Nyheter
Liquid Wind inleder samarbete med Umeå Energi för etablering av elektrobränsleanläggning i Umeå

En förstudie som Liquid Wind genomfört i samarbete med Umeå Energi visar att det finns goda förutsättningar för att etablera Sveriges tredje elektrobränsleanläggning för sjöfartsindustrin vid Dåva kraftvärmeverk i Umeå. Nu inleds ett samarbete mellan Umeå Energi och Liquid Wind med ambition att göra verklighet av anläggningen.
Anläggningen beräknas kunna leverera 100 000 ton fossilfritt elektrobränsle till sjöfartsindustrin årligen och fånga in 230 000 ton koldioxid per år. Detta motsvarar en minskning av Umeås samlade koldioxidutsläpp med 40 procent. Umeå Energi utreder parallellt även möjligheten att fånga in och långsiktigt lagra resterande mängd koldioxid i berggrunden, så kallad CCS: Carbon Capture and Storage.
”Vi ser fram emot vårt samarbete med Umeå Energi och deras framtidsorienterade vision som ger oss möjlighet att tillsammans etablera den första elektrobränsleanläggningen i region Västerbotten. Detta kommer att ske snart efter de anläggningar som utvecklas i Örnsköldsvik och Sundsvall i Västernorrland. Omställningen till fossilfria bränsle inom sjöfartssektorn är brådskande. Världens sjöfart använder idag 300 miljoner ton fossilt bränsle per år. Elektrobränsle har möjlighet att ersätta fossilt bränsle i stor skala vilket resulterar i att koldioxidutsläppen kan minska med över 90%”, säger Claes Fredriksson, vd och grundare av Liquid Wind.
”Som energibolag har vi en viktig roll i att bidra till att minska både samhällets klimatavtryck och avtrycket från vår verksamhet. Genom att fånga in koldioxid från Dåva kraftvärmeverk kan vi ta ytterligare steg på vägen mot cirkulära flöden. Umeå kommun har målsatt att Umeå stad ska vara klimatneutral år 2030 och Umeå Kommun 2040. Etableringen av en produktionsanläggning för grönt elektrobränsle vid Dåva kan utgöra ett viktigt steg i den riktningen”, säger Jan Ridfeldt, VD Umeå Energi.
“Det här är en fantastiskt glädjande nyhet och en ambition som kan innebära en kraftig förstärkning av den gröna industrin i Umeå. En etablering skulle på ett avgörande sätt bidra till kommunens miljömål. Till det kommer fler arbetstillfällen och genom närheten till en helt ny järnvägsterminal kan vi säkerställa hållbara transporter. Det kan i sin tur locka fler företag i sektorn att etablera sig här. Vi välkomnar etableringen, som också kan bli ett fint tillskott i utvecklingen av den gröna industrin i Umeå och Dåva företagspark”, säger Hans Lindberg (S), kommunstyrelsens ordförande, Umeå kommun.
Anläggningen planerar att ha alla underlag klara för ett investeringsbeslut 2024, med en beräknad produktionsstart i 2026.
Nyheter
OPEC+ ökar oljeproduktionen trots fallande priser

OPEC+ fortsätter att öka oljeproduktionen och meddelade i helgen en höjning med 411 000 fat per dag för juli. Det är tredje månaden i rad som alliansen, ledd av Saudiarabien och Ryssland, ökar utbudet kraftigt för att återta marknadsandelar och pressa länder som överproducerar, som Irak och Kazakstan.
Trots att oljepriserna fallit – med Brentoljan under 64 dollar per fat – tror OPEC+ att marknaden kan hantera den ökade tillgången. Gruppen pekar på en stabil global ekonomi och stigande efterfrågan under sommaren som skäl för beslutet.
Alla medlemmar är dock inte överens. Algeriet föreslog att produktionen skulle pausas, men fick inget gehör. Samtidigt menar analytiker att OPEC+ nu prioriterar volym framför pris för att säkra framtida intäkter och inflytande på marknaden.
Nyheter
Strathcona lägger formellt bud på MEG Energy

Strathcona Resources har nu formellt lagt ett uppköpsbud på sin branschkollega inom oljesand, MEG Energy. Båda företagen är börsnoterade i Kanada. Budet, som gäller fram till den 15 september, innebär att MEG:s aktieägare erbjuds 0,62 vanliga aktier i Strathcona samt 4,10 kanadensiska dollar i kontant för varje aktie som Strathcona ännu inte äger.
MEG Energy meddelade på fredagen att de ska göra en grundlig utvärdering av budet och uppmanar sina aktieägare att inte vidta några åtgärder innan en officiell rekommendation har givits, vilket förväntas ske inom 15 dagar.
Strathcona har redan säkerställt finansieringen av förvärvet och budet är därför inte villkorat av att Strathcona kan få fram finansiering.
Strathconas huvudägare Waterous Energy Fund har tidigare beskrivit de två företagen som dubbelgångare för att beskriva hur lika företagen är. Båda företagen utvinner bitumen med hjälp av ångteknik i östra Alberta och saknar egen raffinaderi- eller detaljhandelsverksamhet, till skillnad från större aktörer inom oljesand.
Strathcona renodlade inför budet
Inför budet sålde Strathcona sina naturgastillgångar i Alberta i tre separata affärer för totalt 2,84 miljarder dollar, som ett steg mot att bli ett renodlat tungoljeproducerande bolag. Samtidigt köpte man Hardistys terminal för oljetransport via järnväg för cirka 45 miljoner dollar.
Det kan komma högre bud
Både investerare och analytiker spekulerar kring att det kan komma ett högre bud, där analytiker lyfter fram att stora aktörer inom oljesand kan ge sig in i striden, som Cenovus Energy, Canadian Natural Resources eller Imperial Oil.
Nyheter
USA slår nytt produktionsrekord av naturgas

Den preliminära siffran för USA:s naturgasproduktion i mars 2025 har släppts och var 107,3 miljarder kubikfoot per dag (Bcf/d). Det är 4,6 procent högre än samma månad ett år tidigare och även ett nytt produktionsrekord i stort. Siffran inkluderar inte NGL.

Nedan kan vi se USA:s export av naturgas sedan 2015, uppdelat på export via rörledning och LNG via fartyg. Exporten till Mexiko och Kanada via rörledning har ökat kraftigt, men ökningen ser blygsam ut jämfört med LNG per fartyg som började på nära noll till att bli den största i världen.

-
Nyheter4 veckor sedan
Utbudsunderskott och stigande industriell efterfrågan av silver på marknaden
-
Nyheter3 veckor sedan
Nystart för koppargruvan Viscaria i Kiruna – en av Europas största
-
Analys3 veckor sedan
Rebound to $65: trade tensions ease, comeback in fundamentals
-
Analys2 veckor sedan
Oil slips as Iran signals sanctions breakthrough
-
Analys4 veckor sedan
Whipping quota cheaters into line is still the most likely explanation
-
Nyheter2 veckor sedan
Förenade Arabemiraten siktar på att bygga ett datacenter på 5 GW, motsvarande fem stora kärnkraftsreaktorer
-
Nyheter3 veckor sedan
Stark affär för Pan American – men MAG Silvers aktieägare kan bli förlorare
-
Nyheter4 veckor sedan
Inflationsjusterat är olja nu billigare än på mitten av 1980-talet