Nyheter
Oljepriset, har vi det värsta framför oss?

Oljepriset har fortsatt att rasa, och många ställer sig frågan om vi har det värsta framför oss? WTI har varit nere under 30 USD per fat, vilket är den första gången detta har inträffat på mer än ett decennium, och många marknadsbedömare säger att det fallande oljepriset kommer att fortsätta ned. Brent Crude har handlats ned till samma nivåer och prissätts nu till samma kurser som i april 2004.
Detta är vad Morgan Stanley säger
Även om råoljepriset rasat kraftigt så räknar Wall Street med ytterligare nedgångar framöver. Morgan Stanleys analytiker, däribland Adam Longson, analyschef för energirelaterade råvaror, hävdar att investerare lägger alltför stor vikt vid fundamentala faktorer och inte har uppmärksammat den apprecierande dollarn.
Morgan Stanley påpekade att oljan handlas runt 30 dollar fatet och att priset kan falla mellan 10 till 25 procent till om dollarn stiger med fem procent. Morgan Stanleys analytiker hävdar att utbudet av olja på den globala marknaden fick råoljan att falla under 60 USD per fat, men att det var den allt starkare dollarn som fick priset på olja att falla från 55 USD till 35 USD per fat.
Dollarn är fortsatt stark
Med tanke på den amerikanska dollarns fortsatta styrka är det således inte orimligt att anta att oljepriset kan fortsätta falla till mellan 20 och 25 USD per fat som en direkt effekt av valutaförändringar säger Morgan Stanleys analytiker i en nyligen publicerad analys. Den amerikanska dollarn och icke-fundamentala faktorer fortsätter att driva oljepriserna.
Goldman Sachs håller med
Goldman Sachs Group har prognostiserat att oljan kan sjunka till 20 dollar per fat, men anser att bristen på lagringsutrymme kommer att leda till att producenterna drar ned på sin produktion eftersom de annars inte vet vad de ska göra av oljan.
Nyheter
Kina slår nytt rekord i produktion av kol

Energianalytikern John Kemp rapporterar, baserat på Kinas officiella statistik, att landet slagit ett nytt rekord i produktion av kol. I mars producerade man 441 miljoner ton. Grafen nedan visar hur perioden januari-mars varit per år och där har produktionen gått upp till 1203 miljoner ton från 1106 miljoner ton för samma period föregående år.
Kina använder spektakulära mängder kol, det man också gradvis gör är att ersätta importerad kol med egen produktion. Det är en säkerhetsfråga att man vill vara mindre beroende av omvärlden för energi. Fördelen med importerade kol är att den kan levereras med lastfartyg till de energislukande kustregionerna. Men Kina har med tiden byggt energislukande industri vid sina kolgruvor, vilket delvis minskar behovet av att frakta kolen.

Nyheter
Två samtal om det aktuella läget på råvarumarknaden

Det är stormiga tider på råvarumarknaden där oljepriset leder nedgången. Guld klarar sig däremot hyggligt väl, berättar Lars Henriksson på råvarufonden Centaur. Han tar vidare upp aluminium och koppar. Han säger även att den värld med en global råvarumarknad nu kanske kommer att förändras där vi i stället kan få se en mer segmenterad marknad där det handlas utanför och inom USA. Prisutvecklingen för olika råvaror skiljer sig kraftigt åt, jordbruksråvaror som vete klarar sig ganska bra, priserna var redan låga.
Nästa gäst är Maria Sunér från Svemin som diskuterar marknaden ur andra perspektiv, så som satsningar på försvar och grön energi samt hur de påverkar efterfrågan på råvaror.

Nyheter
Oljepriserna slaktas på samtidiga negativa faktorer

Både WTI- och Brent-oljan har idag fallit med omkring 7 procent, där WTI handlas kring 66,50 USD och Brent kring 69,89 USD. De kan dessutom tilläggas att USAs valuta idag faller mot i princip alla andra valutor, vilket gör oljepriset för alla utanför USA har fallit ännu mer.
USA:s handelskrig mot alla världens länder, förutom Ryssland, har skadeskjutit hela världsekonomin vilket förväntas minska efterfrågan på olja. Samtidigt fortsätter OPEC+ att enligt plan trappa ner sin begränsning av oljeproduktionen, dvs man kommer att producera mer olja.
Tullsmärta för amerikansk oljeproduktion
Fallande oljepriser är ingenting amerikanska oljeproducenter gillar. De drabbas dock även på kostnadssidan. Stålrör och andra saker som oljeproducenter använder har belagts med tullar, vilket gör att produktionskostnaderna stiger. Amerikanska oljebolag är det dock svårt att gråta över, de har trots allt finansierat och marknadsfört denna utveckling.
Någonting som USA dock inte införde tullar på är olja. Hade Trump fullföljt de planerna då hade det kunnat bli ett ännu större kaos.
-
Analys4 veckor sedan
Crude oil comment: Ticking higher as tariff-panic eases. Demand growth and OPEC+ will be key
-
Analys4 veckor sedan
Crude prices hold gains amid fresh tariff threats
-
Nyheter4 veckor sedan
Ett samtal om råvarorna som behövs för batterier
-
Nyheter4 veckor sedan
Tysklands SEFE skriver avtal om att köpa 1,5 miljarder ton LNG per år från Delfin i USA
-
Nyheter4 veckor sedan
700 timmar med negativa elpriser och dyrare biobränsle gav lägre resultat för Jämtkraft
-
Nyheter3 veckor sedan
Danska Seaborg Technologies siktar på serieproduktion av smältsaltsreaktorer till mitten av 2030-talet
-
Analys3 veckor sedan
Brent Edges Lower After Resisting Equity Slump – Sanctions, Saudi Pricing in Focus
-
Nyheter2 veckor sedan
Oljepriserna slaktas på samtidiga negativa faktorer