Följ oss

Analys

SEB Jordbruksprodukter, 9 augusti 2012

Publicerat

den

SEB Veckobrev Jordbruksprodukter - AnalysMarknaden avvaktar fredagens WASDE-rapport. Rörelserna blir säkerligen stora på fredag. Har man positioner i terminer eller i oprissäkrat spannmål att köpa eller att sälja, ska man nog vara beredd på att agera snarast efter att rapporten släpps klockan 14:30 på fredag.

Gårdagens ministermöte i Ryssland med syfte att diskutera ”food security” gav följande resultat: vice statsministern Arkady Dvokovich sade för det första att man håller fast vid sin prognos om en spannmålsskörd på 75 – 80 mt. För det andra sade han att det inte fanns någon anledning att begränsa exporten. Vi tror, på goda grunder, att skörden av spannmål totalt hamnar på högst 66 mt och motiverar detta mer i detalj nedan.

Teknisk analys av framförallt vete och majs indikerar att priset kan bryta upp efter att ha konsoliderats i två veckor. Vi anser att risken alltjämt är på uppsidan i spannmålspriserna och i oljeväxterna. De senaste två veckornas lugn tror vi får ett abrupt slut senast på fredag klockan 14:30.

Förväntningarna på WASDE-rapporten

Nedan ser vi marknadens förväntningar på WASDE-statistiken som publiceras på fredag klockan 14:30 svensk tid. Alla siffror är i miljoner bushels. Marknaden kommer att fokusera på majs och sojabönor och på vilken sida siffrorna hamnar i förhållande till de väntade, kommer att avgöra åt vilket håll priserna på dessa – och vetepriset rör sig.

Förväntningar på WASDE-statistiken

Förväntningar på WASDE-rapporten

Odlingsväder

Southern Oscillation Index har tagit sig upp till neutrala förhållanden igen, men det anses vara temporärt, eftersom de flesta prognosmodeller pekar på att ENSO ska vara nära El Niño-förhållanden, dvs med SOI närmare eller lägre än -8.

Australien - Southern Oscillation Index

Australiensarnas prognos för ENSO pekar som vi ser nedan på att El Niño kan utveckla sig under hösten, men att det än så länge är osäkert. ENSO surfar precis på gränsen till El Niño. Nedan ser vi den allra senaste ensembleprognosen, som just publicerats.

ENSO surfar precis på gränsen till El Niño

Om vi jämför den med förra månadens ser vi att sannolikheten för El Niño har minskat något. Ingenstans framåt i tiden ligger den senaste ensembleprognosen på ”El Niño”-territorium. Det gjorde den för en månad sedan.

Diagram för NINO34

Vete

Ukraina har i princip skördat färdigt. I Ryssland väntas mer nederbörd. Australiens veteodlingsområden har 60%-80% mindre nederbörd än normalt och man oroar sig där för att tendensen till El Niño ska stärkas. Det motsatta gäller i Argentina. Argentina har haft riklig nederbörd, men prognosen är att det ska bli torrare efter helgen.

I Europa har det kommit in torrare väder, utom som bekant i norra Europa. Som berört ovan ledde inte gårdagens ministermöte om ”food security” i Ryssland till ett exportstopp. Men det utesluter inte att det ändå kan komma. En del menar att det är uteslutet att Ryssland inför exportstopp eftersom de nu är medlemmar i WTO. Det finns dock inte något som hindrar att Ryssland ändå inför någon typ av exportbegränsning eftersom dessa är tillåtna under vissa förhållanden och dessa bestäms av landet självt. Den som tvivlar på detta kan läsa själv på WTO:s egen hemsida.

Som nämnt ovan sade vice statsministern Arkady Dvokovich att skörden blir 75 – 80 mt. Det tror vi inte alls på. Vi tror att total spannmålsskörd hamnar på 66 mt. Per den 3 augusti låg hektarskörden 30% under förra årets. Skörden förra året uppgick till 94 mt och 0.7 x 94 = 65.8 mt. Hektarskörden i Volgaregionenväntas bli 50% lägre än förra året. Vartefter skörden flyttar sig norrut, sjunker hektarskörden. Vi kommer osökt att tänka på Winston Churchills beskrivning, som fast ständigt aktuell, passar särskilt bra här: ”I cannot forecast to you the action of Russia. It is a riddle, wrapped in a mystery, inside an enigma; but perhaps there is a key. That key is Russian national interest.”

Vi vet inte, men vi gissar att Ryssland kommer att införa någon slags exportbegränsning för att få det här att gå ihop. Det är den enda logiska slutsatsen. Detta kommer att trycka upp priserna ännu mer. Förra veckans nyhet om att den amerikanske jordbruksattachén i Kina uppskattade att Kinas veteskörd skulle bli 8 mt lägre än USDA estimerade i juli gick spårlöst förbi i marknaden.

Frankrikes jordbruksdepartement höjde skördeestimatet till 36.7 mt (+0.8 mt). Det är 2.7 mt mer än förra året.

Matifvetet med novemberleverans har format en ”bullish” triangel. Triangeln bildas av att topparna sjunker och bottnarna stiger. Efter den här typen av prisuppgångar som har varit brukar en triangelformation vara en konsolideringfas inför en ny våg av prisuppgångar. Mot bakgrund för det första av risken för en dålig rapport från WASDE på fredag och Rysslands av allt att döma falska uppgifter om hur stor skörden väntas bli i landet, pekar det mesta väsentliga fundamentala informationen vi har, i samma riktning som den tekniska analysen. Vi är inte tvärsäkra, och det är bäst att avvakta och se och sedan försöka vara bland de första som agerar, men det mesta tyder på att priset kommer att fortsätta uppåt.

Bullish triangel för Matif-vete

Nedan ser vi Chicagovetet med leverans i december. Vi ser samma triangelformation, som är bullish, i det här diagrammet.

Chicagovetet med leverans i december

Nedan ser vi prisskillnaden mellan Chicagovete med decemberleverans och Matifs novemberkontrakt. Chicagovetet är omräknat till euro per ton. I den nedre delen av diagrammet ser du kvoten mellan Chicago och Matif. Vi ser att Chicago dragit ifrån Matif och att premien just nu är 3.68%. I början på maj var Chicagos decemberkontrakt 10% billigare än Matif. Detta gör att det finns en potential för Matif att gå upp i pris, bara för att komma ikapp. Ett ryskt exportstopp skulle se till att detta hände.

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Prisskillnaden mellan Chicagovete med decemberleverans och Matifs novemberkontrakt

Nedan ser vi hur terminspriserna på Matif och Chicago förändrats den senaste veckan. Backwardation är kraftigare på Matif än i Chicago. Allt annat lika, om man vill prissäkra, får man högre pris på Chicagobörsen. Vill man köpa terminskontrakt med leverans 2013 eller 2014 bör man göra det i Matifkontrakten. Eventuellt kan det vara intressant att handla dem mot varandra.

Terminskurvor för vete den 8 augusti 2012

Maltkorn

Novemberkontraktet på maltkorn ligger i en nedgångsfas som har stora likheter med vad som i efterhand ofta identifieras som en rekyl inför en ny, kraftig prisuppgång.

Maltkorn - Priset i nedgångsfas

Potatis

Potatispriset för leverans nästa år har gått upp över 16 euro och tangerar högstanoteringen 17 euro per deciton. Vi skrev förra veckan om intervallet 14 – 16. Att priset nu gått till 17 innebär ändå inte att intervallet är överspelat. Men skulle priset orka gå över 17 euro är intervallet brutet. Det är ett svårt läge nu, när spannmålsmarknaden ser så ”bullish” ut och minst två avgörande besked kan komma inom kort:

WASDE på fredag och när som helst, ett ryskt exportstopp. Om vi inte visste detta, skulle vi tro att priset skulle vända ner på potatis från de här nivåerna.

Diagram över potatispriset år 2012

Majs

Lättare regn förekommer i mellanvästern, men detta är sannolikt för lite och för sent. Det torra vädret väntas bestå kanske så länge som mot slutet av augusti. Nederbörd har ökat över Ukraina och Ryssland. Det kanske gör någon nytta i Ryssland, men i Ukraina är det för sent. Måndagens crop ratings visade att majs i good / excellent condition minskat 1% till 23%. Poor condition till very poor condition ökade med 2% till 25%. Nedan ser vi ett diagram som visar good/excellent condition sedan 1986. För 24 år sedan, år 1988 låg andelen prima majs på 18%. Annars ser vi att det är ovanligt dåligt i år.

Crop condition för majs

USDA väntas sänka sitt estimat för amerikansk skörd. USDA har också en tendens att inte pytsa ut alla dåliga nyheter samtidigt. Dåliga siffror brukar följas av mer av samma sak, fram till den slutliga siffran i januari. Priset på decembermajs har även den senaste veckan rört sig ”sidledes”. Marknaden är helt klart trött. Alla väntar på fredagens WASDE-rapport. När den kommer blir det säkert nytt liv i marknaden. Och då troligen uppåt.

Utveckling av majspriset - Diagram över 2012

Sojabönor

Det är små förändringar avseende vädret i de delar av USA där sojabönor odlas. Lättare regn väntas i delar av mellanvästern, men prognoserna visar att det kommer att vara ganska torrt ända fram till slutet av månaden. I Indien har nederbörden ökat, framförallt i de torkdrabbade nordvästra delstaterna.

Osäkerheten inför fredagens WASDE-rapport är stor. Marknadens uppfattning om avkastning per acre i USA varierar mellan 35.8 och 39.5 bushels per acre. Skördad areal varierar varierar också mellan 74 och 75.5 miljoner acres. USDA har en tendens att (fortsätta) sänka avkastningsestimaten fram till dess de publicerar den slutliga siffran i januari.

Crop condition som publicerades i måndags låg kvar oförändrat på 29% good/excellent från veckan innan. Däremot ökade andelen i poor/very poor condition med 2%. Som vi ser i diagrammet nedan får vi gå tillbaka till 1988 för att hitta en lägre nivå än 29% i good/excellent condition. Då nåddes som lägst 17%.

Pris på sojabönor från 1986 ill 2012

En rekordskörd väntas från Sydamerika nästa år, men fram till dess ska världen hushålla med USA:s skörd. Sydamerikas produktion gynnas av att ENSO, som vi sett ovan ligger nära (eller går helt in i El Niño). Detta innebär riklig nederbörd i Sydamerika. Senaste siffran på hur stor andel som brasilianska bönder redan sålt av kommande skörd är 41%. Den låg på 10% samma tid förra året. Malaysia har höjt exportkvoten för palmolja som kan exporteras skattefritt. Lagren av palmolja har vuxit i landet. Kina har fortsatt att sälja av sina stora lager och har ett importbehov om uppskattningsvis 60 mt av 2012/13 års skörd. Brasilien har exporterat 4.1 mt i juli och bör nu ha endast 4.5 mt kvar att exportera; om man utgår från Abioves estimat om en möjlig export på 31.1 mt. USA har i princip inga gamla sojabönor kvar, så hur Kina tänker lösa det här problemet ska bli intressant att se. Nedan ser vi kursdiagrammet på sojabönor med leverans i november. Den uppåtgående trendlinjen har precis brutits. Stöd finns nu på 1536 cent. Underifrån kommer också 55-dagars glidande medelvärde, som ibland sammanfaller med tekniska stöd. Sojabönor ser ur teknisk synvinkel inte lika ”bullish” ut som vete och majs.

Teknisk prognos för pris på sojabönor

Raps

Priset på novemberterminen befinner sig alltjämt i en obruten uppåtgående trend. 500 som var ett starkt stöd, bröts dock, men 480 euro är ett annat starkt stöd.

Pris på raps enligt novemberterminen den 8 augusti 2012

Nedan ser vi kvoten mellan ICE (Canada) Canola (november) och Matif-rapsen. Canolapriset har räknats om till euro per ton.

Raps - Kvot mellan ICE Canola Matif

Vi ser att Matif-rapsen fallit i pris i relation till canolan. I slutet av förra året var premien över 10% för Matif. Nu ligger Matif på par med Canola och har till och med handlats till rabatt i början av augusti. Med tanke på att rapsen noteras i euro, som är svag, kan man tänka sig högre priser (i euro) framöver.

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Gris

Decemberkontraktet på lean hogs har brutit ner och befinner sig nu i sjunkande trend.

Decembertermin på lean hogs - Prisdiagram

Mjölk

Priset på mjölkpulver i Nordeuropa har fortsatt att stiga kraftigt den senaste veckan. Förra veckan låg priset på Eurex i spotkontraktet på 2275 euro per ton. Nu har priset gått upp till 2450, vilket är närmare +8% på en vecka.

Pris på mjölkpulver i Europa

På den amerikanska börsen, där torkan som drabbat foderproduktionen är mycket allvarligare än i Europa, har priset rusat. Nedan ser vi decemberkontraktet. Konsolideringsfasen (en triangel) vid 19 cent per pund, har brutits. Kanske 20 cent kan noteras inom kort?

Terminspris på mjölk i USA

Socker

Priset på socker bröt stödet och föll från 22 ner till 21 i skrivande stund. 20 cent per pund är ett tekniskt stöd. Vi tror att priset ska ner och testa den nivån, kanske rentav bottennoteringen från juni på 18.86 cent.

Priset på socker bröt stödet - Diagram

[box]SEB Veckobrev Jordbruksprodukter är producerat av SEB Merchant Banking och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]

Disclaimer

The information in this document has been compiled by SEB Merchant Banking, a division within Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) (“SEB”).

Opinions contained in this report represent the bank’s present opinion only and are subject to change without notice. All information contained in this report has been compiled in good faith from sources believed to be reliable. However, no representation or warranty, expressed or implied, is made with respect to the completeness or accuracy of its contents and the information is not to be relied upon as authoritative. Anyone considering taking actions based upon the content of this document is urged to base his or her investment decisions upon such investigations as he or she deems necessary. This document is being provided as information only, and no specific actions are being solicited as a result of it; to the extent permitted by law, no liability whatsoever is accepted for any direct or consequential loss arising from use of this document or its contents.

About SEB

SEB is a public company incorporated in Stockholm, Sweden, with limited liability. It is a participant at major Nordic and other European Regulated Markets and Multilateral Trading Facilities (as well as some non-European equivalent markets) for trading in financial instruments, such as markets operated by NASDAQ OMX, NYSE Euronext, London Stock Exchange, Deutsche Börse, Swiss Exchanges, Turquoise and Chi-X. SEB is authorized and regulated by Finansinspektionen in Sweden; it is authorized and subject to limited regulation by the Financial Services Authority for the conduct of designated investment business in the UK, and is subject to the provisions of relevant regulators in all other jurisdictions where SEB conducts operations. SEB Merchant Banking. All rights reserved.

Analys

Breaking some eggs in US shale

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

Lower as OPEC+ keeps fast-tracking redeployment of previous cuts. Brent closed down 1.3% yesterday to USD 68.76/b on the back of the news over the weekend that OPEC+ (V8) lifted its quota by 547 kb/d for September. Intraday it traded to a low of USD 68.0/b but then pushed higher as Trump threatened to slap sanctions on India if it continues to buy loads of Russian oil.  An effort by Donald Trump to force Putin to a truce in Ukraine. This morning it is trading down 0.6% at USD 68.3/b which is just USD 1.3/b below its July average.

Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB
Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB

Only US shale can hand back the market share which OPEC+ is after. The overall picture in the oil market today and the coming 18 months is that OPEC+ is in the process of taking back market share which it lost over the past years in exchange for higher prices. There is only one source of oil supply which has sufficient reactivity and that is US shale. Average liquids production in the US is set to average 23.1 mb/d in 2025 which is up a whooping 3.4 mb/d since 2021 while it is only up 280 kb/d versus 2024.

Taking back market share is usually a messy business involving a deep trough in prices and significant economic pain for the involved parties. The original plan of OPEC+ (V8) was to tip-toe the 2.2 mb/d cuts gradually back into the market over the course to December 2026. Hoping that robust demand growth and slower non-OPEC+ supply growth would make room for the re-deployment without pushing oil prices down too much.

From tip-toing to fast-tracking. Though still not full aggression. US trade war, weaker global growth outlook and Trump insisting on a lower oil price, and persistent robust non-OPEC+ supply growth changed their minds. Now it is much more fast-track with the re-deployment of the 2.2 mb/d done already by September this year. Though with some adjustments. Lifting quotas is not immediately the same as lifting production as Russia and Iraq first have to pay down their production debt. The OPEC+ organization is also holding the door open for production cuts if need be. And the group is not blasting the market with oil. So far it has all been very orderly with limited impact on prices. Despite the fast-tracking.

The overall process is nonetheless still to take back market share. And that won’t be without pain. The good news for OPEC+ is of course that US shale now is cooling down when WTI is south of USD 65/b rather than heating up when WTI is north of USD 45/b as was the case before.

OPEC+ will have to break some eggs in the US shale oil patches to take back lost market share. The process is already in play. Global oil inventories have been building and they will build more and the oil price will be pushed lower.

A Brent average of USD 60/b in 2026 implies a low of the year of USD 45-47.5/b. Assume that an average Brent crude oil price of USD 60/b and an average WTI price of USD 57.5/b in 2026 is sufficient to drive US oil rig count down by another 100 rigs and US crude production down by 1.5 mb/d from Dec-25 to Dec-26. A Brent crude average of USD 60/b sounds like a nice price. Do remember though that over the course of a year Brent crude fluctuates +/- USD 10-15/b around the average. So if USD 60/b is the average price, then the low of the year is in the mid to the high USD 40ies/b.

US shale oil producers are likely bracing themselves for what’s in store. US shale oil producers are aware of what is in store. They can see that inventories are rising and they have been cutting rigs and drilling activity since mid-April. But significantly more is needed over the coming 18 months or so. The faster they cut the better off they will be. Cutting 5 drilling rigs per week to the end of the year, an additional total of 100 rigs, will likely drive US crude oil production down by 1.5 mb/d from Dec-25 to Dec-26 and come a long way of handing back the market share OPEC+ is after.

Fortsätt läsa

Analys

More from OPEC+ means US shale has to gradually back off further

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

The OPEC+ subgroup V8 this weekend decided to fully unwind their voluntary cut of 2.2 mb/d. The September quota hike was set at 547 kb/d thereby unwinding the full 2.2 mb/d. This still leaves another layer of voluntary cuts of 1.6 mb/d which is likely to be unwind at some point.

Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB
Bjarne Schieldrop, Chief analyst commodities, SEB

Higher quotas however do not immediately translate to equally higher production. This because Russia and Iraq have ”production debts” of cumulative over-production which they need to pay back by holding production below the agreed quotas. I.e. they cannot (should not) lift production before Jan (Russia) and March (Iraq) next year.

Argus estimates that global oil stocks have increased by 180 mb so far this year but with large skews. Strong build in Asia while Europe and the US still have low inventories. US Gulf stocks are at the lowest level in 35 years. This strong skew is likely due to political sanctions towards Russian and Iranian oil exports and the shadow fleet used to export their oil. These sanctions naturally drive their oil exports to Asia and non-OECD countries. That is where the surplus over the past half year has been going and where inventories have been building. An area which has a much more opaque oil market. Relatively low visibility with respect to oil inventories and thus weaker price signals from inventory dynamics there.

This has helped shield Brent and WTI crude oil price benchmarks to some degree from the running, global surplus over the past half year. Brent crude averaged USD 73/b in December 2024 and at current USD 69.7/b it is not all that much lower today despite an estimated global stock build of 180 mb since the end of last year and a highly anticipated equally large stock build for the rest of the year.

What helps to blur the message from OPEC+ in its current process of unwinding cuts and taking back market share, is that, while lifting quotas, it is at the same time also quite explicit that this is not a one way street. That it may turn around make new cuts if need be.

This is very different from its previous efforts to take back market share from US shale oil producers. In its previous efforts it typically tried to shock US shale oil producers out of the market. But they came back very, very quickly. 

When OPEC+ now is taking back market share from US shale oil it is more like it is exerting a continuous, gradually increasing pressure towards US shale oil rather than trying to shock it out of the market which it tried before. OPEC+ is now forcing US shale oil producers to gradually back off. US oil drilling rig count is down from 480 in Q1-25 to now 410 last week and it is typically falling by some 4-5 rigs per week currently. This has happened at an average WTI price of about USD 65/b. This is very different from earlier when US shale oil activity exploded when WTI went north of USD 45/b. This helps to give OPEC+ a lot of confidence.

Global oil inventories are set to rise further in H2-25 and crude oil prices will likely be forced lower though the global skew in terms of where inventories are building is muddying the picture. US shale oil activity will likely decline further in H2-25 as well with rig count down maybe another 100 rigs. Thus making room for more oil from OPEC+.

Fortsätt läsa

Analys

Tightening fundamentals – bullish inventories from DOE

Publicerat

den

SEB - analysbrev på råvaror

The latest weekly report from the US DOE showed a substantial drawdown across key petroleum categories, adding more upside potential to the fundamental picture.

Ole R. Hvalbye, Analyst Commodities, SEB
Ole R. Hvalbye, Analyst Commodities, SEB

Commercial crude inventories (excl. SPR) fell by 5.8 million barrels, bringing total inventories down to 415.1 million barrels. Now sitting 11% below the five-year seasonal norm and placed in the lowest 2015-2022 range (see picture below).

Product inventories also tightened further last week. Gasoline inventories declined by 2.1 million barrels, with reductions seen in both finished gasoline and blending components. Current gasoline levels are about 3% below the five-year average for this time of year.

Among products, the most notable move came in diesel, where inventories dropped by almost 4.1 million barrels, deepening the deficit to around 20% below seasonal norms – continuing to underscore the persistent supply tightness in diesel markets.

The only area of inventory growth was in propane/propylene, which posted a significant 5.1-million-barrel build and now stands 9% above the five-year average.

Total commercial petroleum inventories (crude plus refined products) declined by 4.2 million barrels on the week, reinforcing the overall tightening of US crude and products.

US DOE, inventories, change in million barrels per week
US crude inventories excl. SPR in million barrels
Fortsätt läsa

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära