Nyheter
Kapitalförvaltare tror på stigande oljepriser

Hedgefonder och andra kapitalförvaltare har bromsat försäljningen av de två viktigaste råoljeterminskontrakten efter en exodus i november. Ett uppåtgående momentum för oljepriset nästa år kan redan ha börjat.
Kapitalförvaltarna ökade sin långa nettoposition något – skillnaden mellan hausse- och baisseartade satsningar – i det amerikanska jämförelseindexet, WTI Crude, under den senaste rapporteringsveckan. Detta var första gången på mer än en månad som hedgefonder faktiskt lade till fler longs än shorts på en vecka i ett av de mest omsatta petroleumkontrakten. Brent Crude såg däremot den långa nettopositionen sjunka förra veckan till den lägsta nivån på 26 månader.
Longs-to-shorts-kvoten i Brent Crude har sjunkit till bara 2:1, vilket tyder på att det kan finnas en uppsida för en förnyad hausseartad positionering vid mycket lägre ingångsprisnivåer än under större delen av det senaste året.
Medan de kortsiktiga utsikterna och sentimentet fortfarande lutar nedåt med penningåtstramande politik och en ökning av covidfallen i Kina efter att restriktionerna lättades, är utsikterna för senare nästa år mer hausseartade än för bara några veckor sedan.
”Råoljepriserna fortsätter att tycka att det är utmanande att balansera den varierade berättelsen kring efterfrågeutsikterna. Kinas efterfrågan möter kortsiktiga motvindar när Covid-vågen sprider sig, men är sannolikt redo för en återhämtning på medellång sikt eftersom myndigheterna fortfarande är fast beslutna att driva upp konsumtionsåterhämtningen”, sa Saxo Banks strategiteam på tisdagen.
USA som tillkännager starten på återköp av råolja för att fylla på den strategiska petroleumreserven (SPR) sätter också ett fast golv för oljepriset på 70 dollar.
Traders och kapitalförvaltare har inte strömmat tillbaka till olja efter den kinesiska återöppningen, vilket signalerar att marknaden är medveten om att covid-situationen kommer att förvärras innan den blir bättre, och det kommer inte att bli en ökning i kinesisk efterfrågan på åtminstone några månader. Myndigheterna säger dock att de kommer att stödja ekonomin och konsumtionen.
Det ryska oljeembargot
Medan den ryska oljetillgången har hållit sig så mycket bättre än väntat är förmågan för Indien och Kina att absorbera en ännu mer betydande mängd rysk olja sannolikt begränsad. Som ett resultat ser den holländska finansgruppen ING att det ryska utbudet minskar med mellan 1,6 miljoner bpd och 1,8 miljoner bpd årligen under första kvartalet 2023.
ING förutspår för närvarande att ICE Brent kommer att ha ett genomsnitt på 104 USD per fat under 2023, men osäkerheten kring deras prognos är hög med tanke på den geopolitiska situationen och den globala ekonomins riktning.
Internationella energibyrån (IEA) utesluter inte ytterligare ett oljeprisrally när marknaden känner full effekt av alla embargon på rysk råolja och produkter någon gång efter februari nästa år.
Nyheter
Tyskland har så höga elpriser att företag inte har råd att använda elektricitet

Tyskland har skrivit ner prognosen på hur mycket elektricitet landet kommer att behöva 2030. Hittills har prognosen varit 750 TWh, vilken nu har skrivits ner till 600-700 TWh,
Det kan vid en första anblick låta positivt. Men orsaken är inte att effektiviseringar. Utan priserna är så pass höga att företag inte har råd att använda elektriciteten. Elintensiv industri flyttar sin verksamhet till andra länder och få företag satsar på att etablera energikrävande verksamhet i landet.
Tyskland har inte heller någon plan för att förändra sin havererade energipolitik. Eller rättare sagt, planen är att uppfinna fusionskraft och använda det som energikälla. Något som dock inte löser problemet på några årtionden.

Nyheter
Kinas elproduktion slog nytt rekord i augusti, vilket även kolkraft gjorde

Kinas officiella statistik för elproduktion har släppts för augusti och den visar att landet slog ett nytt rekord. Under augusti producerades 936 TWh elektricitet.
Stephen Stapczynski på Bloomberg lyfter fram att det är ungefär lika mycket som Japan producerar per år, vilket innebär är de producerar ungefär lika mycket elektricitet per invånare.
Kinas elproduktion kom i augusti från:
Fossil energi | 67 % |
Vattenkraft | 16 % |
Vind och Sol | 13 % |
Kärnkraft | 5 % |
Stapczynskis kollega Javier Blas uppmärksammar även att det totala rekordet inkluderade ett nytt rekord för kolkraft. Termisk energi (där nästan allting är kol) producerade 627,4 TWh under augusti. Vi rapporterade tidigare i år att Kina under första kvartalet slog ett nytt rekord i kolproduktion.
Nyheter
Det stigande guldpriset en utmaning för smyckesköpare

Guldpriset når hela tiden nya höjder och det märks för folk när de ska köpa smycken. Det gör att butikerna måste justera upp sina priser löpande och kunder funderar på om det går att välja något med lägre karat eller mindre diamant. Anna Danielsson, vd på Smyckevalvet, säger att det samtidigt gör att kunderna får upp ögonen för värdet av att äga guld. Det högre guldpriset har även gjort att gamla smycken som ligger hemma i folks byrålådor kan ha fått ett överraskande högt värde.
-
Nyheter4 veckor sedan
Meta bygger ett AI-datacenter på 5 GW och 2,25 GW gaskraftverk
-
Nyheter4 veckor sedan
Aker BP gör ett av Norges största oljefynd på ett decennium, stärker resurserna i Yggdrasilområdet
-
Nyheter4 veckor sedan
Sommarens torka kan ge högre elpriser i höst
-
Analys4 veckor sedan
Brent edges higher as India–Russia oil trade draws U.S. ire and Powell takes the stage at Jackson Hole
-
Nyheter3 veckor sedan
Mahvie Minerals är verksamt i guldrikt område i Finland
-
Analys4 veckor sedan
Increasing risk that OPEC+ will unwind the last 1.65 mb/d of cuts when they meet on 7 September
-
Nyheter3 veckor sedan
Neil Atkinson spår att priset på olja kommer att stiga till 70 USD
-
Analys2 veckor sedan
OPEC+ in a process of retaking market share