Nyheter
Toppanalytiker tror att oljepriset stiger till 66 dollar

Återhämtningen i efterfrågan på olja och den mindre än väntade minskning av efterfrågan tidigare i år kommer att stödja oljepriset nästa år när producenterna arbetar med att hinna i kapp efterfrågan. Brent-oljepriserna skulle kunna stiga till 66 dollar per fat, enligt Energy Aspects.

Priserna på Brent Crude är inställda på att hoppa till 66 dollar per fat 2021 och 83 dollar per fat 2023, från 43 dollar per fat 2020, sa Amrita Sen, medgrundare, forskningschef och Chief Oil Analyst på Energy Aspects, i en presentation på en virtuell energikonferens, som hölls av Bloomberg.
Enligt energianalytikerna var nedgången i efterfrågan 18 miljoner fat per dag (bpd) under nedstängningarna i april, medan förväntningarna låg på 30 miljoner bpd. Energy Aspects i sig hade förväntat sig en minskning med 28 miljoner bpd, medan den verkliga maximala efterfrågeförlusten var 18 miljoner bpd, sade Sen.
Deloitte ser stigande priser
Deloitte sade också att priserna skulle stiga nästa år och de följande två åren, eftersom efterfrågan fortsätter att återhämta sig, enligt sin oljeprisprognos som Bloomberg har sett. Deloitte spår Brent Crude-priser på i genomsnitt 39 dollar per fat år 2020. För nästa år räknar Deloitte att dessa stiger till genomsnitt 46,50 dollar per fat och till 64 dollar per fat 2023.
Goldman Sachs räknar också med att priserna kommer att stiga 2021, även om den kortsiktiga prognosen ligger på 35 dollar per fat, enligt Jeff Currie, investeringsbankens globala chef för råvaror.
Currie håller fast vid oljeprisprognosen på 35 dollar per fat på kort sikt, berättade han för Bloomberg förra veckan och lägger till att om priserna snabbt skulle öka marknadsbalanseringen genom att mer skifferproduktion tillförs marknaden.
När det gäller efterfrågan och utbudet noterade Currie en markant förbättring i efterfrågan, även om det i vissa delar av USA kan påverkas negativt av ökningen i antalet Covid-19-fall, särskilt i Texas och Florida.
Nyheter
Nystart för koppargruvan Viscaria i Kiruna – en av Europas största

Gruvbolaget Viscaria kommer allt närmare att starta Viscariagruvan i Kiruna, vilken kommer att bli en av Europas största koppargruvor. Brytning påbörjas under 2026 och anrikningsverket tas i bruk under 2027 som då produceras det första koncentratet.
Bolaget har hittills satsat 1,8 miljarder kronor men kommer att behöva ytterligare 6 miljarder, där fördelningen är tänkt att vara 60 procent lån och 40 procent eget kapital.
EFN intervjuar Viscarias vice vd Anna Tyni.
Nyheter
Hur USA blev världens största exportör av propan

USA har på 15 år gått från nästan ingen export alls av propan till att bli störst i världen. Det är en utveckling som följer den explosiva produktionsökningen av naturgas och olja. Propan är en biprodukt från naturgasbearbetning och oljeraffinering. Genom tekniker som fracking och horisontell borrning ökade den amerikanska olje- och gasproduktionen kraftigt från omkring 2008, särskilt i Permian (Texas/New Mexico). Det ledde till en kraftig ökning av propanproduktionen.
Trots ökande produktion har efterfrågan inom USA varit relativt stillastående eller minskat. Det skapade ett överskott som drev på exporten.
Företag som Enterprise Products Partners byggde ut terminaler för att exportera propan, särskilt från Houston. Priserna på amerikansk propan är lägre än i exempelvis Qatar eller Förenade Arabemiraten, vilket gör den konkurrenskraftig globalt.
Kina är en av de största importörerna, särskilt för sin kemikalieindustri. Mexiko är också starkt beroende av amerikansk propan, medan Kanada främst exporterar till USA. USMCA-avtalet undantar Kanada och Mexiko från tullar.
Handelstullar, särskilt från Kina, har skapat oro men påverkar inte efterfrågan nämnvärt eftersom Kina fortfarande är beroende av amerikansk propan. Alternativ från Mellanöstern är dyrare.
Amerikanska företag bygger ut exportkapaciteten. Även om andra länder ökar sin produktion, förväntas USA behålla ledningen. Då inhemsk konsumtion är begränsad, måste överskottet säljas internationellt.
Nyheter
Utbudsunderskott och stigande industriell efterfrågan av silver på marknaden

I denna presentation ger Jochen Staiger en omfattande analys av silvermarknaden och belyser det pågående utbudsunderskottet, den stigande industriella efterfrågan och framväxande faktorer som försvarsutgifter och grön teknik. Han diskuterar trendernas inverkan på silverpriset och ger insikter om specifika gruvbolag och deras framtidsutsikter.
-
Nyheter3 veckor sedan
Ingenting stoppar guldets uppgång, nu 3400 USD per uns
-
Analys3 veckor sedan
Crude oil comment: The forward curve is pricing tightness today and surplus tomorrow
-
Nyheter2 veckor sedan
Samtal om läget för guld, kobolt och sällsynta jordartsmetaller
-
Nyheter2 veckor sedan
Agnico Eagle siktar på toppen – två av världens största guldgruvor i sikte
-
Nyheter2 veckor sedan
Lägre elpriser och många minustimmar fram till midsommar
-
Nyheter3 veckor sedan
Kina slår nytt rekord i produktion av kol
-
Nyheter1 vecka sedan
Saudiarabien informerar att man är ok med ett lägre oljepris
-
Nyheter3 veckor sedan
Den viktiga råvaruvalutan USD faller kraftigt