Följ oss

Nyheter

Kalifornien – En boom av skifferolja?

Publicerat

den

Pengar i form av dollar-sedlar

Pengar i form av dollar-sedlarKalifornien är en av de största delstaterna i USA (tredje största till ytan och störst räknat i antal invånare), men också en delstat som balanserat på den ekonomiska ruinens brant.

Men nu börjar förhoppningarna att bubbla. Det kan nämligen finnas 15 miljarder fat av skifferolja (shale oil) i marken. Det är fyra gånger mer olja än i det enorma Bakken-fältet i USA.

Kalifornien har tidigare i historien upplevt en oljeboom. Men nu visar det sig att längre ner i marken, under den traditionella oljan, finns enorma reserver av skifferolja. Olja som kan kommas åt genom tekniker som fracking och horisontell borrning.

Intresset börjar nu ta fart. Licensrättigheterna för att prospektera på delstatens mark har stigit i pris, från 2 dollar per acre på 90-talet till 500 dollar nu. Men det är långt i från klart att det går att få upp oljan på ett ekonomiskt sätt. Kalifornien ligger där två av jordklotets tektoniska kontinentalplattor möts, vilket gjort att berggrunden på det djupet är veckad. Kaliforniens invånare förväntas också protestera mer mot utvinningen än befolkningen i andra delar av USA, vilket leder till ökad ekonomisk osäkerhet. Men de som är ansvariga för delstatens ekonomi har redan anledning att vara glada, även om produktion ligger i en osäker framtid så kommer pengar in i form av licensrättigheter och årliga avgifter på dessa.

Nyheter

Mjölkpriset har gått upp 80 procent på fem år – nu mår bönderna bra

Publicerat

den

Graf över mjölkpriset

Mjölkpriset i Sverige är på en historiskt hög nivå, det har gått upp omkring 80 procent på fem år. Nu känner mjölkbönderna att priset är på en nivå som fungerar för dem. Här blir Thomas Åkerlund på Brorsans Lantbruk intervjuad om utvecklingen och sin verksamhet.

Fortsätt läsa

Nyheter

Den viktiga råvaruvalutan USD faller kraftigt

Publicerat

den

Priset på USD går ner

En stor del av all råvaruhandel och -affärer prissätts i amerikanska dollar. Därför ser man exempelvis ofta att när dollarkursen går ner så går guldpriset upp, den ena förändringen tar ut den andra.

Valutor är något knepigt eftersom alla priser är relativa. För att få en bättre uppfattning om hur USD utvecklas så brukar man använda ett index som mäter USD mot ett flertal andra valutor. Ett av de vanligaste indexen är DXY.

Nedan är en graf över utvecklingen på DXY under handelstimmarna i april. Trumps agerande har fått dollarn att falla kraftigt, där framför allt tre händelser har lett till branta fall.

Utvecklingen på dollarindexet DXY per handelstimme hittills under april.

En svagare dollar gör att råvaror vid samma pris i dollar blir billigare för alla kunder utanför USA. För länder som importerar mycket råvaror är en svagare USD oftast positivt, som exempelvis Indien. För länder som exporterar mycket råvaror är en svagare USD oftast dåligt, som exempelvis Brasilien och Ryssland.

Det finns en stor allmän efterfrågan på guld just nu, men det får även understöd av en svagare USD. För oljeproducenter är utvecklingen desto tråkigare. Samtidigt som USD går ner så går också priset på olja i USD ner. De drabbas av en dubbel negativ effekt.

Trump har hela tiden pratat om att han vill få ner priset på USD då han anser att det är konstgjort högt, så ur det perspektivet är utvecklingen en stor framgång. Sedan var nog inte tanken att det skulle gå ner på detta sätt utan att det skulle ske genom att andra länder tvingades att skriva på avtal om att höja priset på sina valutor.

Fortsätt läsa

Nyheter

Ingenting stoppar guldets uppgång, nu 3400 USD per uns

Publicerat

den

Den allt större geopolitiska oron och Trumps ekonomiska kaos har gett bränsle till guldpriset. Tidigare idag tangerade spotpriset på guld 3400 USD och terminspriset var uppe på 3402 USD. Just nu finns det ingenting som stoppar guldpriset, det tillkommer hela tiden fler köpare. Vi ser dock inte bara en kraftigt uppgång det senaste året, priset har stigit kraftigt under en period på 20 år. Det är egentligen inte så konstigt, för 20 år sedan var världen väldigt mycket fattigare än idag, flera miljarder människor har fått det avsevärt bättre, och om de ekonomierna lägger en liten andel av sin ökade rikedom på guld så slår det igenom.

Spotpriset på guld i USA
Spotpriset på guld i USA.
Spotpriset på guld i USD över lång tid
Spotpriset på guld i USA under lång tid.
Fortsätt läsa

Centaur

Guldcentralen

Fokus

Annons

Gratis uppdateringar om råvarumarknaden

*

Populära