Analys
SEB Råvarubrev 9 maj 2017

Komplett oljekorrektion?
MARKNADEN I KORTHET
Varken FED eller presidentvalet i Frankrike bjöd på några överraskningar vilket fick marknaden att ytterligare handla ned volatilitet/riskpremier, VIX indexet stängde t.ex. på måndagen på sin lägsta nivå sedan december 1993. Beredskapen mot negativa överraskningar är följaktligen mycket låg. Nästa osäkerhetsmoment i Frankrike är parlamentsvalen i juni och frågan är hur President Macron ska kunna hinna nominera kandidater till dessa. Arbetslöshetsstatistiken från USA i fredags visade på en fortsatt god arbetsmarknad vilket ökar sannolikheten för en räntehöjning i juni.
Råvaror: Oljepriset fortsatte falla t.o.m. fredagen då det verkade som om säljandet nådde någon form av crescendo. Många långa spekulativa positioner har nu blivit utstoppade så sannolikt har vi nu en lugnare utveckling att vänta fram tills OPEC-mötet den 25 maj. Signalerna från Saudiarabien, Ryssland m.fl. om en förlängning av produktionsbegränsningarna har tilltagit vilket också bör ha hjälpt till med att hindra ett ytterligare prisfall. Koppar, aluminium, zink och nickel har alla varit/är under press (kinesisk stramare likviditet och frågetecken kring industriutvecklingen) men är på väg ned i stödområden. Järnmalm studsade knappt innan det var dags att trycka på säljknappen igen (och som vi tidigare pekat på så kommer det mer utbud). Vetepriset har åter backat efter snöstormen i den amerikanska mellanvästern då rapporterade skador än så länge varit mindre än befarat. Socker har fallit ned strax under föregående botten men det verkar vara svårt att få nya säljare intresserade. Kaffet (Arabica) vilket fallit omotiverat mycket, tycker vi, visar tecken på korrektion. Kakao har rallat på med cirka 10 % senaste veckan vilket resulterar i frågan om det nu äntligen vänt?
Valuta: Enligt den klassiska devisen köp på ryktet, sälj på faktum så började euron falla direkt som resultatet av det franska presidentvalet stod klart. Avseende dollarn så påminner vi om att under maj så har dollarn stigit nio av de senaste tio åren. Yenen fortsätter att försvagas mot de flesta valutor vilket å andra sidan fungerar som bränsle till den japanska börsen.
Börser: Börserna har fortsatt att utvecklas väl (förutom Kina där en allt stramare likviditet ställer till det) men många av dem har nu blivit överköpta (dock inte S & P 500 som ju konsoliderat ett tag) varför en mindre rekyl inte skulle vara förvånande. Noterbart är dock att se att det franska indexet CAC40 per aprilstängningen bröt upp ur en 17 år lång triangulär konsolidering.
Räntor: Som förväntat blev nedstället av obligationsräntor kortvarigt och vi är nu åter på väg i en stigande bana mot högre räntor, något vi förväntar oss mer av.
OBSERVATIONER I SAMMANDRAG
- Olja – nåddes botten i fredags?
- Koppar – närmar sig stödnivåer.
- Guld – korrektionen i slutfasen?
- Kaffe – inte mycket som talar för lägre priser.
- USD/SEK – comeback?
- OMX30 – en korrektion kryper närmare.
En placering i certifikat och warranter är förknippat med risker. Du kan förlora hela ditt investerade kapital. Läs mer om riskerna i SEB:s offentliggjorda Grundprospekt för certifikat- och warrantprogram på seb.se/cert eller seb.se/mini
OLJA BRENT
Fredagens prisutveckling med ett initialt kraftigt fallande oljepris följt av en uppgång och stängning i positivt territorium är ett beteende som ofta utmärker vändningar. Många långa positioner från spekulanter har nu blivit utstoppade. Den långa nettopositioneringen är nu på samma nivå som vid OPEC mötet 30/11 varför positioneringen nu bör utgöra ett mindre hot mot priset än tidigare. Ökad sannolikhet för en förlängd OPEC överenskommelse har givit stöd åt priset men inte i någon imponerande omfattning.
Konklusion: Frågan är om inte marknaden nu har satt en botten inför stundande OPEC-möte.
OBSERVATIONER
+ Många stoppar nu utlösta.
+ Ökad sannolikhet för en ny OPEC överenskommelse.
+ Ett fallande pris kommer i förlängningen att ge färre amerikanska borriggar, dock med eftersläpning.
+ Maj är den stora underhållsmånaden för Europeiska raff.
+ Situationen i Venezuela förvärras stadigt och det verkar som om den politiska situationen går mot någon form av slutstrid.
+ Globala lagerneddragningar är nu en etablerad trend.
+ Iran indikerar vilja att förlänga sitt produktionstak (de bör ändå ha problem att öka produktionen speciellt mycket).
+ Tekniskt sett så nådde vi både ett korrektionsmål och fick en prisutveckling som tyder på möjlig vändning.
– Fallande crack-spreadar framför allt i USA gör att inköpen från raffinaderier minskar. Håll ögonen på bensinlagren.
– Libyen fortsätter öka produktionen.
– Spekulanterna minskade kraftigt sin långa nettoposition jämfört med föregående rapport.
– Kontango i framkanten av oljekurvan.
– Stora investeringar i skifferolja från de stora oljebolagen.
– Amerikansk produktion fortsätter att öka snabbt.
– Antalet borriggar ökar men takten är i avtagande.
– Brottet ned ur den stigande kanalen.
Tillgängliga certifikat:
BULL OLJA X1, X2, X4, X5, & X10 S
BEAR OLJA X1, X2, X4, X5 & X10 S
KOPPAR
En kombination av stramare likviditet i Kina (där alla räntor, från o/n Shibor till reala 5-åriga obligationsräntor, stiger), svagare kinesisk tillverknings PMI och ett överraskande kraftigt inflöde av koppar till LME lager framför allt i Asien har fått kopparpriset på fall. Men som ni kan se i grafen nedan så försvann motsvarande koppar ut ur lagren bara några dagar senare. Lägg sedan till att vi går mot ett underskott och har tekniska stöd inte mycket lägre än dagens nivåer så borde det finnas förutsättningar för avtagande försäljningar.
Konklusion: Kraftiga in och utflöden i LME lagren skapar svängningar.
OBSERVATIONER
+ Inflödet i LME lagren blev lika snabbt ett utflöde.
+ Den långa spekulativa nettopositioneringen ökad och det främst genom att korta kontrakt stängdes.
+ Strejk vid Grasberg-gruvan i Indonesien.
+ De tidigare strejkerna gör att vi sannolikt får ett underskott i år (kopparskrotet är dock en joker i leken).
+ Starkt positiv statistik (IFO) för tysk tillverkningsindustri.
+ Tekniskt sett börjar koppar bli översålt.
+ Tekniska stöd inte mycket lägre än dagens nivåer.
– Sämre likviditetssituation i Kina (man vill framför allt pressa ”skuggbankssektorn”).
– Kinas PMI för tillverkningsindustrin faller tillbaka.
– Den spekulativa nettopositioneringen har fortsatt att minska och är nu bara 1/5 av vad den var i december när optimismen runt Trump stod på topp.
– Stramare kredittillgång i Kina, Shibor upp kraftigt.
– Substitution dvs. ersätt dyr koppar med billigare aluminium i ledningar o dyl.
– Fortsatt tillgång på kopparskrot.
– Tillnyktringen över Trump’s infrastrukturinvesteringar.
– Vd:n för Kinas näst största smältverk ser lägre priser i år.
– Tekniskt är brottet under $5530 negativt.
Tillgängliga certifikat:
BULL KOPPAR X1 & X4 S
BEAR KOPPAR X2 & X4 S
GULD
Marknaden tänder just nu på alla cylindrar avseende riskaptit. Alla typer av skydd, VIX, guld, yen, chf, kreditförsäkringar m.m. säljs av i någon form av nyfunnen eufori. Beteendet gör att marknaden riskerar att stå mer eller mindre oskyddad vid en eventuell negativ överraskning. Vi håller dock kvar vår vy att guldpriset är i en korrektiv nedgång så länge vi inte bryter ned under $1195.
Konklusion: Korrektionen går nu på övertid.
OBSERVATIONER
+ Den geopolitiska situationen.
+ Fed’s ”mjuka” höjning (givet ”skuldbubblan” kommer centralbanker att vara långsammare med att agera).
+ SPDR gold shares are certfied fully compliant with Shari’ah gold standard.
+ Fortsatt stor efterfrågan på fysiskt guld i Asien.
+ Fallande produktion (peak-gold 2015), det är numera guldskrotet som täcker underskottet.
+ Tekniskt sett är nedgången korrektiv så länge vi inte faller under $1195.
– Den spekulativa nettopositioneringen föll under förra rapportperioden (och lär fortsätta så under nästa).
– Alla typer av volatilitets/skräckindikatorer är på väldigt låga nivåer vilket visar en mycket låg grad av stress i marknaden.
– Kommande räntejusteringar från centralbankerna.
– Om dollarn skulle stiga kraftigt.
– Om inflationen dvs. realräntorna skulle börja falla igen.
– Tekniskt negativt att vi föll under medelvärden och stödlinje.
Tillgängliga certifikat:
BULL GULD X1, X2, X4, X5 & X10 S
BEAR GULD X1, X2, X4, X5 & x10 S
KAFFE (Arabica)
Följande resonemang avser Arabicakaffet vilket ligger till grund för våra certifikat. I början av året steg priset och steg tillsammans med många andra agrara produkter då framför allt hedgefonder spekulerade i stigande inflation. Då inflationsförväntningarna därefter fallit tillbaka så har marknaden istället vänt 180 grader och intagit en rätt stor kort positionering inom jordbrukssektorn.
Konklusion: Frågan är om inte priset fallit väl mycket givet de prognoser om underskott som publicerats.
OBSERVATIONER
+ Säsongen 2017/18 förväntas bli ett mellanår i produktionscykeln varför skördarna bör bli mindre.
+ Conab sålde under april ut de sista säckarna ur Brasilianska statens interventionslager.
+ Kafferosten (och klimatförändringarna) har sänkt Mexico’s produktion till 20-års lägsta.
+ Colombia rapporterade betydligt mindre skörd under april i år jämfört med förra året.
+ Den spekulativa korta nettopositioneringen riskerar att vändas om priset skulle vända upp.
+ Kommersiella aktörer ökar å andra sidan sin långa positionering.
+ Den globala efterfrågan stiger med cirka 4 – 5 % per år och produktionen kommande år hänger inte med.
+ Tekniskt så marknaden, på framför allt veckobasis, blivit översåld.
– Om skördarna blir bättre än vad de för närvarande ser ut att bli.
– Stigande USD/BRL, USD/COP gör produktionen mer lönsam i lokal valuta vilket om försvagningen kvarstår lockar till ökad produktion.
– Tekniskt sett så befinner sig marknaden ännu i en fallande trend.
Tillgängliga certifikat:
BULL KAFFE X1, X4 & X5 S
BEAR KAFFE X1, X4 & X5 S
USD/SEK
Dollarn har under de senaste veckorna hovrat vid/strax över stödområdet som börjar vid 8,76. Understödd av en möjlig FED höjning i juni, vilken hamnat lite i skuggan av det franska presidentvalet, så repar sig nu dollarn. Ett första viktigt test blir att testa det gap som skapades över helgen för den första omgången i det franska presidentvalet. Kortsiktigt ser också europeiska börser dyrare ut än de amerikanska (även om det omvända gäller på längre tidshorisonter). Dessutom är vi nu i månaden maj som ju historiskt gett oss dollaruppgångar (9 av 10 senaste åren).
Konklusion: Är det nu dags för dollarn att åter stärkas?
OBSERVATIONER
+ Trolig Fed höjning i juni.
+ Den amerikanska arbetsmarknadsstatistiken var stark.
+ Lägre än förväntad svensk inflation.
+ Säsongsmönstret för maj talar för en starkare dollar.
+ Räntedifferensen Tyskland/USA.
+ Riksbanken motsätter sig en kraftigare kronförstärkning.
+ Korträntedifferensen mellan USA och Sverige bör fortsätta att öka något.
+ Dollarcykeln, 8/16-årscykeln, pekar mot en ny topp under 2017 eller nåddes den redan i december 2016?
+ Tekniskt har stödområdet hållit emot väl.
+ Tekniskt sett skulle en uppgång över 9,10/9,11 utlösa en teknisk köpsignal.
– Stark tysk ekonomisk statistik, nu senast tysk arbetslöshet.
– Amerikansk statistik har överraskat lite på den svagare sidan.
– Bakslagen för Trump och tillnyktringen om ”Trumponomics”.
– ECB förväntas ev. börja normalisera räntan i september.
– Amerikanska aktier ratas till förmån för europeiska (amerikanska investerare kraftigt in i franska ETF:er).
– Tekniskt sett kvarstående nedåtrisk så länge gapet förblir öppet.
Tillgängliga certifikat:
BULL USDSEK X1 & X4 S
BEAR USDSEK X4 S
OMX (TEKNISK ANALYS)
Efter en vanlig tre-vågskorrektion från mitten av mars till början av april så påbörjades en ny uppgångsfas. Denna bör nu befinna sig i slutfasen och en ny mindre korrektion bör vänta runt hörnet. Givet att vi inte har några uttalade negativa divergenser dvs. högre toppar i pris men fallande toppar i indikatorerna så förväntar vi oss att en ny topp står på agendan efter den eventuella reaktionen.
Konklusion: Kortsiktigt börjar det se lite ”stretchat” ut.
OBSERVATIONER
+ Trenden är fortsatt positiv.
+ Priset har passerat 78,6 % korrektionspunkt av 2015/2016 nedgången vilket tenderar att leda till nya toppar.
+ Skillnaden mellan 55 och 233d mv ökar vilket visar på ett gott momentum.
+ Det långsiktiga vågmönstret är positivt.
+ Trots överköptheten ingen negativ divergens.
– Volatilitetsindex a’ la VIX & V2Xpå lägsta nivån sedan 1993.
– I och med uppgången i april så har vi haft tio månader på raken med stigande börs, något som inte inträffat sedan slutet på 1980-talet då vi hade en positiv 12 månaders sekvens.
– Dags, vecko och månadsgraferna är överköpta.
– Priset ligger utanför 55d Bollinger bandet (+/- 2 standardavvikelser) på dags men inte veckobasis.
Tillgängliga certifikat:
BULL OMX X5 S
BEAR OMX X5 S
INFORMATION OM REKOMMENDATIONER
Denna publikation är ett marknadsföringsmaterial för SEBs certifikat-produkter. I och med den nya Marknadsmissbruksförordningen vilken trädde i kraft den tredje juli 2016 har vi inte längre möjlighet att inkludera investeringsrekommendationer rörande certifikat-produkterna.
UTVECKLING SENASTE VECKAN SAMT SEDAN ÅRETS BÖRJAN
[box]SEB Veckobrev Veckans råvarukommentar är producerat av SEB:s Commodities Sales desk och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]
KÄLLOR
Bloomberg, Reuters, SEB
VILLKOR
För varje enskilt certifikat/mini future finns Slutliga Villkor som anger de fullständiga villkoren. Slutliga Villkor finns tillgängligt på kurssidan för respektive certifikat/mini future på www.seb.se, Börs & finans, fliken Strukturerade placeringar.
RISKER
En sammanfattning av de risker som är förknippade med Börshandlade certifikat generellt finns i Produktbroschyren för respektive certifikat eller mini future som är tillgängligt på seb.se/cert respektive seb.se/mini. För en fullständig bild av riskerna behöver du ta del av SEB:s offentliggjorda Grundprospekt för Certifikat- och Warrantprogram som är publicerat på www.seb.se/cert respektive seb.se/mini.
DISCLAIMER
Detta marknadsföringsmaterial, framtaget av SEB:s Commodities Sales desk, har upprättats enbart i informationssyfte.
Även om innehållet är baserat på källor som SEB bedömt som tillförlitliga ansvarar SEB inte för fel eller brister i informationen. Den utgör inte oberoende, objektiv investeringsanalys och skyddas därför inte av de bestämmelser som SEB har infört för att förebygga potentiella intressekonflikter. Yttranden från SEB:s Commodities Sales desk kan vara oförenliga med tidigare publicerat material från SEB, då den senare hänvisas uppmanas du att läsa den fullständiga rapporten innan någon åtgärd vidtas.
Dokumentationen utgör inte någon investeringsrådgivning och tillhandahålls till dig utan hänsyn till dina investeringsmål. Du uppmanas att självständigt bedöma och komplettera uppgifterna i denna dokumentation och att basera dina investeringsbeslut på material som bedöms erforderligt. Alla framåtblickande uttalanden, åsikter och förväntningar är föremål för risker, osäkerheter och andra faktorer och kan orsaka att det faktiska resultatet avviker väsentligt från det förväntade. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida resultat. Detta dokument utgör inte ett erbjudande att teckna några värdepapper eller andra finansiella instrument. SEB svarar inte för förlust eller skada – direkt eller indirekt, eller av vad slag det vara må – som kan uppkomma till följd av användandet av detta material eller dess innehåll.
Observera att det kan förekomma att SEB, dess ledamöter, dess anställda eller dess moder- och/eller dotterbolag vid olika tillfällen innehar, har innehaft eller kommer att inneha aktier, positioner, rådgivningsuppdrag i samband med corporate finance-transaktioner, investment- eller merchantbanking-uppdrag och/eller lån i de bolag/finansiella instrument som nämns i materialet.
Materialet är avsett för mottagaren, all spridning, distribuering mångfaldigande eller annan användning av detta meddelande får inte ske utan SEB:s medgivande. Materialet riktar sig inte till personer vars medverkan kräver ytterligare prospekt, registrerings- eller andra åtgärder än vad som följer av svensk rätt. Det åligger var och en att iaktta sådana restriktioner. Materialet får inte distribueras i eller till land där distribution kräver ovan nämnda åtgärder eller strider mot reglering i sådant land. Materialet riktar sig således inte till fysiska eller juridiska personer hemmahörande i USA eller i något annat land där publicering eller tillhandahållande av materialet är förbjudet eller strider mot tillämpliga bestämmelser i landet.
Oaktat detta får SEB tillåta omfördelning av materialet till utvald tredje part i enlighet med gällande avtal. Materialet får inte spridas till fysiska eller juridiska personer som är medborgare eller har hemvist i ett land där sådan spridning är otillåten enligt tillämplig lag eller annan bestämmelse.
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) är ett publikt aktiebolag och står under tillsyn av Finansinspektionen samt de lokala finansiella tillsynsmyndigheter i varje jurisdiktionen där SEB har filial eller dotterbolag.
Analys
OPEC+ will likely unwind 500 kb/d of voluntary quotas in October. But a full unwind of 1.5 mb/d in one go could be in the cards

Down to mid-60ies as Iraq lifts production while Saudi may be tired of voluntary cut frugality. The Brent December contract dropped 1.6% yesterday to USD 66.03/b. This morning it is down another 0.3% to USD 65.8/b. The drop in the price came on the back of the combined news that Iraq has resumed 190 kb/d of production in Kurdistan with exports through Turkey while OPEC+ delegates send signals that the group will unwind the remaining 1.65 mb/d (less the 137 kb/d in October) of voluntary cuts at a pace of 500 kb/d per month pace.

Signals of accelerated unwind and Iraqi increase may be connected. Russia, Kazakhstan and Iraq were main offenders versus the voluntary quotas they had agreed to follow. Russia had a production ’debt’ (cumulative overproduction versus quota) of close to 90 mb in March this year while Kazakhstan had a ’debt’ of about 60 mb and the same for Iraq. This apparently made Saudi Arabia angry this spring. Why should Saudi Arabia hold back if the other voluntary cutters were just freeriding? Thus the sudden rapid unwinding of voluntary cuts. That is at least one angle of explanations for the accelerated unwinding.
If the offenders with production debts then refrained from lifting production as the voluntary cuts were rapidly unwinded, then they could ’pay back’ their ’debts’ as they would under-produce versus the new and steadily higher quotas.
Forget about Kazakhstan. Its production was just too far above the quotas with no hope that the country would hold back production due to cross-ownership of oil assets by international oil companies. But Russia and Iraq should be able to do it.
Iraqi cumulative overproduction versus quotas could reach 85-90 mb in October. Iraq has however steadily continued to overproduce by 3-5 mb per month. In July its new and gradually higher quota came close to equal with a cumulative overproduction of only 0.6 mb that month. In August again however its production had an overshoot of 100 kb/d or 3.1 mb for the month. Its cumulative production debt had then risen to close to 80 mb. We don’t know for September yet. But looking at October we now know that its production will likely average close to 4.5 mb/d due to the revival of 190 kb/d of production in Kurdistan. Its quota however will only be 4.24 mb/d. Its overproduction in October will thus likely be around 250 kb/d above its quota with its production debt rising another 7-8 mb to a total of close to 90 mb.
Again, why should Saudi Arabia be frugal while Iraq is freeriding. Better to get rid of the voluntary quotas as quickly as possible and then start all over with clean sheets.
Unwinding the remaining 1.513 mb/d in one go in October? If OPEC+ unwinds the remaining 1.513 mb/d of voluntary cuts in one big go in October, then Iraq’s quota will be around 4.4 mb/d for October versus its likely production of close to 4.5 mb/d for the coming month..
OPEC+ should thus unwind the remaining 1.513 mb/d (1.65 – 0.137 mb/d) in one go for October in order for the quota of Iraq to be able to keep track with Iraq’s actual production increase.
October 5 will show how it plays out. But a quota unwind of at least 500 kb/d for Oct seems likely. An overall increase of at least 500 kb/d in the voluntary quota for October looks likely. But it could be the whole 1.513 mb/d in one go. If the increase in the quota is ’only’ 500 kb/d then Iraqi cumulative production will still rise by 5.7 mb to a total of 85 mb in October.
Iraqi production debt versus quotas will likely rise by 5.7 mb in October if OPEC+ only lifts the overall quota by 500 kb/d in October. Here assuming historical production debt did not rise in September. That Iraq lifts its production by 190 kb/d in October to 4.47 mb/d (August level + 190 kb/d) and that OPEC+ unwinds 500 kb/d of the remining quotas in October when they decide on this on 5 October.

Analys
Modest draws, flat demand, and diesel back in focus

U.S. commercial crude inventories posted a marginal draw last week, falling by 0.6 million barrels to 414.8 million barrels. Inventories remain 4% below the five-year seasonal average, but the draw is far smaller than last week’s massive 9.3-million-barrel decline. Higher crude imports (+803,000 bl d WoW) and steady refinery runs (93% utilization) helped keep the crude balance relatively neutral.

Yet another drawdown indicates commercial crude inventories continue to trend below the 2015–2022 seasonal norm (~440 million barrels), though at 414.8 million barrels, levels are now almost exactly in line with both the 2023 and 2024 trajectory, suggesting stable YoY conditions (see page 3 attached).
Gasoline inventories dropped by 1.1 million barrels and are now 2% below the five-year average. The decline was broad-based, with both finished gasoline and blending components falling, indicating lower output and resilient end-user demand as we enter the shoulder season post-summer (see page 6 attached).
On the diesel side, distillate inventories declined by 1.7 million barrels, snapping a two-week streak of strong builds. At 125 million barrels, diesel inventories are once again 8% below the five-year average and trending near the low end of the historical range.
In total, commercial petroleum inventories (excl. SPR) slipped by 0.5 million barrels on the week to ish 1,281.5 million barrels. While essentially flat, this ends a two-week streak of meaningful builds, reflecting a return to a slightly tighter situation.
On the demand side, the DOE’s ‘products supplied’ metric (see page 6 attached), a proxy for implied consumption, softened slightly. Total demand for crude oil over the past four weeks averaged 20.5 million barrels per day, up just 0.9% YoY.
Summing up: This week’s report shows a re-tightening in diesel supply and modest draws across the board, while demand growth is beginning to flatten. Inventories remain structurally low, but the tone is less bullish than in recent weeks.


Analys
Are Ukraine’s attacks on Russian energy infrastructure working?

Brent crude rose 1.6% yesterday. After trading in a range of USD 66.1 – 68.09/b it settled at USD 67.63/b. A level which we are well accustomed to see Brent crude flipping around since late August. This morning it is trading 0.5% higher at USD 68/b. The market was expecting an increase of 230 kb/d in Iraqi crude exports from Kurdistan through Turkey to the Cheyhan port but that has so far failed to materialize. This probably helped to drive Brent crude higher yesterday. Indications last evening that US crude oil inventories likely fell 3.8 mb last week (indicative numbers by API) probably also added some strength to Brent crude late in the session. The market continues to await the much heralded global surplus materializing as rising crude and product inventories in OECD countries in general and the US specifically.

The oil market is starting to focus increasingly on the successful Ukrainian attacks on Russian oil infrastructure. Especially the attacks on Russian refineries. Refineries are highly complex and much harder to repair than simple crude oil facilities like export pipelines, ports and hubs. It can take months and months to repair complex refineries. It is thus mainly Russian oil products which will be hurt by this. First oil product exports will go down, thereafter Russia will have to ration oil product consumption domestically. Russian crude exports may not be hurt as much. Its crude exports could actually go up as its capacity to process crude goes down. SEB’s Emerging Market strategist Erik Meyersson wrote about the Ukrainian campaign this morning: ”Are Ukraine’s attacks on Russian energy infrastructure working?”. Phillips P O’Brian published an interesting not on this as well yesterday: ”An Update On The Ukrainian Campaign Against Russian Refineries”. It is a pay-for article, but it is well worth reading. Amongst other things it highlights the strategic focus of Ukraine towards Russia’s energy infrastructure. A Ukrainian on the matter also put out a visual representation of the attacks on twitter. We have not verified the data representation. It needs to be interpreted with caution in terms of magnitude of impact and current outage.
Complex Russian oil refineries are sitting ducks in the new, modern long-range drone war. Ukraine is building a range of new weapons as well according to O’Brian. The problem with attacks on Russian refineries is thus on the rise. This will likely be an escalating problem for Russia. And oil products around the world may rise versus the crude oil price while the crude oil price itself may not rise all that much due to this.
Russian clean oil product exports as presented by SEB’s Erik Meyersson in his note this morning.

The ICE Gasoil crack and the 3.5% fuel oil crack has been strengthening. The 3.5% crack should have weakened along with rising exports of sour crude from OPEC+, but it hasn’t. Rather it has moved higher instead. The higher cracks could in part be due to the Ukrainian attacks on Russian oil refineries.

Ukrainian inhabitants graphical representation of Ukrainian attacks on Russian oil refineries on Twitter. Highlighting date of attacks, size of refineries and distance from Ukraine. We have not verified the detailed information. And you cannot derive the amount of outage as a consequence of this.

-
Nyheter4 veckor sedan
Eurobattery Minerals satsar på kritiska metaller för Europas självförsörjning
-
Nyheter3 veckor sedan
Mahvie Minerals i en guldtrend
-
Nyheter4 veckor sedan
Guldpriset kan närma sig 5000 USD om centralbankens oberoende skadas
-
Nyheter4 veckor sedan
OPEC signalerar att de inte bryr sig om oljepriset faller kommande månader
-
Analys3 veckor sedan
Volatile but going nowhere. Brent crude circles USD 66 as market weighs surplus vs risk
-
Nyheter3 veckor sedan
Aktier i guldbolag laggar priset på guld
-
Nyheter3 veckor sedan
Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde
-
Nyheter2 veckor sedan
Tyskland har så höga elpriser att företag inte har råd att använda elektricitet