Följ oss

Nyheter

Qatars produktion och export av naturgas är stabil inför en kommande expansion

Publicerat

den

Produktion av naturgas i Qatar

År 2021 var Qatar världens sjätte största producent av torr naturgas, den näst största exportören av flytande naturgas (LNG) och den tredje största innehavaren av naturgasreserver, enligt U.S. Energy Information Administration (EIA).

Diagram över Qatars utbud av naturgas samt hur den fördelas mellan export och inhemskt konsumtion.

Qatars ledning planerar att öka LNG-exportkapaciteten och naturgasproduktionen genom en större utbyggnad av North Field som förväntas vara klar 2028. Den utökade naturgasproduktionen från North Field förväntas kompensera för minskningar från mogna fält och kommer att öka den totala naturgasproduktionen i Qatar.

Statsägda Qatar Energy planerar att gradvis öka landets exportkapacitet till 19,7 miljarder kubikfot per dag (Bcf/d) när de sex nya förvätskningsanläggningarna kopplade till två nya North Field LNG-exportterminalprojekt tas i kommersiell drift. Mellan 2011 och 2021 var exportkapaciteten för naturgas oförändrad på 13,3 Bcf/d.

Qatars totala naturgasexport inkluderar dess naturgasexport genom Dolphin Pipeline till Förenade Arabemiraten och Oman. Under 2021 skeppade Qatar 2,04 Bcf/d via Dolphin Pipeline.

Qatars naturgasproduktion växte med 18 % per år mellan 2003 och 2013, men tillväxten avtog till mindre än 1 % per år mellan 2013 och 2021. Många producerande naturgasfält nådde mognad under den senare perioden och ingen ny produktion kom online, vilket minskade tillväxten. Qatars torra naturgasproduktion uppgick i genomsnitt till cirka 16 Bcf/d mellan 2016 och 2021. Qatar har 11 % av världens bevisade naturgasreserver och nästan 30 % av Mellanösterns reserver, enligt Oil & Gas Journal. Qatars enorma naturgasreserver finns främst i det gigantiska offshorefältet North Gas, känt som South Pars, som ligger på Irans sida av Persiska viken.

Qatar skickade mer än 70 % av sin LNG-export till Asien och 25 % till Europa under 2022, enligt data från Kpler tanker tracking. Den höga efterfrågan på el i Asien har lett till en hög efterfrågan på naturgas. Osäkerheten kring den globala naturgasförsörjningen på grund av Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina och minskad naturgasförsörjning via pipelines till Europa har ökat den asiatiska efterfrågan på LNG-export från nya projekt sedan 2022, som de i Qatar.

Qatar planerar att utöka sin närvaro på den globala LNG-marknaden i takt med att landet flyttar fokus från oljemarknaderna. Qatar, en av OPEC:s äldsta medlemmar, lämnade organisationen i januari 2019 och sade att landet ville flytta resurser från olja till naturgas, enligt pressrapporter. Qatars råoljeproduktion minskade med 18 % mellan 2012 och 2017. Sedan dess har råoljeproduktionen i Qatar varit relativt oförändrad och legat kring 600.000 fat per dag.

Nyheter

USA ska införa 50 procent tull på koppar

Publicerat

den

Borrkärnor med koppar

USA:s president Donald Trump har precis meddelat att landet ska införa en tull på 50 procent på basmetallen koppar. Priset på råvarubörsen i USA stiger omgående med 10 procent.

USA har viss inhemsk produktion av koppar, men den inhemska efterfrågan överstiger produktionen. Därför måste landet importera koppar för att täcka behovet, särskilt för användning inom elnät, elektronik, byggindustri och fordonssektorn. De största exportörerna till USA är Chile, Kanada, Mexiko och Peru.

När tullar av denna typ införs uppstår prisskillnader i världen. Handlar man koppar på börsen är det därför viktigt att veta vilken börs man handlar på eller om man använder certifikat så är det viktigt att veta vilka underliggande värdepapper de följer.

Sedan är det som alltid med Trump, begreppet är som bekant TACO, Trump Always Chickens Out. Man ska alltså inte ta några definitiva stora beslut baserat på vad han säger. Saker och ting kan ändra sig från dag till dag.

Fortsätt läsa

Nyheter

Ryska staten siktar på att konfiskera en av landets största guldproducenter

Publicerat

den

Guldtacka från Scottsdale Mint

En våg av panik sprider sig bland Moskvas elit sedan Vladimir Putins regim inlett en dramatisk offensiv för att beslagta tillgångarna hos Konstantin Strukov – en av Rysslands rikaste affärsmän och ägare till landets största guldgruvföretag, Yuzhuralzoloto. Åtgärden ses som ett tydligt tecken på hur långt Kreml är villigt att gå för att säkra ekonomiska resurser i takt med att kostnaderna för kriget i Ukraina stiger.

Strukovs förmögenhet, som uppskattas till över 3,5 miljarder dollar, byggdes upp under decennier i nära relation med maktens centrum i Ryssland. Men den 5 juli stoppades hans privatjet från att lyfta mot Turkiet. Enligt flera ryska medier deltog den federala säkerhetstjänsten FSB i ingripandet, och Strukovs pass beslagtogs. Händelsen ska vara kopplad till en omfattande rättsprocess där åklagare kräver att hela hans företagsimperium förverkas – med hänvisning till påstådd korruption och användning av skalbolag och familjemedlemmar för att dölja tillgångar.

Företaget själva förnekar att något inträffat och kallar rapporteringen för desinformation. De hävdar att Strukov befann sig i Moskva hela tiden. Trots det bekräftar rättsdokument att både han och hans familj förbjudits att lämna landet, och att myndigheterna snabbt verkställt beslutet.

Det som nu sker är en del av ett större mönster i ett Ryssland präglat av krigsekonomi: staten tar tillbaka kontrollen över strategiska sektorer som guld, olja och försvarsindustri – industrier som nu allt mer mobiliseras för att finansiera och stödja krigsinsatsen. Intressant nog handlar det inte om att Strukov ska ha varit illojal mot regimen – tvärtom har han varit en lojal allierad, med politiska uppdrag knutna till Putins parti. Men lojalitet räcker inte längre som skydd.

Medan tidigare utrensningar ofta riktade sig mot krigskritiker eller de som flydde landet, drivs dagens tillgångsövertaganden av något mer fundamentalt: ekonomisk nöd. De växande sanktionerna har nästan helt strypt inflödet av utländskt kapital. Statens oljeintäkter minskar och budgetunderskotten växer. Putins lösning är att vända sig inåt – till de oligarker han själv lyfte fram – för att fylla statskassan.

Det här är inte ett enskilt fall. På senare tid har flera framstående affärspersoner hamnat i plötsliga rättsliga tvister, omkommit under mystiska omständigheter eller sett sina bolag tas över av staten. Den oskrivna överenskommelsen som länge gällde i Putins Ryssland – rikedom i utbyte mot lojalitet – håller på att kollapsa.

Den 8 juli väntar en rättsförhandling som kan avgöra framtiden för Strukovs affärsimperium. Men budskapet till Rysslands näringslivselit är redan tydligt: ingen är för rik, för lojal eller för nära den politiska makten för att gå säker. I ett Ryssland där kriget kräver allt större uppoffringar riskerar oligarker att snabbt förvandlas till måltavlor.

Fortsätt läsa

Nyheter

Hur säkrar vi Sveriges tillgång till kritiska metaller och mineral i en ny geopolitisk verklighet?

Publicerat

den

Svemin-seminarie i Almedalen

När världsläget förändras ställs Europas beroende av metaller och mineral på sin spets. Geopolitiska spänningar, handelskonflikter och ett mer oförutsägbart USA gör att vi inte längre kan ta gamla allianser för givna. Samtidigt kontrolleras en stor del av de kritiska råvarorna vi är beroende av av andra makter – inte minst Kina. Vad händer med Sveriges industriella förmåga i ett läge där importen stryps? Hur påverkas försvarsindustrin av Kinas exportrestriktioner? Är EU:s nya råvarupolitik tillräcklig för att minska sårbarheten – eller krävs ytterligare statliga insatser och beredskapslagring? Svemin anordnade den 25 juni ett seminarium som bestod av bestod av deltagare från myndigheter, politik och industri. Man diskuterar Sveriges och EU:s strategiska vägval i en ny global verklighet – och vad som krävs för att säkra tillgången till metaller när vi behöver dem som mest.

Fortsätt läsa

Centaur

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära