Analys
SEB Jordbruksprodukter, 22 september 2014

Det var stora prisfall på jordbruksprodukter generellt den här veckan. Matifs novemberkontrakt var en av de som klarade sig sämst med ett prisfall på 6%. Uppgångar noterades bara för Eurex SMP och smörterminer, samt för mjölkterminer i Chicago.
Potatisterminer för leverans i april 2015 tror jag är köpvärda på 6.50 euro per 100 Kg. Om man vill prova på att investera i potatis finns ett börshandlat certifikat på NasdaqOMX som heter ’POTATIS S’ och som följer det terminskontraktet 1:1 (dvs utan hävstång). Certifikatet köps och säljs som en aktie.
Odlingsväder
Den senaste 2-veckorprognosen med GFS-modellen för Europa visar ännu torrare väder över västra Europa. Ju längre västerut, desto torrare, dvs UK, västra Frankrike, Benelux-länderna och västra Tyskland. Norden är torrt, utom på västra sidan av Scanderna i Norge. Svarta-havs-området får betydligt mycket mer nederbörd än normalt.
Prognoskartan för nederbörden i USA ser om något ännu torrare ut än förra veckan. I synnerhet längs Mississippi, där sojabönor odlas, blir det torrare än normalt. Även över corn belt blir det torrare. Kalifornien, som är en viktig delstat för USA:s mjölkproduktion, får mer nederbörd än normalt.
Från att ha varit extremt torr, har prognosen för Ryssland och Ukraina blivit våtare än normalt. Området väntas få upp till 2 gånger normal nederbörd de kommande två veckorna.
I Brasilien ser väderleksprognosen ut som förra veckan. Nederbörden över Amazonas fortsätter att vara mindre än normalt, men det fortsätter att regna i Paraná, São Paulo och Minas Gerais. Dessa delstater väntas få dubbelt så mycket nederbörd som normalt för årstiden.
Australien, som hade en torr prognos förra veckan, väntas i nuvarande tvåveckors prognos få betydligt mer nederbörd.
Indiens monsun fortsätter att bli mindre intensiv. Prognosbilden för de kommande två veckornas nederbörd visar att nederbörden över nordvästra Indien blir ännu torrare än vad som framgick av förra veckans prognoskarta.
Vete
Producentledet, vetemarknadens naturliga säljare, som täckt sig på högre nivåer kom tillbaka som säljare i veckan. Det var dock ont om köpare. Den här kombinationen fick priset att falla snabbt. Det går inte att peka på någon enskild faktor som motiverar prisraset, utan det var just den här kombinationen.
I nedanstående diagram ser vi hur Matifs ”spotkontrakt” utvecklat sig de senaste tio åren. Som vi ser fanns ett stöd, som vi nämnde förra veckan, på 162.25, men det bröts raskt i veckan som gick. Det verkade inte finnas några köpare alls, men en hel del säljare. Nästa stöd finns på 115.25 euro. Som påmindes förra veckan är inte EU:s interventionspris på 101 euro ett golv för vetepriset inom EU längre.
Chicagovetet (december) föll lika mycket som Matifs vetekontrakt. I Chicago (dollar-) termer ser vi dock ett tekniskt stöd som bara ligger 50 cent lägre än fredagens stängningspris. 425 cent verkar vara nästa anhalt för vetepriset som stängde på 474.5 cent per bushel i Chicago i fredags.
Nedan ser vi terminskurvorna i fredags och en vecka tidigare för Matif respektive Chicago. Det är nu contango på båda marknaderna. Contangot är 11% till nästa skörd på Matif och 13% till nästa skörd för Chicago. Ska du lagra och prissäkra, får du alltså bättre betalt när du prissäkrar med Chicago-terminer. Detta är i linje med de resultat som visas i boken ”Bättre betalt för skörden”, men det är inte stor skillnad och Matif ligger högre i absolut nivå och kan locka. Då är det bra att påminna sig om att Matfivetet i år är ett fodervete med 170 i falltal. Vad Matifvetet är nästa år vet vi ingenting om, men det kan vara ett kvarnvete med falltal runt 200, som alltså ska betinga ett högre pris. Contangot på Matif kan bero på detta, för vanligtvis ser vi inte något contango alls på Matif.
Matifs novemberkontrakt är fortfarande förbluffande dyrt i förhållande till Chicagovetet. Om det visar sig att det faktiskt kommer fodervete med 170 i falltal genom röret vid leverans i november, ska det vara värt 30 euro mindre än det är idag.
Sådden av höstvete har nått 12% klart per den 14 september. Det är lite snabbare än normalt, men i linje med förra årets sådd. När höstvetet förra året gick in i vintervilan gjorde det med den bästa crop ratingen sedan 90-talet.
Rapporten från Rysslands jordbruksdepartement i tisdags visade att veteskörden var 70% klar och den antyder en total skörd på 62-63 mt (USDA 59 mt i september-WASDE:n).
Det kanadensiska jordbruksdepartementet publicerade sin outlook report för ”principal field crops” i fredags. För 2014/15 skriver de att den kanadensiska veteproduktionen är estimerad att minska med 27% från förra året till 22.8 mt pga 8% mindre areal och 17% lägre hektarskörd. Inklusive durumvete estimeras produktionen till 27.7 mt (USDA 28 mt). Det var alltså något bullish information, men det tog marknaden ingen notis om.
I tisdags var det en GASC-tender, som togs hem av tre laster franskt vete à 60 kt till ett pris på 247.35 C&F (228 dollar FOB, vilket motsvarar 178 euro per ton).
Den 20 september gick ordern till amerikanskt SRW-vete till ett pris på 244.22 C&F. Från den 16 oktober sjönk FOB-noteringen för det amerikanska vetet från 261.30 till 222.22 dollar (173 euro per ton), en prissänkning med 15%! Det biligaste franska erbjudandet låg på motsvarande 179 euro FOB. Det är en större skillnad mellan Matif och dessa priser nu än vid den föregående veckans GASC-tender. Antingen beror det på att Matif nu prisar mot en lägre kvalitet än tidigare eller så beror det på att priserna skickades in till GASC innan fredagens prisfall på marknaden, men detta förklarar inte hela ökningen i skillnad mellan dessa priser och Matif. Sannolikt handlar det om en kombination av att prisfallet i fredags inte var med, att Matif handlar mer som ett fodervetekontrakt än tidigare och att kvarnvete, som GASC vill ha, är en (dyrare) bristvara i Frankrike.
Algeriet som köpte 5.7 mt vete från Frankrike förra året, har villkor som gör det svårt eller omöjligt för Frankrike att exportera lika mycket igen. Med en större skörd än förra året, har Frankrike ett stort behov att exportera sitt vete till andra.
Exporten från EU är i nivå med förra årets export så här långt in i säsongen, faktiskt 0.1 mt högre, på totalt 6.2 mt. Exportbehovet är mycket större än så eftersom EU:s veteskörd är mycket större än förra årets.
Non-commercials i CFTC:s rapport har sålt 4000 kontrakt och är nu nettosålda 81,618 kontrakt.
Vi tror inte att botten är nådd och rekommenderar fortsatt sälj på vete. Det kan finnas 10% till på nedsidan om vi tittar på Chicago och ännu mer på Matif.
Majs
Decemberkontraktet CZ4, höll emot under huvuddelen av veckan men inrättade sig i den fallande pristrenden i fredags, så veckans hela prisnedgång på 2% noterades. De längre terminskontrakten gick dock upp. Det råder contango i majs, liksom i vete. Contangot är högre i majsmarknaden än den är i vetemarknaden, 16%. Att terminspriset faller för decemberkontraktet och stiger för de längre kontrakten, kan tolkas som att marknaden tror att skörden blir större och lagringsbehovet därmed större. Detta motiverar i så fall ett lägre pris vid skörd (December) och ett högre terminspris, eftersom dyrare lager måste rymma mer majs och priset på lagring är en av faktorerna som påverkar terminspriset. Med 16% terminspåslag och en ränta som är nära nog noll i USA är nästan hela 16% en kompensation för lagringskostnaden.
Skörden som började för ett par veckor sedan i södra USA rullar norrut. Den visar väsentligt högre yield än normalt och detta innebär att USDA:s estimat på 171 bu/ar är för lågt. 175 bu/ar sägs vara i botten på prognosintervallet.
Vi har skrivit förut att 300 cent kan tänkas vara en nivå som marknaden vill testa.
Crop condition låg oförändrat på höga 74% good/excellent i måndags för veckan som slutade den 12 september.
Non-commercials köpte ytterligare några kontrakt i veckan, men är i princip ”neutral” i ett historiskt perspektiv. 15300 kontrakt köpta är inte jättemycket för majs.
DOE rapporterade i veckan som gick att etanolproduktionen i USA ökade med ytterligare 4000 fat till 931,000 fat per dag. Lagren av etanol ökade också i veckan och oljepriset föll, vilket drog med sig etanolen. Raffinaderierna i USA ställer nu om till vinterproduktion, så det är normalt att se lagren öka när raffinaderierna är off-line för omställning.
Vi fortsätter med säljrekommendation.
Sojabönor
Sojabönorna (SX4) fortsatte falla i veckan som gick och det var återigen sojamjölet som tyngde – mot slutet av veckan vände även sojaoljan nedåt.
Sojamjölet som bröt igenom stödet vid 340 dollar i början av september, konsoliderade sedan vid 325 – 330 dollar. I torsdags avslutades det med ett nytt ”ben” nedåt, som sedan fortsatte i fredags. Det är dock troligtvis inte över förrän åtminstone 300-nivån kommer in i bilden. Där bör det finnas stöd.
Sojaoljan har fallit i pris med ungefär 25% sedan i våras (för ny skörd). Förrförra veckans brott av den fallande trendlinjen ledde till en rekyl upp mot 34, där rekylen tog slut. Priset föll tillbaka under torsdagen och fredagen, men den övergripande bilden har förändrats. 32 dollar är nu ett stöd och det skulle inte förvåna om det är starkare än vad många tror.
Crop condition för sojabönor låg oförändrat på höga 72% good/excellent i måndagens rapport för veckan som slutade den 12 september.
Non-commmercials sålde 3000 terminer enligt fredagens rapport, som visar ställningen per i tisdags. De är nu sålda netto 84,448 kontrakt. Det är den mest negativa positionen de senaste åren.
Vi behåller säljrekommendationen för sojabönor och för sojamjöl. Vi tror att sojaoljan kan ha funnit sin botten.
Raps
Novemberkontraktet som för två veckor sedan brutit triangelformationen på nedsidan, gick inte under 320 euro och rekylerade sedan upp genom triangeln till dess övre motstånd. Därifrån föll sedan priset i fredags ner till 318.25. Marknaden öppnade i fredags faktiskt under triangelformationen. man ser detta då och då och mönstret indikerar att priset kan komma att gå ner en hel del.
Som nämnt ovan rapporterade Statistics Canada i fredags och för canola estimeras en produktion under 2014/15 på 13.9 mt (förra året 18 mt). Det är i nivå med 2012/13. Utbudet på 16.4 mt är dock bara 12% mindre än förra året, eftersom ingående lager från 2013/14 är så stort. Utgående lager väntas dock sjunka kraftigt och sluta på riktigt låga 0.8 mt.
Vi fortsätter med säljrekommendation på rapsterminer.
Potatis
Potatispriset vände upp i fredags och bröt trenden för den fallande pristrenden. Från 6 euro per deciton avancerade priset till 6.50 i fredags. Det är ett tydligt tecken på att vi förmodligen sett botten på priset för den här gången. Motstånd finns på 8 euro.
Vid det senaste mötet Potato Europe i Hannover, visade NEPG (North-Western Potato Growers) uppdaterade estimat för areal, hektarskörd och produktion för 2014/15. NEPG estimerar att den totala arealen exklusive stärkelsepotatis i de fem största producentländerna i Europa (Frankrike, Belgien, Tyskland, Holland och UK) uppgår till 548,475 Ha. Det är den största arealen de senaste fem åren. Hektarskörden estimeras till 49 ton / Ha, som också är mer än de senaste fem åren. Produktionen av potatis i de fem länderna uppgick förra året till drygt 530,000 ton. Det finns alltså ca 15,000 ton mer potatis i år.
Det finns alltså, som nämnt ovan, 15,000 ton mer potatis i EUREX börsområde, men priset är mer än halverat, och frågan är om det verkligen är rimligt. Vi tror att ett pris på 6.50 är i lägsta laget. Det är mitt i skörd nu. En tredjedel av potatisen i marknadsområdet borde vara uppe vid det här laget och det borde vara den säsongsmässigt svagaste perioden för priset just nu. Vi rekommenderar därför köp av potatisterminer.
Ingen potatisodlare i Sverige har mig veterligen prissäkrat potatis, trots att korrelationen är nära nog perfekt på årsbasis mellan svenskt pris (för matpotatis) och Eurex terminskontrakt för industripotatis. Dessa bör inte prova på att för första gången sälja potatisterminer just nu.
Om du inte befinner dig på den naturliga köparsidan (tillverkar chips, pommes frites eller potatismos), kan du ändå ta del i en förväntad prisuppgång genom att investera i det börshandlade certifikatet ’POTATIS S’, som är noterat på NasdaqOMX Stockholm, aktiebörsen. Certifikatet handlas som en aktie och följer aprilkontraktet 1:1, dvs utan hävstång. Eftersom förluster på råvaror bara är avdragsgilla till 70% bör en investering för säkerhetsskull göras från en ISK-depå eller från en depå ansluten inom en kapitalförsäkring. Mer information om POTATIS S finns på www.seb.se/cert via Kurslista.
Gris
Lean hogs decemberkontrakt föll backade med 2% i veckan som gick. Rekylen upp mot 100 cent är avklarad och priset föll kraftigt ner mot 90 cent, där köpare dock fick marknaden att vända uppåt och stängde halvvägs upp vid 95 cent. Det är nu lite oklart vad nästa svängning blir, men uppsidan borde vara begränsad, eftersom PEDv av allt att döma är besegrat inte bara för den här gången, utan för alltid, på grund av det vaccin som uppfunnits.
Mjölk
Terminerna på smör och SMP steg i veckan som gick. Uppgången var störst för smör, som steg med 6% för januarikontraktet. Uppgångar noterades över hela linjen. Fonterra-auktionen i tisdags den 16 september visade på 0.0% förändring i det övergripande indexet. Smörnoteringen sjönk 2.5% medan SMP steg 0.9% och WMP steg med 0.6%. Cheddar föll dock med 6.5%.
Nedan ser vi terminspriserna för mjölkråvara basis köpkurserna på terminerna för smör och SMP på EUREX, omräknat till kronor per kilo. Terminspriserna i kronor per kilo är något lägre än förra veckan, trots avsaknaden av prisnedgång på Fonterra-auktionen.
Många tolkar det oförändrade priset på Fonterra-auktionen som att ”nu är botten nådd”. Det är sällan så. Ofta fortsätter trenden längre än de flesta kan föreställa sig. Med det sagt diskonterar terminspriserna på smör och SMP ett extremvärde och vi tror inte att spotpriserna kommer att nå längre ner än så.
Socker
Priset på socker fortsatte falla i veckan.
En bidragande orsak till den svaga prisutvecklingen på socker kan vara att den brasilianska realen försvagats sedan början av september. Försvagningen är 5% mot svenska kronor och 5.5% mot dollarn. En annan anledning är regnen över odlingsområdena i Brasilien.
Nedan ser i prisutvecklingen för spotkontraktet de senaste tio åren. Prisfallet har nu nästan tagit ner råsockerpriset till 13 cent, som utgjorde bottennoteringen år 2010. Det är en nivå där köpare kanske vågar sig fram, eller så faller priset ända ner till nästa stöd vid 10 dollar.
Australian Sugar Milling Council rapporterade i fredags att landets sockerrörsskörd kan bli den största sedan 2006, och uppgå till 32 mt. Lite drygt hälften av skörden har processats.
Som vi sett ovan under odlingsväder regnar det mer än vanligt i Paraná och São Paulo, två viktiga delstater för Brasiliens produktion av sockerrör.
Urea
Urea FOB Yuznhe, som är en benchmarknotering för urea avser FOB Yuznhe som är en hamn i närheten / utkanten av Odessa, har stigit successivt sedan försommaren, efter vårens prisuppgång. Vi ser inte samma prisuppgång i New Orleans (NOLA). Prisutvecklingen i USA ser svag ut. I USA är det lågt och fallande pris på majs som ligger bakom. I Yuzhne är det sannolikt snarare Rysslandsrelaterat, dvs gaspris i Ukraina och det direkt krigshotet.
Även om Yara-aktiens kurs stigit stadigt sedan mars, i linje med urea FOB Yuzhne, har Yara aktien sällskap av andra norska aktier, som t ex de nära släktingarna Norsk Hydro och Statoil. Vi tror inte att man kan ta Yara-aktiens uppgång till intäkt för en prognos om ett högre urea-pris.
[box]SEB Veckobrev Jordbruksprodukter är producerat av SEB Commodities Sales desk och publiceras i samarbete och med tillstånd på Råvarumarknaden.se[/box]
Detta marknadsföringsmaterial, framtaget av SEB’s Commodities Sales desk, har upprättats enbart i informationssyfte.
Även om innehållet är baserat på källor som SEB bedömt som tillförlitliga ansvarar SEB inte för fel eller brister i informationen. Den utgör inte oberoende, objektiv investeringsanalys och skyddas därför inte av de bestämmelser som SEB har infört för att förebygga potentiella intressekonflikter. Yttranden från SEB’s Commodities Sales desk kan vara oförenliga med tidigare publicerat material från SEB, då den senare hänvisas uppmanas du att läsa den fullständiga rapporten innan någon åtgärd vidtas.
Dokumentationen utgör inte någon investeringsrådgivning och tillhandahålls till dig utan hänsyn till dina investeringsmål. Du uppmanas att självständigt bedöma och komplettera uppgifterna i denna dokumentation och att basera dina investeringsbeslut på material som bedöms erforderligt. Alla framåtblickande uttalanden, åsikter och förväntningar är föremål för risker, osäkerheter och andra faktorer och kan orsaka att det faktiska resultatet avviker väsentligt från det förväntade. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida resultat. Detta dokument utgör inte ett erbjudande att teckna några värdepapper eller andra finansiella instrument. SEB svarar inte för förlust eller skada – direkt eller indirekt, eller av vad slag det vara må – som kan uppkomma till följd av användandet av detta material eller dess innehåll.
Observera att det kan förekomma att SEB, dess ledamöter, dess anställda eller dess moder- och/eller dotterbolag vid olika tillfällen innehar, har innehaft eller kommer att inneha aktier, positioner, rådgivningsuppdrag i samband med corporate finance-transaktioner, investment- eller merchantbankinguppdrag och/eller lån i de bolag/finansiella instrument som nämns i materialet.
Materialet är avsett för mottagaren, all spridning, distribuering mångfaldigande eller annan användning av detta meddelande får inte ske utan SEB:s medgivande. Oaktat detta får SEB tillåta omfördelning av materialet till utvald tredje part i enlighet med gällande avtal. Materialet får inte spridas till fysiska eller juridiska personer som är medborgare eller har hemvist i ett land där sådan spridning är otillåten enligt tillämplig lag eller annan bestämmelse.
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) är ett [publikt] aktiebolag och står under tillsyn av Finansinspektionen samt de lokala finansiella tillsynsmyndigheter i varje jurisdiktionen där SEB har filial eller dotterbolag.
Analys
OPEC+ in a process of retaking market share

Oil prices are likely to fall for a fourth straight year as OPEC+ unwinds cuts and retakes market share. We expect Brent crude to average USD 55/b in Q4/25 before OPEC+ steps in to stabilise the market into 2026. Surplus, stock building, oil prices are under pressure with OPEC+ calling the shots as to how rough it wants to play it. We see natural gas prices following parity with oil (except for seasonality) until LNG surplus arrives in late 2026/early 2027.

Oil market: Q4/25 and 2026 will be all about how OPEC+ chooses to play it
OPEC+ is in a process of unwinding voluntary cuts by a sub-group of the members and taking back market share. But the process looks set to be different from 2014-16, as the group doesn’t look likely to blindly lift production to take back market share. The group has stated very explicitly that it can just as well cut production as increase it ahead. While the oil price is unlikely to drop as violently and lasting as in 2014-16, it will likely fall further before the group steps in with fresh cuts to stabilise the price. We expect Brent to fall to USD 55/b in Q4/25 before the group steps in with fresh cuts at the end of the year.

Natural gas market: Winter risk ahead, yet LNG balance to loosen from 2026
The global gas market entered 2025 in a fragile state of balance. European reliance on LNG remains high, with Russian pipeline flows limited to Turkey and Russian LNG constrained by sanctions. Planned NCS maintenance in late summer could trim exports by up to 1.3 TWh/day, pressuring EU storage ahead of winter. Meanwhile, NE Asia accounts for more than 50% of global LNG demand, with China alone nearing a 20% share (~80 mt in 2024). US shale gas production has likely peaked after reaching 104.8 bcf/d, even as LNG export capacity expands rapidly, tightening the US balance. Global supply additions are limited until late 2026, when major US, Qatari and Canadian projects are due to start up. Until then, we expect TTF to average EUR 38/MWh through 2025, before easing as the new supply wave likely arrives in late 2026 and then in 2027.
Analys
Manufacturing PMIs ticking higher lends support to both copper and oil

Price action contained withing USD 2/b last week. Likely muted today as well with US closed. The Brent November contract is the new front-month contract as of today. It traded in a range of USD 66.37-68.49/b and closed the week up a mere 0.4% at USD 67.48/b. US oil inventory data didn’t make much of an impact on the Brent price last week as it is totally normal for US crude stocks to decline 2.4 mb/d this time of year as data showed. This morning Brent is up a meager 0.5% to USD 67.8/b. It is US Labor day today with US markets closed. Today’s price action is likely going to be muted due to that.

Improving manufacturing readings. China’s manufacturing PMI for August came in at 49.4 versus 49.3 for July. A marginal improvement. The total PMI index ticked up to 50.5 from 50.2 with non-manufacturing also helping it higher. The HCOB Eurozone manufacturing PMI was a disastrous 45.1 last December, but has since then been on a one-way street upwards to its current 50.5 for August. The S&P US manufacturing index jumped to 53.3 in August which was the highest since 2022 (US ISM manufacturing tomorrow). India manufacturing PMI rose further and to 59.3 for August which is the highest since at least 2022.
Are we in for global manufacturing expansion? Would help to explain copper at 10k and resilient oil. JPMorgan global manufacturing index for August is due tomorrow. It was 49.7 in July and has been below the 50-line since February. Looking at the above it looks like a good chance for moving into positive territory for global manufacturing. A copper price of USD 9935/ton, sniffing at the 10k line could be a reflection of that. An oil price holding up fairly well at close to USD 68/b despite the fact that oil balances for Q4-25 and 2026 looks bloated could be another reflection that global manufacturing may be accelerating.
US manufacturing PMI by S&P rose to 53.3 in August. It was published on 21 August, so not at all newly released. But the US ISM manufacturing PMI is due tomorrow and has the potential to follow suite with a strong manufacturing reading.

Analys
Crude stocks fall again – diesel tightness persists

U.S. commercial crude inventories posted another draw last week, falling by 2.4 million barrels to 418.3 million barrels, according to the latest DOE report. Inventories are now 6% below the five-year seasonal average, underlining a persistently tight supply picture as we move into the post-peak demand season.

While the draw was smaller than last week’s 6 million barrel decline, the trend remains consistent with seasonal patterns. Current inventories are still well below the 2015–2022 average of around 449 million barrels.
Gasoline inventories dropped by 1.2 million barrels and are now close to the five-year average. The breakdown showed a modest increase in finished gasoline offset by a decline in blending components – hinting at steady end-user demand.
Diesel inventories saw yet another sharp move, falling by 1.8 million barrels. Stocks are now 15% below the five-year average, pointing to sustained tightness in middle distillates. In fact, diesel remains the most undersupplied segment, with current inventory levels at the very low end of the historical range (see page 3 attached).
Total commercial petroleum inventories – including crude and products but excluding the SPR – fell by 4.4 million barrels on the week, bringing total inventories to approximately 1,259 million barrels. Despite rising refinery utilization at 94.6%, the broader inventory complex remains structurally tight.
On the demand side, the DOE’s ‘products supplied’ metric – a proxy for implied consumption – stayed strong. Total product demand averaged 21.2 million barrels per day over the last four weeks, up 2.5% YoY. Diesel and jet fuel were the standouts, up 7.7% and 1.7%, respectively, while gasoline demand softened slightly, down 1.1% YoY. The figures reflect a still-solid late-summer demand environment, particularly in industrial and freight-related sectors.


-
Nyheter4 veckor sedan
Omgående mångmiljardfiasko för Equinors satsning på Ørsted och vindkraft
-
Nyheter2 veckor sedan
Meta bygger ett AI-datacenter på 5 GW och 2,25 GW gaskraftverk
-
Nyheter4 veckor sedan
Guld stiger till över 3500 USD på osäkerhet i världen
-
Analys4 veckor sedan
What OPEC+ is doing, what it is saying and what we are hearing
-
Nyheter2 veckor sedan
Aker BP gör ett av Norges största oljefynd på ett decennium, stärker resurserna i Yggdrasilområdet
-
Nyheter4 veckor sedan
Lyten, tillverkare av litium-svavelbatterier, tar över Northvolts tillgångar i Sverige och Tyskland
-
Analys2 veckor sedan
Brent sideways on sanctions and peace talks
-
Nyheter3 veckor sedan
Ett samtal om koppar, kaffe och spannmål