Analys
SEB Råvarubrev 16 juni 2015

Surrad vid masten på kryss mellan Skylla och Karybdis
45 minuter. Så lång tid tog det innan söndagens samtal mellan grekiska representanter och långivarna avbröts. Greklands premiärminister Tsipras kryssar alltmer ensam mellan Skylla och Karybdis, men det är inga sireners sång som hörs i fjärran utan EU:s, ECB:s och IMF:s långt mer verkliga och samstämmiga krav på grekiska eftergifter och motprestationer. Detta verkar dock sitta oerhört långt inne och en lösning för landet ter sig allt mer avlägsen, varför konkursen är farligt nära. När finansmarknaderna öppnade veckan i går morse fick detta mycket tydliga effekter där euron handlade slagigt, US-dollarn stärktes, aktiemarknaderna globalt gick bakåt, Brentoljan försvagades och flertalet råvaror backade (läs gärna mer i dagens Morning Alert). Vad som kommer att hända med Grekland är högst oklart, men det ser inte alltför ljust ut. En eventuell konkurs skulle sprida stor oro i finansmarknaderna; inte minst för euron. Möjligtvis skulle landet trots en konkurs kunna stanna i eurozonen, men sannolikt enbart med fortsatt stort stöd.
Generellt under förra veckan uppvisade råvarumarknaden en blandad bild. SEB:s råvaruindex, SEB Commodity Index Excess Return, gick upp cirka 1 procent vilket till stor del berodde på rörelsen i energisektorn. Brentoljan gick upp knappt 1 procent vilket hjälpte indexet uppåt en del. Jordbrukssektorn backade generellt med socker i täten; ned cirka 1,5 procent. Bilden globalt på aktiemarknaden var förvisso också blandad, där Asien generellt gick något bakåt medan Europa och USA gick bättre.
Vad gäller oljemarknaden såg vi förra veckan en kraftig rörelse uppåt, egentligen på ett ganska tunt nyhetsflöde. Oljepriset verkar leta efter en nivå medan marknaden är i överproduktion. Data från International Energy Agency (IEA) visar att OECD-lager med olja växte under trend i maj, samtidigt som amerikanska oljeriggar fortsätter att minska i antal. Sammantaget är oron relaterad till Grekland just nu för stor för att vi skall våga ge någon skarp rekommendation.
Även basmetallerna backade generellt igår då US-dollarn stärktes och marknaderna reagerade negativt på nyheterna kring Grekland. Aluminium, som vi har en öppen bear-rekommendation på, har fortsatt att röra sig nedåt och igår måndag var rörelsen mycket kraftig. Vår vy att aluminiumpriset skall fortsätta nedåt kvarstår.
Vad gäller jordbruksprodukter har vi två öppna positioner på kaffe respektive socker, där vi tror att båda skall fortsätta nedåt. Kaffet har visat en volatil utveckling den senaste tiden; någonting som vi tror kommer fortsätta. Uppgifterna om den brasilianska skördens storlek har varierat – inte bara i omfattning utan även från negativt till positivt – vilket förstås påverkar priset. Vi ligger kvar i vår position, men tror att utvecklingen kommer att fortsätta vara mycket volatil. I socker ser vi fortsatt ett både tekniskt och fundamentalt nedåttryck och sannolikt kommer vi få se ytterligare ett år med globalt överskott på socker.
TRENDER I SAMMANDRAG
- Greklandsoro ger negativa effekter i finansmarknaderna
- Brentoljan söker nivå och förra veckans uppgång är raderad. Marknaden fortfarande i överproduktion
- Amerikanska oljeriggar fortsätter minska i antal
- Jordbrukssektorn blandad bild. Fortsatt nedåttryck i kaffe och socker, med reservation för el Niños effekter
VECKANS REKOMMENDATIONER
En placering i certifikat och warranter är förknippat med risker. Du kan förlora hela ditt investerade kapital. Läs mer om riskerna i SEB:s offentliggjorda Grundprospekt för certifikat- och warrantprogram på seb.se/cert eller seb.se/mini.
OLJA
Oljepriset har senaste tiden visat en rejäl rörelse. Under förra veckan gick priset på Brentoljan upp 0,9 procent – US-dollarindex föll 1,4 procent – och som mest under samma period var priset på oljan upp 3,8 procent. Amerikanska Energy Information Administration (EIA) presenterade förra måndagen ett estimat på att den amerikanska skifferoljeproduktionen skulle falla med 91 000 fat per dag mellan juni och juli. Antalet amerikanska oljeriggar minskade också med 10 stycken förra veckan och antalet horisontella riggar med 7. Ett fall i US-dollarindex om 1,7 procent från förra fredagen till onsdagen och att priset fick stöd av sitt 60 dagar långa glidande medelvärde bidrog till förra veckans uppgång. Dock ser vi en helt annan utveckling den här veckan.
Oljan verkar så att säga leta efter en nivå och stabilitet, men det hittas inte riktigt. Den tilltagande oron förknippad med Grekland bidrog tydligt till fallet. Aktiemarknaderna globalt var igår ned samtidigt som US-dollarn stärktes, vilket tydligt syntes i oljeprisets kraftiga rörelse nedåt.
Oljemarknaden är i ett stabilt överskott och International Energy Agency (IEA) visar att OECD:s oljelager i maj ökade mindre än genomsnittet för månaden, sett över de senaste fem åren. Sannolikt har lagren utanför OECD ökat, vilket ändå ger ett totalt sett större överskott.
Vad gäller den globala efterfrågan på olja så estimerar IEA i sin juni-rapport att den är 400 000 fat per dag högre än vad man tidigare trott. Man höjer således estimatet på efterfrågan till 94 miljoner fat per dag vilket ger en årsvis tillväxttakt på 1,5 procent. Vidare gör man en retroaktiv justering för 2014 till 92,6 från 92,5 miljoner fat per dag. Detta leder också till att IEA estimerar efterfrågan på OPEC:s olja till 29,4 miljoner fat per dag, vilket uppenbarligen är lägre än OPEC:s produktion på cirka 31,5 miljoner fat per dag i genomsnitt under 2015; inkluderad är ökningen i produktion från Irak och ett antagande om oförändrad produktion i Iran. Dock tror vi att efterfrågan faktiskt är högre än IEA:s estimat, även om den inte är så pass stor att täcker den globala överproduktionen om cirka 2 miljoner fat per dag.
Tekniskt ser vi ett starkt stöd och priset bör ur det perspektivet stiga. Dock är det givet oron relaterad till Grekland alldeles för stor risk på bordet och vi väljer att inte initiera någon rekommendation. En aktiv investerare kan dock hitta intressanta möjligheter i den närmaste tidens prisutveckling.
TREND
- Greklandsoro skapar svagt sentiment på finansmarknaderna
- Antalet amerikanska oljeriggar fortsätter minska
- Priset på Brentolja föll kraftigt under början av veckan på basis av oro relaterad till Grekland, en starkare US-dollar och siffror om ett globalt överskott
- Marknaden i globalt överskott, men OECD-lager ökar mindre än 5-årsgenomsnittet
- Tekniskt finns stöd för ett högre oljepris, men med tanke på oron som Grekland sprider är det för mycket risk i marknaden för att ta en position för ett högre oljepris.
Bjarne Schieldrop
Chefsanalytiker råvaror
SEB
KAFFE
Kaffet har haft en volatil utveckling senaste tiden. Sedan förra Råvarubrevet har priset trendat uppåt, för att senaste dagarna vända tvärt ned. Då skrev vi att det kommit rapporter om större brasilianska skördar än förväntat, men senaste tiden har det kommit rapporter som säger precis tvärtom. Nära 30 procent av årets skörd är nu bärgad och senaste veckans skörd är 20 procent större än veckan dessförinnan. Dock säger rapporter att den är drygt 30 procent sämre än för ett år sedan. Vidare prisar man in en väderpremie då kommande effekter av el Niño fortfarande är oklara.
Investerare ökar trots allt på sina korta positioner betydligt mer än man ökar på de långa, även om antalet långa utstående kontrakt är fler till antalet. Det kan betyda att man tror på en fortsatt rörelse ned. Vidare syns tecken på att den brasilianska realen skall försvagas mot US-dollarn, vilket ger press nedåt på kaffepriset.
Tekniskt sågs ett tydligt bullish vecko-candle förra veckan och i det mycket korta perspektivet kan man mycket väl se ytterligare rörelser uppåt. Nedåttrycket på litet längre sikt kvarstår hur som helst. Det närmaste stödet finns vid 133,55 och motståndet vid 143,85 vilket visar att det finns en risk på uppsidan.
Sedan vi i april initierade vår bear-rekommendation på kaffe har också priset sjunkit med cirka 6,5 procent och vi vidhåller vår negativa vy. Dock upprepar vi att utvecklingen kommer att vara volatil närmaste tiden – inte minst på grund av både real-kursen samt rapporter om el Niños eventuella effekter.
TREND
- Volatil utveckling på grund av volatil brasiliansk real och motstridiga rapporter om skörden
- Kommande eventuella effekter av el Niño fortfarande okända
- Kortsiktigt kommer priset att fluktuera en hel del, men vi tror fortfarande på att det skall trenda nedåt. Vi ligger kvar i vår bear-rekommendation.
REKOMMENDATION
- BEAR KAFFE X1 S – men priset kommer sannolikt fluktuera en hel del. Kortsiktiga investerare kan sannolikt tjäna pengar åt båda hållen, så att säga
SOCKER
Vad gäller socker har rapporter nyligen kommit om att världen är i överproduktion, då skördarna i Thailand och Indien ser ut att bli större än vad som har förväntats. Om denna års skörd blir i linje med förväntningarna kommer det vara det femte året i rad med global överproduktion. Förvisso ökar konsumtionen i världen och överskottet minskar, men icke desto mindre ser det ut som om det kommer att bli ett överskott även i år.
Från Brasilien kommer också rapporter om torrare väder, vilket hjälper till att öka kvaliteten på skörden; det vill säga, sockerinnehållet i sockerrören ökar. Tidigare riskerade man att det skulle bli så lågt att man i större utsträckning skulle välja att göra etanol av skörden. Nu ser det inte längre ut så i samma utsträckning varför det ger ytterligare nedåttryck på priset.
Tekniskt ser vi att rörelsen uppåt i pris i början av förrförra veckan var korrektiv och nedåttrycket kvarstår. Priset har brutit igenom både stödet vid 11,89 samt 11,83. Nästa är vid 11,30 US-cent per pund.
Sålunda behåller vi vår korta position. Sedan den initierades är också priset ned drygt 5 procent. Var dock beredd på att volatiliteten kan öka i takt med att rapporter om el Niños effekter börjar komma.
TREND
- Fortsatt global överproduktion av socker
- Tekniskt klart nedåttryck
- Rapporter om goda och bättre än förväntade skördar
- Vi behåller vår korta position i socker.
REKOMMENDATION
- BEAR SOCKER X1 S – men håll koll på rapporter om el Niños effekter!
GULD
Greklands amortering på 300 miljoner euro till IMF som skulle ha skett fredagen 29/5 ställdes in. Premiärminister Tsipras hade lovat att betalningen skulle ske, men i elfte timmen utnyttjade man möjligheten som man fått av kreditgivaren att skjuta upp betalningen till den sista juni, vilket också är det sista datumet för Greklands bail out-program. Att landet saknar pengar är helt uppenbart men det är oklart om betalningsinställelsen är en del av en förhandlingsstrategi. Diskussionerna med EU, ECB och IMF fortsätter men rapporterna som kommer tyder på att man inte kommer framåt. Företrädare för organisationerna upprepar kraftigare och kraftigare att Grekland måste acceptera de reformer som långivarna kräver skall införas, men det verkar sitta långt inne. I förrgår kväll tog förhandlingarna slut redan efter 45 minuter och läget verkar vara helt låst och konkursen kommer närmare. Under tiden rör sig euron slagigt mot de flesta andra valutor.
Vår idé bygger på att guldpriset fortsatt kommer att stärkas genom att euron försvagas och volatiliteten ökar – oavsett om dollarn skulle stärkas. Dock är sannolikt en stor del av kommande förbättringar i amerikansk ekonomi, liksom en räntehöjning senare i år, redan inprisade. Vidare ser vi att korrelationen mellan US-dollarindex och euro-index, det vill säga hur valutorna har samvarierat, har minskat sedan finanskrisens utbrott under mitten av 2008. Ur ett kortare tidsperspektiv kan dock valutorna mycket väl samvariera starkt. Oavsett tror vi på en förstärkning av guldpriset i och med att investerare hellre investerar i guld än drabbas av en allt volatilare och svagare euro för varje deadline avseende sin skuld som Grekland närmar sig.
Senaste tiden har priset varierat en del, men under maj såg vi att US-dollarindex stärktes med ca 1,7 procent och guldpriset med cirka 1 procent. Således stärktes guldet fundamentalt egentligen nästan 3 procent.
Tanken är att man tar en lång position i guld fram till den sista juni; tidpunkten för slutet på Greklands bail out-program. Fram till dess kan guldet absolut variera i pris, men sannolikt stärkas.
TREND
- Grekland skapar volatilitet i och försvagar euron
- Investerare ser guld som säker investering
- Vi tror att guldet kommer att stärkas fram till slutet på Greklands bail out-program sista juni.
REKOMMENDATION
- GULD S – men håll koll på volatiliteten!
ALUMINIUM
Rörelsen i aluminiumpriset under april och maj var verkligen häftig, men i stort spekulativ. Sedan slutet av maj har priset rört sig i stort sidledes. Det förväntade säljtrycket har tidigare uteblivit, vilket till viss del kan förklara den något slagiga handeln och att priset under någon vecka gick mer eller mindre sidledes. Det falska brottet genom stödet vid 1731 blev alltså då inte början till en fortsättning nedåt, men i gårdagen, måndagens, handel bröt marknaden igenom och tekniskt fokuserar man nu på nivåer kortsiktigt kring 1690. Vi såg en slagig handel under måndagen men med ett övervägande säljtryck. Denna vecka öppnade metaller generellt också svagt, vilket också var i linje med det allmänna sentimentet på finansmarknaderna.
Kina fortsätter att exportera sitt stora överskott, som till allra största delen beror på vikande inhemsk efterfrågan samt ytterligare högre produktion. Landets produktion av primärt aluminium ökade med 16 procent under förra månaden. Alumina, vilket är vad man direkt gör aluminium av, har hittills i år fallit 13 procent i pris. Samtidigt har den kinesiska regeringen sänkt priset på elektricitet för att hjälpa producenterna då aluminiumpriset sjunker. Dock har vinstmarginalerna hos en del smältfabriker i Kina faktiskt ökat, vilket ytterligare spär på produktionen. Samtidigt kämpar producenter i andra delar av världen för att stänga ned så mycket produktionskapacitet man rimligtvis kan i försök att hålla priserna uppe.
Från olika håll i världen rapporterar man om fallande premier för direktleverans och för inte så länge sedan annonserade London Metal Exchange (LME) att man i augusti kommer införa nya regler som tvingar de lagerhus med längst köer att halvera sina kötider för att leverera lagrat aluminium. Det ger knappast stöd för priset.
Sammantaget ser vi ett fortsatt nedåttryck på aluminiumpriset, även om den närmaste tidens utveckling säkerligen kommer att vara slagig. Vi ligger kvar i vår bear-rekommendation. Sedan den initierades i slutet av maj har aluminiumpriset gått ned cirka 5 procent.
TREND
- Veckan öppnade med ett klart säljtryck
- Aluminiumpriset bröt igenom stödet vid 1730
- Nytt stöd kortsiktigt vid 1690
- Vi tror att priset kommer att fortsätta nedåt och ligger kvar i vår bear-rekommendation
REKOMMENDATION
- BEAR ALUMIN X1 S
EL
Elpriset fortsätter sin resa nedåt och sedan slutet av mars har den fallande trenden accelererat. I och med juni månads inträde växlades det underliggande kontraktet till kvartal fyra, men mönstret ser likadant ut som för det tidigare Q3-kontraktet. Nedåtpressen fortsätter och det är svårt att se vad som egentligen skulle ge stöd för priset då de flesta fundamentala faktorerna pekar nedåt.
Den hydrologiska balansen är i ett överskott om cirka 15 TWh och vädret i fjällkedjan fortsätter att vara instabilt och har länge varit kallare än normalt med stor nederbörd. Detta är litet tveeggat, så en kall temperatur om sommaren innebär att man inte riktigt vet när snön faktiskt smälter eller i vilken utsträckning. Risken är också att vatten från årets snölager förs med in i nästa års cykel. Priset på kol har länge trendat nedåt men har till viss del rört sig sidledes senaste tiden. Priset på utsläppsrätter är förvisso i en uppåtgående längre trend och påverkar direkt priset på el. För att priset på utsläppsrätter verkligen skall ändra om prisbilden på el behöver det dock ändras flera euro, vilket i sig kanske inte är så troligt.
Sammantaget kvarstår nedåttrycket, men frågan är hur långt det kan gå? Förvisso kvarstår det fundamentala nedåttrycket men nivåerna vi ser är verkligen mycket låga. Nog för att det kan krypa lägre, men vi vill ändå inte ge en säljrekommendation. Den aktive investeraren kan dock, vilket vi har konstaterat tidigare, hitta intressanta möjligheter i marknadens rörelser.
TREND
- Fortsatt trend nedåt
- Hydrologisk balans i klart överskott
- Flertalet fundamentala faktorer också nedåt
- Vi återupprepar vad vi tidigare har konstaterat: Onekligen verkar nedåtpressen på elpriset fortfarande vara tydlig. Vi avvaktar dock med en skarp rekommendation. En aktiv investerare kan fortfarande köpa bear-certifikat på lokala toppar och bull-certifikat i lokala dalar.
AKTUELLA REKOMMENDATIONER
[box]SEB Veckobrev Veckans råvarukommentar är producerat av SEB:s Commodities Sales desk och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]
KÄLLOR
Bloomberg, Reuters, SEB
VILLKOR
För varje enskilt certifikat/mini future finns Slutliga Villkor som anger de fullständiga villkoren. Slutliga Villkor finns tillgängligt på kurssidan för respektive certifikat/mini future på www.seb.se, Börs & finans, fliken Strukturerade placeringar.
RISKER
En sammanfattning av de risker som är förknippade med Börshandlade certifikat generellt finns i Produktbroschyren för respektive certifikat eller mini future som är tillgängligt på seb.se/cert respektive seb.se/mini. För en fullständig bild av riskerna behöver du ta del av SEB:s offentliggjorda Grundprospekt för Certifikat- och Warrantprogram som är publicerat på www.seb.se/cert respektive seb.se/mini.
DISCLAIMER
Detta marknadsföringsmaterial, framtaget av SEB:s Commodities Sales desk, har upprättats enbart i informationssyfte.
Även om innehållet är baserat på källor som SEB bedömt som tillförlitliga ansvarar SEB inte för fel eller brister i informationen. Den utgör inte oberoende, objektiv investeringsanalys och skyddas därför inte av de bestämmelser som SEB har infört för att förebygga potentiella intressekonflikter. Yttranden från SEB:s Commodities Sales desk kan vara oförenliga med tidigare publicerat material från SEB, då den senare hänvisas uppmanas du att läsa den fullständiga rapporten innan någon åtgärd vidtas.
Dokumentationen utgör inte någon investeringsrådgivning och tillhandahålls till dig utan hänsyn till dina investeringsmål. Du uppmanas att självständigt bedöma och komplettera uppgifterna i denna dokumentation och att basera dina investeringsbeslut på material som bedöms erforderligt. Alla framåtblickande uttalanden, åsikter och förväntningar är föremål för risker, osäkerheter och andra faktorer och kan orsaka att det faktiska resultatet avviker väsentligt från det förväntade. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida resultat. Detta dokument utgör inte ett erbjudande att teckna några värdepapper eller andra finansiella instrument. SEB svarar inte för förlust eller skada – direkt eller indirekt, eller av vad slag det vara må – som kan uppkomma till följd av användandet av detta material eller dess innehåll.
Observera att det kan förekomma att SEB, dess ledamöter, dess anställda eller dess moder- och/eller dotterbolag vid olika tillfällen innehar, har innehaft eller kommer att inneha aktier, positioner, rådgivningsuppdrag i samband med corporate finance-transaktioner, investment- eller merchantbanking-uppdrag och/eller lån i de bolag/finansiella instrument som nämns i materialet.
Materialet är avsett för mottagaren, all spridning, distribuering mångfaldigande eller annan användning av detta meddelande får inte ske utan SEB:s medgivande. Materialet riktar sig inte till personer vars medverkan kräver ytterligare prospekt, registrerings- eller andra åtgärder än vad som följer av svensk rätt. Det åligger var och en att iaktta sådana restriktioner. Materialet får inte distribueras i eller till land där distribution kräver ovan nämnda åtgärder eller strider mot reglering i sådant land. Materialet riktar sig således inte till fysiska eller juridiska personer hemmahörande i USA eller i något annat land där publicering eller tillhandahållande av materialet är förbjudet eller strider mot tillämpliga bestämmelser i landet.
Oaktat detta får SEB tillåta omfördelning av materialet till utvald tredje part i enlighet med gällande avtal. Materialet får inte spridas till fysiska eller juridiska personer som är medborgare eller har hemvist i ett land där sådan spridning är otillåten enligt tillämplig lag eller annan bestämmelse.
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) är ett publikt aktiebolag och står under tillsyn av Finansinspektionen samt de lokala finansiella tillsynsmyndigheter i varje jurisdiktionen där SEB har filial eller dotterbolag.
Analys
OPEC+ will likely unwind 500 kb/d of voluntary quotas in October. But a full unwind of 1.5 mb/d in one go could be in the cards

Down to mid-60ies as Iraq lifts production while Saudi may be tired of voluntary cut frugality. The Brent December contract dropped 1.6% yesterday to USD 66.03/b. This morning it is down another 0.3% to USD 65.8/b. The drop in the price came on the back of the combined news that Iraq has resumed 190 kb/d of production in Kurdistan with exports through Turkey while OPEC+ delegates send signals that the group will unwind the remaining 1.65 mb/d (less the 137 kb/d in October) of voluntary cuts at a pace of 500 kb/d per month pace.

Signals of accelerated unwind and Iraqi increase may be connected. Russia, Kazakhstan and Iraq were main offenders versus the voluntary quotas they had agreed to follow. Russia had a production ’debt’ (cumulative overproduction versus quota) of close to 90 mb in March this year while Kazakhstan had a ’debt’ of about 60 mb and the same for Iraq. This apparently made Saudi Arabia angry this spring. Why should Saudi Arabia hold back if the other voluntary cutters were just freeriding? Thus the sudden rapid unwinding of voluntary cuts. That is at least one angle of explanations for the accelerated unwinding.
If the offenders with production debts then refrained from lifting production as the voluntary cuts were rapidly unwinded, then they could ’pay back’ their ’debts’ as they would under-produce versus the new and steadily higher quotas.
Forget about Kazakhstan. Its production was just too far above the quotas with no hope that the country would hold back production due to cross-ownership of oil assets by international oil companies. But Russia and Iraq should be able to do it.
Iraqi cumulative overproduction versus quotas could reach 85-90 mb in October. Iraq has however steadily continued to overproduce by 3-5 mb per month. In July its new and gradually higher quota came close to equal with a cumulative overproduction of only 0.6 mb that month. In August again however its production had an overshoot of 100 kb/d or 3.1 mb for the month. Its cumulative production debt had then risen to close to 80 mb. We don’t know for September yet. But looking at October we now know that its production will likely average close to 4.5 mb/d due to the revival of 190 kb/d of production in Kurdistan. Its quota however will only be 4.24 mb/d. Its overproduction in October will thus likely be around 250 kb/d above its quota with its production debt rising another 7-8 mb to a total of close to 90 mb.
Again, why should Saudi Arabia be frugal while Iraq is freeriding. Better to get rid of the voluntary quotas as quickly as possible and then start all over with clean sheets.
Unwinding the remaining 1.513 mb/d in one go in October? If OPEC+ unwinds the remaining 1.513 mb/d of voluntary cuts in one big go in October, then Iraq’s quota will be around 4.4 mb/d for October versus its likely production of close to 4.5 mb/d for the coming month..
OPEC+ should thus unwind the remaining 1.513 mb/d (1.65 – 0.137 mb/d) in one go for October in order for the quota of Iraq to be able to keep track with Iraq’s actual production increase.
October 5 will show how it plays out. But a quota unwind of at least 500 kb/d for Oct seems likely. An overall increase of at least 500 kb/d in the voluntary quota for October looks likely. But it could be the whole 1.513 mb/d in one go. If the increase in the quota is ’only’ 500 kb/d then Iraqi cumulative production will still rise by 5.7 mb to a total of 85 mb in October.
Iraqi production debt versus quotas will likely rise by 5.7 mb in October if OPEC+ only lifts the overall quota by 500 kb/d in October. Here assuming historical production debt did not rise in September. That Iraq lifts its production by 190 kb/d in October to 4.47 mb/d (August level + 190 kb/d) and that OPEC+ unwinds 500 kb/d of the remining quotas in October when they decide on this on 5 October.

Analys
Modest draws, flat demand, and diesel back in focus

U.S. commercial crude inventories posted a marginal draw last week, falling by 0.6 million barrels to 414.8 million barrels. Inventories remain 4% below the five-year seasonal average, but the draw is far smaller than last week’s massive 9.3-million-barrel decline. Higher crude imports (+803,000 bl d WoW) and steady refinery runs (93% utilization) helped keep the crude balance relatively neutral.

Yet another drawdown indicates commercial crude inventories continue to trend below the 2015–2022 seasonal norm (~440 million barrels), though at 414.8 million barrels, levels are now almost exactly in line with both the 2023 and 2024 trajectory, suggesting stable YoY conditions (see page 3 attached).
Gasoline inventories dropped by 1.1 million barrels and are now 2% below the five-year average. The decline was broad-based, with both finished gasoline and blending components falling, indicating lower output and resilient end-user demand as we enter the shoulder season post-summer (see page 6 attached).
On the diesel side, distillate inventories declined by 1.7 million barrels, snapping a two-week streak of strong builds. At 125 million barrels, diesel inventories are once again 8% below the five-year average and trending near the low end of the historical range.
In total, commercial petroleum inventories (excl. SPR) slipped by 0.5 million barrels on the week to ish 1,281.5 million barrels. While essentially flat, this ends a two-week streak of meaningful builds, reflecting a return to a slightly tighter situation.
On the demand side, the DOE’s ‘products supplied’ metric (see page 6 attached), a proxy for implied consumption, softened slightly. Total demand for crude oil over the past four weeks averaged 20.5 million barrels per day, up just 0.9% YoY.
Summing up: This week’s report shows a re-tightening in diesel supply and modest draws across the board, while demand growth is beginning to flatten. Inventories remain structurally low, but the tone is less bullish than in recent weeks.


Analys
Are Ukraine’s attacks on Russian energy infrastructure working?

Brent crude rose 1.6% yesterday. After trading in a range of USD 66.1 – 68.09/b it settled at USD 67.63/b. A level which we are well accustomed to see Brent crude flipping around since late August. This morning it is trading 0.5% higher at USD 68/b. The market was expecting an increase of 230 kb/d in Iraqi crude exports from Kurdistan through Turkey to the Cheyhan port but that has so far failed to materialize. This probably helped to drive Brent crude higher yesterday. Indications last evening that US crude oil inventories likely fell 3.8 mb last week (indicative numbers by API) probably also added some strength to Brent crude late in the session. The market continues to await the much heralded global surplus materializing as rising crude and product inventories in OECD countries in general and the US specifically.

The oil market is starting to focus increasingly on the successful Ukrainian attacks on Russian oil infrastructure. Especially the attacks on Russian refineries. Refineries are highly complex and much harder to repair than simple crude oil facilities like export pipelines, ports and hubs. It can take months and months to repair complex refineries. It is thus mainly Russian oil products which will be hurt by this. First oil product exports will go down, thereafter Russia will have to ration oil product consumption domestically. Russian crude exports may not be hurt as much. Its crude exports could actually go up as its capacity to process crude goes down. SEB’s Emerging Market strategist Erik Meyersson wrote about the Ukrainian campaign this morning: ”Are Ukraine’s attacks on Russian energy infrastructure working?”. Phillips P O’Brian published an interesting not on this as well yesterday: ”An Update On The Ukrainian Campaign Against Russian Refineries”. It is a pay-for article, but it is well worth reading. Amongst other things it highlights the strategic focus of Ukraine towards Russia’s energy infrastructure. A Ukrainian on the matter also put out a visual representation of the attacks on twitter. We have not verified the data representation. It needs to be interpreted with caution in terms of magnitude of impact and current outage.
Complex Russian oil refineries are sitting ducks in the new, modern long-range drone war. Ukraine is building a range of new weapons as well according to O’Brian. The problem with attacks on Russian refineries is thus on the rise. This will likely be an escalating problem for Russia. And oil products around the world may rise versus the crude oil price while the crude oil price itself may not rise all that much due to this.
Russian clean oil product exports as presented by SEB’s Erik Meyersson in his note this morning.

The ICE Gasoil crack and the 3.5% fuel oil crack has been strengthening. The 3.5% crack should have weakened along with rising exports of sour crude from OPEC+, but it hasn’t. Rather it has moved higher instead. The higher cracks could in part be due to the Ukrainian attacks on Russian oil refineries.

Ukrainian inhabitants graphical representation of Ukrainian attacks on Russian oil refineries on Twitter. Highlighting date of attacks, size of refineries and distance from Ukraine. We have not verified the detailed information. And you cannot derive the amount of outage as a consequence of this.

-
Nyheter4 veckor sedan
Eurobattery Minerals satsar på kritiska metaller för Europas självförsörjning
-
Nyheter3 veckor sedan
Mahvie Minerals i en guldtrend
-
Nyheter4 veckor sedan
Guldpriset kan närma sig 5000 USD om centralbankens oberoende skadas
-
Nyheter4 veckor sedan
OPEC signalerar att de inte bryr sig om oljepriset faller kommande månader
-
Analys3 veckor sedan
Volatile but going nowhere. Brent crude circles USD 66 as market weighs surplus vs risk
-
Nyheter3 veckor sedan
Aktier i guldbolag laggar priset på guld
-
Nyheter3 veckor sedan
Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde
-
Nyheter2 veckor sedan
Tyskland har så höga elpriser att företag inte har råd att använda elektricitet