Nyheter
Lyten, tillverkare av litium-svavelbatterier, tar över Northvolts tillgångar i Sverige och Tyskland

Amerikanska Lyten, världsledande inom litium-svavelbatterier, har tecknat ett bindande avtal om att förvärva Northvolts återstående tillgångar i Sverige och Tyskland. I affären ingår batterifabrikerna Northvolt Ett och Ett Expansion i Skellefteå, Northvolt Labs i Västerås samt planerade Northvolt Drei i tyska Heide. Dessutom förvärvas alla immateriella rättigheter (IP) från Northvolt.
De tillgångar Lyten nu tar över har tidigare värderats till cirka 5 miljarder dollar och omfattar 16 GWh i befintlig batteriproduktionskapacitet samt ytterligare 15 GWh under uppbyggnad. Transaktionen, som är helt finansierad med eget kapital från privata investerare, väntas slutföras under det fjärde kvartalet 2025, förutsatt myndighetsgodkännande.
Återstart av verksamheter och jobbtillfällen
Lyten planerar att omedelbart återuppta verksamheten vid anläggningarna i Skellefteå och Västerås efter att affären slutförts. Bolaget har även för avsikt att återanställa en stor del av den personal som tidigare sagts upp från Northvolt och ser långsiktiga sysselsättningsmöjligheter som en nyckel till fortsatt framgång.
– Det här är ett avgörande ögonblick för Lyten. Förvärvet ger oss de anläggningar och den svenska kompetens som krävs för att snabbare möta den kraftigt ökande efterfrågan på våra litium-svavelbatterier, säger Dan Cook, vd och medgrundare av Lyten.
Positivt mottagande från svenska regeringen
Förvärvet välkomnas även från politiskt håll.
– Det här är en vinst för Sverige och för våra ambitioner inom energi och industriell innovation, säger Ebba Busch, Sveriges vice statsminister.
Fortsatt global expansion
Förvärvet i Sverige och Tyskland är en del av Lytens större strategi att bygga en stark närvaro i både Europa och Nordamerika. Tidigare i år har Lyten också köpt Northvolt Dwa i Polen – Europas största tillverkare av batterilagringssystem – samt förvärvat Northvolts IP-portfölj för energilagring. Bolaget har även uttryckt intresse för att ta över Northvolt Six i Quebec, Kanada.
Batterier för framtiden – även i rymden
Lyten har utvecklat en egen teknikplattform baserad på 3D-grafen och fokuserar på nästa generations litium-svavelbatterier – en teknik med potential att revolutionera batteribranschen. Förutom försäljning till drönar- och försvarsindustrin förbereder Lyten även en batterilansering på den internationella rymdstationen ISS senare i år.
En svensk medgrundare, Lars Herlitz
Även om Lyten är amerikanskt så finns det en svensk medgrundare, Lars Herlitz.
Nyheter
Mahvie Minerals är verksamt i guldrikt område i Finland

Mahvie Minerals utvecklar guldtillgångar i Finland, närmare bestämt Haveri beläget i Tammerfors guldbälte, och undersökningarna visar på mycket intressanta mängder. Bolaget planerar nu för att ta de nästa stegen framåt. Här presenterar VD Per Storm verksamheten.
Nyheter
Neil Atkinson spår att priset på olja kommer att stiga till 70 USD

Olja handlas kring 65 USD, lite högre eller lägre beroende på vilken sort vi tittar på. EIA tror att priset faller till 50 USD under början av 2026. Energianalytikern Neil Atkinson spår dock en mindre ökning till 70 USD. Han tror på en starkare efterfrågan, stabil skifferproduktion och ett OPEC som kan justera sin produktionen.
EFN Råvaror med Anna Stjernquist och Peter Hedlund, analytiker på Finansmagasinet, går igenom situationen på oljemarknaden.
Nyheter
Uppgång i oljepriset väntas under hösten enligt den tekniska analysen

Ingemar Carlsson på Tendens har gjort en teknisk analys på oljepriset, närmare bestämt brent, och den visar att en uppgång är att vänta under hösten.
-
Nyheter4 veckor sedan
Kopparpriset i fritt fall i USA efter att tullregler presenterats
-
Nyheter4 veckor sedan
Lundin Gold rapporterar enastående borrresultat vid Fruta del Norte
-
Nyheter4 veckor sedan
Stargate Norway, AI-datacenter på upp till 520 MW etableras i Narvik
-
Nyheter2 veckor sedan
Omgående mångmiljardfiasko för Equinors satsning på Ørsted och vindkraft
-
Nyheter3 veckor sedan
Lundin Gold hittar ny koppar-guld-fyndighet vid Fruta del Norte-gruvan
-
Nyheter3 veckor sedan
Guld stiger till över 3500 USD på osäkerhet i världen
-
Nyheter3 veckor sedan
Alkane Resources och Mandalay Resources har gått samman, aktör inom guld och antimon
-
Analys2 veckor sedan
What OPEC+ is doing, what it is saying and what we are hearing