen,” sade han.
Förändrad syn på energi
Finansministern menade också att attityderna kring olje- och gasutveckling håller på att förändras i Kanada. Premiärministerns nya retorik om landet som en ”energistormakt” – både inom ren och konventionell energi – har, enligt Champagne, skapat ett skifte i hur näringslivet ser på sektorn.
– ”Folk förstår nu sambandet mellan ekonomisk säkerhet, energisäkerhet och nationell säkerhet,” sade han, men betonade samtidigt behovet av att effektivisera tillståndsprocesser och höja produktiviteten.
– ”Vi har gjort en kursändring. Det här är en regering som menar allvar med tillväxt och investeringar,” tillade han.
Näringslivet: välkommet men utmaningar kvarstår
Deborah Yedlin, vd för Calgary Chamber of Commerce, välkomnade flera delar av budgeten, särskilt signalen om att ett planerat tak för industriella koldioxidutsläpp kan skrotas.
Samtidigt efterlyste hon tydliga reformer för att minska byråkratiska hinder.
– ”Det är positivt att regeringen vill öka investeringarna, men vi måste verkligen ta itu med de regulatoriska utmaningarna,” sade Yedlin.
Hon noterade att energisektorn är försiktigt optimistisk.
– ”Vi har en premiärminister och en finansminister som talar om Kanada som en energistormakt. Det har vi inte hört på länge,” konstaterade hon.
Nyheter
Reder ut varför skogs- och pappersbranschen blivit så turbulent
Det har varit flera tuffa och turbulenta år för industrin kring skog och skogsråvaror. Det är många saker som påverkar samtidigt vilket inte är helt lätt att hålla rätt på. Här svarar Stifels analytiker Lars Kjellberg på frågor och förklarar. Han tar även upp varför de svenska skogsbolagen drabbas hårdare än de amerikanska och tittar närmare på relativa vinnare.
-
Nyheter4 veckor sedanVad guldets uppgång egentligen betyder för världen
-
Nyheter4 veckor sedanGuld och silver stiger hela tiden mot nya höjder
-
Nyheter4 veckor sedanSpotpriset på guld över 4300 USD och silver över 54 USD
-
Nyheter3 veckor sedanAustralien och USA investerar 8,5 miljarder USD för försörjningskedja av kritiska mineraler
-
Nyheter4 veckor sedanBrookfield köper bränsleceller för 5 miljarder USD av Bloom Energy för att driva AI-datacenter
-
Nyheter4 veckor sedanSamtal om sällsynta jordartsmetaller, guld och silver
-
Analys4 veckor sedanThe Mid-East anchor dragging crude oil lower
-
Nyheter3 veckor sedanGruvbolaget Boliden överträffade analytikernas förväntningar

