Följ oss

Nyheter

Vårflodsrapporten: Regn ger ökande flöden

Publicerat

den

Vattenkraft ger energi

Maj har gett oss varierade väder med en hel del nederbörd. Under helgen har flödet i både Klarälven och Dalälven ökat. Fortum följer löpande både hur väderprognosen uppdateras och hur mycket regn som faktiskt kommer och uppdaterar därefter tappningsplanerna för Dalälven och Klarälven dagligen. Nivåerna det handlar om är fortfarande lägre än en normal vårflod, men i exempelvis Västerdalälven kan flödet öka med närmare femtio procent under veckan. För Klarälven visar väderprognosen nu på fyra dagar till med regn och innan tillflödet vänder nedåt igen kan tappningen behöva ökas ytterligare. Hur mycket beror helt på hur mycket regn det kommer.

-I Västerdalälven är flödet nu drygt 200 m3/s vid Mockfjärd och förväntas öka till ca 250 m3/s inom något dygn och i slutet på veckan kan flödet närma sig 300 m3/s. När flödet var som högst för en månad sedan var tappningen 375 m3/s vid Mockfjärd och till den nivån förväntas flödet inte nå denna gång. Däremot förändras prognosen nu nästan dagligen, säger Claes Kjörk, vattenregleringsansvarig på Fortum.

Nedströms sammanflödet med Österdalälven har flödet under den gångna veckan legat något under 400 m3/s och kommer nu stiga. Under denna vecka räknar vi med ett flöde på 450 – 500 m3/s från Borlänge ned mot Avesta, vilket är på samma nivå som flödet var i slutet på april. 500 m3/s är långt från förra årets vårflöde som var dubbelt så högt. I Österdalälven uppströms Siljan kommer det vara lite lägre flöde under kommande vecka.

Vattenkraft ger energi

I Klarälven har flödet varit stigande från slutet av förra veckan och under måndagen ökades tappningen i Höljes i två steg från 230 m3/s till 270 m3/s. Detta innebär fortsatt stigande nivåer i Klarälven och flödet kommer bli lite högre än när det var som högst tidigare under snösmältningen i april. En normal vårflod innebär en tappning från Höljes på 350 m3/s till 400 m3/s och för att komma upp till den tappningen krävs betydligt mer regn än vad som finns i dagens väderprognos för den kommande veckan. Det finns även en liten marginal kvar i Höljessjön som kan användas för att magasinera en kortvarig flödestopp.

Med förra veckans regn är nivåerna i de flesta reglerade sjöar nu inom det normala. Siljan är en och en halv decimeter från översta regleringsgränsen och nivån är stabil. Nivån i Siljan förväntas inte överstiga högsta regleringsgränsen under årets vårflod (då tappningen styrs enligt vattendomen). Nivån i Runn har stigit de senaste veckorna och är nu bara något under normal sommarnivå och kommer var normal inom kort. Andra större regerade sjöar som Venjan och Amungen har fortfarande stigande nivåer och tappningen ut ur sjöarna anpassas för nivån ska fortsätta stiga.

-Tillrinningen till Höljes i Klarälven ökade också i förra veckan och magasinet börjar nu närma sig fullt. Under de närmste veckorna kommer nivån upp till normal sommarnivå. Tappningen från Höljes har fram till nu varit onormalt låg och allt vatten som tappats från Höljes har gått genom turbinerna. Utskovsluckorna har hittills varit stängda under hela vårfloden, kommer de förbli så under hela vårfloden är det något som är ganska ovanligt. Men risken för hög tappning under resterande delen av maj och inledningen av juni är mycket låg och det gäller i hela Klarälven, avslutar Claes Kjörk.

Nyheter

Jonas Lindvall är tillbaka med ett nytt oljebolag, Perthro, som ska börsnoteras

Publicerat

den

Jonas Lindvall, grundare och vd för Perthro AB

Jonas Lindvall, ett välkänt namn i den svenska olje- och gasindustrin, är tillbaka med ett nytt företag – Perthro AB – som nu förbereds för notering i Stockholm. Med över 35 års erfarenhet från bolag som Lundin Oil, Shell och Talisman Energy, och som medgrundare till energibolag som Tethys Oil och Maha Energy, är Lindvall redo att än en gång bygga ett bolag från grunden.

Tillsammans med Andres Modarelli har han startat Perthro med ambitionen att bli en långsiktigt hållbar och kostnadseffektiv producent inom upstream-sektorn – alltså själva oljeutvinningen. Deras timing är strategisk. Med ett inflationsjusterat oljepris som enligt Lindvall är lägre än på 1970-talet, men med fortsatt växande efterfrågan globalt, ser de stora möjligheter att förvärva tillgångar till attraktiva priser.

Perthro har redan säkrat bevisade oljereserver i Alberta, Kanada – en region med rik oljehistoria. Bolaget tittar även på ytterligare projekt i Oman och Brasilien, där Lindvall har tidigare erfarenhet. Enligt honom är marknadsförutsättningarna idealiska: världens efterfrågan på olja ökar, medan utbudet inte hänger med. Produktionen från befintliga oljefält minskar med cirka fem procent per år, samtidigt som de största oljebolagen har svårt att ersätta de reserver som produceras.

”Det här skapar en öppning för nya aktörer som kan agera snabbare, tänka långsiktigt och agera med kapitaldisciplin”, säger Lindvall.

Perthro vill fylla det växande gapet på marknaden – med fokus på hållbar tillväxt, hög avkastning och effektiv produktion. Med Lindvalls meritlista och branschkunskap hoppas bolaget nu kunna bli nästa svenska oljebolag att sätta avtryck på världskartan – och på börsen.

Fortsätt läsa

Nyheter

Oljan, guldet och marknadens oroande tystnad

Publicerat

den

Oljepriset är åter i fokus på grund av kriget i Mellanöstern. Är marknadens tystnad om de stora riskerna, det som vi egentligen verkligen bör oroa oss för? Och varför funderar Tyskland på att plocka hem sin guldreserv från New York? I veckans avsnitt av Världsekonomin pratar Katrine Kielos och Henrik Mitelman om olja, tystnad och guld. Europa är ju mer beroende av oljepriset än USA, hur orolig ska man vara för att det stiger? En krönika i Financial Times lyfte nyligen “marknadens oroande tystnad”, den syftade på skillnaden mellan den dystra geopolitiska utvecklingen i världen och en marknad som samtidigt återhämtat sig 20 procent sen början av april, trots tullkriget. Vad säger marknadens tystnad egentligen? I Tyskland pågår en debatt om att plocka hem sin guldreserv från USA. Handlar det om bristande förtroende för Donald Trump – och kan det rentav ha något med “hämndskatten” att göra?

Fortsätt läsa

Nyheter

Domstolen ger klartecken till Lappland Guldprospektering

Publicerat

den

Bergvägg

Mark- och miljödomstolen har idag meddelat dom i målet om Stortjärnhobbens bearbetningskoncession. Beslutet innebär att Lappland Guldprospektering får tillträde till området – ett avgörande steg mot framtida gruvbrytning i regionen.

Bearbetningskoncessionen för Stortjärnhobben är en central del i Lappland Guldprospekterings långsiktiga satsning på hållbar gruvutveckling i området. Projektet har varit föremål för juridisk prövning och dagens dom ger nu tydlighet kring markanvändningen.

”Vi är mycket nöjda över beslutet och ser nu fram emot att kunna lägga i nästa växel vad gäller utvecklingen av Stortjärnhobbens guldprojekt. Domstolens beslut är ett synnerligen viktigt steg och ger oss nu rätten att nyttja och förfoga över området”, säger VD Fredrik Johansson.

Fortsätt läsa

Centaur

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära