Nyheter
Kina chartrar tankfartyg för 37 miljoner fat amerikansk olja

Kina har chartrat tankfartyg som kan leverera så mycket som 37 miljoner fat råolja från USA nästa månad, rapporterar Bloomberg, med hänvisning till uppgifter från Census Bureau. Detta skulle vara rekordhögt för Kina, trots den senaste upptrappningen mellan de två länderna, men i enlighet med sina skyldigheter enligt handelsavtalet som tecknades förra året.

I handelsavtalet åtog Kina sig att köpa cirka 18,5 miljarder dollar i ytterligare energiförsörjning från USA i år och ytterligare 33,9 miljarder dollar nästa år. Leveranserna sträcker sig från råolja och LNG till kol och oljeprodukter. Men pandemin har förstört efterfrågan, vilket gjort det mycket svårare än tidigare för Peking att hålla sitt åtagande.
Redan före pandemin fanns det tvivel om att Kina skulle kunna köpa alla överenskomna energiråvaror. Oljeprisfallet och det växande LNG-överskottet var bland orsakerna liksom det relativt höga priset för amerikansk naturgas. Det är knappast en överraskning, särskilt med pandemin, att Kina hittills i år har varit långsamt att köpa de överenskomna volymerna.
Kinas oljeimport ökade jämfört med 2019
Intressant nog, trots dessa fördröjningar, var Kinas totala oljeimport under första halvåret högre än motsvarande period 2019. Kinas import var i genomsnitt 10,78 miljoner fat per dag, en ökning med 10 procent jämfört med året innan, trots pandemin.
Oljeimporten från USA ökade också, enligt en Refinitiv-analytiker, till så mycket som 5 miljoner ton, vilket motsvarar mer än 1 miljon fat per dag, högre än året innan men lägre än de belopp som överenskommits att sändas från USA till Kina i år.
Från juni hade Kina bara köpt cirka fem procent av det som överenskommits i handelsavtalet, eller amerikanska energiprodukter värda 1,29 miljarder dollar, inklusive råolja, LNG och metallurgiskt kol.
Nyheter
Kina slår nytt rekord i produktion av kol

Energianalytikern John Kemp rapporterar, baserat på Kinas officiella statistik, att landet slagit ett nytt rekord i produktion av kol. I mars producerade man 441 miljoner ton. Grafen nedan visar hur perioden januari-mars varit per år och där har produktionen gått upp till 1203 miljoner ton från 1106 miljoner ton för samma period föregående år.
Kina använder spektakulära mängder kol, det man också gradvis gör är att ersätta importerad kol med egen produktion. Det är en säkerhetsfråga att man vill vara mindre beroende av omvärlden för energi. Fördelen med importerade kol är att den kan levereras med lastfartyg till de energislukande kustregionerna. Men Kina har med tiden byggt energislukande industri vid sina kolgruvor, vilket delvis minskar behovet av att frakta kolen.

Nyheter
Två samtal om det aktuella läget på råvarumarknaden

Det är stormiga tider på råvarumarknaden där oljepriset leder nedgången. Guld klarar sig däremot hyggligt väl, berättar Lars Henriksson på råvarufonden Centaur. Han tar vidare upp aluminium och koppar. Han säger även att den värld med en global råvarumarknad nu kanske kommer att förändras där vi i stället kan få se en mer segmenterad marknad där det handlas utanför och inom USA. Prisutvecklingen för olika råvaror skiljer sig kraftigt åt, jordbruksråvaror som vete klarar sig ganska bra, priserna var redan låga.
Nästa gäst är Maria Sunér från Svemin som diskuterar marknaden ur andra perspektiv, så som satsningar på försvar och grön energi samt hur de påverkar efterfrågan på råvaror.

Nyheter
Oljepriserna slaktas på samtidiga negativa faktorer

Både WTI- och Brent-oljan har idag fallit med omkring 7 procent, där WTI handlas kring 66,50 USD och Brent kring 69,89 USD. De kan dessutom tilläggas att USAs valuta idag faller mot i princip alla andra valutor, vilket gör oljepriset för alla utanför USA har fallit ännu mer.
USA:s handelskrig mot alla världens länder, förutom Ryssland, har skadeskjutit hela världsekonomin vilket förväntas minska efterfrågan på olja. Samtidigt fortsätter OPEC+ att enligt plan trappa ner sin begränsning av oljeproduktionen, dvs man kommer att producera mer olja.
Tullsmärta för amerikansk oljeproduktion
Fallande oljepriser är ingenting amerikanska oljeproducenter gillar. De drabbas dock även på kostnadssidan. Stålrör och andra saker som oljeproducenter använder har belagts med tullar, vilket gör att produktionskostnaderna stiger. Amerikanska oljebolag är det dock svårt att gråta över, de har trots allt finansierat och marknadsfört denna utveckling.
Någonting som USA dock inte införde tullar på är olja. Hade Trump fullföljt de planerna då hade det kunnat bli ett ännu större kaos.
-
Analys4 veckor sedan
Crude oil comment: Ticking higher as tariff-panic eases. Demand growth and OPEC+ will be key
-
Analys4 veckor sedan
Crude prices hold gains amid fresh tariff threats
-
Nyheter4 veckor sedan
Ett samtal om råvarorna som behövs för batterier
-
Nyheter4 veckor sedan
Tysklands SEFE skriver avtal om att köpa 1,5 miljarder ton LNG per år från Delfin i USA
-
Nyheter4 veckor sedan
700 timmar med negativa elpriser och dyrare biobränsle gav lägre resultat för Jämtkraft
-
Nyheter3 veckor sedan
Danska Seaborg Technologies siktar på serieproduktion av smältsaltsreaktorer till mitten av 2030-talet
-
Analys3 veckor sedan
Brent Edges Lower After Resisting Equity Slump – Sanctions, Saudi Pricing in Focus
-
Nyheter2 veckor sedan
Oljepriserna slaktas på samtidiga negativa faktorer