Analys
SEB Råvarubrev 6 mars 2018
Handelskrig hotar tillväxten.
MARKNADEN I KORTHET
Det är för närvarande verkligen ingen brist på nyheter, vare sig positiva eller negativa. I USA har en positiv rapportsäsong passerats, inköpschefsindex stigit, arbetsmarknaden fortsatt stärkas och förväntningarna om ytterligare räntehöjningar (fyra istället för som tidigare tre) prisats in. Övriga världen har dock haft det lite motigare med bland annat fallande inköpschefsindex, risk för ett handelskrig med USA, röran i Italiensk politik m.m. Vad gäller amerikanska tullar, tariffer och ”handelskrig” vet vi ju ännu inte hur utfallet blir, om detta är ett spel inför eventuella förhandlingar och undantag. Vi har ju sedan länge varnat för att Tyskland är väldigt sårbart för en eventuell nedgång i tysk export då ekonomin i princip är helt kalibrerad för export. IMF har t.ex. gång efter annan varnat för att det tyska bytesbalansöverskottet är groteskt stort och bör minskas. Med en finansminister från SDP kanske de blir bönhörda.
Råvaror: Oljepriskorrektionen är i våra ögon ungefär halvvägs varför vi förväntar oss ytterligare minst en omgång med svaghet till. Anledningarna till detta är flera men en av de tyngsta är att riskaptiten totalt sett är i fallande varför vi förväntar oss fortsatta neddragningar av de väldigt stora (som också ökade något förra veckan) spekulativa positionerna. Amerikansk produktion (och antalet riggar) fortsätter också att öka med ökad amerikansk export som resultat (skifferolja är så lätt att amerikanska raffinaderier inte kan ta emot mer av den kvaliteten utan att bland i tyngre oljor). Industrimetaller börjar så sakteliga röra sig söderut i den sedan ett tag av oss påkallade korrektionen. Det internationella (LME) aluminiumpriset har än så länge inte påverkats av USA’s eventuella tullar vilket järnmalm dock har gjort (ned ~6 % senaste veckan). Elpriserna verkar nu också ha toppat nu när den värsta kylan ser ut att släppa Europa ur sitt grepp. Vinnarna återfinns ännu en vecka inom jordbrukssegmentet (bl.a. vete, soja, kakao). Guldet verkar attrahera köpare vid $1303, ett rätt intressant tekniskt stöd.
Valuta: Dollarindex föll tillbaka något på nyheterna om amerikanska strafftullar. Rörelsen förstärktes också något av att EUR/USD steg något på nyheten om att Tyskland nu äntligen får en regering på plats. Viss oro kvarstår dock efter det italienska valet då ingen given vinnare korats. Den svenska kronan fortsätter åka utför då ett handelskrig skulle vara ytterligare sten på börda för kronan.
Börser: Huvudspåret är fortfarande att uppgången sedan botten i februari är korrektiv och att vi bör ha en ny botten att vänta innan korrektionen från toppen kan vara klar. Känsligast är som tidigare de europeiska börserna.
Räntor: Obligationsräntorna är nu i huvudsak i den konsolidering vi flaggade för två veckor sedan.
OBSERVATIONER I SAMMANDRAG
- Olja – en nedgångsfas till.
- Nickel – oväntat uthålliga köpare.
- Guld – vänd upp från stödet.
- DAX – positiv reaktion i närtid.
- USD/SEK – kraftsamling inför test av 233d mv.
- OMX30 – 55d mv bandet agerar nu tak.
En placering i certifikat och warranter är förknippat med risker. Du kan förlora hela ditt investerade kapital. Läs mer om riskerna i SEB:s offentliggjorda Grundprospekt för certifikat- och warrantprogram på seb.se/cert eller seb.se/mini
OLJA BRENT
För närvarande följer oljepriset rätt väl upp och nedgångarna på framför allt aktiemarknaden dvs. riskaptiten. Med ökad volatilitet så bör vi också förvänta oss större svängningar i oljepriset. Med de fortsatt mycket, nära rekord, stora spekulativa positionerna så finns gott om ”finansiellt” oljeutbud om/när priset åter backar, vilket vi tror att det snart gör.
Konklusion: En nedgång till.
OBSERVATIONER
+ Saudierna vill fortsätta samarbetet in i 2019 (börsintroduktionen av Aramco behöver ett relativt högt pris).
+ Kinas import ökar åter.
+ Förlängningen av produktionsbegränsningarna.
+ Att förlängningen nu också omfattar Libyen och Nigeria.
+ Geopolitikens återkomst i form av en riskpremie i oljepriset.
+ Kurvans negativa lutning.
+ Långa spekulativa nettopositioner är fortsatt gigantiska.
+ Ökad global efterfrågan och uppreviderad global tillväxt.
+ Produktionen i Venezuela faller och faller och faller.
– Ökad finansiell oro.
– Nigerianska aktörer har skruvat upp aktiviteten.
– EIA reviderar åter upp US produktion (10,8–10,9m fpd).
– De stora spekulativa positionerna är fortsatt en nedåtrisk.
– Fortsatt ökning av nya borriggar och DUC’s.
– De geopolitiska riskerna har minskat något.
– Tekniskt negativt brott under 55d mv bandet.
– Tekniskt nästa stöd i låga 61 området.
Tillgängliga certifikat:
BULL OLJA X1, X2, X4, X5, & X10 S
BEAR OLJA X1, X2, X4, X5 & X10 S
NICKEL
Lite mixade signaler sedan senast med framför allt INSG’s rapport som framför allt pekade på att 2017 ser ut att ha haft det största underskottet på ett decennium och att underskottet sannolikt kommer att öka ytterligare under 2018. Å andra sidan så ökade kinesisk produktion mer än förväntat men detta förväntas i år motverkas av, om inte fallande, så åtminstone utplanande ökning i Indonesien. Under ett sådant scenario kommer också lagren att fortsätta att minska, vilket på lite sikt bör ge stöd åt priset. Kortsiktigt så ser vi dock fortfarande viss korrektionsrisk givet problemen att hålla priset kvar över 14000.
Konklusion: Troligen ett nytt försök att korrigera lägre.
OBSERVATIONER
+ INSG’s senaste rapport pekar mot ett än större underskott 2018 än vid den föregående rapporten.
+ Billigare för batteritillverkare än kobolt.
+ Lägsta LME lagren sedan 2014.
+ Rostfritt har gått starkare än förväntat.
+ IMF har justerat upp global tillväxt och utsikterna i närtid goda.
+ Ökad optimism i råvaror vilket leder till inflöden i råvarufonder.
+ Optimism om elbilssektorn (vilket är för tidigt, tror jag).
+ Kostnadsgolvet har stigit.
+ Fortsatt högre toppar och högre bottnar.
+ Tekniskt positivt att priset är kvar ovanför kanaltaket.
– Indonesiska exportlicenser har ökat.
– Kraftigt ökad kinesisk produktion under kvartal 4-2017.
– Den långa nettopositionen har börjat minska.
– Lagren är stora men ses fortsätta falla 2018/2019/2020.
– Indonesisk export kommer att öka årligen de närmaste åren.
– Australien har flera nya projekt på gång.
– Om det klarnar runt miljölagarna på Filippinerna.
– Se upp för mars som tillsammans med maj är den sämsta månaden de senaste tio åren.
– Lägre infrastruktur och bostadsinvesteringar i Kina.
– Negativt med få nya köpare vid en ny trendtopp.
– Negativt med den tekniska negativa divergensen.
Tillgängliga certifikat:
BULL NICKEL X1, X2 & X4 S
BEAR NICKEL X1, X2 & X4 S
GULD
Med en tysk regering snart på plats och med det italienska valet bakom oss (även om vi sannolikt får en EU kritisk regering och därigenom ett kyligare förhållande med Bryssel) så har euron åter börjat stiga. Dollarn tappade också lite på hotet om utökning av tullar till EU producerade bilar. Förutsättningarna för guldet har följaktligen förbättrats de senaste dagarna och det verkar som försöket under 55dagars bandet blev ytterst kortvarigt. Intressant också att köparna kom tillbaka vid 1303 stödet, idealmålet för en mindre nedåtkorrektion.
Konklusion: Köpare i 55d bandet.
OBSERVATIONER
+ Negativ dollarreaktion på utökade amerikanska tullar.
+ Inflöde i guld ETF:er förra veckan.
+ Newcrest Mining rapporterade om ett betydligt högre kostnadsgolv 2017.
+ Inflationstrycket i USA fortsätter upp, nu senast med löneökningstakten lite över förväntat.
+ Rykten om minskad moms (f.n. 18 %) på investeringsguld i Ryssland
+ Utvecklingen av den kinesiska guld ETF marknaden fortsatt positiv.
+ Shariastandarden för guld är långsiktigt positivt.
+ Tekniskt positivt att 55d mv bandet fortsätter att vara stöd.
+ Positiv vändning vid tekniskt stöd.
– Realräntorna (längs hela kurvan) fortsätter upp.
– Något bättre riskaptit med fortsatt rekylerande börser.
– Den spekulativa (både netto och brutto) långa positioneringen har fortsatt att minska (både långa och korta kontrakt).
– Klubbandet av den amerikanska skattererformen.
– $1350/75 området måste passeras innan en positivare vy appliceras.
– Tekniskt sett så är det negativt att marknaden återigen stöttes bort från motståndsområdet.
Tillgängliga certifikat:
BULL GULD X1, X2, X4, X5 & X10 S
BEAR GULD X1, X2, X4, X5 & X10 S
DAX
På det positiva kontot så har vi det faktum att Tyskland nu äntligen kan få en regering på plats, dock är denna betydligt svagare än den föregående. På det negativa kontot har vi naturligtvis risken för ett handelskrig med USA och som vi konsekvent flaggat för så är det tyska beroendet av export (och en stadigt ökande sådan) en akilleshäl för den tyska ekonomin.
Konklusion: Positiv reaktion i närtid.
OBSERVATIONER
+ En ny regering kan nu bildas i Tyskland.
+ Historiken, upp 7/10 senaste åren, är positiv för mars.
+ Fortsatt bra ekonomisk statistik (EU & Ty inköpschefsindex).
+ Nu tillväxt i alla euro-länder.
+ ECB lär hålla räntorna låga för lång tid framöver (gör inget på torsdagens möte).
+ Den långa vågräkningen är fortsatt positiv (så länge inte 10474 passeras på nedsidan).
+ Tekniskt positivt med ett falskt brott under augustibotten.
+ Daglig vändningssignal i går måndag.
+ En möjlig (men obekräftad) positiv RSI divergens.
– Amerikanskt hot om handelskrig.
– Den nya regeringen i Tyskland har ett svagt mandat.
– Vad blir det för regering i Italien? Sannolikt en anti-EU regering.
– Brottet tillbaka ned för eurozons bankindex.
– Den starka euron bör börja oro ECB.
– Tyska långa räntor är fortsatt i stigande.
– Brittisk bilförsäljning har fallit kraftigt (en av de största exportmarknaderna för tysk bilindustri).
– Dieselgate (vi har inte sett slutet på detta än).
– Brott under 233d mv.
– Negativt kort/medelsiktigt vågmönster.
– Exit den positiva kanalen.
– Tekniskt lägre toppar och lägre bottnar.
Tillgängliga certifikat:
BULL DAX X2, X5, X10 & X15 S
BEAR DAX X1, X2, X5, X10 & X15 S
USD/SEK
Den lägre inflationstakten, en anings mjukare Riksbank, ett fortsatt riskpremium för svensk bomarknad samt risken för ”handelskrig” med USA har hjälpt till att göra USD/SEK till en vinnare i den dollarkorrektion som utvecklats sedan botten i skiftet januari/februari. Brottet över 55d mv bandet har också hjälpt till att skapa en positivare bild för valutaparet. Att vi stannat så nära 233d mv indikerar en kraftsamling inför ett troligt test av medelvärdet. Ett brott skulle ytterligare befästa bilden av en fortsatt fallande krona (vilket också syns mot de flesta andra valutor).
Konklusion: Samlar kraft för ett 233d mv test?
OBSERVATIONER
+ Små exportberoende länder mår inte bra av tullar o tariffer.
+ US financial conditions åter något tajtare.
+ Stark inköpschefsstatistik USA.
+ En något mjukare Riksbank.
+ Svensk inflation under förväntan.
+ Global börsoro har en tendens till att stärka dollar och yen.
+ Inflationen är så sakteliga i stigande i USA varför marknaden nu börjar prisa in fyra snarare än tre höjningar under 2018.
+ Fram tills Riksbanken gör sin första höjning kommer räntedifferensen USA – Sverige att öka.
+ Atlanta FED indikatorn pekar på 5,4 % årstillväxt under kvartal 1 2018.
+ Feds minskning av balansräkningen.
+ Tekniskt sett positivt med brott över 8.16.
– Financial conditions index är något lättare än förra veckan
– Den stora nettolånga €/$ positionen ökar igen.
– Överoptimism över det amerikanska skattepaketet.
– Skuldtaket är ännu inte på plats i USA.
– Ökat budgetunderskott och därigenom ökad upplåning i USA.
– Fallande dollar trend.
– Tekniskt har vi fastnat strax under 233d mv.
Tillgängliga certifikat:
BULL USD/SEK X1 & X4 S
BEAR USD/SEK X1 & X4 S
OMXS30
Föregående korrektion högre gick några punkter över det stipulerade 1567/74 området innan nästa nedgångsfas inleddes. Så länge vi ligger kvar under 1595/96 betraktar vi nu de senaste dagarnas studs som del av korrektion och förväntar oss följaktligen nya försäljningar när väl innevarande korrektion är klar. För att anse att nedåtrisken helt försvunnit krävs ett brott över 1648, då ingen annan vågräkning än en positiv då återstår.
Konklusion: 55d bandet agerar nu tak.
OBSERVATIONER
+ Mjuk Riksbank väntar med första höjningen och lägre än förväntad inflation i januari stödjer den bilden.
+ Det långsiktiga vågmönstret är fortsatt positivt.
+ Vi har en möjlig högre botten på plats.
– Amerikansk protektionism ett växande hot.
– Fortsatt risk för svensk bomarknad.
– PMI vände åter ned.
– Vi har brutit under både 55d mv bandet och 233d mv och båda har en negativ lutning.
– En negativ månadsvändningssignal i november.
– Negativa veckosignaler.
– Vi har nu ett, 55/233d, dödskors på plats (precis som 2000, 2006 (falskt alarm), 2007, 2011, 2015 och 2018).
Tillgängliga certifikat:
BULL OMX X5, X10 & X15 S
BEAR OMX X1, X5, X10 & X15 S
UTVECKLING SENASTE VECKAN SAMT SEDAN ÅRETS BÖRJAN
[box]SEB Veckobrev Veckans råvarukommentar är producerat av SEB:s Commodities Sales desk och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]
KÄLLOR
Bloomberg, Reuters, SEB
VILLKOR
För varje enskilt certifikat/mini future finns Slutliga Villkor som anger de fullständiga villkoren. Slutliga Villkor finns tillgängligt på kurssidan för respektive certifikat/mini future på www.seb.se, Börs & finans, fliken Strukturerade placeringar.
RISKER
En sammanfattning av de risker som är förknippade med Börshandlade certifikat generellt finns i Produktbroschyren för respektive certifikat eller mini future som är tillgängligt på seb.se/cert respektive seb.se/mini. För en fullständig bild av riskerna behöver du ta del av SEB:s offentliggjorda Grundprospekt för Certifikat- och Warrantprogram som är publicerat på www.seb.se/cert respektive seb.se/mini.
DISCLAIMER
Detta marknadsföringsmaterial, framtaget av SEB:s Commodities Sales desk, har upprättats enbart i informationssyfte.
Även om innehållet är baserat på källor som SEB bedömt som tillförlitliga ansvarar SEB inte för fel eller brister i informationen. Den utgör inte oberoende, objektiv investeringsanalys och skyddas därför inte av de bestämmelser som SEB har infört för att förebygga potentiella intressekonflikter. Yttranden från SEB:s Commodities Sales desk kan vara oförenliga med tidigare publicerat material från SEB, då den senare hänvisas uppmanas du att läsa den fullständiga rapporten innan någon åtgärd vidtas.
Dokumentationen utgör inte någon investeringsrådgivning och tillhandahålls till dig utan hänsyn till dina investeringsmål. Du uppmanas att självständigt bedöma och komplettera uppgifterna i denna dokumentation och att basera dina investeringsbeslut på material som bedöms erforderligt. Alla framåtblickande uttalanden, åsikter och förväntningar är föremål för risker, osäkerheter och andra faktorer och kan orsaka att det faktiska resultatet avviker väsentligt från det förväntade. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida resultat. Detta dokument utgör inte ett erbjudande att teckna några värdepapper eller andra finansiella instrument. SEB svarar inte för förlust eller skada – direkt eller indirekt, eller av vad slag det vara må – som kan uppkomma till följd av användandet av detta material eller dess innehåll.
Observera att det kan förekomma att SEB, dess ledamöter, dess anställda eller dess moder- och/eller dotterbolag vid olika tillfällen innehar, har innehaft eller kommer att inneha aktier, positioner, rådgivningsuppdrag i samband med corporate finance-transaktioner, investment- eller merchantbanking-uppdrag och/eller lån i de bolag/finansiella instrument som nämns i materialet.
Materialet är avsett för mottagaren, all spridning, distribuering mångfaldigande eller annan användning av detta meddelande får inte ske utan SEB:s medgivande. Materialet riktar sig inte till personer vars medverkan kräver ytterligare prospekt, registrerings- eller andra åtgärder än vad som följer av svensk rätt. Det åligger var och en att iaktta sådana restriktioner. Materialet får inte distribueras i eller till land där distribution kräver ovan nämnda åtgärder eller strider mot reglering i sådant land. Materialet riktar sig således inte till fysiska eller juridiska personer hemmahörande i USA eller i något annat land där publicering eller tillhandahållande av materialet är förbjudet eller strider mot tillämpliga bestämmelser i landet.
Oaktat detta får SEB tillåta omfördelning av materialet till utvald tredje part i enlighet med gällande avtal. Materialet får inte spridas till fysiska eller juridiska personer som är medborgare eller har hemvist i ett land där sådan spridning är otillåten enligt tillämplig lag eller annan bestämmelse.
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) är ett publikt aktiebolag och står under tillsyn av Finansinspektionen samt de lokala finansiella tillsynsmyndigheter i varje jurisdiktionen där SEB har filial eller dotterbolag.
Analys
Brent crude up USD 9/bl on the week… ”deal around the corner” narrative fades
Brent is climbing higher. Front-month is at USD 106.3/bl this morning, close to a weekly high and a USD 9/bl jump from Mondays open. This is the move we flagged as a risk earlier in the week: the market shifting from ”a deal is around the corner” to ”this is going to take longer than we thought”.

Analyst Commodities, SEB
During April, rest-of-year Brent remained remarkably stable around USD 90/bl. A stability which rested on one single assumption: the SoH reopens around 1 May. That assumption is now slowly falling apart.
As we highlighted yesterday: every week of delay beyond 1 May adds (theoretically) ish USD 5/bl to the rest-of-year average, as global inventories draw 100 million barrels per week. i.e., a mid-May reopening implies rest-of-year Brent closer to USD 100/bl, and anything pushing into June or July takes us meaningfully higher.
What’s changed in the last 48 hours:
#1: The US military has formally warned that clearing suspected sea mines from SoH could take up to six months. That is a completely different timescale from what the financial market is pricing. Even a political deal tomorrow does not immediately reopen the strait.
#2: Trump has shifted his tone from urgency to ”strategic patience”. In yesterday’s press conference: ”Don’t rush me… I want a great deal.” The market is reading this as a president no longer feeling pressured by timelines, with the naval blockade running in the background.
#3: So far, the military activity is escalating, not de-escalating. Axios reports Iran is laying more mines in SoH. The US 3rd carrier strike group (USS George H.W. Bush) is arriving with two countermine vessels. Trump yesterday ordered the US Navy to destroy any Iranian boats caught laying mines. While CNN reports that the Pentagon is actively drawing up plans to strike Iranian SoH capabilities and individual Iranian military leaders if the ceasefire collapses. i.e., NOT a attitude consistent with an imminent deal!
Spot crude and product prices eased off the early-April highs on a combination of system rerouting and deal optimism. Both now weakening. Goldman estimates April Gulf output is reduced by 14.5 mbl/d, or 57% of pre-war supply, a number that keeps getting worse the longer this drags on.
Demand-side adaptation is ongoing: S. Korea has cut its Middle East crude dependence from 69% to 56% by pulling more from the Americas and Africa, and Japan is kicking off a second round of SPR releases from 1 May. But SPRs are finite.
Ref. to the negotiations, we should not bet on speed. The current Iranian leadership is dominated by genuine hardliners willing to absorb economic pain and run the clock to extract concessions. That is not a setup for a rapid resolution. US/Israeli media briefings keep framing the delay as ”internal Iranian divisions”, the reality is more complicated and points toward weeks and months, not days.
Our point is that the complexity is large, and higher prices have only just started (given a scenario where the negotiations drag out in time). The market spent April leaning on the USD 90/bl rest-of-year assumption; that case is diminishing by the hour. If ”early May reopening” is replaced by ”June, July or later” over the next week or two, both crude and products have meaningful room to reprice higher from here. There is a high risk being short energy and betting on any immediate political resolution(!).
Analys
Market Still Betting on Timely Resolution, But Each Day Raises Shortage Risk
Down on Friday. Up on Monday. The Brent June crude oil contract traded down 5.1% last week to a close of $90.38/b. It reached a high of $103.87/b last Monday and a low of $86.09/b on Friday as Iran announced that the Strait of Hormuz was fully open for transit. That quickly changed over the weekend as the US upheld its blockade of Iranian oil exports while Iran naturally responded by closing the SoH again. The US blew a hole in the engine room of the Iranian ship TOUSKA and took custody of the ship on Sunday. Brent crude is up 5.6% this morning to $95.4/b.

The cease-fire is expiring tomorrow. The US has said it will send a delegation for a second round of negotiations in Islamabad in Pakistan. But Iran has for now rejected a second round of talks as it views US demands as unrealistic and excessive while the US is also blocking the Strait of Hormuz.
While Brent is up 5% this morning, the financial market is still very optimistic that progress will be made. That talks will continue and that the SoH will fully open by the start of May which is consistent with a rest-of-year average Brent crude oil price of around $90/b with the market now trading that balance at around $88/b.
Financial optimism vs. physical deterioration. We have a divergence where the financial market is trading negotiations, improvements and resolution while at the same time the physical market is deteriorating day by day. Physical oil flows remain constrained by disrupted flows, longer voyage times and elevated freight and insurance costs.
Financial markets are betting that a US/Iranian resolution will save us in time from violent shortages down the road. But every day that the SoH remains closed is bringing us closer to a potentially very painful point of shortages and much higher prices.
The US blockade is also a weapon of leverage against its European and Asian allies. When Iran closed the SoH it held the world economy as a hostage against the US. The US blockade of the SoH is of course blocking Iranian oil exports. But it is also an action of disruption directed towards Europe and Asia. The US has called for the rest of the world to engaged in the war with Iran: ”If you want oil from the Persian Gulf, then go and get it”. A risk is that the US plays brinkmanship with the global oil market directed towards its European and Asian allies and maybe even towards China to force them to engage and take part. Maybe unthinkable. But unthinkable has become the norm with Trump in the White House.
Analys
TACO (or Whatever It Was) Sends Oil Lower — Iran Keeps Choking Hormuz
Wild moves yesterday. Brent crude traded to a high of $114.43/b and a low of $96.0/b and closed at $99.94/b yesterday.

US – Iran negotiations ongoing or not? What a day. Donald Trump announced that good talks were ongoing between Iran and the US and that the 48 hour deadline before bombing Iranian power plants and energy infrastructure was postponed by five days subject to success of ongoing meetings. Iranian media meanwhile stated that no meetings were ongoing at all.
Today we are scratching our heads trying to figure out what yesterday was all about.
Friends and family playing the market? Was it just Trump and his friends and family who were playing with oil and equity markets with $580m and $1.46bn in bets being placed by someone in oil and equity markets just 15 minutes before Trump’s announcement?
Was Trump pulling a TACO as he reached his political and economic pain point: Brent at $112/b, US Gas at $4/gal, SPX below 200dma and US 10yr above 4.4%?
Different Iranian factions with Trump talking with one of them? Are there real negotiations going on but with the US talking to one faction in Iran while another, the hardliners, are not involved and are denying any such negotiations going on?
Extending the ultimatum to attack and invade Kharg island next weekend? Or, is the five day delay of the deadline a tactical decision to allow US amphibious assault ships and marines to arrive in the Gulf in the upcoming weekend while US and Israeli continues to degrade Iranian military targets till then. And then next weekend a move by the US/Israel to attack and conquer for example the Kharg island?
We do not really know which it is or maybe a combination of these.
We did get some kind of TACO ydy. But markets have been waiting for some kind of TACO to happen and yesterday we got some kind of TACO. And Brent crude is now trading at $101.5/b as a result rather than at $112-114/b as it did no the high yesterday.
But what really matters in our view is the political situation on the ground in Iran. Will hardliners continue to hold power or will a more pragmatic faction gain power?
If the hardliners remain in power then oil pain should extend all the way to US midterm elections. The hardliners were apparently still in charge as of last week. Iran immediately retaliated and damaged LNG infrastructure in Qatar after Israel hit Iranian South Pars. The SoH was still closed and all messages coming out of Iran indicated defiance. Hardliners continues in power has a huge consequence for oil prices going forward. The regime has played its ’oil-weapon’ (closing or chocking the Strait of Hormuz). It is using it to achieve political goals. Deterrence: it needs to be so politically and economically expensive to attack Iran that it won’t happen again in the future. Or at least that the US/Israel thinks 10-times over before they attack again. The highest Brent crude oil closing price since the start of the war is $112.19/b last Friday. In comparison the 20-year inflation adjusted Brent price is $103/b. So Brent crude last Friday at $112.19/b isn’t a shockingly high price. And it is still far below the nominal high of $148/b from 2008 which is $220/b if inflation adjusted. So once in a lifetime Iran activates its most powerful weapon. The oil weapon. It needs to show the power of this weapon and it needs to reap political gains. Getting Brent to $112/b and intraday high of $119.5/b (9 March) isn’t a display of the power of that weapon. And it is not a deterrence against future attacks.
So if the hardliners remain in power in Iran, then the SoH will likely remain chocked all the way to US midterm elections and Brent crude will at a minimum go above the historical nominal high of $148/b from 2008.
Thus the outlook for the oil price for the rest of the year doesn’t depend all that much of whether Trump pulls a TACO or not. Stops bombing or not. It depends more on who is in charge in Iran. If it is the hardliners, then deterrence against future attacks via chocking of the SoH and high oil prices is the likely line of action. It is impacting the world but the Iranian ’oil-weapon’ is directed towards the US president and the the US midterm elections.
If a pragmatic faction gets to power in Iran, then a very prosperous future is possible. However, if power is shifting towards a more pragmatic faction in Iran then a completely different direction could evolve. Such a faction could possibly be open for cooperation with the US and the GCC and possibly put its issues versus Israel aside. Then the prosperity we have seen evolving in Dubai could be a possible future also for Iran.
So far it looks like the hardliners are fully in charge. As far as we can see, the hardliners are still fully in control in Iran. That points towards continued chocking of the SoH and oil prices ticking higher as global inventories (the oil market buffers) are drawn lower. And not just for a few more weeks, but possibly all the way to the US midterm elections.
-
Nyheter4 veckor sedanChristian Kopfer om läget för oljan
-
Analys3 veckor sedanMarket Still Betting on Timely Resolution, But Each Day Raises Shortage Risk
-
Analys3 veckor sedanBrent crude up USD 9/bl on the week… ”deal around the corner” narrative fades
-
Nyheter2 veckor sedanMichel Gubel ger sin syn på oljemarknaden
-
Nyheter2 veckor sedanSolkraften pressar elpriserna dagtid
-
Nyheter2 veckor sedanSvag vårflod dubblar elpriserna



