Nyheter
Rekordhöga elpriser väntar nästa vecka – Över 60 öre per kWh

Året har inletts med fortsatt höga elpriser på över 50 öre per kWh de första veckorna. Den här veckan beräknas snittpriset hamna omkring 54 öre och nästa vecka, när vinden avtar, får vi räkna med elpriser en bra bit över 60 öre. Så högt elpris har vi inte haft sedan vintern 2012, enligt elbolaget Bixias rapport.
– Det är många faktorer som påverkar elpriset, en viktig faktor är vädret. Nu har kylan slagit till vilket gör att elanvändningen ökar. Enligt prognoserna kommer det bli ännu kallare under nästa vecka, samtidigt som vinden avtar, vilket gör att vi troligtvis tvingas använda dyrare kraftslag som kolkondens och importera el för att täcka behovet, säger Matina Rosenberg meteorolog och analytiker på Bixia.
Sedan årsskiftet har Norden importerat el från övriga Europa och under nästa vecka när vinden avtar kommer importen att öka enligt Bixias prognos.
– De senaste veckorna har vindkraften stått för omkring 13 procent av vår elanvändning på grund av det blåsiga vädret. Men under nästa vecka, då vädret stabiliseras, beräknas den sjunka till cirka 7 procent av elanvändningen. Det gör att vi får använda dyrare kraftslag samt importerar mer. Vanligtvis är vi i Norden nettoexportörer av kraft, de senaste veckorna har vi varit nettoimportörer och importerat mellan 20 och 150 GWh per vecka, konstaterar Matina Rosenberg.
Stigande bränslepriser
Den senaste veckan har bränslepriserna fortsatt att stiga svagt, så nu något högre sedan bottennoteringarna vid årsskiftet.
– Den största prisökningen fick vi i tisdags när Kina deklarerade finanspolitiska stimulanser för att ge stöd åt den ekonomiska tillväxten. Det fick oljepriset att stiga med nära tre procent. Samtidigt har priset på kol följt med oljepriset, trots att de europeiska lagernivåerna är 60 procent högre än vid samma tid i fjol är prisnivån densamma nu som då, förklarar Matina Rosenberg.
Nyheter
OPEC+ börjar öka oljeutbudet från april

OPEC+ har sedan drygt två år begränsat sitt utbud av olja extra mycket för att få upp priserna. Nu börjar man dock montera ner detta. Från och med april börjar man varje månad öka utbudet med omkring 138 000 fat per dag för att under 2026 vara uppe i en total utbudsökning på 2,2 miljoner fat per dag.
Donald Trump gillar låga oljepriser. Han säger sig även vilja sätta press på Iran genom att begränsa deras export. En högre export från OPEC+ skulle kunna motverka att oljepriserna går upp om begränsningarna av Irans export lyckas.
Lägre oljepriset är dock fortsatt i konflikt med Donald Trumps vilja att USA ska producera ännu högre rekordvolymer. Amerikanska oljebolag är redan nöjda med sin produktion, högre produktion får vinsterna att falla. Lägger man till ännu högre oljeutbud i världen så blir vinstpressen ännu större.
Enligt Bloomberg har den globala oljemarknaden redan ett överutbud på 450 000 fat per dag i år. Börjar OPEC+ addera mer olja till marknaden så förväntas överutbudet öka ännu mer.
Oljepriserna faller under kvällen omkring 1,8 procent. WIT-oljan handlas kring 68,5 USD och Brentoljan 71,5 USD.
Nyheter
Arctic Minerals är ett nordiskt mineralprospekterings- och gruvutvecklingsbolag

Arctic Minerals är ett nordiskt mineralprospekterings- och gruvutvecklingsbolag som fokuserar på att identifiera och utveckla framtidens koppar- och kritiska mineralfyndigheter i Sverige, Norge och Finland.
Bolaget har varit noterat sedan länge men dagens version är relativt ny då många nya tillgångar har tillförts bolaget och en ny ledning driver verksamheten. Peter George, chef och styrelsemedlem, går här igenom vilka tillgångar bolaget har och hur han ser på saker.
Nyheter
Våren inleds med snabba elprissvängningar

Under februari har elpriset varit mycket volatilt och elprisskillnaderna i landet har varit stora. Orsakerna till dessa stora variationer är bland annat omväxlande milt och kallt väder, blåst och nederbörd i olika omgångar. Månaden avslutas med mer blåst, högre temperaturer och lägre elförbrukning vilket påverkar elpriset nedåt.

Elpriset under februari har svängt mycket per dag. Från toppnivåer på 181,61 öre/kWh (14/2) till 22,38 öre/kWh (24/2) i elområde 3 (Södra Mellansverige) och i norra Sverige, elområde 1 och 2, har elpriset pendlat mellan 1,99 och 63,89 öre/kWh. Temperatur och väder är de faktorer som påverkar elpriset mest.
– Den meteorologiska våren anlände till Sverige den 17 februari enligt SMHI, som även lägger till att våren ser ut att bestå från södra Norrland och nedåt i landet. Det är 3–5 grader varmare än normalt för årstiden vilket påverkar elpriset, säger Jonas Stenbeck, privatkundschef på Vattenfall Försäljning.
Den nordiska kärnkraften ligger nära full installerad kapacitet. Kärnkraftverket Olkiluoto 3 i Finland, med en installerad kapacitet på cirka 1600 MW, startar den årliga och planerade revisionen den 1 mars och kopplas bort från elnätet. De nordiska vattenmagasinen är välfyllda och den hydrologiska balansen, måttet för att uppskatta hur mycket energi som finns lagrat i form av snö, vattenmagasin och grundvatten, är god. Vindkraften producerar på normala nivåer sett ur ett månadsperspektiv.
– De låga priserna i Norden kan även ha påverkats av smältande snö till följd av temperaturer över noll men även den goda tillgången på vattenkraft bidrar till de lägre elpriserna i norr. I södra Sverige, Danmark och Tyskland har det varit ett högre prisläge bland annat med anledning av högre förbrukning och mindre vindkraft, säger Jonas Stenbeck.

På kontinenten har priset på gas snuddat vid toppnivåer under februari men har nu sjunkit. Bland annat på grund av att det blivit varmare. Detta minskar också oron för att lagernivåerna, som har varit lägre än de två senaste åren, ska sjunka ytterligare.
Andelen timpriskunder är betydligt lägre än de med rörligt månadspris, vilket innebär att de allra flesta inte kan ta vara på det volatila eller svängiga elpriset. Utan det vanligaste är att man har en faktura som baseras på ett månadsmedelpris.
– Priserna är väldigt volatila och kan svänga snabbt mellan dygnets alla timmar. Ett fenomen vi måste vänja oss vid. De rörliga elpriserna är populära men det finns anledning att se över sitt elavtal. De fasta avtalen kan erbjuda stabilitet och ge kontroll på elkostnaderna, säger Jonas Stenbeck.
Medelspotpris | Februari 2024 | Februari 2025 |
Elområde 1, Norra Sverige | 44,79 öre/kWh | 12,88 öre/kWh |
Elområde 2, Norra Mellansverige | 44,94 öre/kWh | 14,48 öre/kWh |
Elområde 3, Södra Mellansverige | 50,34 öre/kWh | 77,05 öre/kWh |
Elområde 4, Södra Sverige | 55,42 öre/kWh | 103,87 öre/kWh |
-
Nyheter4 veckor sedan
Glansen är tillbaka på guldet
-
Nyheter3 veckor sedan
Hemp Innovation skriver off-take-avtal för industriell hampafiber
-
Nyheter4 veckor sedan
Christian Kopfer om guld, olja och stål
-
Nyheter2 veckor sedan
I mars offentliggör EU en lista på prioriterade gruvprojekt, betydelsefullt för Norra Kärr
-
Analys4 veckor sedan
Crude oil comment: Tariffs spark small reactions, but price gains hold steady
-
Analys3 veckor sedan
Stronger inventory build than consensus, diesel demand notable
-
Nyheter2 veckor sedan
70 procent av världens koboltproduktion exportstoppas i fyra månader
-
Analys2 veckor sedan
Crude oil comment: Price reaction driven by intensified sanctions on Iran