Nyheter
Minuspriser och solen dominerade i maj

Just nu råder optimala förhållanden för årets vårflod, som i kombination med vind- och solkraft leder till lägre elpriser. 2023 var ett rekordår för minuspriser, med totalt 368 timmar. Minuspriserna fortsätter även under 2024. Flest minuspriser hittills i år har det varit i södra Sverige, i elområde 4. Om solen fortsätter att skina kan vi med stor sannolikhet se ett nytt rekordår.

Hittills i år har det varit minuspriser under 183 timmar i elområde 4 (södra Sverige). Månadsmedelspoten i samma elområde landade på 50,58 öre/kWh (73,50 öre/kWh i fjol). Värmen har gett lägre elförbrukning, mer vattenkraft till elsystemet men framförallt solkraft vilket skapar en så kallad ankkurva, som är en beskrivning av solcellernas produktionsmönster under dygnet. Denna har funnits i Tyskland ett tag, med minuspriser mitt på dagen och har nu även slagit igenom i Sverige.
– Vi har av gammal vana alltid pratat om att elpriset är billigare på sommaren och dyrare på vintern, respektive dyrare på dagen och billigare på natten. Detta håller på att förändras. Nu när allt fler har solceller på taken och stora solparker producerar el så slår detta igenom i elpriset, säger Jonas Stenbeck, privatkundschef Vattenfall Försäljning Norden och fortsätter:

– Den som har ett rörligt elprisavtal med timpris har mycket att vinna på att vara aktiv och hålla koll på energianvändningen nu när elpriset avspeglas i vädret. Det kan till exempel vara bättre att ladda elbilen mitt på dagen istället för på natten. Maj har historiskt varit månaden med lägst spotpris. När man står inför valet av elavtal är det lätt att jämföra det rörliga priset med ett fast elpris. Prisskillnaderna är idag stora, men man får inte glömma bort att det fasta elpriset även inkluderar framtida vintermånader.
Tillgängligheten för kärnkraften i Norden ligger just nu på 78 procent av installerad effekt och vindkraften ligger på förväntad nivå för årstiden. Den hydrologiska balansen är lägre än normalt, men den pågående vårfloden har optimala förhållanden med varmare dagar och låga nattemperaturer. Detta har bidragit till en jämn och bra fyllnadsgrad i vattenmagasinen.
– Att optimala förhållanden råder för vårfloden märks inte minst på elpriset i elområde 1 (norra Sverige), som har ett rörligt elpris på cirka 17,64 öre/kWh just nu, att jämföras med i fjol då det var 27,77 öre/kWh, säger Jonas Stenbeck.
De geopolitiska oroligheterna och striderna i Mellanöstern fortsätter, vilket har en negativ påverkan på elmarknaden. Gaspriserna har stigit något, medan oljepriset är fortsatt stabilt.
Maj 2024 (medelspotpris) | Maj 2023 (medelspotpris) | |
Elområde 1, Norra Sverige | 17,64 öre/kWh | 27,77 öre/kWh |
Elområde 2, Norra Mellansverige | 17,64 öre/kWh | 27,84 öre/kWh |
Elområde 3, Södra Mellansverige | 23,71 öre/kWh | 39,02 öre/kWh |
Elområde 4, Södra Sverige | 50,58 öre/kWh | 73,50 öre/kWh |
Nyheter
Uppgången i oljepriset planade ut under helgen

Oljepriset gick upp direkt när Israel attackerade Iran förra veckan, men under helgen har prisutvecklingen planat ut trots att konflikten tilltagit. Thina Saltvedt, energianalytiker på Nordea, kommenterar utvecklingen och vad som kan hända framåt.
Nyheter
Låga elpriser i sommar – men mellersta Sverige får en ökning

Snittpriset på el väntas landa på cirka 30 öre per kilowattimme i sommar – i nivå med fjolåret. Men i elområde SE3, där bland annat Stockholm ingår, väntas priserna stiga med 70 procent till följd av att kärnkraftreaktorn Oskarshamn 3 står still. Samtidigt pressar höga vattennivåer ner priserna i norra Sverige. Det visar Bixias elprisprognos för sommaren.

Väderprognoserna pekar på normala förhållanden i Skandinavien. Men det blöta vädret under förra hösten och vintern har fyllt vattenmagasinen rejält, vilket bidrar till låga och stabila elpriser under juni till augusti.
– Att vi går in i sommaren med välfyllda vattenmagasin borgar för riktigt låga elpriser, särskilt i norr. I kombination med låg elförbrukning minimeras risken för några större prischocker i sommar, säger Johan Sigvardsson, analytiker på Bixia.
Ner i norr, upp i syd
Det ovanligt stora vattenöverskottet både i Sverige och Norge fortsätter att pressa priserna norra Sverige. I SE1 och SE2 väntas elpriserna landa på 13–14 öre per kilowattimme, jämfört med 18 öre i fjol.
I mellersta Sverige, elområde SE3, väntas elpriset i stället stiga till cirka 32 öre per kilowattimme, vilket är 70 procent högre än förra sommaren. Orsaken är att underhållet av kärnkraftsreaktorn Oskarshamn 3 förlängts till den 15 augusti, vilket minskar den planerbara elproduktionen.
Även SE4, längst i söder, påverkas av den reducerade kärnkraftsproduktionen, då kopplingen till kontinentens högre elpriser blir större. Här väntas elpriset landa på cirka 50 öre per kilowattimme vilket är i linje med fjolåret.
– Om inte underhållet i Oskarshamn förlängts hade vi för ovanlighetens skull haft full kärnkraftsproduktion i både Sverige och Finland i sommar. Nu får vi istället ett underskott som höjer priserna i mellersta och södra Sverige, säger Johan Sigvardsson.
Under sommaren väntas också många så kallade minustimmar – timmar med negativt elpris – framför allt mitt på dagen när solkraften är som mest effektiv.
– En riktigt het sommardag kan solkraften stå för 80-90 procent av det tyska elbehovet under dagtid. Då blir ankkurvan djup och vi får negativa priser, vilket såklart pressar ner dygnsmedelpriset och gör att vi i Norden kan importera billigt, säger Johan Sigvardsson.
Europa kan pressa upp priserna till hösten
Samtidigt visar prognoser att södra Europa går mot en varm och torr sommar, vilket kan påverka elmarknaden längre fram.
– Hetare väder ökar behovet av luftkonditionering och elförbrukningen stiger. Det innebär att gaslagren inte fylls på i samma takt under påfyllnadssäsongen och efterfrågan i höst lär öka, vilket kan driva upp elpriserna i Europa till hösten och påverka även oss i Sverige, säger Johan Sigvardsson.
Elpriset juni-augusti 2025 jämfört med 2024
Elområde | 2024 (utfall) | 2025 (prognos) |
Systempris | 27 öre | 29 öre |
SE1 | 18 öre | 14 öre |
SE2 | 18 öre | 13 öre |
SE3 | 19 öre | 32 öre |
SE4 | 51 öre | 50 öre |
Nyheter
Stor uppsida i Lappland Guldprospekterings aktie enligt analys

Impala Nordic har gjort en uppdragsanalys på Lappland Guldprospektering, som noterades på Spotlight förra hösten, där man ser en rejält uppsida i aktien.
Lappland Guldprospektering är ett svenskt bolag verksamt inom guldprospektering med fokus på att utveckla och bedriva guldbrytning i större skala i Sverige och övriga Norden. Bolaget har som målsättning att bli en betydande guldproducent, där bolagets nyckelpersoner besitter en mångårig erfarenhet av utveckling och drift av gruvor över hela världen.
Bolaget drivs med väldigt slimmad kostnadsbas, som understiger 1 miljon kronor per kvartal. Således har bolaget en betydande runway med nuvarande kassa, som uppgick till cirka 18 miljoner kronor i utgången av Q1 2025.
”Vi ser det som möjligt att Bolaget kan etablera en gruvverksamhet i huvudprojektet Stortjärnhobben inom 3–4 år, vilket skulle innebära kassaflöden under många år framöver. Om Bolaget lyckas med sitt mål att klassificera en mineralresurs på 500 000 troy ounce (uns) ser vi potential till betydande uppvärdering baserat på värderingen av bolag som varit i liknande skede. Vi bedömer att uppsidan motsvarar ett börsvärde på minst 500 MSEK, drygt 400 % över dagens värdering.”
-
Analys4 veckor sedan
Brent steady at $65 ahead of OPEC+ and Iran outcomes
-
Nyheter3 veckor sedan
USA slår nytt produktionsrekord av naturgas
-
Analys3 veckor sedan
All eyes on OPEC V8 and their July quota decision on Saturday
-
Analys4 veckor sedan
A shift to surplus will likely drive Brent towards the 60-line and the high 50ies
-
Nyheter2 veckor sedan
Brookfield ska bygga ett AI-datacenter på hela 750 MW i Strängnäs
-
Nyheter2 veckor sedan
Stor uppsida i Lappland Guldprospekterings aktie enligt analys
-
Nyheter3 veckor sedan
Sommaren inleds med sol och varierande elpriser
-
Nyheter3 veckor sedan
OPEC+ ökar oljeproduktionen trots fallande priser