Analys
SEB Jordbruksprodukter, 23 augusti 2012
Priserna på jordbruksprodukter har fortsatt upp med potatis i spetsen. Tekniskt ser det ut som om priserna på spannmål och oljeväxter kommer att fortsätta stiga, men gårdagskvällens rapport från StatsCanada, som visar en av de största skördarna av spannmål någonsin och den största skörden av raps någonsin, fick marknaderna att tveka.
Pro Farmer crop tour visar en skörd i bättre skick än USDA har förutspått.
Eurozonen ser ut att gå mot en vecka där man får se sanningen i vitögat och det lär knappast öka konsumtionsviljan.
Vi tror att detta kan vara ett köptillfälle och vi fortsätter att tro på högre priser. Än har ransoneringen av konsumtionen av majs – den mest kritiska marknaden – och drivande för vetemarknaden – inte visat något tecken på att komma igång. Tvärtom, faktiskt. Såväl utfordring av djur i USA, som etanolproduktion i USA ökar enligt de senaste rapporterna.
Odlingsväder
Southern Oscillation Index har fortsatt att sjunka och ligger nu på -12.5. Ett värde under -8 indikerar El Niño-förhållanden. Vi ser tecken på detta då nederbörden i östra Australien är torrare än normalt, medan den västra är fuktig. Vi ser att det har regnat rikligt över Argentina. Jordbruksmeteorologer vid Texas A&M Univerity i College Station har också diskonterat ett svalt och fuktigt Texas-klimat. Texas är svårt plågat av torka nu och får ses som indikator på vad som händer med marknaderna på kött nu. Från Vietnam, världens största producent av robusta kaffe, rapporterar dålig tillväxt på grund av för lite nederbörd (små bönor). Allt detta hänger ihop med ett El Niño. Vi kan dessutom förvänta oss att det blir torrt i de fattiga och konfliktfyllda delarna av västra Afrika – och blött i Europa. Än så länge ser det dock inte ut att bli en allvarlig släng av El Niño.
Vete
Tekniskt ser vetepriset ut att vara på väg att ”bryta uppåt”. Tekniskt talar det mesta för att priset ska fortsätta uppåt och i så fall indikerar den tekniska analysen en potential upp till 286 euro. Jag skulle helst vilja se en liten uppgång till, så att den övre delen av triangeln bröts, för att vara än mer säker.
Nedan ser vi Chicagovetet med leverans i december. Den tekniska bilden indikerar samma sak här.
Västra Australien är torrt och lokala estimat ligger strax över räkneexemplet i förra veckobrevet. Däremot släppte StatsCanada igår kväll (onsdag) statistik som visade att skörden kan bli rekordstor i Kanada. Total veteskörd på prärien väntas enligt rapporten uppgå till 24.8 mt, vilket är 9.7% mer än förra året. Korn-skörden väntas öka 23.8% till 9 mt pga en rekordhög hektarskörd på 65.1 bu/acre.
I diagrammet nedan ser vi terminspriserna framåt i tiden för Chicago och Matif och förändringen från 7 dagar sedan. Vi ser att backwardation har ökat på båda sidor av Atlanten. Priset för leverans nästa november (2013) är ca 20 euro per ton högre i Chicago än i Paris. Däremot är priset på Matif och Chicago ungefär desamma för leverans av årets skörd. Ska man prissäkra årets skörd ska man kanske tänka på att den högre korrelationen mellan prisförändringar på vårt vete och Matifs är mycket högre än med Chicagos. Ska man prissäkra nästa års skörd är det, som nästan alltid, bättre betalt när man säljer Chicago.
Ryssland blev igår onsdag officiellt en medlem i WTO, men vi har ju redan förklarat att detta på intet sätt hindrar dem att införa ett exportstopp, även om det kanske inte är opportunt att göra det kort tid efter att de skrivit på avtalet, som de väntat 19 år på. Indien har i veckan sagt att de inte ska införa exportbegränsningar på vete, bland annat.
Trots detta talas i världen allt mer om export + wheat + ban, som vi ser i diagrammet nedan. Det man talar om är hjärtat som bekant fullt av. Korrelationen mellan högre pris och exportbegränsningar är mycket hög. Den når nästan 0.8 vid maximum. Det finns all anledning att vara vaksam på rykten om och tecken på förestående exportbegränsningar.
Deutsche Bauernverbund (DBV) rapporterade i veckan att den tyska spannmålsskörden kan nå 43.8 mt, en ökning med 5% från förra året. Däremot kommer veteskörden sannolikt att minska med 6% till 21 mt, pga frostskador.
Maltkorn
Novemberkontraktet på maltkorn steg den här veckan, helt i linje med vad vi förutspådde förra veckan, i och för sig efter att först ha hunnit rekylera ännu lite mer. Novemberkontraktet är dock netto upp 1% sedan förra veckan.
Kanada är torrt i söder och blött i norr. Norra Europa och Storbritannien är som bekant blött, vilket leder till problem med skörden.
Potatis
Potatishaussen fortsatte den senaste veckan. Uppgången sedan förra veckans veckobrev är 14%. Bakgrunden är att den tidigast skördade potatisen i Beneluxländerna inte alls visade samma skörd man väntat sig. Se tabellen i slutet av veckobrevet för terminspriserna för nästa års skörd.
Majs
Majspriset har avslutat en teknisk så kallad ”flagga” och torde fortsätta uppåt. Den tekniska analysen visar att marknaden snart borde ta ut den tidigare toppen (vilket bekräftas om 931¾ bryts). Stödet på 774 höll vid den senaste nedgången, vilket stödjer oss i att nedgången var en rekyl och inte en mer övertygande nedgång. Köparna är alltså tillbaka i förarsätet och det borde bli en ny körare uppåt. Det gamla målet på 870 kan vara värt att komma ihåg.
Måndagens crop ratings för majs var totalt oförändrade för de 18 stater som detta rapporteras för. Pro Farmer Midwest Crop Tour pågår nu. Förra veckan fick den marknaden att acceptera en avkastning på mindre än 120 bu/acre. Igår (onsdag) kom rapport från Indiana, där man estimerar avkastningen till 113.3 bu/acre. Detta är faktiskt högre än de 100 bu/acre som USDA räknade med i den senaste WASDErapporten.
Indiana är den femte största sojaböns- och majsproducerande delstaten i USA. Torka påverkar nu 87% av amerikansk majsproduktion och 85% av sojaodlingen. Etanolproduktionen visar inga tecken på avta. Nedan ser vi ett diagram över daglig produktion i 1000 x fat per dag. Statistiken är veckovis och publiceras av US DOE på onsdagar. Vi ser alltså en ökning till 823,000 fat / dag den senaste veckan.
Däremot slaktas boskap. Från Texas A&M rapporteras att boskapen stödutfordras, men att det är svårt att få tag på foder. Därför går många djur till slakt.
Sojabönor
Triangelformationen är bruten på uppsidan vilket bekräftar den uppåtgående trenden. Vi kan sätta en teoretisk målkurs till 1879 cent / bu, så det finns enligt textboken gott om utrymme för en ordenlig hausse. Om marknaden faller tillbaka ner i triangeln bör man dock gå ur långa positioner.
Crop conditions visar en minskning på 1% i kategorin ”poor” och en ökning i ”good”. Pro Farmer Crop Tour i Indiana visade på ”pod count” på 1033 stycken (i en 3-fots kvadrat). Det är en minskning med 9.2% från förra året. USDA förutspådde i augusti-WASDE att avkastningen skulle minska med 18% till 37 bushels / acre. Att det regnat den senaste tiden, som medan det inte hjälpt majsen, kan möjligtvis göra att de färre baljorna får något större bönor, vilket också skulle höja skörden mer än ”pod count” visar.
Det regnar också ordentligt i Argentina och Brasilien går mot en rekordskörd. Marknaden kan möjligen ta fasta på dessa positiva nyheter de närmaste dagarna.
Raps
Rapsterminen är snart på en ny högstanotering i trenden uppåt. Sedan förra veckan har marknaden fortsatt att avancera. På kort sikt säger den tekniska analysen att de finns en risk före en rekyl ned mot 513 euro. Om det händer ska man se det som ett köptillfälle inför nya högre noteringar. Det har kommit två negativa nyheter, som kan ge något för marknaden något att ta fasta på för att handla ner priset till 513-nivån.
StatsCanada igår kväll (onsdag) statistik som visade att skörden av canola väntas bli rekordhöga 15.2 mt. Förra årets rekordnotering på 14 mt blir därmed slagen. Deutsche Bauernverbund (DBV) rapporterade i veckan att den tyska skörden av rapsfrö kommer att öka med 15% till 4.4 mt.
Gris
Genombrottet av stödet är nu bekräftat och priset kan fortsätta nedåt. Vi tror att nya kontraktslägsta väntar kring hörnet. Live Cattle föll igår till den lägsta noteringen på två veckor. Slakterier processade 259,000 djur de första två dagarna den här veckan. Det är 3.6% mer än förra veckan och 1.6% mer än för ett år sedan, enligt data från USDA. Det är de höga foderpriserna som ökar slakten och minskar hjordarna. Vi ska komma ihåg att priset på majs har stigit med 63% sedan den 15 juni. Juli månad är den varmaste någonsin i USA, sedan man började mäta.
Crop Condition rapporteras även för Pasture and Range Condition. För alla 48 stater är det endast 2% som är “Excellent” condition. 15% är ”good” och 60% är i poor eller very poor. Det är de hårda fakta som påverkar.
Att då tvingas köpa dyrt och nu alltså ännu dyrare majs, är naturligtvis inte kul. På lite sikt kommer detta naturligtvis att leda till en minskad efterfrågan på majs. Det är den ransonering som priset leder till, så att majsen inte tar slut. Men torkan leder alltså hittills paradoxalt till att efterfrågan på majs först ökar.
Nedan ser vi baissen på grismarknaden.
Mjölk
Priset på mjölkpulver i Nordeuropa har fortsatt att stiga ännu en vecka. Priset har ökat 4% från 2538 euro per ton till 2625.
Nedan ser vi priset på smör såsom handlat på EUREX. Priset är angivet i euro per ton.
Tar man 7 kontrakt skummjölkspulver och ett kontrakt smör, får man priset på mjölk. Så enkelt är det att få fram ett börspris på råvaran mjölk. Fördelen med börser är att de ger ”price discovery”. Det är en viktig roll för en råvarubörs. Den får marknadsekonomin att fungera bättre, när alla nästan gratis kan få tillgång till ”rätt” pris och planera sin produktion och konsumtion på basis av det. Råvarubörserna har en annan funktion också, och det är att göra det möjligt att försäkra sig, skydda sig mot risk på priset.
På den amerikanska börsen har priset också stigit. EUREX som representerar marknaden i Europa har börjat bli allt mer med världsmarknadens pris, representerat av terminerna i Chicago.
Socker
Priset på socker har, såsom vi har förutspått, fortsatt att sjunka. Vi skrev för en vecka sedan att 20 cent är en psykologiskt viktig nivå. Marknaden tvekade lite där, men bröt sedan stödet. Det gör att vi tror att priset kommer att fortsätta ner mot 19 cent i första hand.
Brasiliens sockerrörsområden har haft uppehåll i regnen, vilket gör att skörden kan gå framåt snabbare.
EURSEK
EURSEK svarar på ett starkt tekniskt stöd. Vi tror på sidledes rörelse den närmaste veckan. Den långsiktiga trenden är alltjämt nedåtriktad.
USDSEK
Dollarn ligger fortfarande i supportområdet. Vi tror på sidledes rörelse den kommande veckan. Den långsiktiga trenden är uppåtriktad.
[box]SEB Veckobrev Jordbruksprodukter är producerat av SEB Merchant Banking och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]
Disclaimer
The information in this document has been compiled by SEB Merchant Banking, a division within Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) (“SEB”).
Opinions contained in this report represent the bank’s present opinion only and are subject to change without notice. All information contained in this report has been compiled in good faith from sources believed to be reliable. However, no representation or warranty, expressed or implied, is made with respect to the completeness or accuracy of its contents and the information is not to be relied upon as authoritative. Anyone considering taking actions based upon the content of this document is urged to base his or her investment decisions upon such investigations as he or she deems necessary. This document is being provided as information only, and no specific actions are being solicited as a result of it; to the extent permitted by law, no liability whatsoever is accepted for any direct or consequential loss arising from use of this document or its contents.
Analys
Large drop in total commercial petroleum inventories

Brent crude prices have risen by USD 0.8 per barrel so far this week since Monday’s opening. However, prices touched a weekly low of USD 68.6 per barrel on Tuesday before reaching a weekly high of USD 71.20 per barrel this morning.

Last week, U.S. crude oil refinery inputs averaged 15.7 million barrels per day, up by 321 thousand barrels per day compared to the previous week. Refineries operated at 86.5% of their total operable capacity during this period. Gasoline production declined to an average of 9.6 million barrels per day, while distillate fuel production also fell, averaging 4.5 million barrels per day.
U.S. crude oil imports averaged 5.5 million barrels per day, a decrease of 343 thousand barrels from the prior week. Over the past four weeks, imports have averaged 5.8 million barrels per day, reflecting a 10.6% year-on-year decline compared to the same period last year.
Total commercial petroleum inventories fell by a large 6.0 million barrels, contributing to some positive price movements observed yesterday evening and this morning. Although commercial crude oil inventories (excluding the SPR) increased by 1.4 million barrels, this was notably lower than the 4.3-million-barrel build forecasted by the API on Tuesday. With the most recent build included, U.S. crude oil inventories now stand at 435.2 million barrels, down by 12 million barrels compared to the same week last year.
Gasoline inventories decreased by 5.7 million barrels, exceeding the API’s reported decline of 4.6 million barrels. Despite this, gasoline stocks remain 1% above the five-year average. Distillate (diesel) inventories dropped by 1.6 million barrels, compared to the API’s forecast of a 0.4-million-barrel increase, and are currently about 5% below the five-year average.
Over the past four weeks, total products supplied, a proxy for U.S. demand, averaged 20.7 million barrels per day, a 3.9% increase compared to the same period last year. Gasoline supplied averaged 8.7 million barrels per day, showing a modest increase of 0.1% year-on-year. Diesel supplied averaged 4.1 million barrels per day, up by 9.5% from the same period last year. Additionally, jet fuel supplied saw a 1.5% year-on-year increase.
Analys
Crude oil comment: Unable to rebound as the US SPX is signaling dark clouds on the horizon

Held in check within a tight range. Brent managed to stage a small 0.4% gain yesterday. It closed at USD 69.56/b and traded within a range of USD 68.63 – 7.44/b. This morning it is adding another 0.4% to USD 69.8/b. Since 4 March it has closed within a tight range of USD 69.28 – 70.36/b and traded within a slightly wider range of USD 68.33 – 71.4/b.

Depressed by US equity market sell-off saying dark clouds are on the horizon. When we look at the dips to the 70-line and below since late 2021 we see that they have been very brief with little staying power at that level. Bouncing back up very quickly. Just a quick touch. This time however we have been staying down around the 70-line for 6-7 days. Despite the fact that the front-end 1-3mth time-spreads have held up and have not fallen off a cliff.
What stands out with the current selloff versus the previous selloffs is the sharp decline in the S&P 500 index. (SPX) Down 9.3% since 19 Feb. The SPX index is the ”canary in the coal mine”. It is all about the negative fallout from Trump-Tariff-Turmoil and all the other erratic and disrupting actions from Trump. The US equity market is saying that this is BAD for the US economy. And if so, it is usually also bad for the rest of the world in the old sense that ”when the US sneezes the rest of the world catches a cold”.
The implication of this is that if we now get an equity market rebound, then we are likely to get an oil price rebound as well since that is what seems to hold back the Brent crude oil price at the current level.
To all we can see however, Donald Trump does not seem to back off. He is steamrolling ahead. Drugged by his own power and assumed infallibility. The fear by investors which the SPX index is signaling aren’t going to go away except for temporary rebounds. Instead, we are likely to see increasing negative readings in a range of macro variables going forward as a consequence of what Trump is currently doing. The single reason for why we at all doubt that this will be the case is because we have never, ever seen anything like this out of the US in some 100 years or more.
US EIA says, ”all is good” while US oil veteran says, ”prepare for USD 50-60/b”. The US EIA ydy published its monthly oil market report (STEO). It projects a smaller surplus in 2025 with Brent crude averaging USD 74/b this year and USD 68/b next year. Fundamental to this forecast is that all is good and well with global oil demand growing by 1.4 mb/d this year and by 1.6 mb/d in 2026. No negative fallout with respect to global oil demand there reflecting the potential negative economic fallout from Trump-Turmoil.
The US shale oil pioneer Scott Sheffield on the other hand says that ”you’ve really got to hunker down” and prepare for oil to drop to USD 50-60/b as non-US production grows while China demand peaks. That is even without taking any note on possible negative fallout from current Trump actions. What Scott is saying here is echoed by the US Energy Secretary Chris Wright, the previous CEO of Liberty Energy, North America’s second largest hydraulic fracturing company, who has recently said that we’ll likely see a period of industry disruption ahead similar to the price war between OPEC and US shale oil producers in 2014.
These statements from US shale oil veterans in combination with the current vote of no confidence by US equity investors should be taken very seriously.
But then OPEC+ is always a wildcard and can counter oil price declines due to global macro weakness quite quickly as the group today meets on a regular monthly basis.

The Brent 1mth contract has been trading in a very tight range and for significant longer than the previous dips to the 70-line since late 2021 which lasted for only a day or two.

The Brent crude 1mth contract is probably currently held down and in check just below the 70-line because of the ”canary in the coal mine” SPX selloff signaling dark clouds on the horizon.

Analys
Crude oil comment: Not so fragile yet. If it was it would have sold off more yesterday

If the oil market was inherently bearishly fragile it should have sold off much more yesterday. Brent crude fell 1.5% yesterday to USD 69.28/b amid an overall very bearish market sentiment where the SPX index fell 2.7% amid increasing concerns for the damages Trump is doing to the US economy and the increasing risks for a US recession with Trump himself saying that a recession is possible but that in the longer-term everything will be better. Amid such an overall bearish market sentiment one could argue that the 1.5% decline in Brent crude yesterday was a fairly limited decline. Maybe because Brent has sold off so extensively since mid-January and thus has taken out a lot of downside action already. This morning Brent is up 0.3% to USD 69.5/b. Though still below the magical USD 70/b, but not much. If the oil market was inherently bearishly fragile it should have sold off much more yesterday.
A weakening of the 1-3mth time-spreads probably needed for Brent 1M to move lower. The 1-3mth time-spreads are holding quite steady. No rapid deterioration to be seen yet. And the flat price Brent 1mth contract is trading weakly versus the average 1-3mth time-spread of Brent, WTI and Dubai with Dubai the strongest. To see further aggressive downside price action, we probably need to see further deterioration in the front-end time-spreads.
A period of industry disruption ahead says US Energy secretary. The US Energy secretary Chris Wright has told the Financial Times that we’ll likely see a period of industry disruption ahead similar to the price war between OPEC and US shale oil producers in 2014. But that the US shale oil industry will come out stronger and with much lower costs than before. This is definitely not what the market is pricing in today. It can only take place if either OPEC+ or US shale oil producers boosts production or if we get a global recession. OPEC+ looks set for a controlled and gradual lifting of production and US shale oil players looks set for a very careful production growth. With such signals from Crish Wright one should think that US shale oil players will play an even more defensive game in fear of possibly tumbling prices. The signals from Crish Wright are chilling to say the least, but it is highly unclear how he is going to pull it off.
Brent 1mth has taken out the USD 68.68/b but has still not followed through to yet lower levels than the recent USD 68.33/b.

1-3mth time spreads of Brent, WTI and Dubai have recovered since mid-Feb and are holding out quite strongly. No deterioration to been seen at the moment.

The average 1-3mth time-spreads of Brent, WTI and Dubai versus the Brent 1mth contract.

The average Brent 1mth price at current 1-3mth time-spreads at current level historically.

-
Nyheter4 veckor sedan
Glansen är tillbaka på guldet
-
Nyheter3 veckor sedan
Hemp Innovation skriver off-take-avtal för industriell hampafiber
-
Nyheter2 veckor sedan
I mars offentliggör EU en lista på prioriterade gruvprojekt, betydelsefullt för Norra Kärr
-
Nyheter4 veckor sedan
Christian Kopfer om guld, olja och stål
-
Analys3 veckor sedan
Stronger inventory build than consensus, diesel demand notable
-
Nyheter2 veckor sedan
70 procent av världens koboltproduktion exportstoppas i fyra månader
-
Analys2 veckor sedan
Crude oil comment: Price reaction driven by intensified sanctions on Iran
-
Nyheter4 veckor sedan
Priset på kaffe kommer att falla tillbaka i år