Nyheter
Trafigura varnar för att världens koppar börjar ta slut

Råvaruhandlare förväntar sig ytterligare brist på koppar när efterfrågan ökar i energiomställningen. Globala kopparlager har fallit till farligt låga nivåer varnar en av världens största råvaruhandlare Trafigura.

När han talade vid FT Mining Summit sa Kostas Bintas, co-head för metall- och mineralhandel på Trafigura, att kopparmarknaden idag körs med lager som täcker 4,9 dagars global konsumtion och förväntas avslutas i år vid 2,7 dagar, enligt sina egna prognoser. Kopparlagren räknas vanligtvis i veckor.
Priset på koppar, en basmetall som används i allt från vindkraftverk, elektriska ledningar till elfordon, handlas nu runt 7 400 USD per ton, cirka 30 procent lägre jämfört med början av mars 2022, då denna metall handlades över rekordnivån 10 000 USD per ton.
Begränsade lager ökar risken för en plötslig ökning av priserna om det skulle bli stora uttag och en rusning rusning bland handlare för att säkra leveranser.
Medan den starka dollarn och rädslan för global recession har tyngt kopparpriserna de senaste månaderna, hävdade chefer inom den globala metallindustrin på torsdagen att det begränsade utbudet på marknaden fortfarande stödde priserna.
”Även om det ägnas så mycket uppmärksamhet åt svagheten i fastighetssektorn i Kina, kompenserar efterfrågan på infrastruktur, efterfrågan på elfordons koppar mer än väl för det,” sa Bintas. ”Det upphäver faktiskt inte bara fastighetssvagheten helt, utan ökar också deras konsumtionsökning.”
Han tillade att situationen inte var annorlunda i Europa, eftersom regionen accelererar sin övergång till förnybar energi när den försöker avvänja sig från rysk naturgas, vilket leder till att efterfrågan på koppar ökar.
”Det är ingen tillfällighet att EU har beslutat att föra fram målet att fördubbla sin solkapacitet från 2030 till 2025. Allt detta kräver mycket koppar”, sa han. ”Titta på elfordon överallt, siffrorna är överraskande på uppsidan. Det krävs mycket koppar för det också. Som ett resultat har vi dragit ner lager under detta mycket svåra år.”
Vissa kopparbjörnar tror dock att nedgången på Kinas fastighetsmarknad, där metallen används i ledningar, VVS och fasader, och energikrisen i Europa kommer att tynga efterfrågan.
Marcus Garvey, chef för råvarustrategi på Macquarie, sa att kopparmarknaden kommer att gå mot ett överskott på 600 000 ton nästa år när utbudet växer från Latinamerika och andra håll. ”Alla industriella metaller kommer att gå i överskott nästa år”, sa han och hänvisade till effekterna av den globala makroekonomiska nedgången.
Lagren av koppar i London Metal Exchanges lager fallit kraftigt. Analytiker på Peel Hunt sa att ”handlare i Kina kämpar för att säkra metall eftersom Shanghai-aktier har fallit nyligen och handlare tar tag i vad de kan”.
Lager av koppar i lager som drivs av börser som LME ger inte en fullständig bild av kopparlagren i leveranskedjan, eftersom många industriella användare kommer att hålla sina egna metallreserver, men synliga lager kan ha stor inverkan på sentimentet på marknaden.
”Vi har verkligen inga problem att sälja koppar,” sa Freeports vd Richard Adkerson till investerare på ett telefonkonferenssamtal, rapporterade Reuters. ”Det är bara slående hur negativa de finansiella marknaderna är om den här branschen och ändå är den fysiska marknaden så trång.”
Jonathan Price, verkställande direktör för den kanadensiska koppargruvarbetaren Teck Resources, sa att ”makrosynen är väldigt frikopplad från de underliggande fysiska grunderna på kopparmarknaden”.
Bintas, som förra året hade förutspått att kopparpriserna skulle nå 15 000 USD per ton, sa att koppar såldes på grund av rädsla för lågkonjunktur, men han förväntar sig att ”mycket snabbt” se en ”strukturell omprissättning” när dessa farhågor avtar.
Nyheter
Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde

Kinas officiella statistik för elproduktion har släppts för augusti och den visar att landet slog ett nytt rekord. Under augusti producerades 936 TWh elektricitet.
Stephen Stapczynski på Bloomberg lyfter fram att det är ungefär lika mycket som Japan producerar per år, vilket innebär är de producerar ungefär lika mycket elektricitet per invånare.
Kinas elproduktion kom i augusti från:
Fossil energi | 67 % |
Vattenkraft | 16 % |
Vind och Sol | 13 % |
Kärnkraft | 5 % |
Stapczynskis kollega Javier Blas uppmärksammar även att det totala rekordet inkluderade ett nytt rekord för kolkraft. Termisk energi (där nästan allting är kol) producerade 627,4 TWh under augusti. Vi rapporterade tidigare i år att Kina under första kvartalet slog ett nytt rekord i kolproduktion.
Nyheter
Det stigande guldpriset en utmaning för smyckesköpare

Guldpriset når hela tiden nya höjder och det märks för folk när de ska köpa smycken. Det gör att butikerna måste justera upp sina priser löpande och kunder funderar på om det går att välja något med lägre karat eller mindre diamant. Anna Danielsson, vd på Smyckevalvet, säger att det samtidigt gör att kunderna får upp ögonen för värdet av att äga guld. Det högre guldpriset har även gjort att gamla smycken som ligger hemma i folks byrålådor kan ha fått ett överraskande högt värde.
Nyheter
Aktier i guldbolag laggar priset på guld

Sedan år 2013 har aktierna i bolag som producerar guld inte alls hängt med prisutvecklingen på guld. I takt med att guldpriset har stigit så har avståndet bara blivit större. Detta trots att riskaptiten på aktiemarknaden i stort är högt.
I diagrammet jämförs priset på guld med Arca Gold Bugs Index, där indexet består av flera av de största guldbolagen.
-
Nyheter4 veckor sedan
Meta bygger ett AI-datacenter på 5 GW och 2,25 GW gaskraftverk
-
Nyheter4 veckor sedan
Aker BP gör ett av Norges största oljefynd på ett decennium, stärker resurserna i Yggdrasilområdet
-
Nyheter4 veckor sedan
Ett samtal om koppar, kaffe och spannmål
-
Analys4 veckor sedan
Brent sideways on sanctions and peace talks
-
Nyheter4 veckor sedan
Sommarens torka kan ge högre elpriser i höst
-
Analys3 veckor sedan
Brent edges higher as India–Russia oil trade draws U.S. ire and Powell takes the stage at Jackson Hole
-
Nyheter3 veckor sedan
Mahvie Minerals är verksamt i guldrikt område i Finland
-
Analys3 veckor sedan
Increasing risk that OPEC+ will unwind the last 1.65 mb/d of cuts when they meet on 7 September