Analys
SEB Jordbruksprodukter, 24 februari 2014

En kund till SEB har prissäkrat mjölk i kronor per kilo för första gången, basis Eurex terminer på SMP och smör. Marknadsläget är bra för det. Dels är priset på börsen högt och dels är skillnaden till det svenska avräkningspriset stor.
EURSEK har stigit från 8.82 för en vecka sedan till 8.97 i fredags, eller med nästan 2%. Det innebär att priset på jordbruksprodukter i svenska kronor gått upp med motsvarande nästan 4 euro på vetepriset och 8 öre på mjölkpriset.
Det har varit stora prisuppgångar på jordbruksprodukter, men mest på sådant som inte produceras i Sverige. Kaffepriset steg 20% på torkan i Brasilien och amerikanska Lean Hogs, de korta kontrakten, steg med 15% pga stark ekonomi och efterfrågan och att spridningen av PED-viruset inte nått kulmen än. Gammal skörd av havre rusade också, men även det är på den amerikanska marknaden. Majspriset steg, drivet av etanolpriset, som drev av oljepriset och sojaoljan steg samtidigt som palmoljan i Malaysia nådde årshögsta. På den här sidan Atlanten var det också en positiv vecka med prisuppgångar på 2% på det mesta.
USDA:s Outlook Conference i torsdags och i fredags, som mest handlade om majs och sojabönor med vetet i skymundan, förutspår ett genomsnittpris på majs under marknadsföringsåret som börjar den första september 2014, på 390 cent per bushel (från 450 i år). För sojabönor förutspår USDA ett genomsnittligt pris på 965 cent (från 1270 i år). Priserna på december-majs ligger just nu på 464 cent och november-sojabönor på 1153.
Odlingsväder
Iskylan och snöstormarna i norra USA har avlöst varandra och en ny storm väntas om några dagar. Det finns en oro för torka längre söderut. I kartbilden nedanför ser vi avvikelsen från det normala i tvåveckorsprognosen enligt GFS-modellen. Som synes väntas mindre nederbörd än normalt i de för jordbruk viktigaste delstaterna i USA.
Trots det latenta hotet om torka i USA förutspår USA en hektarskörd på majs som är högre än vad som kan väntas rent statistiskt, inklusive trenden till högre hektarskörd alltså.
Västra Brasilien har fått – och väntas som vi ser av prognosbilden nedan, få mer nederbörd. Allt annat lika fördröjer det skörden av sojabönor i Mato Grosso, men är bra för sommargrödans start. Delstaten Minas Gerais, där kaffe odlas, väntas fortsätta få 40 – 90% av normal nederbörd. Södra delen av Brasilien väntas få upp till 3 gånger den normala nederbörden, med fokus på São Paulo och Paraná. Den främsta grödan i dessa delstater är nuförtiden sockerrör och i Paraná även sojabönor. Regnet kommer för sent för att påverka sojan där, som redan är torkskadad.
Ännu inte så uppmärksammat är den myckna nederbörd som fallit över stora delar av Indien. I den norra delen ligger Indiens centrum för sockerproduktionen. Rapporter därifrån säger att produktionen blir mindre, eftersom regnet försämrar kvaliteten på sockerrören i och med förseningarna.
EU har överlag bra väder med nederbörd något över det normala och så väntas det fortsätta. Vi ser inte ens speciellt mycket regn över England och dess massivt översvämmade Somerset Levels. Det har nu visat sig att översvämningarna där inte beror på regnet i sig, utan på att förra Labour-regeringen och Naturvårdsverket i England, i samarbete med WWF medvetet ville skapa våtmark och därmed förbjöd den sedvanliga muddringen av floden, tog bort pumpar och började vattenfylla landet redan i höstas, trots att det inte funnits våtmark generellt där sedan 1200-talet. Översvämningskatastrofen är alltså ”man made” i miljövårdande syfte och inte representativ för resten av England eller resten av EU. Istället är höstvetet i mycket gott skick i t ex Frankrike, som fått lika mycket nederbörd. Det kan tilläggas att endast 30% av arealen i Somerset Levels odlas, resten är betesmark. Påverkan på spannmålsmarknaden är noll.
Ett hot skulle kunna vara om ett La Niña utvecklade sig till norra halvklotet sommar. Som vi ser i ensembleprognosen från Australiens meteorologiska byrå, kan man vänta sig neutral ENSO. Risken är snarare större för El Niño framåt södra halvklotets vår. El Niño gör att det blir torrt i Australien och vått Nord- och Sydamerika. Medan La Niña har en korrelation med högre pris på spannmål och oljeväxter, har El Niño ingen sådan korrelation alls. Men det mest sannolika är just nu enligt prognosen, att det blir neutrala förhållanden.
Vete
Matifs novemberkontrakt har nått upp till 190 euro, vilket tidigare har utgjort en teknisk stödnivå och nu alltså kan vara en motståndsnivå. RSI (nedre delen av diagrammet) är nästan på ”överköpt” nivå, vilket antyder att uppgången kan ha kört slut på kraft.
Nedanför ser vi Chicagovetet (Dec 14), som steg under nästan hela veckan, men avslutade med ett relativt stort prisfall.
Nedan ser vi terminskurvorna för Chicagovete och Matif i fredags och veckan innan.
EU:s export har varit exceptionellt stark den här säsongen. Enligt EU:s statistik har 19.3 mt exporterats sedan säsongen började den 1 juli. Ett tidigare normalår skulle ligga på ungefär 12.5 mt så här års.
Oroligheterna i Ukraina verkar vara över, men det återstår att bilda en övergångsregering till dess val ska hållas i maj. Ordning, krediter, utsäde, drivmedel och gödsel ska fram för att vårbruket ska kunna starta i ett land som är bankrutt. Ryssland har stoppat köpen av Ukrainska statspapper (ett ryskt hjälpprogram) till dess oppositionen också lämnar in sina vapen, så allt är inte frid och fröjd i landet än. Höstvetet verkar dock må väldigt bra, precis som i EU, när det nu är på väg ur vintervilan.
Vid Outlook-konferensen angav USDA höstsådd areal till 57 mA, ner med 1.5 mA. Det var egentligen positiva nyheter, men vetepriset föll ändå ovanligt kraftigt på fredagen. USDA förutspådde att amerikanska lager stiger till 587 Mbu före skörden nästan år, jämfört med 558 Mbu som förutspås för den första juni i år. De väntar sig att produktionen stiger med 1.4% till 2.16 Bbu eftersom andelen skördad areal stiger. USA:s export väntas samtidigt falla med 11% till 1.05 Bbu från 1.175 Bbu i år. De förklarar detta med att Kanadas logistiska problem lättar när vädret tillåter och att Kanada tar allt mer exportefterfrågan. EU har hittills, som vi sett ovan, skördat stora framgångar på exportmarknaden.
Vi tror att prisuppgången stannar av i veckan som kommer och fortsätter med neutral rekommendation.
Maltkorn
November 2014 – kontraktet på maltkorn steg 5 euro till 225 euro per ton – trots en starkare Euro.
Majs
Vi noterade förra veckan att decemberkontraktet på majs blidat en så kallad ”triangelformation”. I veckan bröt marknaden den och steg, vilket är en teknisk köpsignal. I fredags föll dock marknaden efter att USDA presenterat en negativ framtid för majs vid sin Outlook Conference. Vi tycker att en del är märkligt och den känns väldigt världsfrånvänd med en prognos på majspriset på 390 cent i genomsnitt under kommande marknadsföringsår. Spekulantkollektivet håller inte heller med, eftersom de köpt tillbaka nästan 200,000 terminskontrakt de senaste månaderna. De är fortfarande netto korta marknaden, men bara med 20,000 kontrakt. Givet att inte priset går ner under stödlinjen, utan öppnar ungefär oförändrat på måndag, tror jag det är ett köptillfälle.
USDA:s Outlook Conference gav följande prognos för majsmarknaden i USA. Hektarskörden stiger med 4.1% och ger en rekordskörd på 13.99 miljarder bushels. Det gör att utgående lager den 31 augusti 2015 blir 2.1 miljarder bushels, det största lagret sedan år 2005 och 43% högre än 1.48 miljarder som väntas bli utgående lager i år. Detta kommer enligt USDA att ge ett pris på 390 cent / bu i genomsnitt under 2014/15.
För att beräkna den här skörden har man använt sig av en yield / acre som ligger över den som ges av trenden för de senaste åren. Det är märkligt. Vi håller med om tendensen till lagerpåfyllnad och lägre pris. Det ges av demografiska faktorer och det faktum att produktionsökningen kommer ikapp efterfrågetakten, när den avtar av demografiska skäl. Men det är alltjämt torrt i USA och det är problem både i Ukraina och i Argentina.
Det finns mer som talar för en prisuppgång i majs. Etanolpriset (vit kurva) i diagrammet nedan, har stigit ganska kraftigt de senaste veckorna. Styrkan i etanolpriset är inte förvånande, mot bakgrund av det starkare råoljepriset. Etanol har de senaste fyra månaderna handlats till ett pris som ligger lägre än relationen till råolja de senaste fem åren. Trots uppgången i etanolpriset är prisrelationen (etanol/råolja) lägre än den var i fem år, fram till september förra året, när etanolpriset föll. En väl motiverad prisuppgång i etanol, talar alltså för ett högre pris på majs. Mot detta talar på lite längre sikt (12 månader), ett lägre råoljepris pga spridningen av fracking, samt Libyens och Irans återkomst som råoljeexportörer.
Sojabönor
Sojabönorna handlades upp i veckan på såväl stark export från USA som hög ”crush” i USA. CONAB justerade också ner skörden i Brasilien. Trots detta har tiden i praktiken runnit ut för skador på den Brasilianska skörden. 12% är redan skördat och takten accelererar nu enligt känt mönster. Tekniskt har priset kommit upp till ”gamla bottennoteringar” från perioden augusti till december. Det gör att 1150 nu är ett starkt motstånd. Man kan vänta sig att priset får problem att gå högre och att vi istället kan få en förlängning på fredagens svaga stängning.
Sojamjölet håller sig kvar i intervallet 340 – 360 dollar per short ton. Nu är priset i den övre delen av intervallet, vilket säkerligen lockar fram säljare.
Sojaoljan testade återigen 40 dollar, men även den här gången var det säljarna som vann. Det är ett negativt tecken.
Exportstatistiken (inspections) var lite lägre än veckan innan, men fortfarande på en mycket högre nivå än något år tidigare. Inga nya avbeställningar från Kina har gjorts i veckan.
USDA:s Outlook Conference prognosticerade en produktion på 3.55 miljarder bushels och en fördubbling av utgående lager nästa år till 285 miljoner bushels, upp från estimerade 150 miljoner i år. USDA angav en prognos för priset på sojabönor under 2014/15, på 965 cent i genomsnitt. För innevarande år estimerar de 1270 cent. USDA räknar med att sådd areal ökar med 3.9% till 79.5 mA.
I takt med att skörden av sojabönor fortskrider i olika delar av Brasilien, kommer bilder på små och russinliknande bönor via nätet. Sojaskörden i södra Brasilien är skadad eftersom det varit torrt där i fyra veckor, samtidigt som baljorna fylls i februari i den södra delen av landet. I Mato Grosso innebär det torra vädret endast att skörden kan gå snabbare. Södra Brasilien får som vi sett på odlingsvädret, rejält med nederbörd nu, men det är för sent för stora delar av sojan där.
Privata firmor har justerat ner skörden till ca 89 mt. Det är troligt att ytterligare nedjusteringar kommer. För bara drygt en månad sedan talade jordbruksministern om 95 mt, så det har gått fort utför i förväntningarna. Om skörden stannar på 89 mt, blir det ändå, trots allt, en mycket större skörd än förra årets.
Vi fortsätter med säljrekommendation på sojabönor.
Raps
November 2014-kontraktet på raps fortsatte stiga kraftigt i veckan som gick, pga oron för möjligheterna att importera oljefrön från Ukraina. Med helgens lösning på den politiska toppnivån, torde den värsta oron kunna stillas. Därmed inte sagt att det är slut på volatiliteten som krisen i Ukraina skapat. För novemberkontraket är 370 euro en teknisk motståndsnivå och det kan vara en nivå som säljare tycker är lämplig att sälja på.
Canolan i Winnipeg steg i veckan som gick, men prisrelationen till Matifs rapsfrö är fortfarande på rekordnivå. Skillnaden är, alldeles bortsett att det inte omedelbart går att köpa importera canola till EU pga GMO-problematiken. Frankrike har sin vana trogen, fattat ett preliminärt förbud mot all GMO inom landet.. Det problematiska med relativ-värde-positioner av typen ”köp raps, sälj canola” är att det är svårt att ta en stop-loss, eftersom en försämring för positionen innebär att skillnaden ser ännu mer attraktiv ut. Det är svårt att tänka sig att den här prisskillnaden inte skulle rätta till sig fram till november.
Vi fortsätter med säljrekommendation på raps.
Potatis
Potatis av gammal skörd har halverats sedan oktober och föll i fredags ner från 11.70 euro per 100 Kg förra veckan till 11.40 i fredags, efter att ha varit nere på 10.80 tidigare i veckan.
Kontraktet för den kommande skörden börjar nu handlas allt mer. Nedan ser vi kurdiagrammet för april 2015-kontraktet. Kontraktet fortsätter att handlas upp. För två veckor sedan låg det på 14.40, förra veckan på 14.50 och i fredags när börsen stängde, hade den nått 14.80 Euro per 100 Kg.
Gris
Lean hogs maj-kontrakt steg i veckan till 107 cent från förra veckans 104 cent. Efterfrågan i USA är stark, samtidigt som PED-virusets fortsatta spridning, som ännu inte nått kulmen, gör det svårt att möta efterfrågan. Priset får uppgiften att ransonera efterfrågan.
Relationen mellan grispris och majspris har dragit iväg. Just nu säger den att efterfrågan på majs kan väntas öka, då ett attraktivt pris på gris leder till högre produktion och därmed högre foderefterfrågan. Så skulle det vara under normala förhållanden, men inte när antalet grisar inte kan öka, på grund av PED-viruset. På lite längre sikt kommer dock sjukdomen att bemästras och efterfrågan öka.
Spotkontraktet på EUREX Hogs har forsätter att handlas till bottennivåer på 1.51 Euro per kilo.
Mjölk
Både smör och skummjölkspulver handlades till oförändrade terminspriser, i några fall ett par procent lägre i eurotermer, jämfört med förra veckan. Eftersom euron steg mot svenska kronor med ett par procent, blev det en liten prisuppgång i svenska kronor räknat.
Om vi jämför priset på majs (typiskt foder i USA) med USDA:s spotprisnotering för First Class Milk, ser vi att relationen mellan foderpris och mjölkpris nästan fördubblades från mitten av förra året. Om man tittar noggrant ser man också att mjölkpriset ser ut att följa majspriset med några månaders eftersläpning. Om man ska tro på detta, kan det komma en rekyl nedåt på mjölkpriset.
Nedan ser vi terminspriserna man får i svenska kronor från terminspriserna på SMP och smör på Eurex, omräknat till kronor per kilo mjölkråvara. Notera att hela den här prisnivån alltid ska ligga över avräkningspriset på mjölkråvara med ca 50 öre, som är en uppskattning av kostnaden för att förädla mjölkråvara till SMP och smör.
Som vi ser är genomsnittspriset som det är möjligt att säkra in över 4 kr både de närmaste sex månaderna och för det närmaste året.
Socker
Maj-kontraktet på råsocker på ICE i New York tog, som vi förutspådde, ett nytt kliv uppåt i tisdags förra veckan. 17 cent är en teknisk motståndsnivå och det är möjligt att marknadens hausse tar en paus vid den här nivån.
Gödsel
Urean fortsatte att rekylera tillbaka, men är alltjämt i stigande trend och bör få stöd på de här nivåerna.
[box]SEB Veckobrev Jordbruksprodukter är producerat av SEB Commodities Sales desk och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]
Detta marknadsföringsmaterial, framtaget av SEB’s Commodities Sales desk, har upprättats enbart i informationssyfte.
Även om innehållet är baserat på källor som SEB bedömt som tillförlitliga ansvarar SEB inte för fel eller brister i informationen. Den utgör inte oberoende, objektiv investeringsanalys och skyddas därför inte av de bestämmelser som SEB har infört för att förebygga potentiella intressekonflikter. Yttranden från SEB’s Commodities Sales desk kan vara oförenliga med tidigare publicerat material från SEB, då den senare hänvisas uppmanas du att läsa den fullständiga rapporten innan någon åtgärd vidtas.
Dokumentationen utgör inte någon investeringsrådgivning och tillhandahålls till dig utan hänsyn till dina investeringsmål. Du uppmanas att självständigt bedöma och komplettera uppgifterna i denna dokumentation och att basera dina investeringsbeslut på material som bedöms erforderligt. Alla framåtblickande uttalanden, åsikter och förväntningar är föremål för risker, osäkerheter och andra faktorer och kan orsaka att det faktiska resultatet avviker väsentligt från det förväntade. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida resultat. Detta dokument utgör inte ett erbjudande att teckna några värdepapper eller andra finansiella instrument. SEB svarar inte för förlust eller skada – direkt eller indirekt, eller av vad slag det vara må – som kan uppkomma till följd av användandet av detta material eller dess innehåll.
Observera att det kan förekomma att SEB, dess ledamöter, dess anställda eller dess moder- och/eller dotterbolag vid olika tillfällen innehar, har innehaft eller kommer att inneha aktier, positioner, rådgivningsuppdrag i samband med corporate finance-transaktioner, investment- eller merchantbankinguppdrag och/eller lån i de bolag/finansiella instrument som nämns i materialet.
Materialet är avsett för mottagaren, all spridning, distribuering mångfaldigande eller annan användning av detta meddelande får inte ske utan SEB:s medgivande. Oaktat detta får SEB tillåta omfördelning av materialet till utvald tredje part i enlighet med gällande avtal. Materialet får inte spridas till fysiska eller juridiska personer som är medborgare eller har hemvist i ett land där sådan spridning är otillåten enligt tillämplig lag eller annan bestämmelse.
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) är ett [publikt] aktiebolag och står under tillsyn av Finansinspektionen samt de lokala finansiella tillsynsmyndigheter i varje jurisdiktionen där SEB har filial eller dotterbolag.
Analys
What OPEC+ is doing, what it is saying and what we are hearing

Down 4.4% last week with more from OPEC+, a possible truce in Ukraine and weak US data. Brent crude fell 4.4% last week with a close of the week of USD 66.59/b and a range of USD 65.53-69.98/b. Three bearish drivers were at work. One was the decision by OPEC+ V8 to lift its quotas by 547 kb/d in September and thus a full unwind of the 2.2 mb/d of voluntary cuts. The second was the announcement that Trump and Putin will meet on Friday 15 August to discuss the potential for cease fire in Ukraine (without Ukraine). I.e. no immediate new sanctions towards Russia and no secondary sanctions on buyers of Russian oil to any degree that matters for the oil price. The third was the latest disappointing US macro data which indicates that Trump’s tariffs are starting to bite. Brent is down another 1% this morning trading close to USD 66/b. Hopes for a truce on the horizon in Ukraine as Putin meets with Trump in Alaska in Friday 15, is inching oil lower this morning.

Trump – Putin meets in Alaska. The potential start of a process. No disruption of Russian oil in sight. Trump has invited Putin to Alaska on 15 August to discuss Ukraine. The first such invitation since 2007. Ukraine not being present is bad news for Ukraine. Trump has already suggested ”swapping of territory”. This is not a deal which will be closed on Friday. But rather a start of a process. But Trump is very, very unlikely to slap sanctions on Russian oil while this process is ongoing. I.e. no disruption of Russian oil in sight.
What OPEC+ is doing, what it is saying and what we are hearing. OPEC+ V8 is done unwinding its 2.2 mb/d in September. It doesn’t mean production will increase equally much. Since it started the unwind and up to July (to when we have production data), the increase in quotas has gone up by 1.4 mb/d, while actual production has gone up by less than 0.7 mb/d. Some in the V8 group are unable to increase while others, like Russia and Iraq are paying down previous excess production debt. Russia and Iraq shouldn’t increase production before Jan and Mar next year respectively.
We know that OPEC+ has spare capacity which it will deploy back into the market at some point in time. And with the accelerated time-line for the redeployment of the 2.2 mb/d voluntary cuts it looks like it is happening fast. Faster than we had expected and faster than OPEC+ V8 previously announced.
As bystanders and watchers of the oil market we naturally combine our knowledge of their surplus spare capacity with their accelerated quota unwind and the combination of that is naturally bearish. Amid this we are not really able to hear or believe OPEC+ when they say that they are ready to cut again if needed. Instead we are kind of drowning our selves out in a combo of ”surplus spare capacity” and ”rapid unwind” to conclude that we are now on a highway to a bear market where OPEC+ closes its eyes to price and blindly takes back market share whatever it costs. But that is not what the group is saying. Maybe we should listen a little.
That doesn’t mean we are bullish for oil in 2026. But we may not be on a ”highway to bear market” either where OPEC+ is blind to the price.
Saudi OSPs to Asia in September at third highest since Feb 2024. Saudi Arabia lifted its official selling prices to Asia for September to the third highest since February 2024. That is not a sign that Saudi Arabia is pushing oil out the door at any cost.
Saudi Arabia OSPs to Asia in September at third highest since Feb 2024

Analys
Breaking some eggs in US shale

Lower as OPEC+ keeps fast-tracking redeployment of previous cuts. Brent closed down 1.3% yesterday to USD 68.76/b on the back of the news over the weekend that OPEC+ (V8) lifted its quota by 547 kb/d for September. Intraday it traded to a low of USD 68.0/b but then pushed higher as Trump threatened to slap sanctions on India if it continues to buy loads of Russian oil. An effort by Donald Trump to force Putin to a truce in Ukraine. This morning it is trading down 0.6% at USD 68.3/b which is just USD 1.3/b below its July average.

Only US shale can hand back the market share which OPEC+ is after. The overall picture in the oil market today and the coming 18 months is that OPEC+ is in the process of taking back market share which it lost over the past years in exchange for higher prices. There is only one source of oil supply which has sufficient reactivity and that is US shale. Average liquids production in the US is set to average 23.1 mb/d in 2025 which is up a whooping 3.4 mb/d since 2021 while it is only up 280 kb/d versus 2024.
Taking back market share is usually a messy business involving a deep trough in prices and significant economic pain for the involved parties. The original plan of OPEC+ (V8) was to tip-toe the 2.2 mb/d cuts gradually back into the market over the course to December 2026. Hoping that robust demand growth and slower non-OPEC+ supply growth would make room for the re-deployment without pushing oil prices down too much.
From tip-toing to fast-tracking. Though still not full aggression. US trade war, weaker global growth outlook and Trump insisting on a lower oil price, and persistent robust non-OPEC+ supply growth changed their minds. Now it is much more fast-track with the re-deployment of the 2.2 mb/d done already by September this year. Though with some adjustments. Lifting quotas is not immediately the same as lifting production as Russia and Iraq first have to pay down their production debt. The OPEC+ organization is also holding the door open for production cuts if need be. And the group is not blasting the market with oil. So far it has all been very orderly with limited impact on prices. Despite the fast-tracking.
The overall process is nonetheless still to take back market share. And that won’t be without pain. The good news for OPEC+ is of course that US shale now is cooling down when WTI is south of USD 65/b rather than heating up when WTI is north of USD 45/b as was the case before.
OPEC+ will have to break some eggs in the US shale oil patches to take back lost market share. The process is already in play. Global oil inventories have been building and they will build more and the oil price will be pushed lower.
A Brent average of USD 60/b in 2026 implies a low of the year of USD 45-47.5/b. Assume that an average Brent crude oil price of USD 60/b and an average WTI price of USD 57.5/b in 2026 is sufficient to drive US oil rig count down by another 100 rigs and US crude production down by 1.5 mb/d from Dec-25 to Dec-26. A Brent crude average of USD 60/b sounds like a nice price. Do remember though that over the course of a year Brent crude fluctuates +/- USD 10-15/b around the average. So if USD 60/b is the average price, then the low of the year is in the mid to the high USD 40ies/b.
US shale oil producers are likely bracing themselves for what’s in store. US shale oil producers are aware of what is in store. They can see that inventories are rising and they have been cutting rigs and drilling activity since mid-April. But significantly more is needed over the coming 18 months or so. The faster they cut the better off they will be. Cutting 5 drilling rigs per week to the end of the year, an additional total of 100 rigs, will likely drive US crude oil production down by 1.5 mb/d from Dec-25 to Dec-26 and come a long way of handing back the market share OPEC+ is after.
Analys
More from OPEC+ means US shale has to gradually back off further

The OPEC+ subgroup V8 this weekend decided to fully unwind their voluntary cut of 2.2 mb/d. The September quota hike was set at 547 kb/d thereby unwinding the full 2.2 mb/d. This still leaves another layer of voluntary cuts of 1.6 mb/d which is likely to be unwind at some point.

Higher quotas however do not immediately translate to equally higher production. This because Russia and Iraq have ”production debts” of cumulative over-production which they need to pay back by holding production below the agreed quotas. I.e. they cannot (should not) lift production before Jan (Russia) and March (Iraq) next year.
Argus estimates that global oil stocks have increased by 180 mb so far this year but with large skews. Strong build in Asia while Europe and the US still have low inventories. US Gulf stocks are at the lowest level in 35 years. This strong skew is likely due to political sanctions towards Russian and Iranian oil exports and the shadow fleet used to export their oil. These sanctions naturally drive their oil exports to Asia and non-OECD countries. That is where the surplus over the past half year has been going and where inventories have been building. An area which has a much more opaque oil market. Relatively low visibility with respect to oil inventories and thus weaker price signals from inventory dynamics there.
This has helped shield Brent and WTI crude oil price benchmarks to some degree from the running, global surplus over the past half year. Brent crude averaged USD 73/b in December 2024 and at current USD 69.7/b it is not all that much lower today despite an estimated global stock build of 180 mb since the end of last year and a highly anticipated equally large stock build for the rest of the year.
What helps to blur the message from OPEC+ in its current process of unwinding cuts and taking back market share, is that, while lifting quotas, it is at the same time also quite explicit that this is not a one way street. That it may turn around make new cuts if need be.
This is very different from its previous efforts to take back market share from US shale oil producers. In its previous efforts it typically tried to shock US shale oil producers out of the market. But they came back very, very quickly.
When OPEC+ now is taking back market share from US shale oil it is more like it is exerting a continuous, gradually increasing pressure towards US shale oil rather than trying to shock it out of the market which it tried before. OPEC+ is now forcing US shale oil producers to gradually back off. US oil drilling rig count is down from 480 in Q1-25 to now 410 last week and it is typically falling by some 4-5 rigs per week currently. This has happened at an average WTI price of about USD 65/b. This is very different from earlier when US shale oil activity exploded when WTI went north of USD 45/b. This helps to give OPEC+ a lot of confidence.
Global oil inventories are set to rise further in H2-25 and crude oil prices will likely be forced lower though the global skew in terms of where inventories are building is muddying the picture. US shale oil activity will likely decline further in H2-25 as well with rig count down maybe another 100 rigs. Thus making room for more oil from OPEC+.
-
Nyheter4 veckor sedan
USA inför 93,5 % tull på kinesisk grafit
-
Nyheter3 veckor sedan
Fusionsföretag visar hur guld kan produceras av kvicksilver i stor skala – alkemidrömmen ska bli verklighet
-
Nyheter4 veckor sedan
Westinghouse planerar tio nya stora kärnreaktorer i USA – byggstart senast 2030
-
Nyheter2 veckor sedan
Kopparpriset i fritt fall i USA efter att tullregler presenterats
-
Nyheter3 veckor sedan
Ryska militären har skjutit ihjäl minst 11 guldletare vid sin gruva i Centralafrikanska republiken
-
Nyheter2 veckor sedan
Lundin Gold rapporterar enastående borrresultat vid Fruta del Norte
-
Nyheter2 veckor sedan
Stargate Norway, AI-datacenter på upp till 520 MW etableras i Narvik
-
Nyheter4 veckor sedan
Kina skärper kontrollen av sällsynta jordartsmetaller, vill stoppa olaglig export