Följ oss

Nyheter

Stellantis investerar i Controlled Thermal Resources för enorma mängder litium från Kalifornien

Publicerat

den

Controlled Thermal Resources nuvarande anläggning i Kalifornien

Fordonstillverkaren Stellantis meddelade igår att de har investerat över 100 miljoner USD i och Controlled Thermal Resources (CTR). Kapitalet ska gå till att främja utvecklingen av CTR:s Hell’s Kitchen-projekt, världens största geotermiska litiumprojekt med en total resurskapacitet att producera upp till 300 000 ton litiumkarbonatekvivalenter varje år.

Siffror kan lätt bli abstrakta. För att sätta 300 000 ton litium per år i ett sammanhang så kan sägas att den totala globala produktionen idag är 600 000 ton per år. Hell’s Kitchen-projektet är alltså av yttersta världsklass.

För ett år sedan kom företagen överens om att CTR ska leverera 25 000 ton litiumhydroxidmonohydrat (LHM) per år till Stellantis. Med dagens investering så ändras det avtalet till att omfatta 65 000 ton per år under en 10-årsperiod.

Hell’s Kitchen ger en väldigt grön litium

Controlled Thermal Resources Hell’s Kitchen-projekt i Imperial County i Kalifornien kommer att utvinna litium ur geotermiska saltlösningar (brine på engelska) med hjälp av förnybar energi och ånga för att producera verkligt ”grön” litium av batterikvalitet i en helt integrerad process. Detta eliminerar behovet av förångningsdammar, dagbrott och fossilbränsledriven litiumbearbetning. Det handlar alltså inte om någon av de två vanliga formerna av litiumproduktion. Hell’s Kitchen-projektet ligger i Imperial Valley där underjorden är fylld av källor med kokande vatten som är fullt av litium och andra mineraler. Den kokande saltlösningen pumpas upp, värmen används för att producera elektricitet, och mineralerna avskiljs och sedan rinner vattnet ner under jord igen.

Leveranser till Stellantis inleds redan 2027

CTR planerar att börja leverera litiumhydroxidmonohydrat av batterikvalitet till Stellantis under 2027. Företaget förväntar sig att skapa 480 byggjobb genom omfattande projektarbetsavtal och upp till 940 direkta projektjobb när resursen är fullt utvecklad.

Nyheter

Jonas Lindvall är tillbaka med ett nytt oljebolag, Perthro, som ska börsnoteras

Publicerat

den

Jonas Lindvall, grundare och vd för Perthro AB

Jonas Lindvall, ett välkänt namn i den svenska olje- och gasindustrin, är tillbaka med ett nytt företag – Perthro AB – som nu förbereds för notering i Stockholm. Med över 35 års erfarenhet från bolag som Lundin Oil, Shell och Talisman Energy, och som medgrundare till energibolag som Tethys Oil och Maha Energy, är Lindvall redo att än en gång bygga ett bolag från grunden.

Tillsammans med Andres Modarelli har han startat Perthro med ambitionen att bli en långsiktigt hållbar och kostnadseffektiv producent inom upstream-sektorn – alltså själva oljeutvinningen. Deras timing är strategisk. Med ett inflationsjusterat oljepris som enligt Lindvall är lägre än på 1970-talet, men med fortsatt växande efterfrågan globalt, ser de stora möjligheter att förvärva tillgångar till attraktiva priser.

Perthro har redan säkrat bevisade oljereserver i Alberta, Kanada – en region med rik oljehistoria. Bolaget tittar även på ytterligare projekt i Oman och Brasilien, där Lindvall har tidigare erfarenhet. Enligt honom är marknadsförutsättningarna idealiska: världens efterfrågan på olja ökar, medan utbudet inte hänger med. Produktionen från befintliga oljefält minskar med cirka fem procent per år, samtidigt som de största oljebolagen har svårt att ersätta de reserver som produceras.

”Det här skapar en öppning för nya aktörer som kan agera snabbare, tänka långsiktigt och agera med kapitaldisciplin”, säger Lindvall.

Perthro vill fylla det växande gapet på marknaden – med fokus på hållbar tillväxt, hög avkastning och effektiv produktion. Med Lindvalls meritlista och branschkunskap hoppas bolaget nu kunna bli nästa svenska oljebolag att sätta avtryck på världskartan – och på börsen.

Fortsätt läsa

Nyheter

Oljan, guldet och marknadens oroande tystnad

Publicerat

den

Oljepriset är åter i fokus på grund av kriget i Mellanöstern. Är marknadens tystnad om de stora riskerna, det som vi egentligen verkligen bör oroa oss för? Och varför funderar Tyskland på att plocka hem sin guldreserv från New York? I veckans avsnitt av Världsekonomin pratar Katrine Kielos och Henrik Mitelman om olja, tystnad och guld. Europa är ju mer beroende av oljepriset än USA, hur orolig ska man vara för att det stiger? En krönika i Financial Times lyfte nyligen “marknadens oroande tystnad”, den syftade på skillnaden mellan den dystra geopolitiska utvecklingen i världen och en marknad som samtidigt återhämtat sig 20 procent sen början av april, trots tullkriget. Vad säger marknadens tystnad egentligen? I Tyskland pågår en debatt om att plocka hem sin guldreserv från USA. Handlar det om bristande förtroende för Donald Trump – och kan det rentav ha något med “hämndskatten” att göra?

Fortsätt läsa

Nyheter

Domstolen ger klartecken till Lappland Guldprospektering

Publicerat

den

Bergvägg

Mark- och miljödomstolen har idag meddelat dom i målet om Stortjärnhobbens bearbetningskoncession. Beslutet innebär att Lappland Guldprospektering får tillträde till området – ett avgörande steg mot framtida gruvbrytning i regionen.

Bearbetningskoncessionen för Stortjärnhobben är en central del i Lappland Guldprospekterings långsiktiga satsning på hållbar gruvutveckling i området. Projektet har varit föremål för juridisk prövning och dagens dom ger nu tydlighet kring markanvändningen.

”Vi är mycket nöjda över beslutet och ser nu fram emot att kunna lägga i nästa växel vad gäller utvecklingen av Stortjärnhobbens guldprojekt. Domstolens beslut är ett synnerligen viktigt steg och ger oss nu rätten att nyttja och förfoga över området”, säger VD Fredrik Johansson.

Fortsätt läsa

Centaur

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära