Följ oss

Nyheter

Skatten på konstgödsel en het potatis

Publicerat

den

Konstgödsel - Ska skatten återinföras eller inte

Konstgödsel - Ska skatten återinföras eller inteFram till 2010 fanns det en skatt på användandet av konstgödsel som emellertid togs bort detta år, men nu börjar fler och fler röster höjas för att denna skall återinföras, bland annat i syfte att rädda Östersjön.

Den största effekten av att denna skatt togs bort var att användandet av konstgödsel ökade kraftigt, något som sedan har lett till övergödning då allt mer av de olika mineraler som till exempel kadmium som ingår i konstgödsel rinner ut i vattendragen, till exempel Östersjön, vilket sedan orsakar övergödning, med algblomning och bottendöd som följd.

Nu föreslår fyra ledande folkpartipolitiker, med partiledaren Jan Björklund i spetsen på DN Debatt, att partiet efter att ha försummat miljöfrågorna åter ska lyfta fram dem. Debattartikeln har tagits emot väl av miljörörelsen, men är inte lika uppskattad av Centerpartiet som var det parti som ville ha bort denna skatt. Övriga allianspartier har inte kommenterat sina åsikter ännu.

Nyheter

Lundin Gold hittar ny koppar-guld-fyndighet vid Fruta del Norte-gruvan

Publicerat

den

Lundin Golds Sandia

Gruvbolaget Lundin Gold har presenterat starka resultat från sin pågående prospektering vid Fruta del Norte-gruvan i Ecuador. Bolaget meddelar att man har utökat mineraliseringen vid Trancaloma samt upptäckt ett nytt koppar-guld-porfyrsystem vid Sandia, endast fyra kilometer norr om Trancaloma.

Enligt vd Ron Hochstein visar resultaten på den stora, ännu outnyttjade potentialen i området. ”Vi har nu bekräftat att mineraliseringen vid Trancaloma är kontinuerlig och sträcker sig både på djupet och i sidled. Samtidigt har vi upptäckt ett helt nytt system vid Sandia, vilket stärker bilden av en lovande porfyrkorridor direkt intill vår befintliga verksamhet,” säger han.

Bland höjdpunkterna från borrprogrammet märks ett borrhål vid Trancaloma som visade 667 meter med en koppar-ekvivalent (CuEq) på 0,44 %, inklusive 226 meter med 0,58 % CuEq. Vid Sandia påträffades 730 meter med 0,35 % CuEq från markytan, vilket bekräftar förekomsten av ett andra porfyrsystem.

Utforskningsprogrammet för 2025 är det största hittills inom området kring Fruta del Norte, med över 48 000 meter borrning genomförd hittills. Fokus ligger på att identifiera nya fyndigheter i närheten av den befintliga gruvan.

Trancaloma-Sandia korridoren i närheten av Fruta del Norte.
Trancaloma-Sandia korridoren i närheten av Fruta del Norte.
Fortsätt läsa

Nyheter

Alkane Resources och Mandalay Resources har gått samman, aktör inom guld och antimon

Publicerat

den

Arbetar i gruva

Det australiensiska gruvbolaget Alkane Resources har slutfört sitt förvärv av kanadensiska Mandalay Resources. Affären, som genomfördes som ett aktieutbyte, skapar en ny betydande producent av guld och antimon med verksamhet i både Australien och Sverige.

Affären beskrivs som ett ”merger of equals”, där Mandalays aktieägare erhöll 7,875 Alkane-aktier per Mandalay-aktie. Efter sammanslagningen äger tidigare Mandalay-ägare cirka 55 % av det nya bolaget, medan tidigare Alkane-ägare har cirka 45 %. Det sammanslagna bolaget fortsätter under namnet Alkane Resources och är noterat på ASX, med planer på en kompletterande notering på Torontobörsen (TSX).

Det nya bolaget har tre kassaflödesgenererande gruvor: Tomingley i Australien (Alkane), samt Costerfield (guld/antimon) i Australien och Björkdal (guld) i Sverige, som båda kommer från Mandalay. Tillsammans väntas de producera cirka 160 000 guldekvivalenta uns under 2025 och över 180 000 uns år 2026.

Ledningen för det sammanslagna bolaget leds av Alkanes tidigare VD Nic Earner, medan viktiga personer från Mandalay, såsom COO Ryan Austerberry och VP Exploration Chris Davis, integreras i den nya organisationen. Huvudkontoret är baserat i Perth, Australien.

Sammanslagningen förväntas ge flera fördelar, inklusive ökad finansiell styrka (med en proforma kassa på 188 miljoner AUD), större handelslikviditet och förbättrade möjligheter till värderingsuppgång. Dessutom tillförs strategisk exponering mot både guld- och antimonmarknaderna, samt framtida tillväxtmöjligheter, inte minst genom det lovande koppar-guldprojektet Boda-Kaiser.

Intervju med Frazer Bourchier, tidigare VD för Mandalay och numera styrelsemedlem i Alkane
Fortsätt läsa

Nyheter

Lundin Gold rapporterar enastående borrresultat vid Fruta del Norte

Publicerat

den

Karta över Lundin Golds fyndighet Fruta del Norte

Gruvbolaget Lundin Gold har offentliggjort exceptionella resultat från sina borrprogram vid Fruta del Norte-gruvan (FDN) i Ecuador. De nya fynden gäller både det södra området FDNS och det närliggande området FDN East och visar på höghaltig guldförande mineralisering som stärker gruvans långsiktiga potential.

Vid FDNS har flera borrhål bekräftat fyndigheter med mycket höga guldhalter. Bland höjdpunkterna återfinns borrhål FDN-C25-234 som visade 220 gram guld per ton över 4,2 meter, inklusive ett intervall med hela 520 g/t över 1,75 meter. Ett annat borrhål, FDN-C25-238, uppvisade 139,5 g/t över 9,05 meter, med ett extremt högt toppvärde på 1 720 g/t över 0,7 meter.

”Detta är några av de mest höghaltiga resultaten vi någonsin sett vid FDNS, och vi är på god väg att inkludera området i vår långsiktiga gruvplan,” säger Ron Hochstein, vd för Lundin Gold.

Vid FDN East, endast 100 meter från den nuvarande underjordsverksamheten, fortsätter utvidgningen av en ny epitermal guldstruktur. Borrning har visat på kontinuerlig mineralisering med resultat som 6,61 g/t guld över 10 meter och 11,5 g/t över 3,1 meter.

Bolaget genomför i år ett omfattande borrprogram på minst 108 000 meter, fördelat på 83 000 meter prospektering och 25 000 meter konverteringsborrning. Målet är att utöka livslängden för gruvan och säkra framtida tillväxt.

Fruta del Norte räknas som en av världens högst mineraliserade guldgruvor i drift. Lundin Gold fortsätter att kombinera operativt fokus med samhällsansvar och hållbar utveckling i regionen.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära