Följ oss

Nyheter

Kopparpriset når sin högsta nivå någonsin när lagren töms

Publicerat

den

Kopparpriset nådde en rekordhög nivå på fredagen när handlare såg ut att fylla på med rädsla för ytterligare störningar i leveranskedjan.

Oron för försörjningsstörningar, historiskt låga globala lager och kraftigt stigande energikostnader har tänt en eld under basmetaller, övertrumfat oro över de långsiktiga effekterna av Ukraina-invasionen på global tillväxt, stigande räntor i den utvecklade världen och en avmattande ekonomi i Kina.

Kopparplåt

Koppar för leverans i maj steg på Comex i New York, och nådde höga 4,9490 dollar per pound, motsvarande 10 910 per ton. Det betyder att kopparpriset steg med mer än 3 procent jämfört med torsdagens stängning. Basmetallen har ökat med 10 procent sedan den ryska invasionen av Ukraina för drygt en vecka sedan.

Oron för metallförsörjning ökar i takt med sjunkande lager i LME-registrerade lager. Kopparlagren ligger nu på 69 825 ton, vilket är de lägsta nivåerna sedan 2005.

Ryssland är inte en stor kopparaktör, och producerar endast 3,5 procent av världens koppar. Ändå förlängde råvaror sitt massiva rally denna vecka då kriget underblåste rädslan för att försörjningsproblem skulle komma.

Sanktioner mot ryska individer och företag har fått många banker, speditörer och andra företag att sluta arbeta med ryska företag eller varor.

Mager månad i Chile

Chile, ansvarig för mer än en fjärdedel av den globala kopparproduktionen, noterade sin lägsta produktion i januari sedan 2011, visade regeringssiffror på måndagen.

Den chilenska kopparproduktionen förväntas återhämta sig för att registrera en liknande årligt produktion som förra året, enligt presidenten för landets gruvorganisation.

Världens största leverantör såg produktionen falla med 7,5 procent från januari 2021, med lägre malmkvalitet och vattenbrist bland orsakerna. I vissa fall är faktorerna som håller tillbaka produktionen tillfälliga, säger Diego Hernandez, en tidigare vd för Codelco och Antofagasta, som nu leder Sonami.

Nyheter

Tyskland har så höga elpriser att företag inte har råd att använda elektricitet

Publicerat

den

Elstation i närbild

Tyskland har skrivit ner prognosen på hur mycket elektricitet landet kommer att behöva 2030. Hittills har prognosen varit 750 TWh, vilken nu har skrivits ner till 600-700 TWh,

Det kan vid en första anblick låta positivt. Men orsaken är inte att effektiviseringar. Utan priserna är så pass höga att företag inte har råd att använda elektriciteten. Elintensiv industri flyttar sin verksamhet till andra länder och få företag satsar på att etablera energikrävande verksamhet i landet.

Tyskland har inte heller någon plan för att förändra sin havererade energipolitik. Eller rättare sagt, planen är att uppfinna fusionskraft och använda det som energikälla. Något som dock inte löser problemet på några årtionden.

Prognos över efterfrågan på elektricitet i Tyskland
Fortsätt läsa

Nyheter

Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde

Publicerat

den

Kol i Kina

Kinas officiella statistik för elproduktion har släppts för augusti och den visar att landet slog ett nytt rekord. Under augusti producerades 936 TWh elektricitet.

Stephen Stapczynski på Bloomberg lyfter fram att det är ungefär lika mycket som Japan producerar per år, vilket innebär är de producerar ungefär lika mycket elektricitet per invånare.

Kinas elproduktion kom i augusti från:

Fossil energi67 %
Vattenkraft16 %
Vind och Sol13 %
Kärnkraft5 %

Stapczynskis kollega Javier Blas uppmärksammar även att det totala rekordet inkluderade ett nytt rekord för kolkraft. Termisk energi (där nästan allting är kol) producerade 627,4 TWh under augusti. Vi rapporterade tidigare i år att Kina under första kvartalet slog ett nytt rekord i kolproduktion.

Fortsätt läsa

Nyheter

Det stigande guldpriset en utmaning för smyckesköpare

Publicerat

den

Priset på guld i svenska kronor per gram

Guldpriset når hela tiden nya höjder och det märks för folk när de ska köpa smycken. Det gör att butikerna måste justera upp sina priser löpande och kunder funderar på om det går att välja något med lägre karat eller mindre diamant. Anna Danielsson, vd på Smyckevalvet, säger att det samtidigt gör att kunderna får upp ögonen för värdet av att äga guld. Det högre guldpriset har även gjort att gamla smycken som ligger hemma i folks byrålådor kan ha fått ett överraskande högt värde.

Fortsätt läsa

Guldcentralen

Aktier

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära