Analys
SEB – Råvarukommentarer, 24 februari 2015

Kinesiska nyåret innebär get, resor och volatilitet
MARKNADEN I KORTHET
Ingen kan beskylla den senaste tidens ekonomiska landskap för att vara tråkigt. Varje vecka sker nya händelser och nya akter i gamla dramer tar vid där de gamla slutar. Medan danska centralbanken med näbbar och klor ser till att upprätthålla sin valutapeg mot euron, så försöker Greklands finansminister Varoufakis och representanter från EU-kommissionen, ECB och IMF hitta en hållbar lösning som gör att landet kan vara kvar i EMU och som gör alla inblandade parter åtminstone inte alltför missnöjda. Förra veckan konstaterade vi också att guldet, trots oro relaterad till situationen med Grekland, fortsatte att sjunka och vi stänger i enlighet vad vi skrev förra veckan vår Bear-position i guld som också visade sig ha en liten uppsida under rekommendationsperioden. Samtidigt fortsätter krisen i Ukraina, varför Ryssland hotas av utökade sanktioner. Oljelagren växer globalt trots att antalet amerikanska oljeriggar i bruk blir färre; om än att de blir färre i lägre hastighet än tidigare.
När vi nu är mitt uppe i det kinesiska nyårsfirandet, där nästan två miljoner människor enligt CNN beräknas lämna bara Peking för att resa hem och fira getens år – antalet individuella resor i Kina under det 40 dagar långa nyårsfirandet beräknas totalt till 3,7 miljarder stycken – sjunker efterfrågan också på råvaror generellt, liksom att likviditeten i marknaden blir sämre. Vi skriver också en del om detta nedan.
Sammantaget bjuder råvarumarknaden fortsatt många utmaningar men lika många möjligheter och vi redogör nedan för vad vi anser vara mest intressant just. På grund av att sportlovs- och influensatider tråkigt nog har råkat sammanfalla, blir denna veckas nyhetsbrev något kortare till sitt omfång.
TRENDER I SAMMANDRAG
- Geopolitisk oro fortsatt tema
- Kinesiska nyåret bidrar till sämre likviditet och lägre efterfrågan i råvarumarknaden
- Antalet amerikanska oljeriggar fortsätter att minska, men i lägre hastighet
- Lagerbyggnaden avseende olja fortsätter och priset på brentolja kommer att pressas ned till 50 US-dollar per fat
- Fundamental balans för zink och aluminium kommer att förbättras under året
REKOMMENDATIONER
BRENTOLJA
Under veckan som gick föll Brentoljan med 2,1 procent och bröt därigenom de senaste tre veckornas prisrally. I början av denna vecka har pressen på nedsidan fortsatt och Brentoljan har handlat strax under 60 US-dollar per fat och ibland nedåt 58 US-dollar per fat. Antalet oljeriggar i USA har fortsatt att falla, men under de senaste två veckorna i en lägre hastighet än tidigare. Samtidigt fortsätter amerikansk råoljeproduktion att öka, liksom att lagerbyggnaden fortsätter.
Meddelanden om att en olje-pipeline i Libyen nu har reparerats adderade till att oljepriset sjönk. Om Libyen kommer tillbaka till marknaden skulle det verkligen innebära ett tryck nedåt på priset för råolja. Vi förväntar oss dock inte att Libyen stabilt kommer att leverera olja till marknaden inom den närmaste tiden.
TREND
- Vi förväntar oss en fortsatt lagerbyggnad av olja och att detta kommer att trycka ned oljepriset mot en nivå om 50 US-dollar per fat
- Brentoljan behöver fortfarande bryta sitt 60-dagars glidande medelvärde innan det kan accelerera nedåt mot nivån om 50 US-dollar per fat
REKOMMENDATION
- Vi tror att fundamentala faktorer är bearish med en produktion högre än efterfrågan. Därför tror vi att en kort position nu kommer att ha den högsta avkastningen den närmaste veckan. Vi rekommenderar exempelvis BEAR OLJA X5 B S, eller något av certifikaten med lägre hävstång för den som vill ha lägre risk.
Brentoljan håller sig fortfarande över sitt 60-dagars glidande medelvärde
BASMETALLER
Veckan som gick karaktäriserades av både låg aktivitet och likviditet i samband med det kinesiska nyårsfirandet (18-24 februari). Också som befarat innebar det överlag fallande priser. Som vi nämnt de senaste veckorna brukar perioden före och i samband med det kinesiska nyåret innebära lägre industriell aktivitet, men erfarenhetsmässigt tar det därefter fart. Med vår underliggande positiva tro på metallerna, och i synnerhet aluminium och zink, bör den närmaste veckan innebära bra köptillfällen.
Den svagare prisutvecklingen har dämpats något av en starkare dollar. Icke desto mindre föll priserna räknat i kronor relativt kraftigt i veckan: cirka 1,8 procent för aluminium respektive cirka 4 procent för zink. Ur ett tekniskt perspektiv har zinkpriset fallit till stödnivån 2050 US-dollar per ton. Aluminium har i skrivande stund brutit genom och är under stödet vid 1800 US-dollar per ton, vilket öppnar upp för en ytterligare potentiell nedgång mot ca 1750 US-dollar per ton. Vår rekommendation på metallerna är på tre till sex månaders sikt, och vi begränsar oss till certifikat utan hävstång.
TREND
- I takt med att den fundamentala balansen förbättras bedöms priserna på aluminium och zink succesivt stärkas under året
- Flera gruvstängningar i år och nästa, kommer inte fullt ut att ersättas. Risk för brist 2016 (zink)
- Efterfrågan på aluminium har ökat 4-7 procent de senaste tre till fyra åren, vilket är en trend som förväntas fortsätta
- Terminskurvorna på båda metallerna är attraktiva. Terminspremien (contangon) är endast ca 2 procent sett tolv månader framåt.
- Bra köpläge nu efter det Kinesiska nyåret.
REKOMMENDATION
- Zink S
- Aluminium S
Notera att rekommendationerna i enlighet med vad som är beskrivet ovan är på längre sikt; tre till sex månader.
[box]SEB Veckobrev Veckans råvarukommentar är producerat av SEB:s Commodities Sales desk och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]
Disclaimer
Detta marknadsföringsmaterial, framtaget av SEB:s Commodities Sales desk, har upprättats enbart i informationssyfte.
Även om innehållet är baserat på källor som SEB bedömt som tillförlitliga ansvarar SEB inte för fel eller brister i informationen. Den utgör inte oberoende, objektiv investeringsanalys och skyddas därför inte av de bestämmelser som SEB har infört för att förebygga potentiella intressekonflikter. Yttranden från SEB:s Commodities Sales desk kan vara oförenliga med tidigare publicerat material från SEB, då den senare hänvisas uppmanas du att läsa den fullständiga rapporten innan någon åtgärd vidtas.
Dokumentationen utgör inte någon investeringsrådgivning och tillhandahålls till dig utan hänsyn till dina investeringsmål. Du uppmanas att självständigt bedöma och komplettera uppgifterna i denna dokumentation och att basera dina investeringsbeslut på material som bedöms erforderligt. Alla framåtblickande uttalanden, åsikter och förväntningar är föremål för risker, osäkerheter och andra faktorer och kan orsaka att det faktiska resultatet avviker väsentligt från det förväntade. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida resultat. Detta dokument utgör inte ett erbjudande att teckna några värdepapper eller andra finansiella instrument. SEB svarar inte för förlust eller skada – direkt eller indirekt, eller av vad slag det vara må – som kan uppkomma till följd av användandet av detta material eller dess innehåll.
Observera att det kan förekomma att SEB, dess ledamöter, dess anställda eller dess moder- och/eller dotterbolag vid olika tillfällen innehar, har innehaft eller kommer att inneha aktier, positioner, rådgivningsuppdrag i samband med corporate finance-transaktioner, investment- eller merchantbanking-uppdrag och/eller lån i de bolag/finansiella instrument som nämns i materialet.
Materialet är avsett för mottagaren, all spridning, distribuering mångfaldigande eller annan användning av detta meddelande får inte ske utan SEB:s medgivande.
Oaktat detta får SEB tillåta omfördelning av materialet till utvald tredje part i enlighet med gällande avtal. Materialet får inte spridas till fysiska eller juridiska personer som är medborgare eller har hemvist i ett land där sådan spridning är otillåten enligt tillämplig lag eller annan bestämmelse.
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) är ett publikt aktiebolag och står under tillsyn av Finansinspektionen samt de lokala finansiella tillsynsmyndigheter i varje jurisdiktionen där SEB har filial eller dotterbolag.
Villkor
För varje enskilt certifikat finns Slutliga Villkor som anger de fullständiga villkoren. Slutliga Villkor finns tillgängligt på kurssidan för respektive certifikat på www.seb.se, Börs & finans, fliken Strukturerade placeringar.
Risker
En sammanfattning av de risker som är förknippade med Börshandlade certifikat generellt finns i Produktbroschyren för respektive certifikat som är tillgängligt på www.seb.se/cert. För en fullständig bild av riskerna behöver du ta del av SEB:s offentliggjorda Grundprospekt för Certifikat- och Warrantprogram som är publicerat på www.seb.se/cert.
Analys
Brent crude ticks higher on tension, but market structure stays soft

Brent crude has climbed roughly USD 1.5-2 per barrel since Friday, yet falling USD 0.3 per barrel this mornig and currently trading near USD 67.25/bbl after yesterday’s climb. While the rally reflects short-term geopolitical tension, price action has been choppy, and crude remains locked in a broader range – caught between supply-side pressure and spot resilience.

Prices have been supported by renewed Ukrainian drone strikes targeting Russian infrastructure. Over the weekend, falling debris triggered a fire at the 20mtpa Kirishi refinery, following last week’s attack on the key Primorsk terminal.
Argus estimates that these attacks have halted ish 300 kbl/d of Russian refining capacity in August and September. While the market impact is limited for now, the action signals Kyiv’s growing willingness to disrupt oil flows – supporting a soft geopolitical floor under prices.
The political environment is shifting: the EU is reportedly considering sanctions on Indian and Chinese firms facilitating Russian crude flows, while the U.S. has so far held back – despite Bessent warning that any action from Washington depends on broader European participation. Senator Graham has also publicly criticized NATO members like Slovakia and Hungary for continuing Russian oil imports.
It’s worth noting that China and India remain the two largest buyers of Russian barrels since the invasion of Ukraine. While New Delhi has been hit with 50% secondary tariffs, Beijing has been spared so far.
Still, the broader supply/demand balance leans bearish. Futures markets reflect this: Brent’s prompt spread (gauge of near-term tightness) has narrowed to the current USD 0.42/bl, down from USD 0.96/bl two months ago, pointing to weakening backwardation.
This aligns with expectations for a record surplus in 2026, largely driven by the faster-than-anticipated return of OPEC+ barrels to market. OPEC+ is gathering in Vienna this week to begin revising member production capacity estimates – setting the stage for new output baselines from 2027. The group aims to agree on how to define “maximum sustainable capacity,” with a proposal expected by year-end.
While the IEA pegs OPEC+ capacity at 47.9 million barrels per day, actual output in August was only 42.4 million barrels per day. Disagreements over data and quota fairness (especially from Iraq and Nigeria) have already delayed this process. Angola even quit the group last year after being assigned a lower target than expected. It also remains unclear whether Russia and Iraq can regain earlier output levels due to infrastructure constraints.
Also, macro remains another key driver this week. A 25bp Fed rate cut is widely expected tomorrow (Wednesday), and commodities in general could benefit a potential cut.
Summing up: Brent crude continues to drift sideways, finding near-term support from geopolitics and refining strength. But with surplus building and market structure softening, the upside may remain capped.
Analys
Volatile but going nowhere. Brent crude circles USD 66 as market weighs surplus vs risk

Brent crude is essentially flat on the week, but after a volatile ride. Prices started Monday near USD 65.5/bl, climbed steadily to a mid-week high of USD 67.8/bl on Wednesday evening, before falling sharply – losing about USD 2/bl during Thursday’s session.

Brent is currently trading around USD 65.8/bl, right back where it began. The volatility reflects the market’s ongoing struggle to balance growing surplus risks against persistent geopolitical uncertainty and resilient refined product margins. Thursday’s slide snapped a three-day rally and came largely in response to a string of bearish signals, most notably from the IEA’s updated short-term outlook.
The IEA now projects record global oversupply in 2026, reinforcing concerns flagged earlier by the U.S. EIA, which already sees inventories building this quarter. The forecast comes just days after OPEC+ confirmed it will continue returning idle barrels to the market in October – albeit at a slower pace of +137,000 bl/d. While modest, the move underscores a steady push to reclaim market share and adds to supply-side pressure into year-end.
Thursday’s price drop also followed geopolitical incidences: Israeli airstrikes reportedly targeted Hamas leadership in Doha, while Russian drones crossed into Polish airspace – events that initially sent crude higher as traders covered short positions.
Yet, sentiment remains broadly cautious. Strong refining margins and low inventories at key pricing hubs like Europe continue to support the downside. Chinese stockpiling of discounted Russian barrels and tightness in refined product markets – especially diesel – are also lending support.
On the demand side, the IEA revised up its 2025 global demand growth forecast by 60,000 bl/d to 740,000 bl/d YoY, while leaving 2026 unchanged at 698,000 bl/d. Interestingly, the agency also signaled that its next long-term report could show global oil demand rising through 2050.
Meanwhile, OPEC offered a contrasting view in its latest Monthly Oil Market Report, maintaining expectations for a supply deficit both this year and next, even as its members raise output. The group kept its demand growth estimates for 2025 and 2026 unchanged at 1.29 million bl/d and 1.38 million bl/d, respectively.
We continue to watch whether the bearish supply outlook will outweigh geopolitical risk, and if Brent can continue to find support above USD 65/bl – a level increasingly seen as a soft floor for OPEC+ policy.
Analys
Waiting for the surplus while we worry about Israel and Qatar

Brent crude makes some gains as Israel’s attack on Hamas in Qatar rattles markets. Brent crude spiked to a high of USD 67.38/b yesterday as Israel made a strike on Hamas in Qatar. But it wasn’t able to hold on to that level and only closed up 0.6% in the end at USD 66.39/b. This morning it is starting on the up with a gain of 0.9% at USD 67/b. Still rattled by Israel’s attack on Hamas in Qatar yesterday. Brent is getting some help on the margin this morning with Asian equities higher and copper gaining half a percent. But the dark cloud of surplus ahead is nonetheless hanging over the market with Brent trading two dollar lower than last Tuesday.

Geopolitical risk premiums in oil rarely lasts long unless actual supply disruption kicks in. While Israel’s attack on Hamas in Qatar is shocking, the geopolitical risk lifting crude oil yesterday and this morning is unlikely to last very long as such geopolitical risk premiums usually do not last long unless real disruption kicks in.
US API data yesterday indicated a US crude and product stock build last week of 3.1 mb. The US API last evening released partial US oil inventory data indicating that US crude stocks rose 1.3 mb and middle distillates rose 1.5 mb while gasoline rose 0.3 mb. In total a bit more than 3 mb increase. US crude and product stocks usually rise around 1 mb per week this time of year. So US commercial crude and product stock rose 2 mb over the past week adjusted for the seasonal norm. Official and complete data are due today at 16:30.
A 2 mb/week seasonally adj. US stock build implies a 1 – 1.4 mb/d global surplus if it is persistent. Assume that if the global oil market is running a surplus then some 20% to 30% of that surplus ends up in US commercial inventories. A 2 mb seasonally adjusted inventory build equals 286 kb/d. Divide by 0.2 to 0.3 and we get an implied global surplus of 950 kb/d to 1430 kb/d. A 2 mb/week seasonally adjusted build in US oil inventories is close to noise unless it is a persistent pattern every week.
US IEA STEO oil report: Robust surplus ahead and Brent averaging USD 51/b in 2026. The US EIA yesterday released its monthly STEO oil report. It projected a large and persistent surplus ahead. It estimates a global surplus of 2.2 m/d from September to December this year. A 2.4 mb/d surplus in Q1-26 and an average surplus for 2026 of 1.6 mb/d resulting in an average Brent crude oil price of USD 51/b next year. And that includes an assumption where OPEC crude oil production only averages 27.8 mb/d in 2026 versus 27.0 mb/d in 2024 and 28.6 mb/d in August.
Brent will feel the bear-pressure once US/OECD stocks starts visible build. In the meanwhile the oil market sits waiting for this projected surplus to materialize in US and OECD inventories. Once they visibly starts to build on a consistent basis, then Brent crude will likely quickly lose altitude. And unless some unforeseen supply disruption kicks in, it is bound to happen.
US IEA STEO September report. In total not much different than it was in January

US IEA STEO September report. US crude oil production contracting in 2026, but NGLs still growing. Close to zero net liquids growth in total.

-
Nyheter4 veckor sedan
Meta bygger ett AI-datacenter på 5 GW och 2,25 GW gaskraftverk
-
Nyheter4 veckor sedan
Aker BP gör ett av Norges största oljefynd på ett decennium, stärker resurserna i Yggdrasilområdet
-
Nyheter4 veckor sedan
Sommarens torka kan ge högre elpriser i höst
-
Analys4 veckor sedan
Brent edges higher as India–Russia oil trade draws U.S. ire and Powell takes the stage at Jackson Hole
-
Nyheter3 veckor sedan
Mahvie Minerals är verksamt i guldrikt område i Finland
-
Analys3 veckor sedan
Increasing risk that OPEC+ will unwind the last 1.65 mb/d of cuts when they meet on 7 September
-
Nyheter3 veckor sedan
Neil Atkinson spår att priset på olja kommer att stiga till 70 USD
-
Analys2 veckor sedan
OPEC+ in a process of retaking market share